Skocz do zawartości

Cyrkulacja wody w zbiorniku 450l (150x50x60cm)


Vrzechu

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich,

Mam pytanie odnośnie cyrkulacji wody w zbiorniku 450l (150x50x60cm). Filtr funkcjonujący w tym zbiorniku to JBL e1902. Jest Skimmer Eheim 350 ale włączany dwa razy dziennie na jakieś pół godziny więc jego wpływ jest pomijalny. Po czym poznać, że cyrkulacja wody jest wystarczająca? Z rozpędu dałem do środka jeszcze cyrkulator JVP 102 o deklarowanym przepływie 5000l/godz. Testowałem wiele różnych ustawień z wylotem filtra i cyrkulatorem (posiłkując się między innymi tym co znalazłem na forum) ale w każdym praktycznie przypadku ruch wody w zbiorniku jest tak duży, że większość "paprochów" przelatuje po prostu obok wlotu filtra a co gorsza ryby stoją w toni jak pstrągi i bardzo niechętnie pływają w innych kierunkach. Ich poruszanie się w większości czasu ogranicza się do podpływania pod prąd i "zluzowaniu" z prądem. Czytałem o tym, że w takich akwariach umieszcza się o wiele mocniejsze falowniki od tego który mam i już zgłupiałem. Dodam, że ryby zamieszkujące zbiornik to młodzież w rozmiarach 4-6cm. W tym momencie wyjąłem cyrkulator i śmiga tylko ten JBL. Ryby pływają normalnie, na piachu na razie nie widać żadnych złogów nieczystości. Zastanawiam się czy tak zostawić, czy zakupić mniejszy falownik (powiedzmy 3000l/h) dopóki ryby są małe a później wstawić ten JVP 102, czy taki falownik 3000l/h byłby już odpowiedni na stałe, czy po prostu powinien być ten 5000l/h a ryby po prostu się do niego przyzwyczają. 

Pozdrawiam serdecznie!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W niewiele większym akwarium (160x60x60) mam cyrkulator Tunze 6055 o wydajności 5500l/h czyli bardzo podobnie jak u Ciebie z tą różnicą, że posiada on regulację wydajności. Pracuje na troszkę ponad połowie wydajności i jest ok, ale nawet na maksymalnym ustawieniu nie robi pralki więc myślę, że u siebie musisz jeszcze pokombinować z ustawieniem kierunku, lub kupić cyrkulator z kontrolerem i to chyba jest najlepsze rozwiązanie. Dopóki masz małe ryby i jak napisałeś przy wyłączonym cyrkulatorze nie widać zalegających odchodów na dnie, to tak zostaw. Wraz ze wzrostem ryb, wzrośnie również ich siła i wtedy mocny ruch wody nie będzie im tak przeszkadzał jak obecnie.

21 minut temu, Vrzechu napisał:

Po czym poznać, że cyrkulacja wody jest wystarczająca?

Właśnie po tym:

21 minut temu, Vrzechu napisał:

Ryby pływają normalnie, na piachu na razie nie widać żadnych złogów nieczystości.

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Bartek_De dzięki za odpowiedź. W tym momencie po wielu ustawieniach najmniejszą wirówkę uzyskałem w poniższym ustawieniu.

285689392_Cyrkulacja2.thumb.jpg.2aacfe9a46f55d6604afa6f26ae659cb.jpg

Zastanawiałem się czy ewentualna opcja z mniejszym cyrkulatorem również wg powyższego ustawienia czy jako, że przepływ falownika byłby mniejszy to dać go na przeciwną stronę skierowanego na tylną ścianę lekko w dół żeby "dopchał" wodę do wlotu kubełka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pokombinuj, nie popsujesz nic przy takich eksperymentach. I jak kolega wcześniej napisał to dużo się zmieni jak ryby podrosną. 

Ja się cieszyłem, że mam wszystko fajnie ustawione ale z każdym miesiącem ryby są coraz większe i się okazuje że trzeba eksperymentować od nowa. A najlepsze jest to , że czasami element który wydaje się być nieistotny ma duży wpływ na cyrkulację. 

Np u mnie po przeciwnej stronie akwarium jeden z samców zrobił sobie gniazdo i usypał piramidę piachu na torze płynącej wody. Efekt jest taki, że woda inaczej zakręca i wracając ponad metr dalej zamiata idealnie kupy do filtra. Brzmi absurdalnie, ale to działa. Wcześniej, dosłownie tydzień temu gromadziły się regularnie kupy w drodze powrotnej do filtra. 

A przecież oczywiście, że bym ruszał cyrkulator a nie usypał górkę z piasku :)

Aaaa kiedyś miałem też ustawione nieco w dół cyrkulatory. Mam teraz nawet dwa. Ale od jakiegoś czasu mam je wycelowane w górę. Spróbuj, zaskakująco to działa. Zależało mi na mocnym wzburzeniu tafli wody aby ją natleniac jak najlepiej. 

Edytowane przez Pikczer
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam identyczne ustawienie u siebie, włącznie ze skimmerem z małą różnicą. Wylot z narurowca mam przeniesiony do przodu i "dmucha" po skosie w dół, wzdłuż przedniej szyby.

20220425_113938.thumb.jpg.54ab34481efeca7b62044d8b3863c0e2.jpg

Spróbuj dać cyrkulator głębiej, nawet blisko połowy wysokości, skieruj mocno do góry i w kierunku przedniej szyby, może to coś pomoże. Myślę, że dokupienie słabszego cyrkulatora to zbędny wydatek.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Pikczer dzięki za Twoje spostrzeżenia :) zakupię chyba w takim razie ten mniejszy cyrkulator (na ten moment życia moich ryb) pokombinuję z ustawieniami tak żeby w tym momencie po prostu bardziej mieszał przy tylnej szyby a jak ryby podrosną lub jeśli zauważę nadmierne gromadzenie się jakichś nieczystości to będę kombinował z tym większym wirnikiem. 

EDIT. 

@Bartek_De w takim razie jeszcze wstrzymam zakup i spróbuję ponownie z Twoimi wskazówkami. Może spróbuję ustawić go mniej więcej w połowie głębokości tak jak piszesz ale bliżej tylnej szyby tak żeby strumień z wylotu kubła i z cyrkulatora połączyły siły.

Edytowane przez Vrzechu
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Vrzechu napisał:

Może spróbuję ustawić go mniej więcej w połowie głębokości tak jak piszesz ale bliżej tylnej szyby

Dokładnie tak. O tym zapomniałem wspomnieć, ale właśnie mam go bliżej tyłu. Widać to na zdjęciu z postu #5.

Edytowane przez Bartek_De
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.