Skocz do zawartości

zawory do hydrauliki


wędrowycz

Rekomendowane odpowiedzi

Jakich używacie zaworów do swoich systemów i jaka wasza opinia?

Sam używam kulowych PVC-u, takich https://gambitsystems.pl/public/manager/images/zawor-kulowy-pvc-u.jpg. Niestety po ok roku zaczynają cieknąć. Dystrybutor jest zdziwiony i twierdzi, że to pierwszy taki przypadek, a używają ich w bardziej agresywnych instalacjach niż woda. Próbowałem rozkręcać, czyścić, oliwić uszczelki. Czasami działa, ale to nic pewnego. Wymiana na inny typ pewnie będzie się wiązała ze sklejeniem większości instalacji od nowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja używam zaworów mośiężnych, pełnoprzelotowych https://allegro.pl/oferta/zawor-kulowy-tytan-z-dlawikiem-1-pelnoprzelotowy-10835130231 Dla mnie nie ma znaczenia ich wygląd, a ich duża średnica wewnętrzna. Jak sama nazwa wskazuje mają pełny przelot, co w przypadku zaworów pvc jest dla mnie kwestią dyskusyjną.

20210717_093042_001.thumb.jpg.656c59947f30750ee480f451a56993c4.jpg

Edytowane przez Bartek_De
  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, r10 napisał:

Co to jest ten "dławik"?

Jeśli się przyjrzysz to pod dźwignią zaworu jest nakrętka, pod nią właśnie jest dławik. Dokręcając ją mamy możliwość kompensacji luzu i/lub likwidacji przecieku. Po odkręceniu tej nakrętki masz możliwość wymiany uszczelnienia trzpienia.

0001897.jpg.94fa8be5e149a2d2cf8dd1c0516cf196.jpg

Źródło: internet

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, r10 napisał:

W którym miejscu ciekną? Do uszczelek stosujesz smar silikonowy, czy jakiś inny (np. wazelinę)?

Nie jestem pewien ale podejrzewam, że puszcza uszczelnienie samej kuli. Budowa zaworu pcv-u jest nieco inna niż mosiężnego. Kula (która nie do końca jest kulą) jest dokręcana pierścieniem. Powinno to być zrobione z odpowiednim momentem - jakim? nie wiem. Ale mocne dokręcenie wcale nie oznacza szczelności, a wiąże się z trudnością z zamknięciem/przekręceniem. Z zasady te zawory powinny być bezobsługowe ale czasem ten pierścień jest luźny.

U mnie efekt jest taki, że zawór jest szczelny jeżeli jest zamknięty. Wystarczy lekkie popuszczenie i kapie z jednej strony.

Do uszczelniania używam oleju jadalnego albo oliwy (co mam pod ręką). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 hours ago, wędrowycz said:

używam oleju jadalnego albo oliwy

Oleje wcześniej czy później zaatakują (rozpuszczają) gumę, bo to rozpuszczalniki - stosuj smary silikonowe, ewentualnie czystą wazelinę.
Co do zaworu to zapewne kula z PVC odmiennie od mosiężnej nie jest pokryta teflonem.
Inna sprawa że przy wodzie zakamienionej (przykład: W-wa) teflon zdaje się i tak psu na budę po zaledwie kilku miesiącach niezamykania (serwisowego) zaworów.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 18.07.2021 o 17:20, r10 napisał:

Oleje wcześniej czy później zaatakują (rozpuszczają) gumę, bo to rozpuszczalniki - stosuj smary silikonowe, ewentualnie czystą wazelinę.

Nie wiem czy wazelina to dobre rozwiązanie. Producenci nie zalecają olejów mineralnych.

BTW Zawory, które teraz mi puściły były nie ruszane od dłuższego czasu. Puściły bez przyczyny.

Edytowane przez wędrowycz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.