Jump to content

Akwarium 2500l filtracja


Recommended Posts

Witam wszystkich, jestem nowym forumowiczem. Buduje akwarium z betonu o pojemności 2600l 320x100x80h Coś takiego:

Wiem, że na tym forum są specjaliści od filtracjii dlatego zwracam się do Was, żeby się poradzić. W akwarium chce hodować P.altum - dziski skalar w założeniu ma być to akwarium biotopowe lub roślinne - ale chce mieć dobrą filtracje. Do tej pory zawsze jechałem na kubełkach. Na pierwszym zdjęciu przedstawiłęm jak mi się to wszyskto rysuje w głowie. Kominy chce żeby iały wlot od dołu ale nie wiem jakiej mają być wielkości ten pierwszy grzebń przy dnie i drugi grzebień na ściance działowej. Tak samo nie wiem jakiej grubości urzyć rur i jakiej pompy. Sumpa zrobie chyba ze sklejki najtaniej będzie- lub mam stare akwarium 500l. Za porady bardzo dziękuje, pozdrawiam

post-8195-14695711583667_thumb.jpg

post-8195-14695711584385_thumb.jpg

post-8195-14695711584831_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

No no no, pierwsze to dziękujemy za pochlebstwa z tymi specjalistami.

Jednak chyba jedyna osobą która ma kontakt z tak dużymi zbiornikami to snocho, napisze może coś tutaj albo napisz mu na PW.

Co do rur polecił bym 3/4 cala , jako pompę dobrego grundfosa a jako sump właśnie te akwarium 500 l.

Co do systemu zaciągania wody z dołu to weż pod uwagę że w ten sposób duzo syfku wpadnie do sumpa, więc musisz dać część mechaniczną. A tak poza tym to fajne by było malawi :)

Link to comment
Share on other sites

Po pierwsze pompa , a właściwie pompy, najlepiej dwie.

(Jeśli myślisz o altumach to filtracja naprawdę dobra musi być, one są bardzo wrażliwe na złe parametry , jak i skoki parametrów wody)

A więc pompy Deltec HLP 4040 powinny wystarczyć :D

Wiem , że cena wysoka , ale za ryby też zapłacisz odpowiednio więc na filtracji bym nie oszczędzał:)

Po drugie przelewy.

Dolny zabezpiecz siatką , lub kratką o grubym oczku , jeśli w baniaku będą pływały tylko altumy.

Z drugiej strony dałbym normalny , górny przelew do zbierania filmu białkowego w powierzchni wody. IHMO wystarczą standardowe grzebienie AquaMedic 32cm.


Spusty zdecydowanie większe niż pisze Yaro:)

3/4 cala może byś do 500-800l , tutaj potrzeba ok. 50mm na spustach i 32mm powroty , bo takie są w pompach .

Do tego oczywiście rewizja i też dałbym 50mm.


Po trzecie sump.

Ten baniak 500l będzie oki:)

Z tym , że zrób sobie jeden panel , oddzielony , jako zbiornik , na wodę RO do podmian.

Reszta jak w standardowym sumpie.

Link to comment
Share on other sites

Ja mam jedno zastrzeżenie względem bezpieczeństwa tego rozwiązania. Chcesz zrobić dwa kominy, z poborem wody przy dnie, a w sam komin wstawic przegrode z PCV w prowadnicach. Taki układ nie będzie szczelny (chodzi mi o szczelność łącenia między PCV a bokami komina) a co za tym idzie, w razie zatrzymania filtracji bedzie przez niego przesiąkac woda. Jesli wyłączą ci prąd pod nieobecność w domu, to powoli przez te nieszczelności zejdzie ci cała woda z akwarium. Te przegrody muszą IMHO być szklane i wklejone.


Co do rurek to istotnie 3/4" to dobre jest do naszych baniaczków po 300 - 800 litrów, ale juz przy tego rozmiaru baniaku przechodzi sie na rury kanalizacyjne 50mm, a i zasilanie trzeba juz robic na rurkach 25 lub 32 mm.


