Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano (edytowane)
38 minut temu, L.A.J.O.N. napisał:

Masz podłączony bezpośrednio wężyk w rurkę? Bo dziś próbowałem z moim napowietrzaczem 4l/m i lipa taka, że hoho. Podczas kataru mam większy przepływ :D

Już wiem pewnie dałeś wężyk bezpośrednio w rurkę 😁 Powietrze musi byc rozbite przez kostkę napowietrzającą albo inne rozwiązanie jakie mam w moich kominach. Ja zrobiłem swoje wg instrukcji poniżej 

 

Edytowane przez Bartek_De
  • Lubię to 4
Opublikowano
Godzinę temu, Nath_147 napisał:

Nieźle 👍, mega filtracja, 6 kominów które pompuje w sumie 4800l na godzinę, 800l na komin, pewnie ma na rurkach o większej średnicy niż moje. 

  • 1 miesiąc temu...
Opublikowano (edytowane)
On 12/29/2021 at 7:42 PM, darianus said:

Filtracja powietrzna jest rewelacyjna ale ma jeden podstawowy minus, głośna pompa powietrzna (chociaż moja jest naprawdę znośna, biorąc pod uwagę moc) :) Dlatego polecam to rozwiązanie do fishroomów np. w piwinicy, tak jak ja mam.  Co do bąbelków, to moim filtrze są praktycznie bezgłośne, no ale są i mogą pogorszyć walory estetyczne akwarium. W przypadku posiadania jednego akwarium raczej nie warto iść w tą opcję. Ciekawi mnie temat nowych tzw. brzęczyków, napowietrzaczy renomowanych firm jak np. Eheim, czy są ciche.

Napędzam "brzęczykami" dwa filtry, jeden filtr podżwirowy pompką Oxypro 150 (regulowany 0-150 l/h) i drugi filtr gąbkowy pomką AirSilent Maxi (40 l/h).

Miałem również pompki ProSilent s-500 i s-200 (dawne modele, ciemnozielona obudowa, Made in Japan), ale odesłałem sprzedawcy, ponieważ okazały się gorsze (głośniejsze i pobierające więcej energii) od w/w.

Długo się nie mogłem z brzęczykami "dogadać". Po próbach zauważyłem, że poziom hałasu:

* bardzo zależy od konkretnej kostki i od sposobu jej usytuowania (jak głęboko pod wodą, pionowo czy na boku, gdzie konkretnie w rurce wznoszącej) i tu potrzeba wielu kostek i metody prób i błędów;

* bardzo zależy od wężyka, im dłuższy wężyk (w praktyce 3 metry) tym ciszej, być może również im bardziej miękki (silikonowy) tym ciszej - dorabiam teorię, że pojemność wężyka ma być buforem skoku membrany, żeby z kostki wypływał równy ciąg powietrza, a nie "pyrkanie".

Wbrew opiniom z netu nie zauważyłem różnicy zmieniając usytuowanie pompki (pompka pod, obok czy nad akwa).

Nie znam konstrukcji wewnętrznej OxyPro i s-500 (s-200), ale ciekawa różnica: po zatkaniu wężyka Aquael pracował coraz ciszej (podobnie Tetra), natomiast JBL coraz głośniej (tak jakby sprężała). Do tego regulacja wydajności pokrętłem Oxypro powoduje zmianę zużycia mocy (0,5-2 W) proporcjonalnie do ustawionego wydatku (Tetra nie ma regulacji niestety i to główna wada poza ceną i małą wydajnością l/h), a zmniejszenie wydajności JBL pokrętłem powodowało... zwiększenie pobieranej mocy (choć niewiele: z ok. 5,5 W do 5,8 W dla s-500).

Po obecnym "dogadaniu się" z brzęczykami, pompki Oxypro nie słyszę (stoi w otwartym salonie na półce) słyszę natomiast strumień powietrza w airlifcie filtra podżwirowego (mocno zależny od tego jak głęboko wężykiem wpycham kostkę). Nieco podobnie z AirSilent Maxi słychać głównie dźwięk z filtra gąbkowego (tam nie ma kostki, lecz bąbelki wydostające się z rurki), ale Tetra jest głośniejsza od Aquaela na pełnej wydajności (przy 3-metrowym wężyku silikonowym, bo na krótkim twardym wężu Oxypro potrafi być głośna gdy na maksa), a sporo głośniejsza od Aquaela na wydajności zredukowanej (do 1/3 poziomu Tetry). W Aquaelu drży kabel zasilający.

