Skocz do zawartości

Malawi na wodzie kranowej


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Dzień dobry. W niedługim czasie chciałbym zacząć swoją przygodę z Malawi i haremem Saulosi a za aranżację miałyby posłużyć Dark Stone w 200l akwarium. Hobbystycznie hoduję krewetki Caridina i w związku z tym musiałem nabyć filtr RO aby mieć odpowiednie parametry wody, i właśnie o przygotowanie wody chodzi. Z krewetami nie ma problemu, woda RO kilka ml Gh+ I po kilku sekundach woda do podmian jest w 99% zgodna z tym co mam w akwarium.  W związku z powyższym mam pytanie jak to jest w wodą do Malawi? Parametry mojej kranówki to GH 14-15, KH 14 a Ph 7,2-7,4. Mieszać kran z RO, solić samo ro aby mieć odpowiednie (wręcz książkowe) parametry? Jak przygotowywać wodę do podmian? 

Opublikowano

Cześć. Nie ma sensu robić sobie kosztów i kłopotów z RO.  Absolutnie zbędne w tym przypadku. Wodę puść przez węgiel, szukaj "ustrojstwo" na naszym forum to znajdziesz dokładne opisy. Wodę masz fajną, podbijesz trochę pH sodą i po problemie. Opis stosowania sody również znajdziesz przy pomocy forumowej szukajki. Twardość dla pysków ma marginalne znaczenie.

  • Lubię to 3
Opublikowano

O ustrojstwie już czytałem i składam zamówienie. Najbardziej martwią mnie parametry wody. Jak czytam, że idealnie gh 6,kh ok 10 to już ręce zaczęły mi opadać. Załóżmy, że na start wlewam kran do akwarium. Po np. dwóch tygodniach parametry (w akwarium) zaczynają się zmieniać i  wzrasta GH, KH i ph. Jak wówczas skorygować wodę do podmian? Musi ona mieć takie same parametry jak woda w akwarium? Tego raczej w wiadrze nie osiągnę. 

Opublikowano

GH i KH nie przejmuj się. Opinie są takie, że przy twardej wodzie zupełnie nic się nie dzieje. Podobno w miękkiej wodzie lepiej się rozmnażają, ale znowu jest większy stosunek samców wtedy.

Najważniejsze, żeby PH było od 7,4 w górę. Jeśli wlejesz RO to będziesz miał więcej zabawy z podwyższeniem PH, a tak PH przez piasek i skały samo powinno wzrosnąć powyżej 7,5. Z mojego doświadczenia to przy starcie na RO masz ten plus, że praktycznie od razu małymi partiami możesz wpuszczać obsadę. NH3 i NO2 nie powinno wzrosnąć powyżej przysłowiowego zera. Jednak wtedy najlepiej zainwestować w Seachem Malawi/Victoria Buffer - podnosi pH oraz KH nie podnosząc GH oraz Azoo African Cichlids Mineral Salt - podnosi GH nie zmieniając pH i KH.

Obecnie nie używam RO do podmian, dolewam tylko czasami kilka litrów RO z tego co wyparowało z akwarium.

  • Lubię to 1
Opublikowano
Godzinę temu, Jaro85 napisał(a):

Jak wówczas skorygować wodę do podmian?

...a po co? Wystarczy, że zadbasz o to aby KH w akwarium utrzymywać na stałym, wysokim poziomie (powiedzmy powyżej 10 stopni). Twardością ogólną w ogóle nie zawracaj sobie głowy. Lej wodę prosto z kranu przez ustrojstwo.

 

1 godzinę temu, pulpet napisał(a):

Twardość dla pysków ma marginalne znaczenie.

@pulpet to raczej skrót myślowy? Jeśli chodzi o GH to się zgadzam, ale już twardość węglanowa ma znaczenie, bo reguluje pH co dla pyszczaków jest istotne.

  • Lubię to 1
Opublikowano
1 godzinę temu, Jaro85 napisał(a):

 Załóżmy, że na start wlewam kran do akwarium. Po np. dwóch tygodniach parametry (w akwarium) zaczynają się zmieniać i  wzrasta GH, KH i ph.

