Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Próbuję dobrać pompę obiegową do akwa 600l + sump. Różnica poziomów około 1,5m. Wstawiłem pompę eheim compact 1002 o wydajności max 1000l i wys tłoczenia 2m. Efekt to około 300l/h, co wydaje się nieco za mało. Nie jestem zwolennikiem wirów w akwarium słodkowodnym, ale chciałbym osiągnąć 600l/h. Jaką pompę polecilibyście w rozsądnej cenie, ktorej wydajność nie spada tak drastycznie wraz z wysokością?


Z drugiej strony czy alternatywą w takim przypadku jest wstawienie dobrej pompy cyrkulacyjnej wewnątrz akwarium? W końcu im mniejszy przepływ w złożu bio, tym skuteczniej działają bakterie.

Opublikowano

wewnętrzna z gąbką >1400l/h jako mechaniczny...

większa cyrkulacja u góry, nie ma nic wspólnego z lepszym przepływem przez złoże bio na dole i powinna być traktowana oddzielnie...

przepływy przez sumpa na tym forum oceniam na >1000L/h - z tego co czytałem gdy zakładałem swojego :wink:


sam w sumpie miałem grundfosa od CO, który na 1,5m osiągał około 1400L/h i dla mnie nie była to jakaś super wirówka - imho w sam raz...


zastanów się nad Aquabee UP3000 lub Aquabee UP2000/1

Opublikowano

ja mam w akwarium pompe Grundfosa 25W-40 bodajże. Wydajnosc teoretyczna 1000-2000-3000, chodzi u mnie na 3-cim biegu, kiedys sprawdzalem wydajnosc praktyczna i chyba (skleroza galopuje) wyszlo mi jakies 1200. Jedyne minusy jakie ma, to fakt, ze nie jest zanurzalna oraz musi sie znajdowac ponizej poziomu wody w sumpie. Im nizej, tym lepiej.

Co do plusów: regulowana wydajnosc bez koniecznosci dławienia, cicha, bezobslugowa, poniewaz jest poza sumpem, wiec nie grzeje dodatkowo wody - choc to moze byc czasem minus, jesli ktos chce zaoszczedzic na ogrzewaniu :D

Opublikowano

W zbiorniku o podobnej wielkości mam Ocean Runnera 3500, podnosi na wysokość 1m. Wylot pompy w dwóch miejscach baniaka, mierzona przepływomierzem wydajność 2.100l/h (1.200 w jednym wylocie i prawie 1000 w drugim). Jako ciekawostka mierzona wydajność przy samym wylocie pompy 3.600l/h)

Opublikowano

dodam że nasze grundfosy chodzą bezszmerowo, do tego stopnia że słychać komara nad głową podczas leżenia przed akwarium :P

rzeczywiście są 3 biegi i dodatkowo oszczędność energii (3bieg 45W) przy tych realnych 1400L/h

Opublikowano
większa cyrkulacja u góry, nie ma nic wspólnego z lepszym przepływem przez złoże bio na dole i powinna być traktowana oddzielnie...


Niejasno się wyraziłem. Im wolniejszy przepływ przez złoże bio, tym lepsze oczyszczanie wody przez bakterie (oczywiście do pewnego momentu). Jeżeli wewnętrznymi pompami będę mieszał wodę w akwa tak, żeby nie było "martwych" stref, to być może nie trzeba aż tak dużych przepływów przez sump.


PS. zamówiłem aquabee 2000-1. Ma niewielki spadek wydajności przy wzroście wysokości (przynajmniej na wykresie od producenta.

Opublikowano

gdzie ją zamówiłeś?? i za ile? podaj linka jak możesz?


ja właśnie chciałbym kupić tutaj:

http://www.morskie.com/product_info.php?products_id=472

UP3000 - niby jest za 195zł i w dodatku dostępna, ale coś mi sklep podpada... nigdzie recenzji, żadnego "stałego powiązania z ziemią" :roll:


nie można inaczej niż z przedpłatą... napisałem że chciałbym jednak za pobraniem kurierem, zobaczymy co odpowiedzą... :?


w odp...

