Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano (edytowane)

Cześć wszystkim,

Po wielu latach posuchy i zastanawiania się w końcu pojawił się korzystny wiatr i mam możliwość techniczną, a przede wszystkim „rodzinną” na realizację mojego skromnego, osobistego Malawii… 

Na forum „siedzę” już od jakiegoś czasu i powoli tworze sobie w głowie całą układankę.

Przekonałem się też, że podejście do danej sprawy może być zgoła odmienne.

Nie chciałem tworzyć kilku różnych wątków dlatego postanowiłem wszystko zawszeć tutaj. Kilka pytań mi się nasuwa w miarę upływu czasu, niektóre mogą wydawać się trywialne, inne już oklepane, ale zawsze jest szansa, że ktoś z Was wniesie do tematu coś bardzo istotnego. Przejdźmy więc do setna.

Planuje postawić baniak 130x50x55 10mm (silikon bezbarwny) czyli wychodzi jakieś 357 litrów (chciałem 140cm, ale żona mówi, że nie będzie oglądać telewizora, który „wchodzi na balkon”… (jakoś przeboleje to 130).

Chce zamówić cały zestaw (akwarium, szafkę i pokrywę) od jednej firmy, wybór (także ze względy na termin realizacji – do 4 tygodni) będzie między znanym i cenionym na forum Myciokiem, a Nexus – akwarium Premium.

 

1.     Czy ktoś z Was zamawiał coś od Nexus i może się podzielić opinią?

2.     Na plus Nexus przemawia cena za całość i fakt, że pokrywa malowana jest proszkowo, a nie oklejana, czy duża jest różnica w estetyce i trwałości na korzyść malowanej proszkowo?

3.     Myciok podobno nie robi blatu, ze sklejki wodoodpornej ani nie daje żadnej powłoki, która chroniła by blat przed wodą, jak to u Was wygląda, czy jest to istotne?

4.     Czy blat przy tym litrażu i wadze całości (pewnie koło 450kg) powinien być podwójny, tj. 36mm?

5.     Zestaw będzie stał na panelach, czy w takiej sytuacji warto coś podłożyć pod szafkę aby nie było dziur po nóżkach? Co byście sugerowali?

6.     Cały czas korci mnie zamówienie akwa przynajmniej z przednią szybą OW, zdania są podzielone, jedni twierdzą, że widać różnicę, inni, że nie, jeszcze inni, że zależy od grubości szkła, oświetlenia, biotopu itp. Jak to było u Was, czy żałujecie decyzji w jedną czy w drugą stronę czy dostrzegacie różnicę

7.     Na korzyść Mycioka przemawia także to, że float ma od Guardiana, który podobno jest mniej zielony niż float od Pilkingtona. Czy widzicie, widziliście tą różnicę? Spotkałem się ze zdaniem, że jeśli ma się Guardiana to OptiWhite nie jest potrzebny. Czy widzicie, widzieliście tą różnicę?

 

Dużo pytań jak na początek, mam nadzieje, że ktoś dobrnie do końca i mój post będzie dopuszczony… 😃 

Edytowane przez Bartek_De
Opublikowano (edytowane)

Ja bym jednak dał blat ze sklejki wodoodpornej, miałem że zwykłej płyty meblowej i jednak zawsze coś się rozlało i mi puchł. Sprawdzałes jeszcze u naszego klubowego kolegi @timi-akwaria.pro, mam od niego akwarium i jestem zadowolony. Miałem początkowo akwarium na panelach i dziur jakoś nie uświadczyłem ale nóżki miałem na metalowych, okrągłych stópkach dosyc dużych. 

Edytowane przez Bezprym
  • Lubię to 1
Opublikowano
30 minut temu, Bezprym napisał:

Ja bym jednak dał blat ze sklejki wodoodpornej, miałem że zwykłej płyty meblowej 8 jedna zawsze coś się rozlało i mi puchł. Sprawdzałes jeszcze u naszego klubowego kolegi @timi-akwaria.pro, mam od niego akwarium i jestem zadowolony. Miałem początkowo akwarium na panelach i dziur jakoś nie uświadczyłem ale nóżki miałem na metalowych, okrągłych stópkach dosyc dużych. 

Też się coraz mocniej na tym zastanawiam. Pytałem w Akwaria-Pro, ma opcje sklejki wodoodpornej z tym, że na tą chwilę termin realizacji około 10 tygodni, a to się mija z moim przymusowym 4-tygodniowym urlopem w czasie którego chciałbym większość rzeczy ogarnąć... No chyba, że @timi-akwaria.prouda się mnie gdzieś wcześniej wcisnąć :D ?