Pyski to nie krewetki. Przy pierwszej podmianie lejesz kranówkę przez ustrojstwo. Nawet jak spadnie pH trochę, to się pyski płetwami nie nakryja, a nawet okiem nie mrugną raczej. Chwilę żywsze i bardziej zadziorne będą po odświeżeniu wody. Ogdczekasz chwilę, żeby się ładnie wymieszało i odgazowało. Zrobisz test pH i ustalisz ile sody ewentualnie dosypać. Jak ustalisz to potem masz już gotowa receptę na podmianki.  Co kilka podmian skontrolujesz  czy działa i nie ucieka za mocno i już. Dbałość o parametry wody wskazana jak najbardziej, ale na luzie i bez stresu. Tu nikt nie ucierpi jak czasem na chwilę coś się wahnie delikatnie.

 

17 minut temu, Bartek_De napisał(a):

 

@pulpet to raczej skrót myślowy? Jeśli chodzi o GH to się zgadzam, ale już twardość węglanowa ma znaczenie, bo reguluje pH co dla pyszczaków jest istotne.

W rzeczy samej. Dziękuję za doprecyzowanie.

  • Lubię to 2
  • 1 miesiąc temu...
Opublikowano

Dziękuję wszystkim za pomoc. Mam jeszcze jedno pytanie dotyczące krzemianów. Czy do ustrojstwa można wsypać jakiś absorber/żywicę (poza A520E) aby od razu na starcie się ich pozbyć albo wyeliminować w części? Patrząc na moje gupikarium na kranówce, stwierdzam, że krzemianów w wodzie mam sporo.

Opublikowano
51 minut temu, Jaro85 napisał(a):

Dziękuję wszystkim za pomoc. Mam jeszcze jedno pytanie dotyczące krzemianów. Czy do ustrojstwa można wsypać jakiś absorber/żywicę (poza A520E) aby od razu na starcie się ich pozbyć albo wyeliminować w części? Patrząc na moje gupikarium na kranówce, stwierdzam, że krzemianów w wodzie mam sporo.

Nie ma sensu walczyć z krzemianami, bo jest ich po prostu za dużo. Rybom nie przeszkadzają a okrzemki zostaną z czasem wyparte przez zielenice/ krasnorosty.

  • Lubię to 1
  • 3 miesiące temu...
Opublikowano

Witam, miesiąc temu zalałem akwarium, dojrzewa. NO2 dopiero niedawno się pojawiło (JBL kropelkowy). Także na spokojnie będę sobie jeszcze czekał aż wynik będzie 0. Wodę lałem przez blok węglowy (tu pierwsze zaskoczenie). W kranie GH - 16, KH - 14, po ustrojstwie odpowiednio 14/12. Możliwe, że blok węglowy obniżył delikatnie te wartości? Kolejna sprawa to nieszczęsne PH. Myślałem, że w akwarium skoczy delikatnie ale niestety przez miesiąc nic się nie zmieniło. W baniaku jak i w kranie stałe 7,4. Chciałbym je delikatnie podnieść o 0,2-0,4. Obawiam się jednak używać sody oczyszczonej (czy słusznie?). Posiadam także Seachem Malawi Buffer. Kupiłem kilka miesięcy temu (nie przemyślałem tego) ponieważ chciałem startować baniak na RO ale po rozmowach na forum zrezygnowałem z tego pomysłu. Pytanie czy Seachem można dodać do wody z kranu (w tym przypadku do akwarium) aby nieznacznie podbić to ph? 

Opublikowano
4 godziny temu, Jaro85 napisał(a):

Obawiam się jednak używać sody oczyszczonej (czy słusznie?).

Niesłusznie .  Całe lata stosowałem .  Tyle , że jak masz  Seachem Malawi Buffer  to go wykorzystaj a potem używaj sody. Stosunek cen sam mówi co korzystniejsze. 

