Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano
W dniu 27.04.2021 o 02:52, Bartek_De napisał:

Te wszystkie parametry, które sobie mierzycie z kolegą @triamond chociażby DOC, ja nawet nie wiem co to jest😂 W ogóle, poza pH (też rzadko), innych parametrów wody nie mierzyłem od ...chyba roku🤔 wygląd i zachowanie ryb mówi samo za siebie.

Zdrowe podejście! ;)

Ryby są odporne na większość parametrów mierzonych testami akwarystycznymi. Na zdrowie ryb nie wpływają kilkustopniowe zmiany temperatury, duże wahania pH, azotany poniżej 400-1200 ppm!!! (ikra <60 ppm). Poziom przewlekłej toksyczności (pH 😎 dla NO2- to ok. 3ppm (ostra 12ppm), a NH3 0,5 ppm (ostra ok. 8 ppm przy pH 8!!!).

Ryby, jednak, padają w akwarium. Akwarysta robi test… No i wychodzi NO3 poza skalą albo wykrywalny nh4+ …Mamy winowajcę. Ale to korelacja - nie związek przyczynowo-skutkowy ( tak jak jedzenie margaryny nie powoduje rozwodów w Maine http://www.tylervigen.com/view_correlation?id=1703, choć są ze sobą skorelowane). Wysokie azotany czy wykrywalny NH4+ mogą być powiązane z czystością mikrobiologiczną wody (brak podmian i wysokie DOC, czy niedojrzały filtr lub o za małej powierzchni). A to bakterie (i inne życie) zabijają...

Żeby się mogły mnożyć potrzebują węgla organicznego (DOC). Jak filtr jest odpowiednio duży, bakterie mnożą się w filtrze; jak za mały to w wodzie.

  • Lubię to 1
Opublikowano

Aktualizacja... samiczka Saulosi przez którą rozpocząłem kurację od kilku dni nosi ikrę (w pewnym momencie myślałem, że to ukryty samiec, a jednak nie). Samiec Saulosi po odbytym tarle uspokoił się, zachowuje się normalnie. Samiec Chipokae przeniósł połowę piachu w jeden róg akwarium po czym odbył tarło z drugą samicą (w końcu) i obecnie zachowuje się już normalnie poza tym, że 90% czasu spędza na przenoszeniu piasku w różne miejsca :D Ogólnie wszystko wróciło do normy. Podsumowując ostatnie wydarzenia, mam 2 samiczki Saulosi z ikrą i młodymi oraz dwie samiczki Chipokae z ikrą i młodymi, a jutro muszę przestawić akwarium na drugą ścianę, żeby zwolnić miejsce na nowy zbiornik. Może utrzymają ikrę/młode w trakcie przenosin... jeżeli nie, to będę sprawcą rybiej aborcji, ale nie mam wyjścia 😕

Samiczka Chipokae nadal kładzie się na piasku podczas zmiany wody. Nie drążę dalej tego tematu, być może przed pojawieniem się w moim akwarium miała jakąś przygodę z brakiem tlenu w wodzie, albo jest zwyczajnie słaba genetycznie i większe wahania ilości tlenu powodują takie zachowanie.

Bardzo dziękuję wszystkim za pomoc. Temat do zamknięcia.

 

  • Lubię to 2
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.