Oxypro jest gabarytowo znacznie wieksza od AirSilent, poza tym zwycięża w każdej kategorii - w sumie fajnie, że Aquael ma najlepszą pompkę na świecie 👍. Minusem cichych pompek jest wysoka cena (gdyby chcieć mieć kilka).

Edytowane przez r10
Opublikowano (edytowane)

 

Mam i ja. W nowo powstającym żłobku bulgocze Hamburg napędzany powietrzem. Tak z ciekawości zastąpiłem Tatrę 800, bo miała za wysoko pchać i o ile parametry były ok, to syfek ma dnie zalegał.  23 x 40 x 4 cm gąbki 20 PPI, gotowa rurka z eBay, śmiesznie tania, przekrój wewnątrz 16 mm. Napędza to pół pompki sera 275. Podawane powietrze jakieś 140 l/h. Zmierzony na szybko  przepływ jakieś 270 l wody na godzinę. Na szkło 60 x 30 x 40 czyli 70 litrów netto wydaje się być ok. Pobawię się przepływem i siłą dmuchania. Jakby co mogę dołożyć drugą rurkę i drugie tyle nadmuchu. Ogólnie ciszej niż się bałem. Bulgot akceptuje nawet moja kobitka, co się rzadko zdarza😁. Poobserwuje, obadam, ale ogólnie temat rozwojowy. Szukam przyszłościowo metody na duże akwa i dobrze wróży na razie.

Niestety nie wiem czemu filmu nie umiem wrzucic. Kolejny w ostatnich dniach kłopot. Nie cytuje, nie wyświetla dodanych plików. Żadna oscarowa produkcja, więc szkoda niewielka, ale szkoda. 

Edytowane przez Bartek_De
  • Lubię to 1
Opublikowano (edytowane)
46 minut temu, pulpet napisał:

 

Mam i ja. W nowo powstającym żłobku bulgocze Hamburg napędzany powietrzem. Tak z ciekawości zastąpiłem Tatrę 800, bo miała za wysoko pchać i o ile parametry były ok, to syfek ma dnie zalegał.  23 x 40 x 4 cm gąbki 20 PPI, gotowa rurka z eBay, śmiesznie tania, przekrój wewnątrz 16 mm. Napędza to pół pompki sera 275. Podawane powietrze jakieś 140 l/h. Zmierzony na szybko  przepływ jakieś 270 l wody na godzinę. Na szkło 60 x 30 x 40 czyli 70 litrów netto wydaje się być ok. Pobawię się przepływem i siłą dmuchania. Jakby co mogę dołożyć drugą rurkę i drugie tyle nadmuchu. Ogólnie ciszej niż się bałem. Bulgot akceptuje nawet moja kobitka, co się rzadko zdarza😁. Poobserwuje, obadam, ale ogólnie temat rozwojowy. Szukam przyszłościowo metody na duże akwa i dobrze wróży na razie.

 

Wrzuć może fotki :) Nie masz pralki w akwarium?