Nie wiem czy to kwestia twardości paneli, ale w przypadku moich jak przenosiłem sofę to zostały mi małe wgniecenia po kołach, które wyjeżdały przy jej rozkładaniu. Jestem więc pewny na 100% że w panelach jeżeli nie dam czegoś od spodu będzie dziura/wgniecenie. U Ciebie jak piszesz były dość szerokie stopki więc pewnie to zdecydowało. 

Opublikowano

Witam, jak przeskoczyłem na Opti White z akwarium wykonanego ze zwykłej klasycznej szyby, która nieco wizualnie barwi wszystko na zielono...to różnica jak dla mnie była kolosalna. Stare akwarium stało ze dwa dni w tym samym pokoju i można było porównać widok. 

Aktualnie mam front i dwa boki z OW a reszta klasyczna. Było trochę taniej. 

Są też jakieś szkła pośrednie tańsze od OW ale ładniejsze od zwykłego szkła. Wtedy między tymi pośrednimi a OW może nie być różnicy. 

  • Lubię to 1
Opublikowano

A ja z tych ślepych Kolosalnej różnicy nie widzę, na pewno nie taką, za którą dopłaciłbym do opti. Ale już moja kobitka twierdzi że wszystko wygląda dużo lepiej w droższej wersji😁

  • Lubię to 1
  • Haha 1
Opublikowano
1 godzinę temu, Pikczer napisał:

Witam, jak przeskoczyłem na Opti White z akwarium wykonanego ze zwykłej klasycznej szyby, która nieco wizualnie barwi wszystko na zielono...to różnica jak dla mnie była kolosalna. Stare akwarium stało ze dwa dni w tym samym pokoju i można było porównać widok. 

Aktualnie mam front i dwa boki z OW a reszta klasyczna. Było trochę taniej. 

Są też jakieś szkła pośrednie tańsze od OW ale ładniejsze od zwykłego szkła. Wtedy między tymi pośrednimi a OW może nie być różnicy. 

Stare i nowe akwarium stały niezalane? W sensie puste? A co masz jako tło, to samo co w starym? Podobno też oświetlenie robi swoje... 

Pewnie chodzi o float od Guardiana, Myciok takie ma i jest droższe od zwykłego float Pilkington i podobno mniej zielone. Najlepiej byłoby właśnie postawić tego Guardiana obok OW z takim samym tłem, światłem, wodą itp :D

Opublikowano
Godzinę temu, pulpet napisał:

A ja z tych ślepych Kolosalnej różnicy nie widzę, na pewno nie taką, za którą dopłaciłbym do opti. Ale już moja kobitka twierdzi że wszystko wygląda dużo lepiej w droższej wersji😁

He, ciekawe do jakieś grupy ja się zaliczam? Kobiety mają szósty zmysł więc to inna kwestia, chociaż jakby żonie baniaczek bardzo się podobał to może się dołoży od czasu do czasu na jakiś pokarm... :D (Dobry argument nam wyszedł)

U mnie dopłata za przód i jeden bok (drugi będzie przy ścianie więc pewnie go obkleję czarnym spienionym pcv) w skali całej kwoty (ok 2400zł w przypadku Nexusa, bez transportu) wynosi jakieś 220/230zł. Z tym, że pozostałe szyby float od Pilkongota. 

Opublikowano
7 minut temu, Rafał80 napisał:

A nie rozważałeś zakup gotowych zestawów?

Gotowych w sensie od Juwela itp? Baniak wciskam jak się da do salonu i chce wyciągnąć jak największy litraż, dlatego zdecydowałem się zamiast  klasycznego wymiaru 120x50x50 8mm wziąć opcję 130x50x55, która musi być już w 10mm i dopłacam ponad 400zł. Drugiego większego raczej już nie będę miał na tym mieszkaniu, więc wole dołożyć teraz żeby póżniej nie żałować. 

