Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam,


Jako, że jestem w trakcie przeprowadzki, niedługo czeka mnie przeniesienie akwarium. Na szczęście (nieszczęście) jest to nieduży zbiornik 112l . W środku pływają P. Saulosi sztuk 13 - 3 wybarwiające się samce szukają nowego właściciela (może jest chętny?). Jako filtracja jest Tetra EX 700 i Aquashut junior oraz denitryfikator (30 metrów węża 6mm).


Plan przeniesienia akwarium obmyśliłem tak:


1. Odłowienie ryb i wsadzenie ich do wiadra(?) i podłączenie filtra to wiadra aby woda była OK. i bakterie przeżyły.

2. Odlanie wody do baniaków, aby wykorzystać jej jak najwięcej.

3. Wyjęcie dekoracji: kamieni i żwiru. Ile czasu glony na kamieniach przeżyją bez wody?

4. Przewiezienie zbiornika, szafki, wody - ryby bym jeszcze zostawił.

5. Ustawienie akwarium w nowym miejscu, ułożenie dekoracji (tu przy okazji chcę zamienić żwirek na piasek) i zalanie wodą.

6. Przewiezienie filtrów i ryb.

7. Podłączenie filtracji i wpuszczenie ryb.


Czy taka kolejność jest dobra? Myślałem jeszcze nad przewiezieniem filtrów razem ze zbiornikiem, ale nie wiem czy wytrzymają tyle bez wody? Całą operację planuję wykonać w przeciągu jednego dnia. W razie niepowodzenia ile czasu rybki wytrzymają w wiadrze? Czy zamiana żwiru na piasek nie zaburzy za mocno równowagi biologicznej przy i tak dość skomplikowanej operacji? Może dodać jakieś szczepy bakterii aby szybciej się odbudowały? Czy trzeba napowietrzać wodę w wiadrze z rybami zakładając, że spędzą w nim jakiej 6-7 godzin?


Pytań sporo, ale lepiej zapytać niż potem naprawiać:) Może jeszcze jakieś inne sugestie? Jestem otwarty na propozycje.


Pozdrawiam

Opublikowano

słuchaj ja bym zabral odrazu filterek z rybami w duzym wiaderku i podlaczyl to na nowym miejscu, hmm moje kiedys musialy plywac 3 dni chodzila tylko grzalka i kubel i jakos to strasznie im nei zaszkodzilo tyle że to było duze wiadro 50- l ;]


szczepy zawsze możesz dodac ew. bio starterek zmiana żwiru na piach moim zdaniem zmienin troche parametry wody bakterie sa równiez na żwirku


jeśli planujesz miec piach nei zapomnij o swiderkach, to tak jak piwo i lodowka ;] zapobiegna one powstawaniu tzw. stref beztlenowych i wydzielaniu sie zwiazkow siarki co baardzo szkodzi rybka

Opublikowano

Wiadro mam niestety tylko 12l. i chyba faktycznie podłączę grzałkę choć to zależy trochę od pogody. Na sam transport chciałem zapakować ryby w 2-3 słoje 5l.

Świderki mam, przeniosę jakieś stadko to się ładnie rozmnożą:)

Opublikowano

Proponuję lekka zmianę na poczatku - zrobiłem tak u siebie z dobrym skutkiem. Najpierw odłączyłem filtry, potem wyjąłem dekoracje i jak cały syf opadł zacząłem odpompowywać wodę do zbiorników. Ryby odłowiłem tak mniej więcej w połowie i jak syf opadł po raz drugi delikatnie odpompowałem resztę wody. Resztę perfekcyjnie zaplanowałeś. :lol:

Opublikowano

Polecam przeczytać taki wątek na malawi.pl na tamtejszym forum.Zapoczątkowałem wtedy temat i bardzo fajnie koledzy odpowiadali na moje pytania.Napewno Ci to pomoże :D Ze swojej strony mogę dodać,że musisz jak najdłużej utrzymać kubeł włączony,żeby bakterie miały dopływ tlenu z natlenionej wody.Co do ryb,to ja mam łatwiejsze zadanie,bo mam do dyspozycji 3 70l akwa.Spokojnie więc pomieszczę tam obsadę akwa.No i jeszcze piasek.Też wsadzam go zamiast żwiru.I powiem Ci,że kosztem daty przeniesienia,najpierw go mocno płukałem pod bierzącą wodą,a później wsadziłem do tych mniejszych akwariów i wsadziłem tam filtry.Uważam,że napewno to trochę dało,choćby opierając się na brudnych gąbkach z filtrów. :D


Jakby nie było,jak najdokładniej wypłucz piach.I zrób jak wejderozmo radzi-dodaj szczepy.