wyraziłeś się wystarczająco jasno, jednak imho realny przepływ przez sump nie powinien być niższy niż marginalne 1000l/h - złoże sobie zawsze poradzi z takim przepływem, a szybciej zbierzesz całą wodę (zanieczyszczenia) z góry...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • @ziemniak Świetnie to wygląda, ta duża ilość roślin na górze też. 👍 Doniczki nie przeszkadzają w obsłudze akwarium, stojąc na szybach nakrywkowych? Jeśli jest nieco miejsca z tyłu nad akwarium, to pomyślałbym o dorobieniu 1-2 niewielkich modułów do przyklejenia na ścianę, jakby przedłużenia skał ponad powierzchnię wody - moim zdaniem wyglądałoby obłędnie. I hydroponikę zrobiłbym na całej długości, tak jak masz teraz te rośliny. 😀 Takie korytko, coś jak u mnie, no ale trzeba by robić pokrywę. P.S. Zdjęcia znad jeziora, w stopce - też świetne. 💪
    • Tło zarośnie glonami i będzie wyrywać z butów. Super. Kto robił Ci tło, czy to dzieło Twoich rąk? 
    • Wody mniej ponieważ tło swoje zajmuje ale powiem tylko jedno słowo - Pięknie 🤩
    • Żółte cały wieczór siedzą w ławicy w jednym rogu. Ciekawe, czy boją się jakiegoś tarłowca, czy coś im innego przeszkadza.
    • Nowa odsłona akwarium 260x55x70h (~1001 litrów) Wody weszło około 670 litrów, czyli około 100 litrów mniej niż w poprzedniej wersji. Tym razem za filtrację odpowiada komin o wymiarach 15x40 cm wypełniony gąbkami 10-30 PPI oraz kształtkami K1. W środku pompa Jebao DCP-2500. Oświetlenie bez zmian, dwie belki LED po 260 cm z modułami RGB i 11.000 k.  Więcej osprzętu nie ma. Całość w szczycie doby to pobór około 30 W. Grzałki nie mam, bo zimą temperatura rzadko spada poniżej 22 stopni. Zrezygnowałem z pokrywy. Akwarium jest przykryte sekcjami szyb nakrywowych, na których w tylnej części położyłem doniczki z roślinami. W przyszłości planuję w rogu hydroponikę. Płótno nad akwarium kupiłem w tym roku nad brzegiem jeziora. Mam szczerą nadzieję, że wykonał go lokalny artysta. Nałożyłem go na ramkę z listewek. Obsada to dalej niewiadoma.
    • Dlatego zastanów się czy faktyczne musisz  zmieniać. Teoretycznie im filtr ma większą wydajność , większy pobór mocy itp. tym będzie bardziej głośny. Ale to tylko teoria  bo może się zdarzyć , że ten o mniejszej mocy itp. może okazać się głośniejszy bo np. wirnik jest źle dopasowany i bije na ośce. Spójrz na to jeszcze z innej strony a mianowicie czy planujesz zmieniać akwa na większe?  Jeżeli tak to bym śmiało brał ten który będzie dedykowany do ewentualnego nowego litrażu.  Nikt Ci nie da 100% gwarancji , że konkretny filtr będzie cichy.  Zasugeruj się opiniami na ich temat ale ryzyko zawsze będzie. Ostatecznie zawsze można wyciszyć szafkę i znajdziesz tutaj kilka tematów o tym jak to zrobić.
    • Witam. W moim akwarium 214 litrów mam JBL-a e901 i ten filtr pracuje już 10 lat. Filtr jest sprawny i nigdy z nim nic złego się nie działo. Chcę go zmienić i pytanie czy przejść na nowszy model JBL e902 czy może zastosować większy JBL e1502 zleży mi też na poziomie głośności aby był cichy bo akwarium stoi w sypialni. 
    • Dla mnie non-mbuna to jest zagadka. Niby parametry wody w kranie idealne, w akwarium również, ale może jednak coś jest w wodzie co testy nie wykrywają? U mnie każde podejście do non-mbuny kończyło się fiaskiem.
    • Ja mam najtańsze kształtki z polecenia @triamond. Używam ich statycznie i teraz przy restarcie akwarium fajnie zaszły brudem. Na samym K1 i różnej gradacji gąbkach, bez waty woda kryształ na długości 260 cm.
    • Przerabiałem te media. Ten produkt był skuteczny, dość mocno podbijał PH - u mnie o ok. 0,5. Pomyśl o Seachem Malawi/Victoria Buffer - podnosi silnie pH oraz KH nie podnosząc GH.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.