Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Cześć, znalazłam dzisiaj rano w akwarium padniętą samicę exochromis anagenys yellow. Już wczoraj poczytałam forum i wiedziałam, że to jej ostatnie godziny. Podejrzewam, że to bloat. Nie zauważyłam jednak białych odchodów.

W lipcu padła mi jedna rybka (samica placidochromis phenochilus tanzania lupingu ), ale przyjechała do mnie wymęczona, bez jednego oka i towarzysze w baniaku nie dali jej za długo w nim pomieszkać. Teraz się zastanawiam, czy może chorowała tak samo jak dzisiaj padnięta samica.

Była wcześniej bardzo agresywna a od paru dni apatyczna, nie rzucała się tak jak wcześniej na jedzenie, a wczoraj zauważyłam plamkę po jej prawej stronie. Zaczęła też łapczywie łapać powietrze i pływać przy tafli. Rano pływała do góry brzuchem na dnie. 

Zbadałam dzisiaj parametry wody:

temp 26st ;  KH  9;  PH  7,8;   GH  6; NH4<0,05;  NO2  0,1;  NO3  20; PO4  5

Karmię tak jak chłopak z hodowli z której brałam ryby, rano solowiec, wcześniej też kryl ale nie chciały go jeść, wieczorem namoczony granulat Omega One(Super color pellets) i Dainchi cichlid xl pro.

Akwarium ma 840l, filtracja nanurowa, 3 mechaniki, 3 biologie, pompa IBO Beta 25-60/180, pracuje cały czas na 3 biegu. Raz w tygodniu zmieniam filtry  i podmieniam wodę.

Pozostałe ryby w akwarium to: Nimbochromistis venustus 1+2, Aristochromist chrysti 1+1, exochromis anagenys yellow samiec, frontosa blue samazi 2+4, placidochromis phenochilus tanzania lupingu 1+3, othoparynx tetrastigma 1+4. Niektóre są już naprawdę spore i nie chciałabym znajdować ich pływających po dnie =(

Na zdjęciach rybka z wczoraj i dzisiaj rano. Widzicie coś niepokojącego u pozostałych? Nimbochromistis venustus  samiczki pochowane bo się biedne cały czas trą, aż mi ich szkoda

QPCC9815.JPG

IMG_7385sss.jpg

Opublikowano
24 minuty temu, asiek097 napisał:

NH4<0,05;  NO2  0,1

Czym mierzysz parametry wody? Te parametry są złe, nh4 powinno być definitywne zero, no2 nie powinno nigdy przekroczyć 0,05ppm. Jeżeli pomiary są prawidłowe, to jest to przyczyna śmierci ryby.

Opublikowano

Cześć.. Co prawda non mbuna to nie moje terytorium, ale na bloat mi to nie wygląda, wspomniałaś że się cały czas trą więc ja podejrzewam że mógł ją jakiś samiec strzelić i tyle, ostatnio niestety dość często to przerabiałem, wiesz nie wygląda jakby była obijana bardziej na jeden acz konkrety strzał... Takie moje zdanie 

Opublikowano (edytowane)

Dla mnie też to raczej wina nadpobudliwego samca... Co do venustus to jest to dość charakterystyczne dla tego gatunku, a jak jeszcze trafi się wyjątkowo jurny samiec to 2 samice to dla niego za mało.... 

Edytowane przez BombeL
Opublikowano

Zatrucie amoniakiem działa na ryby od 0,5 mg/l na bardziej wrażliwe . No2 nie powinno przekraczać 0,01 mg/l. Być może ryby przebywały w takich warunkach dłuższy czas.Przy działającym akwarium te parametry powinny być na poziomie zerowym.
Obawiam się że przy tak dużych rybach i takiej ilości ten system oczyszczania jest zbyt mały.
Akwarium o takich wymiarach idealnie nada się na grupę Frontos, tylko na tą grupę.Mam podobny zbiornik, około 10 ryb filtr ma pojemność około 20 litrów, wiem że taką ilość (20) dużych ryb trudno będzie utrzymać. Prawdopodobnie redukcja nie wchodzi w rachubę, pozostaje tylko częściej podmieniać wodę i kontrolować parametry.
Jeżeli chodzi o agresywność samca do samic, trzeba poczekać na opinie osób posiadających te ryby.
pozdrawiam

  • Lubię to 1
  • asiek097 zmienił(a) tytuł na Padnięta samica exochochromis anagenys yellow
Opublikowano
3 godziny temu, bojack napisał:

Czym mierzysz parametry wody? Te parametry są złe, nh4 powinno być definitywne zero, no2 nie powinno nigdy przekroczyć 0,05ppm. Jeżeli pomiary są prawidłowe, to jest to przyczyna śmierci ryby.

Mierzyłam pod koniec wakacji, NO2 było wtedy poniżej 0,05, W  testach JBL NH4 ma najmniejszą wartość <0,05 i taką wpisuje ale kolor nawet nie zbliża się do pierwszego  żółto zielonego ze skali, jest dużo bardziej żółty. Zmierzę jeszcze raz wieczorem

1 godzinę temu, marcin73m napisał:

tak trochę obok tematu, ale to istotne myślę.. ten gatunek nazywa się Exochochromis anagenys, nie exochromis ;)

Poprawiłam, te nazwy mnie przerastają.

