RobertKuz Opublikowano 16 Stycznia 2022 #1 Opublikowano 16 Stycznia 2022 (edytowane) Witam wszystkich. Mam na imię Robert, a oto moje pierwsze Malawi. Akwarium: 450 l - 150 dł. 50 szer. 60 wys. Filtracja: 1. EHEIM profesional 2228 (złoże Eheim substrat pro, Eheim mech i gąbki) docelowo przy czyszczeniu do kubełka włożę więcej złoża firmy Eheim i tylko jedną gąbkę. - w kuble znajduje się 100 ml Purigenu firmy Seachem. 2. EHEIM biopower 240 ( złoże 3 kosze Eheim substrat pro, 1 kosz gąbka) 3. EHEIM aquaball 180 ( złoże 3 gąbki) Przed filtrem Eheim 2228 podpięty prefiltr, a w nim wkład sznurkowy 20 mikronów (przy uruchamianiu filtrów w prefiltrze znajdował się aktywny wkład sznurkowy, który filtrował wodę w poprzednim akwarium) Grzałka: -Sera 300 W -temp. 26 stopni. Falownik: -dwuwirnikowy Napowietrzacz: - Pompa HAILEA ACO - 9602 432 l/h Oświetlenie: -Wykonane prze zemnie modułowe z diod LED Samsung 5730 - 19 sztuk po 1,2 W każdy, kolor biały, temperatura barwy 9000 K , 150 Lm, CRI 80 Całość podłączona do ściemniacza. Podłoże: 1. Łupek szarogłazowy 52 kg 2. Piasek kwarcowy o frakcji 0,5- 1,2 mm 20 kg 3. Piasek wapienny o frakcji 1,0- 1,5 mm 20 kg START ZBIORNIKA : 04.01.2022 r -PH wody z kranu 7,6 Badanie wody wykonywałem nowymi testami kropelkowymi JBL ( test ph był w zakresie 7,4- 9) Do akwarium wlałem 300 l wody przez "ustrojstwo" , następnie dolałem 60 l dojrzałej wody odlanej z mojej 450-ątki w której pływały skalary i inne rybki. Rozpuściłem według zaleceń producenta (20 g na 50 l wody) 140 g Azoo African Cichlids Mineral Salt. Woda zrobiła się żółta jak oranżada. Na szczęści po kilku dniach wyklarowała się Uruchomiłem 3 aktywne, zasiedlone bakteriami filtry. Kolejnym krokiem było dodanie 1 ampułki bakterii Prodibio biodigest. 06.01.2022 r (2 dzień) Parametry wody w akwarium: PH - 7,8 NO2 - 0,01 NO3 - 15 Dodałem 1 ampułkę Prodibio biodigest i jedną łyżeczkę suchego pokarmu Tetra Pro color. 08.01.2022 r. ( 4 dzień) Dodałem 2 ampułki odżywki do bakterii Prodibio biotrace. 11.01.2022 r (7 dzień) PH - 7,6 NO2 - 0,00 NO3 - 20 16.01.2022 r (12 dzień) PH - 7,7 NO2 - 0,00 NO3 - myślę że między 20 a 22 Obsadę zamierzam zakupić od hodowcy z Malawi Śląsk. W planowanej obsadzie będą mięso i wszystkożercy 1. OTHOPARYNX LITHOBATES SULPHUR HEAD 1+3 w rozmiarze 7-8 cm 2. SCIAENOCHOMIS AHIL ICEBERG 1+3 w rozmiarze 10-12 cm 3. PROTOMELAS STEWENI TAIWAN REEF 1+3 w rozmiarze 9-12 cm 4. LABIDOHROMIS CAERULEUS YELLOW KAKUSA 1+3 w rozmiarze 4-5 cm (tu raczej hodowca samca nie rozróżni więc trzeba będzie kupić z 6 sztuk) Ryby z pozycji od 1-2 hodowca ma w sprzedaży również w mniejszym rozmiarze, odpowiednio 5-6 cm, 6-7 cm. Nie chcę kupować większej ilości ryb z danego gatunku dlatego chcę kupić większe sztuki, przy których będzie większa szansa, że hodowca odróżni samca od samicy. Ryby z pozycji 1-3 pomógł mi dobrać jeden z klubowiczów za co jestem mu wdzięczny. YELLOWY to już mój wybór. Przeczytałem na forum, że pasują do dwóch gatunków z wyżej wymienionej trójki. Poza tym dorastają tylko do 10 cm i co fajne samiczki są piękne. I na koniec pytanie: - czy już mogę myśleć o zarybianiu ? - czy przed ewentualnym zarybieniem zrobić podmianę w celu zbicia NO 3 np. 20% Za wszelkie sugestie i porady z góry dziękuję A poniżej fotki mojego szkiełka Edytowane 16 Stycznia 2022 przez RobertKuz 4
pulpet Opublikowano 17 Stycznia 2022 #2 Opublikowano 17 Stycznia 2022 Startowałeś.na aktywnych mediach i "żywej" wodzie, więc pewnie możesz już puszczać ryby. Karm na początku oszczędnie i pilnuj parametrów. Ja bym nic nie podmieniał na razie. Niech się biologia gnieździ i rozrasta. Jak skoczy N03 pod 40 to zacznij regularne podmiany. Bardzo fajny aranż. Wiele radości z Malawi życzę 1
RobertKuz Opublikowano 17 Stycznia 2022 Autor #3 Opublikowano 17 Stycznia 2022 Wielki dzięki za poradę i pochwałę aranżacji od doświadczonego Malawisty . Wiem, że to nie ten dział, ale co sądzisz o mojej obsadzie ? Konkretnie chodzi mi o dobór obsady.
pulpet Opublikowano 17 Stycznia 2022 #4 Opublikowano 17 Stycznia 2022 Wielkich doświadczeń nie mam , Malawi mam raptem od roku. Inne zbiorniki trzydzieści parę lat dłużej. Co do obsady non mnbuna nie wypowiem się, bo to nie.moja bajka. O ile chemia wody rządzi się we wszystkich biotopach tymi samymi prawami, to już poznanie większej ilości gatunków z Malawi wymaga więcej czasu. Przez ten rok miałem styczność z kilkoma gatunkami mbuny i tyle. O nich coś tam wiem. Jest tu wielu znawców non mbuna. Pewnie świetnie Tobie doradzą.
pozner Opublikowano 17 Stycznia 2022 #6 Opublikowano 17 Stycznia 2022 Jeśli filtracja jest z poprzedniego akwarium, to możesz śmiało zarybiać akwarium. 1
Bartek_De Opublikowano 17 Stycznia 2022 #7 Opublikowano 17 Stycznia 2022 @RobertKuz Odnośnie obsady, załóż nowy temat w odpowiednim dziale.
RobertKuz Opublikowano 17 Stycznia 2022 Autor #8 Opublikowano 17 Stycznia 2022 Dzięki. Więc będę zarybiać
Rekomendowane odpowiedzi
Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto
Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.
Zarejestruj nowe konto
Załóż nowe konto. To bardzo proste!
Zarejestruj sięZaloguj się
Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.
Zaloguj się