Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam, jak w temacie w przyszłym roku planuję powiększyć swój litraż planuję 400/100/70 lub 370/100/70 plus do tego panel boczny doklejany o wym : 30/100/70 w którym planuję filtrację zraszaną. 

Dodatkowo sump oraz tło zamawiane w terrArt gdzie w jednym z modułów była by kolejna filtracja.

Pytanie czy pompa którą obecnie używam dcp10000 będzie odpowiednia do obsłużenia sumpa? W module prawdopodobnie byłby falownik lub pompa dcp3000~ 

Podmiana wody odbywała by się jak obecnie czyli automatyczna. Pytanie dot. ogrzania takiego zbiornika pokój należy do tych chłodnych gdzie temp. oscyluje w granicach 20st. 

 

  • Lubię to 1
Opublikowano

Dać powinna radę, wszystko zależy od tego ile metrów słupa wody będzie musiała podnieść, nie znam Twojego planu, u mnie pompa podnosi 4 metry, ale jest inna. Jestem u siebie po pierwszej zimie i niestety to największa bolączka, pobór prądu przy zimnym pomieszczeniu jest bolesny, dodatkowo stała podmiana zrobi kolejny spadek temperatury, ja stałą robię tylko poza okresem grzewczym, w zimie tylko podmianki.

  • Lubię to 2
Opublikowano

Przy tych litrach jedynym słusznym sposobem na podgrzanie wody jest użycie domowego co. Łatwo jest to zrobić przy nowym budynku, dużo ciężej przy już zamieszkałym. Ale zawsze znajdzie się jakaś opcja. Ja u siebie zaprojektowałem dodatkową pętlę od podłogówki na akwa.

  • Lubię to 1
Opublikowano

Cóż u mnie jedyne rozwiązanie było by podpięcie się pod zasilenie z grzejnika ale to bym musiał przemyśleć jak to rozwiązać aby prawidłowo funkcjonowało bo na podłogówce mamy ok 35 stopni a na grzejniki idzie powiedzmy 50+, Ale może faktycznie sprawdzę sposób Yaro bo aktualnie w 1400L mam stałą podmiankę i koli w oczy jak grzałka chodzi prawie non stop 😜 

Opublikowano
45 minut temu, edzzio napisał:

Cóż u mnie jedyne rozwiązanie było by podpięcie się pod zasilenie z grzejnika ale to bym musiał przemyśleć jak to rozwiązać aby prawidłowo funkcjonowało bo na podłogówce mamy ok 35 stopni a na grzejniki idzie powiedzmy 50+

Krótka wężownica i zawór sterowany elektronicznie na podstawie temperatury. Spokojnie jesteś w stanie to zrobić, a oszczędność będzie na pewno spora.

Opublikowano (edytowane)

WOW! Będzie się działo! Gratulacje. :)

1. Filtr zraszany jest ok, bo napowietrza (jak podasz dodatkowe powietrze do komory). Niestety, wydajność filtracji to 1/4-1/2 takiego samego zalanego woda (woda płynie strugami tylko po części medium). No i trzeba czyścić tą płytkę rozprowadzającą;  hałasuje. IMHO lepiej zalać i napowietrzać falowaniem powierzchni.

2. W stałej podmianie można odzyskać część energii przez wymiennik ciepła rura w rurze - ja mam wężyk od osmozy (czysta woda) wsadzony w wąż igielitowy 25mm (brudna woda). 10 m długości. Na to wszystko izolacja - pianka. Przy przepływie 3l/h odzysk 90% ciepła. Przy przepływie 8l/h odzysk 70% ciepła. Sprawności mierzone przy akwarium. Są jeszcze straty na izolacji wymiennika, ale to ciepło nie jest uzupełniane czystym prądem no i mogę mieć w garderobie zimniej. Fotki powinny być w wątku w stopce. Nie mam grzałki :) Pompa ma większą moc od straty na ciągłej podmianie. Wadą tego rozwiązania jest jedynie brak możliwości chłodzenia latem. Ja akurat nie potrzebuję.... Można dać drugi wężyk na lato... też w izolacji, żeby nie skraplała się woda.

Poza tym... rybom nie przeszkadza w zimie 20 stopni... W historii jeziora było zimniej niż teraz...  a teraz jest w miesiącach zimowych (nasze lato) i 22 stopnie;) Oświetlenie, pompy... i będzie 21. Warto też dać izolację z tyłu zbiornika.

 

Edytowane przez Bartek_De
  • Lubię to 1

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.