  • Lubię to 1

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Witam. W moim akwarium 214 litrów mam JBL-a e901 i ten filtr pracuje już 10 lat. Filtr jest sprawny i nigdy z nim nic złego się nie działo. Chcę go zmienić i pytanie czy przejść na nowszy model JBL e902 czy może zastosować większy JBL e1502 zleży mi też na poziomie głośności aby był cichy bo akwarium stoi w sypialni. 
    • Dla mnie non-mbuna to jest zagadka. Niby parametry wody w kranie idealne, w akwarium również, ale może jednak coś jest w wodzie co testy nie wykrywają? U mnie każde podejście do non-mbuny kończyło się fiaskiem.
    • Ja mam najtańsze kształtki z polecenia @triamond. Używam ich statycznie i teraz przy restarcie akwarium fajnie zaszły brudem. Na samym K1 i różnej gradacji gąbkach, bez waty woda kryształ na długości 260 cm.
    • Przerabiałem te media. Ten produkt był skuteczny, dość mocno podbijał PH - u mnie o ok. 0,5. Pomyśl o Seachem Malawi/Victoria Buffer - podnosi silnie pH oraz KH nie podnosząc GH.
    • Przy tej wielkości szkła najdroższy jest transport. Ja bym popytał po miejscowych lepszych sklepach - może któryś współpracuje z myciokiem, erybką lub podobnymi. Brałbym z 10. Kiedyś była akcja, że 240 pękały przy wzmocnieniach. Były właśnie robione z 8
    • Te ryby są nieprzewidywalne, ale u mnie nigdy jeden samiec się nie sprawdzał. Nie ważne w jakim litrażu. Dla przykładu teraz mam auratusa 4+4 (dwa potężne samce plus dwa to tacy chłopcy do bicia), samice spokojnie noszą młode do tego stopnia, że mam inwazję młodych. Na pewno agresję u nich rozkładają inne samce i temperatura, bo nie używam grzałki (w akwarium zimą mam ok 22 'C, a latem 26 'C).
    • Zabawa z żywicą a502ps: https://forum.klub-malawi.pl/topic/21578-jak-używać-purolite-a520e/page/13/#elControls_394430_menu Zwiększyłem podmianę wody do 7,7l/h (140% tygodniowo). Fosforany po tygodniu spadły do 0,8ppm. Przez tydzień pracował dodatkowo filtr 1 mikron na drugiej pompie. Woda czysta, ale przy ciemnym pokoju - widoczna mgiełka w skupionych stożkach światła z ledów wzdłuż akwarium. Wystarczy zapalić światło w pokoju by  znikła. Najwyraźniej to granica związana z samą wodą kranową (nadal idzie przez filtr ceramiczny, który powinien wyciąć wszystko powyżej 0,3 mikrometra) i filtracją biologiczną/karmą. W planach pozostawienie większej podmiany niż 1,2 l/h (20% tygodniowo przez ostatni rok).
    • Nasz klubowy kolega Timi klei dobre akwaria -Akwaria.pro Przy tym wymiarze, co Ty zamierzasz kupić, to od kogo byś nie kupił, to będzie dobrze. Oczywiście o ile ktoś ma doświadczenie w klejeniu akwari
    • Cześć. Od jakiegoś czasu myślę nad nowym akwarium - 120x40x50, z tym że tutaj (dla mnie) już zaczynają się schody - ciężko jest mi znaleźć jakąś zaufaną firmę, do tej pory patrzyłem i najbardziej zaufany wydaje mi się Myciok, z tym że szukając po internecie byłem w stanie znaleźć różne opinie - na tym forum głównie pozytywne i wystawione nie aż tak dawno temu, więc możliwe że jest u tej firmy lepiej niż było, ale byłem w stanie też znaleźć opinie nie aż tak przychylne więc na dwoje babka wróżyła (jak dla mnie). Dodatkowym pytaniem dla mnie jest tutaj czy szyba 8mm będzie wystarczająca, ale to nie jest tutaj aż tak ważne. Do tej pory byłem w miarę przychylny akwaplastowi (ze względu na cenę), ale przemyślałem i w razie nieszczelności mógłbym mieć małą powódź w pokoju, czego wolałbym oczywiście uniknąć. Z góry dzięki za jakieś nakierowanie, bo rzeczywiście ciężko mi jest spośród firm na naszym rynku wybrać, a co do Mycioka już kiedyś słyszałem pozytywne opinie więc może rzeczywiście zamówienie akwarium u niego wyszłoby najlepiej.
    • Moja a502ps coś nie działa. A502e usuwała żółtawą barwę wody. Ta nie. Może sprzedawca się pomylił ?  Jak u Was ? EDIT: Sprzedawca wyklucza pomyłkę ze względu na kolor żywicy. Być może słaby przepływ przez żywicę, jak pływa w ruchomym złożu. Wrzuciłem do solanki. Zobaczymy co z tego wyjdzie... EDIT2: Po kilku godzinach w solance przesypałem połowę do drugiej skarpety (luźniejsze upakowanie żywicy) i po wypłukaniu, obie skarpety do filtra. Już działa. Subtelne żółtawe zabarwienie widoczne po długości zbiornika zniknęło po 12 h. Zakładam, że przepływ przez żywicę był za słaby. Stężona solanka po regeneracji - prawie czysta. Przy wydajnej filtracji (fluidyzator K1 40l z gąbką 30ppi na pompie) - ta różnica w zabarwieniu to jedyny benefit stosowania tej żywicy. Woda nie jest bardziej klarowna niż bez.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.