Zastanawiamnie tez jak chcesz sterowac ogrzewaniem w akwa jesli uzyjesz CO. Podejżewam że piec CO masz ustawiony na różna temperaturę w dzien i w nocy, więc i akwarium będzie podatne na te fluktuacje temperatury. Pozostaje tez okres jesienno wiosenny, kiedy piec juz albo jeszcze nie grzeje, a w nocy temperatura w domu spada do 18 stopni na przykład. Martwiło by mnie chyba tez troche jak zachowasie beton z ktorego robisz akwarium, jesli będziesz je co jakiś czas podgżewał. Czy ni ebędzie to pracowało pod wpływem tych mian temperatur, a zatem czy nie doprowadzi do mikropęknięć i w efekcie do rozszczelnienia. Podobnie jak zachowa się łączenie betonowego dna z szyba, jeśłi dno bedzie się regularnie rozszerzać pod wpływem podgżania. Nie znam się na tyle na właściwościach betonów by móc to jednoznacznie stwierdzić, ale wiem tez że nie pozostaje on obojętny na temperaturę.


Kot.

Link to comment
Share on other sites

Więc tak , dziękuje za odzew :) Utrzymywanie temperatury w akwarium: w domu nie mam jakiegoś zautomatyzowanego pieca komputerowego, mam zwykły piec robiony przez siebie na węgiel za całą zimę spalam 2 tony węgla a grzeje nim 2 piętra. ogrzewanie akwarium zrobie na zasadzie ogrzewania podłogowegi i do tego w sumpie będzie "wężownica" żeby wstępnie podgrzewac ta wode. Ogrzewaczem będzie kocioł na kształt boilera do wody na gaz. Tylko że zrobie go z blachy kajnerowej i będize max długi a nie szeroki żeby ciepło przepływające przez ten okragły kocioł maxymalnie długo ogrzewało wode, w akwarium będize czujnik temperatury połączony z ustrojstwem ze starego boilera. Tak więc temperatura będzie stała. Co do szczelności panela najpierw chciałem zrobić go z blachy aluminiowej ale na innym forum - forummowicze którzy myślą też nad zrobieniem takiego zbiornika stanowczo mi odradzili mój pomysł. Zamisat tego pcv pasowała by szyba wstawiona w szyne. W akwarium zamierzam trzymac nawet samce gupików - małe jest piękne, krewetki itp :D. Jak zrobić podmiane wody ? Z filtra Ro woda gdzie się ma lać prosto do akwarium czy lepiej do którejś komory w sumpie?

Link to comment
Share on other sites

Wodę do podmian z RO musisz najpierw przygotować , mieszając ją z kranówą , ale proporcje musisz ustalić metodą prób i błędów.

Wszystko zależy jaki odczyn i twardość chcesz uzyskać , oraz od tego jakie parametry ma woda u Ciebie w kranie.

Link to comment
Share on other sites

szyba wstawiona w szyne nadal będzie neiszczelna, i nadal będzie puszczac wode tą szyną. Jesli zatrzymasz filtracje to woda z akwarium będzie powoli przesączać się do sumpa, a gdy ten się wypałni tona podłogę.


kot.

Link to comment
Share on other sites

szyba wstawiona w szyne nadal będzie neiszczelna, i nadal będzie puszczac wode tą szyną. Jesli zatrzymasz filtracje to woda z akwarium będzie powoli przesączać się do sumpa, a gdy ten się wypałni tona podłogę.


kot.


Panel zrobie po swojemu- z blachy aluminiowej. Z badań wynika że kranówa ma w miare dobre parametry. Z odpowiedzi dziękuje, pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

odnosze wrażenie że każdy z nas mówi o czyms innym. jeśli jednak planujesz mimo wszystko zrobić to co mi się wydaje że palnujesz zrobić, to zamiesć potem zdjęcia z powodzi :)


panel.JPG


Czerwone strzałki symbolizuja przesączanie sie wody przez wsuniety tylko panel. Jeśli ustanie praca pompy, to woda w akwarium bedzie powoli przesączała sie nie góra, tylko bokami, i wpływała do sumpa. Nawet przy bardzo dobrze dopasowanym panelu, woda będzie sie przesączała, bo jednak 2500 litrów to trochę wypiera.


Kot.

Link to comment
Share on other sites

:D mówimy o całkiem innej rzeczy, poniżej rysunek przedstawiający wkłąd panela z blachy aluminiowej. Ścianka działowa w panelu jest zrobiona z blachy aluminiowej. Jeśli to nie zda egzaminu Waszym zdaniem doradzcie co będzie najlepiej zrobić.

post-8195-14695711585296_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.


×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.