  • Lubię to 3

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Ja w 375l używam dwóch jvp-132 - jeden do napędu kaseciaka, drugi do zamiatania. Poza kolorem bez uwag
    • Mała aktualizacja Udało się zainstalować hydroponikę. To znaczy samą instalację. Pod kątem roślin jeszcze sprawa nie jest zamknięta. Zapał przy tym projekcie nieco mi opadł odkąd przeczytałem, że woda w hydroponice powinna mieć pH na poziomie 5,5-6,5. Liczę mimo wszystko, że rośliny jako tako będą sobie radziły. Kupiłem skrzydłokwiata, philodendrona i jakąś peperomię  Mam jeszcze zielistkę i epipremnum. Zobaczymy co z tego wyjdzie. Chwilowo próbuję w hydroponice ukorzenić odcięte pędy epipremnum.  - wlot do doniczek  - wylot z doniczek - całość umieszczona w pokrywie - doniczki zalane wodą i wypełnione gąbkami - tak się prezentuje całość obecnie (nie zdążyłem jeszcze wsadzić roślin do doniczek)   Kilka zdjęć obywateli mojego baniaczka   - Dominujący samiec Stigmatochromis Tolae. Chwilowo największy "byk" w akwarium. Ma około 15cm. - Nimbochromis Polystigma - jeden z dwóch ujawnionych samców. Już ładnie zaczyna "łapać" niebieski kolorek   - Nimbochromis Polystigma - jedna z samiczek - Exochochromis Anagenys - jeszcze nie znam płci osobników. - Dimidiochromis Strigatus - jedna z dwóch samic - Protomelas Mbenji Thick Lips - płeć jeszcze nie znana   A na koniec najmłodszy mieszkaniec czyli malutki Dimidiochromis Strigatus  Zaobserwowałem dwie sztuki  Wątpię żeby przeżyły, ale kto wie. Na razie bardzo dobrze kryją się w tej niewielkiej ilości szczelin jakie mają do dyspozycji.    
    • Mam od paru lat Tunze 6085 Tunze Turbelle Nanostream 6085 (4025167608506) • Cena, Opinie • Pompy cyrkulacyjne 17291245623 • Allegro Dla mnie jest idealny w 200cm. Dla Ciebie się nie nadaje bo nie ma regulacji mocy. Dlaczego piszę - wcześniej miałem kilka chińskich - ich trwałość wynosiła średnio pół roku. Może teraz jest inaczej, ale jakbym miał zmieniać to na pewno kupiłbym Tunze. Nawet jeśli teraz jest chiński (bo tego nie wiem)
    • Ja używam od lat taki Tunze https://allegro.pl/oferta/tunze-turbelle-nanostream-6055-10787582038 i dla mnie nie ma lepszego. Mam go w 576l. Jest cichy, wydajny i ma regulację. Ale żeby nie było kolorowo, to ma jedną wadę. Pokrętła w sterowniku są podświetlane od spodu niebieskimi diodami, nawet fajnie to wygląda. Diody emitują oprócz światła również ciepło i pod wpływem tego ciepła po jakimś czasie, plastik z którego są wykonane pokrętła kruszeje i pękają mocowania do potencjometrów i masz po regulacji😂 Oczywiście nie do końca. Nadal można regulować za pomocą małego, płaskiego śrubokręta. Na szczęście producent dziwnym trafem przewidział taką sytuację i w sprzedaży są dostępne oryginalne pokrętła https://allegro.pl/oferta/tunze-rotary-cnobs-7090-102-pokretla-do-kontrolera-11838292596 być może już z innego plastiku (nie wiem, nie sprawdzałem). Czy kupiłbym go drugi raz pomimo tej wady? Obiema ręcami i nogyma ...TAK.
    • Tą Tunze miałem w 720l , też bym go polecał jako niezawodny sprzęt.
    • Używałem Tunze 6045 w 500l (170cm długie) Jak dla mnie to był nawet za mocny ale jako, że ma regulację nie było to problemem. Cichy i energooszczędny. Mocowanie na magnes. Regulacja - czego chcieć więcej?
    • Cześć wszystkim. Szukam cyrkulator do swojego 375, chciał bym kupić mocniejszy żeby móc użyć w przyszłość w większym akwarium( jest taki plan) zależy mi żeby był cichy oraz wydajny.  Jeśli ktoś ma doświadczenie z tunze lub eheim proszę o opinie
    • Moje już ma 9 lat, nadal bez problemu, jedynie rys więcej Wysłane z mojego Pixel 6 Pro przy użyciu Tapatalka
    • Spoina raczej na wykończeniu. Skłaniałbym się ku zmianie zbiornika, zwłaszcza że to kontrowersyjny Wromak Przyklejać się nie opłaca.
    • Mniej niż 18 , tak naprawdę bałbym się zalewać już to akwarium.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.