Edytowane przez darianus

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Żółte cały wieczór siedzą w ławicy w jednym rogu. Ciekawe, czy boją się jakiegoś tarłowca, czy coś im innego przeszkadza.
    • Nowa odsłona akwarium 260x55x70h (~1001 litrów) Wody weszło około 670 litrów, czyli około 100 litrów mniej niż w poprzedniej wersji. Tym razem za filtrację odpowiada komin o wymiarach 15x40 cm wypełniony gąbkami 10-30 PPI oraz kształtkami K1. W środku pompa Jebao DCP-2500. Oświetlenie bez zmian, dwie belki LED po 260 cm z modułami RGB i 11.000 k.  Więcej osprzętu nie ma. Całość w szczycie doby to pobór około 30 W. Grzałki nie mam, bo zimą temperatura rzadko spada poniżej 22 stopni. Zrezygnowałem z pokrywy. Akwarium jest przykryte sekcjami szyb nakrywowych, na których w tylnej części położyłem doniczki z roślinami. W przyszłości planuję w rogu hydroponikę. Płótno nad akwarium kupiłem w tym roku nad brzegiem jeziora. Mam szczerą nadzieję, że wykonał go lokalny artysta. Nałożyłem go na ramkę z listewek. Obsada to dalej niewiadoma.
    • Dlatego zastanów się czy faktyczne musisz  zmieniać. Teoretycznie im filtr ma większą wydajność , większy pobór mocy itp. tym będzie bardziej głośny. Ale to tylko teoria  bo może się zdarzyć , że ten o mniejszej mocy itp. może okazać się głośniejszy bo np. wirnik jest źle dopasowany i bije na ośce. Spójrz na to jeszcze z innej strony a mianowicie czy planujesz zmieniać akwa na większe?  Jeżeli tak to bym śmiało brał ten który będzie dedykowany do ewentualnego nowego litrażu.  Nikt Ci nie da 100% gwarancji , że konkretny filtr będzie cichy.  Zasugeruj się opiniami na ich temat ale ryzyko zawsze będzie. Ostatecznie zawsze można wyciszyć szafkę i znajdziesz tutaj kilka tematów o tym jak to zrobić.
    • Witam. W moim akwarium 214 litrów mam JBL-a e901 i ten filtr pracuje już 10 lat. Filtr jest sprawny i nigdy z nim nic złego się nie działo. Chcę go zmienić i pytanie czy przejść na nowszy model JBL e902 czy może zastosować większy JBL e1502 zleży mi też na poziomie głośności aby był cichy bo akwarium stoi w sypialni. 
    • Dla mnie non-mbuna to jest zagadka. Niby parametry wody w kranie idealne, w akwarium również, ale może jednak coś jest w wodzie co testy nie wykrywają? U mnie każde podejście do non-mbuny kończyło się fiaskiem.
    • Ja mam najtańsze kształtki z polecenia @triamond. Używam ich statycznie i teraz przy restarcie akwarium fajnie zaszły brudem. Na samym K1 i różnej gradacji gąbkach, bez waty woda kryształ na długości 260 cm.
    • Przerabiałem te media. Ten produkt był skuteczny, dość mocno podbijał PH - u mnie o ok. 0,5. Pomyśl o Seachem Malawi/Victoria Buffer - podnosi silnie pH oraz KH nie podnosząc GH.
    • Przy tej wielkości szkła najdroższy jest transport. Ja bym popytał po miejscowych lepszych sklepach - może któryś współpracuje z myciokiem, erybką lub podobnymi. Brałbym z 10. Kiedyś była akcja, że 240 pękały przy wzmocnieniach. Były właśnie robione z 8
    • Te ryby są nieprzewidywalne, ale u mnie nigdy jeden samiec się nie sprawdzał. Nie ważne w jakim litrażu. Dla przykładu teraz mam auratusa 4+4 (dwa potężne samce plus dwa to tacy chłopcy do bicia), samice spokojnie noszą młode do tego stopnia, że mam inwazję młodych. Na pewno agresję u nich rozkładają inne samce i temperatura, bo nie używam grzałki (w akwarium zimą mam ok 22 'C, a latem 26 'C).
    • Zabawa z żywicą a502ps: https://forum.klub-malawi.pl/topic/21578-jak-używać-purolite-a520e/page/13/#elControls_394430_menu Zwiększyłem podmianę wody do 7,7l/h (140% tygodniowo). Fosforany po tygodniu spadły do 0,8ppm. Przez tydzień pracował dodatkowo filtr 1 mikron na drugiej pompie. Woda czysta, ale przy ciemnym pokoju - widoczna mgiełka w skupionych stożkach światła z ledów wzdłuż akwarium. Wystarczy zapalić światło w pokoju by  znikła. Najwyraźniej to granica związana z samą wodą kranową (nadal idzie przez filtr ceramiczny, który powinien wyciąć wszystko powyżej 0,3 mikrometra) i filtracją biologiczną/karmą. W planach pozostawienie większej podmiany niż 1,2 l/h (20% tygodniowo przez ostatni rok).
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.