Frontosy są do oddania. Nie wiem, tylko gdzie i komu 😃 Te ryby są tak spokojne, że aż nie pasują do całego akwarium, ciągle są przy dnie, pochowane, jakieś takie smutne. No nie leżą mi zupełnie.
 

Opublikowano
3 godziny temu, asiek097 napisał:

Frontosy są do oddania. Nie wiem, tylko gdzie i komu 😃 Te ryby są tak spokojne, że aż nie pasują do całego akwarium, ciągle są przy dnie, pochowane, jakieś takie smutne

Podobnie do tego towarzystwa nie pasuje Placidochromis, to też spokojna ryba.Odnoszę wrażenie że zakup  tych majestatycznych ryb był nieprzemyślany, dorastają do 35 cm i w obecności żwawych ryb potrafią mocno się spłoszyć. W towarzystwie spokojnych ryb zachowują się inaczej.Na pewno pasują do obsady żywieniowo ale to nie ta liga.
Życzę powodzenia.

  • Lubię to 1

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • @Tomasz78 może tak jak mówisz była to trefna partia. Na forum więcej osób się skarżyło na ten test więc zdecydowałem się zakupić po prostu Zooleka.
    • Trafiłeś na jakąś wadliwą partię. U mnie test NO3 spisuje się bardzo dobrze pod warunkiem że stosuję się do starej instrukcji, czyli wstrząsanie 1 minuta. Pomiar wody w akwa przed podmianką 30, woda z kranu 1-3, także logika tu jest, dodatkowo wspomagam się testem salifert i wyniki są takie same. Można się tylko domyślać co JBL odpie...lił z ta nową instrukcją, może starzy pracownicy co ten test wymyślili odeszli/zostali zwolnieni... nowi pracownicy pojęcia niemają co robią... trudno stwierdzić co tu się stało. Nie może Ci się wydawać, żeby pomiar był dokładny musi być dokładnie 1 minuta silnego wstrząsania, nastepnie czekasz 10 minut do całkowitego rozwinięcia koloru.
    • Ja miałem trzy razy taką sytuację, która za każdym razem trwała od tygodnia do dwóch. - pierwsza - przyczyną tak jak u @hilux był wyjazd wakacyjny, - druga - przyczyną było polowanie siatką na kilka określonych ryb, - trzecia (najśmieszniejsza) - zwykle ubieram się w jakieś stonowane kolory, założyłem pomarańczową koszulkę do biegania i poszedłem nakarmić ryby  Myślałem, że się pozabijają o skały! Przez tydzień tak reagowały na podejście do zbiornika.  @Maciek 1205 Nie podałeś nigdzie informacji jak długo ryby pływają u Ciebie?
    • Wg mnie testy JBL (przynajmniej w zakresie NO3) są jakimś kompletnym nieporozumieniem. U mnie zawsze pokazywały 5mg/l bez względu na to czy woda była z akwarium, z kranu czy z kubka w którym dwa dni moczył się pokarm. Próbowałem różnych wariantów wstrząsania i zawsze to samo. Przerzuciłem się na Zooleka i tutaj widzę jakąś logikę tych wyników.
    • Zmierzę jeszcze raz i dam znać co wyjdzie. Wydaje mi się,że jednak długo wstrząsałam, ale powtórzę to.
    • Chyba masz rację że tak będzie najlepiej wykuć podłogę tam gdzie ma stać akwarium i zrobić zbrojona wylewkę i spać spokojnie, nie jest to też jakiś ogromny metraż 
    • Troszkę większe akwarium postawiłem niż Ty, nie mam poziomowanego stelaża, więc zależało mi na tym by podłoga była równa. Jeżeli nie jesteś pewien wylewki lepiej jest ją zrobić od nowa, tak jak robiłem, wykułem 5 cm, podłogi, wzmocniłem prętami metalowymi i wylałem 4 cm wylewki. Ostatnia warstwa to wylewka samopoziomująca.
    • No tak, wynik jest dziwnie niski. Pisałem temat o tym, wyniki NO3 są różne w zależności od długości i intensywności wstrząsania próbką. W instrukcji starszych testów jest napisane że trzeba mocno wstrząsać próbke przez 1 minutę, natomiast w instrukcji nowych testów pisze żeby wstrząsać do rozpuszczenia białego proszku, tylko że ten proszek rozpuszcza się w kilka sekund, więc po kilku sekundach wstrząsania wynik jest właśnie 1 do 5 NO3 a po 1 minucie wstrząsania próbką z tą samą wodą wychodzi już dużo wyższy wynik pomiaru.
    • Witam, przeglądając różne grupy na FB w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie odnośnie podłogi i jej nośności spora część użytkowników przekierowała mnie do Waszej społeczności i Waszego doświadczenia  stąd będzie teraz pytanie no w sumie dwa chodź najważniejszy dla mnie jest temat podłogi. Jak wypoziomować metalowy stelaż nie używając nóżek ? Wytrzymałość podłogi - domek gdzie na parterze będzie stało akwarium 240x65x70 około 1000l, wylewka ma 5cm grubości a pod wylewka różnego rodzaju media czyli szlaka, piasek, gruz który obawiam się że nie został wysypany równo i zagęszczony i mogą być puste przestrzenie pod wylewką, czy powinienem się w takim razie obawiać stawiania takiego zbiornika na takiej wylewce ? Będę wdzięczny za rady i wskazówki. Dziękuję za poświęcony czas świerzakowi i przepraszam jeśli post jest w złym temacie 
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.