Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano (edytowane)

Przyczyną hałasu tak jak napisał Bartek były wibracje przekazywane na konstrukcję. Hałasowały też drobinki powietrza w obiegu, które przez noc zniknęły... 

Ale mimo wszystko pompa i tak chodzi za głośno. Nie przeszkadzałoby mi to, ale akwarium stoi koło łóżka... 

Będę musiał wymyśleć jakieś pudełko akustyczne... ;)

PS. Przez noc NO3 spadło z 30 do 2 ;) Purolite działa wyśmienicie, a miałem obawy czy będzie działać bo mam 80mg siarczanów w wodzie kranowej.

Pompkę skręciłem do minimum bo nie ma sensu żeby chodziła na pełnych obrotach i prąd marnowała... :)

 

Edytowane przez Diux
Opublikowano

Nie wiem co się stało, ale dziś NO3 podniosło się do ~20mg. Wodę do testu pobrałem prosto z wylotu od purolite. 

Co się dzieje?

 

DSC_0133.JPG

Opublikowano
9 minut temu, egon44 napisał:

Z tego co piszesz wynika , że purolite się zapchało  i wymaga ponownej regeneracji .

Po 30 godzinach pracy się zapchało?

Opublikowano

Purolite umieściłem w specjalnej puszcze pod zasyp. Z tej aukcji. https://allegro.pl/oferta/wklad-puszka-pod-zasyp-10-na-zywice-zloze-9262297662?snapshot=MjAyMi0wMS0wMVQyMToxMzowOS43NTlaO2J1eWVyOzk5MzNjZmMwYzcyZWI4ZTU3NzkzNDlmZTNjODYyZjBhYWI3NzAzMDVmZWJmOThhMmI5ZGZhOTk4MGM1MTVkMDA%3D

Jeżeli chodzi o przepływ to nie jestem w stanie określić. Myślę że nie więcej niż 1000l/h.

 

DSC_0136.JPG

DSC_0134.JPG

DSC_0138.JPG

Opublikowano
4 minuty temu, egon44 napisał:

Oczywiście że tak mogło być. 

Sam miałem kiedyś taki przypadek u siebie. 

Andrzeju spójrz na żywicę, nawet nie zmieniła koloru. Nie działa, bo jak autor tematu zauważył ma w kranie wysoki poziom siarczanów, a ta pierwsza euforia, że niby działa wyśmienicie to pewnie błąd pomiarowy.

W ogóle kolego @Diux przy tak bardzo wyhamowanym przepływie nie widzę sensu w tej instalacji. Odłącz korpus z żywicą, zostaw tylko sznurek i przynajmniej będziesz miał super filtrację mechaniczną, a żywicę wrzuć w skarpecie do kubła, może chociaż będzie klarować wodę. Rób systematycznie podmiany, a nie będziesz musiał martwić się o NO3.

  • Lubię to 3
Opublikowano

1. PA202 ma trochę większą pojemność niż purolite (1 vs 0,9 eq/l) wg producentów.
2. Żywica nie jest w 100% selektywna. Ma powinowactwo do NO3- i dalej coraz mniejsze do  SO42-, Cl-, HCO3- (przez to ostatnie obniża pH, bo zastępuje słaby kwas mocnym kwasem). Ma też powinowactwo do polarnych związków organicznych (wygląda na to, że to odkrycie akwarystów, bo producent nie zaleca stosowania w wodach z zawartością związków organicznych a naukowcy tego nie badają ;). Pojemność jest określona, ale zapycha się wszystkim z ładunkiem ujemnym, w różnych proporcjach. Może też następować wymiana jonów w żywicy zgodnie z powinowactwem. Przy słabej filtracji biologicznej będzie dużo DOC w wodzie i żywica szybciej się będzie zapychać. Może tu jest problem?
3. Zgaduje, że zmiana barwy może być związana z rozkładem związków organicznych związanych przez żywicę a nie z samym ich związaniem. Czyli może być tak, że rzeczywiście żywica zadziałała, ale się szybko zapchała, bądź coś zaczęło wypierać aniony NO3-. Ale może też woda nie płynąć przez całą objętość...
4. Żywica działa z wysokimi siarczanami (i chlorkami) (Purolite a520e). Przy 125 mg/l siarczanów lub chlorków stopień związania azotanów spada o jakieś 10%. Czyli to mit, że nie działa… Działa, ale trochę słabiej.
5. Jak będzie stała podmiana i dobra filtracja biologiczna, to mały pożytek z żywicy.