Pozdrawiam-sision

Opublikowano
Ze swojej strony mogę dodać,że musisz jak najdłużej utrzymać kubeł włączony,żeby bakterie miały dopływ tlenu z natlenionej wody.


Filtr będzie wyłączony na max 1.5-2 godziny, aby przewieźć go i podłączyć.



.No i jeszcze piasek.Też wsadzam go zamiast żwiru.I powiem Ci,że kosztem daty przeniesienia,najpierw go mocno płukałem pod bierzącą wodą,a później wsadziłem do tych mniejszych akwariów i wsadziłem tam filtry.Uważam,że napewno to trochę dało,choćby opierając się na brudnych gąbkach z filtrów. :D



W czasie jak będę przewoził kubeł i ryby podłączę filtr wewnętrzny aby oczyścić ewentualne brudy z piasku. Musi to wystarczyć, bo nie mam możliwości podłączyć coś wcześniej.


Dzieki za rady.

Opublikowano
moze przy okazji przeprowadzki zmien od razu rybkom mieszkanie na wieksze ;)



Niestety na razie nie wchodzi to w grę :( Trzeba by nową szafkę i tak dalej… może za jakiś czas - coraz częściej chodzi mi po głowie 240l.

Opublikowano

Dwa tygodnie temu sam zmieniałem akwarium. Co prawda nie przeprowadzałem się, więc miałem ułatwione zadanie, ale po krótce napiszę, jak u mnie to wyglądało.


Najpierw oczywiście ustawiłem nowe akwa, wyczyściłem je, wypoziomowałem, dodałem trochę nowego podłoża- czyli wszystko, co trzeba zrobić przed zalaniem wodą.


Później przyszedł czas na dekoracje. Kamienie powyciągałem przed wylaniem wody ze starego akwa i wyłowieniem ryb. Lepiej, jak chwilę ryby popływają w pustym akwarium, niż przez godzinę walczą ze mną i siatką. Jak już poukładałem kamloty w nowym akwa, zacząłem przelewać wodę. Wylewałem ją tak długo, aż przestał mi pracować kubełek (poziom ok 15cm) Wtedy wyłowiłem ryby, kubeł podłączyłem do nowego akwa i przelałem resztę wody. Następnie delikatnie przepłukałem piach i wrzuciłem go do nowego ziornika. Uzupełniłem wodą nowe akwa, włączyłem wszytkie filtry i po kilku godzinach wpuściłem ryby.


Problemów z destabilizacją nie było żadnych. W końcu przeniosłem dojrzały biologicznie kubeł, wkłady z drugiego, stabilnego kubełka, całe stare podłoże, kamienie, no i przelałem wodę. Czyli można powiednieć, że była to jedynie mała podmiana... szkła i wody :wink: .

Opublikowano
Ze swojej strony mogę dodać,że musisz jak najdłużej utrzymać kubeł włączony,żeby bakterie miały dopływ tlenu z natlenionej wody.


Filtr będzie wyłączony na max 1.5-2 godziny, aby przewieźć go i podłączyć. .



podczas przenoszenia mojego akwarium, dwa miesiace temu, kubelek byl wylaczony ponad 3 godziny, poki co wszystko jest ok ;)



.No i jeszcze piasek.Też wsadzam go zamiast żwiru.I powiem Ci,że kosztem daty przeniesienia,najpierw go mocno płukałem pod bierzącą wodą,a później wsadziłem do tych mniejszych akwariów i wsadziłem tam filtry.Uważam,że napewno to trochę dało,choćby opierając się na brudnych gąbkach z filtrów. :D



W czasie jak będę przewoził kubeł i ryby podłączę filtr wewnętrzny aby oczyścić ewentualne brudy z piasku. Musi to wystarczyć, bo nie mam możliwości podłączyć coś wcześniej.


jak zalejesz nowe podloze to i tak zapewne woda zrobi sie metna, jednak na drugi dzien powinno juz wszystko ladnie wygladac, filtry zrobia za ciebie brudna robote. wazne jest aby zgrubnie przeplukac piasek przed wsypaniem do akwa, aby pozbyc sie ewentualnie wiekszych kamyczkow, czy innych smieci ... ja na nastepny raz pewnie jeszcze przesieje, teraz denerwuja mnie malutkie kamyczki, ktore z biegiem czasu wychodza na powierzchnie. zapewne rybom nie przeszkadzaja ale golutki piasek prezentowal sie znacznie lepiej ;)


