Skocz do zawartości

jak zachować biologię pozbywając się patogenów


freelanc3r

Rekomendowane odpowiedzi

cześć
Jak pozbyć się wszystkich możliwych patogenów/zagrożeń z akwarium, jednocześnie nie pozbywając się bakterii nitryfikacyjnych.
Akwa mam puste, tzn sama woda bez życia, robię reset ze zmianą biotopuna Malawi ale szkoda mi biologii z kubła i czekania poźniej min. miesiąc na start cyklu.
obawiam się jednak czy jakieś pasożyty nie siedzą w akwa + mam malutkie ślimaczki.
moje pomysły:
- podniesienie temperatury wysoko (35+?),
- CO2 do oporu
- chemia? ale ta często narusza biologię.
 
Za każdy pomysł/radę będę wdzięczny :) 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mając prawidłowo działające akwarium, można filtr podłączyć do wiaderka i tak bakterie nitryfikacyjne przeżyją. Jeżeli masz jakieś podejrzenia, lub poprzednie ryby były chore lub zdychały proponuję całość odkazić. Trudno coś doradzić gdy nie zna się powodu ponownego rozruchu akwarium.

 

  • Lubię to 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Było roślinne, wyczyściłem z wszystkiego. Zostały korzenie w pustym szkle i ryby które sukcesywnie sprzedawałem. Właśnie ostatnia partia została sprzedana więc szkło będzie totalnie puste (nie licząc jakiś ślimaków w filtrze). 

Planuje podnieść temperaturę z jednoczesnym Co2 by ślimaki wymarły. Resztę zostawiam,liczę, że nic złego nie zostanie. W gruncie rzeczy nie miałem większych problemów, ryby zdrowe i ładne kupy, gdzieś ponad pół roku temu Ramirezy miały brzydkie odchody i tyle (w akwa były jeszcze Skalary które łatwo łapią pasożyty, jednak odchody były prima sort) 

Edytowane przez freelanc3r
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On 6/3/2021 at 4:29 PM, freelanc3r said:

Jak pozbyć się wszystkich możliwych patogenów/zagrożeń z akwarium, jednocześnie nie pozbywając się bakterii nitryfikacyjnych.
[...] podniesienie temperatury wysoko

Do jakiej temperatury przeżywają bakterie?

Edytowane przez r10
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, r10 napisał:

Do jakiej temperatury przeżywają bakterie?

Witaj, bakterie w procesie nitryfikacji 35-40 stopnia, nie oznacza że w wyższej giną. Do tej temperatury proces ten przebiega prawidłowo.Suszono bakterie, przeżywalność była na poziomie 70% proces liofilizacji to przeżywalność 90%. Wyższa temperatura pomaga gdy ryby są trzymane w zbyt zimnej wodzie, sprzyja to występowaniu chorób grzybiczych.Moim zdaniem podniesienie temperatury w akwarium nie spowoduje likwidacji bakterii.
Skąd taki pomysł, aby zlikwidować bakterie?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

odkopię swój temat :)

Akwa 260L zalane wczoraj, 90% wody nowej + 20L starej.
 
Filtr oase biomaster 600 pracował ciągle w poprzedniej aranżacji (ameryka płd.), po likwidacji utrzymywałem go przy życiu w 20L kostce jakieś 2-3 tyg. w międzyczasie dolewałem microbe-lift special blend, kilka razy wrzuciłem troszkę żarcia oraz raz zapodałem syfku z gąbki (dostałem od znajomej).
 
Parametry dziś zmierzone: NH4 - 0, NO2 - 0, NO3 - 0, testy kropelkowe JBL (nie wiem jak odczytać termin przydatności ale jeszcze niedawno dobrze wskazywały)
 
Troszkę jestem w kropce, dodać pożywkę dla bakterii? (no musiało ich coś zostać w filtrze), na jaki sygnał czekać? czy po prostu wszystkie starania by utrzymać biologię się nie powiodły i czeka mnie cały cykl?
z góry dzięki za wskazówki :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A zostało ci choć trochę tej starej wody? Byś mógł zmierzyć tam NO3. W nowym zbiorniku będziesz miał 10x mniej, więc jak tam miałeśnp. 5, to tu może być niewykrywalne.

Możesz policzyć, ile NH3 potrzeba, by wygenerować np. 5 NO3 i dolać do zbiornika. Po 3 dniach powinno przemielić i dać wynik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.