  • Lubię to 3

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Witajcie moi drodzy za 2 miesiące przychodzi moje nowe akwarium 200x80x70 wiec pora na dobór obsady. Mam nadzieje ze znajdą się jacyś specjalisci ktorzy cos podpowiedzą w tym temacie. Wybór padł jak w temacie na non mbuna a konkretnie na : Placidochromis sp. "blue otter"   (wyjadacz) Lethrinops albus ( grzebacz ) Copadichromis borleyi „Mbenji” ( lub ewentualnie Copadichromis sp. „virginalis gold”)  (toniowiec) Labidochromis caeruleus („yellow”) (skalniak)   Otopharynx tetrastigma * podoba mi się również Otopharynox Lithobates Black Orange Dorsal tylko nie pasuje mi za bardzo do obsady, duzo w internecie sprzecznych informacji choćby dotyczących temperamentu czy terytorializmu. Załozenie bylo takie zeby zbiornik był maksymalnie reprezentatywny z jak najwieksza iloscia wybarwionych samców. Tu pojawia się wazne pytanie w przypadku zaproponowanej obsady na ile samców i samic moge sabie pozwolić ??  Starałem się dobrać obsadę spokojną o podobnych upodobaniach pokarmowych i różnych upodobaniach terytorialnych ( jak na akwarium oczywiscie ) i róznym zachowaniem.  Czy powyzsza obsada ma sens czy moje załozenia nie są błędne  ???
    • U mnie lek na płochliwość to przerybienie lub dodanie non-mbuny która u mnie nigdy nie była płochliwa. W momencie kiedy mbuna ciągle przestraszona siedziała pochowana to non-mbuna jak gdyby nigdy nic ciągle pływała po całym akwa, pod lustrem wody i przy miejscu karmienia zwłaszcza jak ktos podchodził do akwa to od razu kotłowanina przy przedniej szybie w miejscu karmienia. W ten sposób mbuna uczy się od non-mbuny takiego zachowania i płochliwość ustępuje.
    • I oczywiście data ważności testów zachowana
    • Zmierzyłam powtórnie, test na azotany wytrząsałam przez 1min, wyniki takie same, NO3 nadal pomiędzy 1 a 5.
    • Jeśli możesz to zrób też pomiar na wodzie z innych źródeł - kranica, mineralna, z innego akwarium, etc. i porównaj, jeśli wszystkie wyjdą podobnie, to albo źle testujesz albo test wadliwy.  Sprawdź też datę ważności na dnie pudełka. Nie wiem jak z innymi, ale u JBL przeterminowane testy są tylko do wyrzucenia. 
    • @Tomasz78 może tak jak mówisz była to trefna partia. Na forum więcej osób się skarżyło na ten test więc zdecydowałem się zakupić po prostu Zooleka.
    • Trafiłeś na jakąś wadliwą partię. U mnie test NO3 spisuje się bardzo dobrze pod warunkiem że stosuję się do starej instrukcji, czyli wstrząsanie 1 minuta. Pomiar wody w akwa przed podmianką 30, woda z kranu 1-3, także logika tu jest, dodatkowo wspomagam się testem salifert i wyniki są takie same. Można się tylko domyślać co JBL odpie...lił z ta nową instrukcją, może starzy pracownicy co ten test wymyślili odeszli/zostali zwolnieni... nowi pracownicy pojęcia niemają co robią... trudno stwierdzić co tu się stało. Nie może Ci się wydawać, żeby pomiar był dokładny musi być dokładnie 1 minuta silnego wstrząsania, nastepnie czekasz 10 minut do całkowitego rozwinięcia koloru.
    • Czyli kucie i wylewka sprawa jasna w takim razie  a stelaż z suporexu  8 czy 12 i na to blat ma sens ? Bo widziałem w necie kilka takich zdjęć ale nie znam nikogo osobiście żeby podejrzeć i zobaczyć jak to wygląda w praktyce z otwarciami na kable, rury od filtra itd
    • Ja miałem trzy razy taką sytuację, która za każdym razem trwała od tygodnia do dwóch. - pierwsza - przyczyną tak jak u @hilux był wyjazd wakacyjny, - druga - przyczyną było polowanie siatką na kilka określonych ryb, - trzecia (najśmieszniejsza) - zwykle ubieram się w jakieś stonowane kolory, założyłem pomarańczową koszulkę do biegania i poszedłem nakarmić ryby  Myślałem, że się pozabijają o skały! Przez tydzień tak reagowały na podejście do zbiornika.  @Maciek 1205 Nie podałeś nigdzie informacji jak długo ryby pływają u Ciebie?
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.