pzdr

jas

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Ja w 375l używam dwóch jvp-132 - jeden do napędu kaseciaka, drugi do zamiatania. Poza kolorem bez uwag
    • Mała aktualizacja Udało się zainstalować hydroponikę. To znaczy samą instalację. Pod kątem roślin jeszcze sprawa nie jest zamknięta. Zapał przy tym projekcie nieco mi opadł odkąd przeczytałem, że woda w hydroponice powinna mieć pH na poziomie 5,5-6,5. Liczę mimo wszystko, że rośliny jako tako będą sobie radziły. Kupiłem skrzydłokwiata, philodendrona i jakąś peperomię  Mam jeszcze zielistkę i epipremnum. Zobaczymy co z tego wyjdzie. Chwilowo próbuję w hydroponice ukorzenić odcięte pędy epipremnum.  - wlot do doniczek  - wylot z doniczek - całość umieszczona w pokrywie - doniczki zalane wodą i wypełnione gąbkami - tak się prezentuje całość obecnie (nie zdążyłem jeszcze wsadzić roślin do doniczek)   Kilka zdjęć obywateli mojego baniaczka   - Dominujący samiec Stigmatochromis Tolae. Chwilowo największy "byk" w akwarium. Ma około 15cm. - Nimbochromis Polystigma - jeden z dwóch ujawnionych samców. Już ładnie zaczyna "łapać" niebieski kolorek   - Nimbochromis Polystigma - jedna z samiczek - Exochochromis Anagenys - jeszcze nie znam płci osobników. - Dimidiochromis Strigatus - jedna z dwóch samic - Protomelas Mbenji Thick Lips - płeć jeszcze nie znana   A na koniec najmłodszy mieszkaniec czyli malutki Dimidiochromis Strigatus  Zaobserwowałem dwie sztuki  Wątpię żeby przeżyły, ale kto wie. Na razie bardzo dobrze kryją się w tej niewielkiej ilości szczelin jakie mają do dyspozycji.    
    • Mam od paru lat Tunze 6085 Tunze Turbelle Nanostream 6085 (4025167608506) • Cena, Opinie • Pompy cyrkulacyjne 17291245623 • Allegro Dla mnie jest idealny w 200cm. Dla Ciebie się nie nadaje bo nie ma regulacji mocy. Dlaczego piszę - wcześniej miałem kilka chińskich - ich trwałość wynosiła średnio pół roku. Może teraz jest inaczej, ale jakbym miał zmieniać to na pewno kupiłbym Tunze. Nawet jeśli teraz jest chiński (bo tego nie wiem)
    • Ja używam od lat taki Tunze https://allegro.pl/oferta/tunze-turbelle-nanostream-6055-10787582038 i dla mnie nie ma lepszego. Mam go w 576l. Jest cichy, wydajny i ma regulację. Ale żeby nie było kolorowo, to ma jedną wadę. Pokrętła w sterowniku są podświetlane od spodu niebieskimi diodami, nawet fajnie to wygląda. Diody emitują oprócz światła również ciepło i pod wpływem tego ciepła po jakimś czasie, plastik z którego są wykonane pokrętła kruszeje i pękają mocowania do potencjometrów i masz po regulacji😂 Oczywiście nie do końca. Nadal można regulować za pomocą małego, płaskiego śrubokręta. Na szczęście producent dziwnym trafem przewidział taką sytuację i w sprzedaży są dostępne oryginalne pokrętła https://allegro.pl/oferta/tunze-rotary-cnobs-7090-102-pokretla-do-kontrolera-11838292596 być może już z innego plastiku (nie wiem, nie sprawdzałem). Czy kupiłbym go drugi raz pomimo tej wady? Obiema ręcami i nogyma ...TAK.
    • Tą Tunze miałem w 720l , też bym go polecał jako niezawodny sprzęt.
    • Używałem Tunze 6045 w 500l (170cm długie) Jak dla mnie to był nawet za mocny ale jako, że ma regulację nie było to problemem. Cichy i energooszczędny. Mocowanie na magnes. Regulacja - czego chcieć więcej?
    • Cześć wszystkim. Szukam cyrkulator do swojego 375, chciał bym kupić mocniejszy żeby móc użyć w przyszłość w większym akwarium( jest taki plan) zależy mi żeby był cichy oraz wydajny.  Jeśli ktoś ma doświadczenie z tunze lub eheim proszę o opinie
    • Moje już ma 9 lat, nadal bez problemu, jedynie rys więcej Wysłane z mojego Pixel 6 Pro przy użyciu Tapatalka
    • Spoina raczej na wykończeniu. Skłaniałbym się ku zmianie zbiornika, zwłaszcza że to kontrowersyjny Wromak Przyklejać się nie opłaca.
    • Mniej niż 18 , tak naprawdę bałbym się zalewać już to akwarium.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.