Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam

Po 10 latach wracam do zabawy z akwarystyką, wiele się zmieniło. 

Akwarium dojechało już 90x50x45 10mm OW.

Szafka jak na zdjęciu poniżej, z jednej strony dosyć pancerna, z drugiej strony mało miejsca w środku na osprzęt.

FIltr Eheim 2217, lampa Chihirios A901 Plus. Spust wody z akwa w dnie będzie na przelocie VDL25, lewy narożnik, wlot do akwarium po prawej stronie VDL20 bez deszczownicy, skierowany z poziomu dna do góry

Ale póki co akwa, obsada i lampa nie ma znaczenia, planuję hydraulikę stąd pytania.

Nie wiem czy będzie całość z wodą z filtra RO, woda z własnego ujęcia średnio twarda, pozostałych parametrów nie badałem, filtr RO jest możliwy, wszystko póki w co na etapie otwartej rozmowy.

1. Kranik do spuszczania wody czy będzie się nadawał do dopuszczania wody znajdując się pod wylotem z akwa przed filtrem (oczywiście jeśli będzie braka pod uwagę tylko kranówa)?

2. Nie wiem czy w szafce zmieszczę filtr narurowy na tylnej ściance, zawory, rurki klejony itd, stąd będę starał się stosować jak najwięcej elementów mosiężnych o jak najmniejszej długości.

3. W części po prawej stronie póki co jest tylko planowana grzałka przepływowa Hydor 200W, mam zestaw CO2 ale nie wiem gdzie go wpiąć, czy w szafce po prawej nie zrobić do rozpuszczania CO2 filtr narurowy.

4. Prefiltr(narurowy)robi w tej wersji jako mechaniczny, Eheim bilogiczny, nie wiem czy da się w Eheimie upchnąć chemiczny, czy nie za duży przepływ, stąd myślałem czy można połączyć po prawej stronie CO2 z flitracją chemiczną w dodatkowym filtrze narurowym.

5. Czy wylot z filtra w kierunku powierzchni spowoduje taki ruch wody, żeby nie robił się kożuch bakteryjny, czy na wlocie z akwa musi być skimmer? (chciałem w akwarium uniknąć całego osprzętu, grzałek, deszczownic, skimmera, dyfuzora itp.)

 

akwa1.jpg

Screenshot_1.jpg

Opublikowano (edytowane)
  W dniu 29.03.2021 o 21:58, Domineo napisał(a):

Wg mnie opis zgadza się z rysunkiem. 

Rozwiń  

Mylisz się. Wlot powinien być na dole, a u góry wylot z filtra.

A tak na marginesie. Zakładasz akwarium roślinne, czemu w takim razie szukasz pomocy na forum Klubu Malawi?

Edytowane przez Bartek_De
  • Lubię to 1
Opublikowano

Przepraszam, faktycznie z akwa wlot jest na dole Eheima, mój błąd

Dlaczego to forum?

1. Kolega polecił ze względu na dużo osób chętnych pomóc, i atmosferę.

2. Roślinyakwariowe gdzie mój post pasowałby lepiej mają spalony serwer i czekają na odtworzenie.

Nikt póki co nie pomógł w odpowiedziach na moje pytania, sam teraz widzę że na rysunku są błędy, nie ma zaworu po prawej stronie pod przelotem.

Najważniejsza kwestia jak w takim układzie dopuszczać wodę podpinając wąż podpięty do kranu, czy jak to zrobię w miejscu, które sobie wymyśliłem, czy ciśnienie z instalacji nie pójdzie we wlot w przeciwnym kierunku niż normalnie wodą krąży?

Opublikowano
  W dniu 30.03.2021 o 06:46, Domineo napisał(a):

Najważniejsza kwestia jak w takim układzie dopuszczać wodę podpinając wąż podpięty do kranu, czy jak to zrobię w miejscu, które sobie wymyśliłem, czy ciśnienie z instalacji nie pójdzie we wlot w przeciwnym kierunku niż normalnie wodą krąży?

Rozwiń  

Zamkniesz zawór pod przelotem po stronie, w którą nie chcesz, żeby płynęło (wyłączony filtr). Jak filtr będzie pracował, to wymusi kierunek przepływu przy otwartych zaworach, jeśli tempo dopuszczania wody nie przekroczy wydajności filtra ;)

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Dziękuję za pomoc , postanowiłem do tych karm , które już mam , czyli do : Tropical Spirulina Forte 36% i Tropical Pro Defence S, dokupić Tropical D-Allio plus (będę podawał raz w tygodniu ), oraz Hikari Vibra Bites . No i może przetestuję też Aller Futura ex. , zobaczymy czy i u mnie , będzie ona równie chętnie zjadana przez ryby. I jeszcze taka karma, jak Naturefood Supreme Plant M, stosował ktoś ?
    • Dlatego od dawna obsadę dobieram pod względem kolorów a nie żywienia.
    • @Tomasz78 Na to wygląda. 
    • @triamond skoro jeden pokarm dla wszystkich to znaczy że dobieranie obsady zgodnej żywieniowo to mit.
    • @Tomasz78 Wygląda na to, że trudno taką obsadę znaleźć, jeśli chodzi o skład karmy. Temat już dyskutowany w długich wątkach (wraz ze źródłami):  https://forum.klub-malawi.pl/topic/25045-jak-dobieracie-diete-dla-swoich-ryb/ https://forum.klub-malawi.pl/topic/26433-roślinożercy-a-mięsożercy-różnice-w-układzie-pokarmowym-jak-i-czym-karmić-dyskusja-ogólna 'Mięsożercy' gorzej tolerują nadmiar węglowodanów od 'wszystkożerców'. Karma nie ma znaczenia, o ile ma dużo białka (w tym nie za dużo nie pełnych roślinnych), i trochę tłuszczu. Pielęgnice są wszystkożerne. Pielęgnice Jeziora Malawi są blisko ze sobą spokrewnione, wyewoluowały z kilku gatunków i się specjalizowały w młodym ewolucyjnie (1-2 mln lat) jeziorze. Nie było czasu na pełną specjalizację. Mają żołądki, zęby gardłowe, przewód pokarmowy o średniej długości, z  pewnymi różnicami gatunkowymi i jedzą co się da. Niektóre znalazły swoje nisze ekologiczne z danym typem pokarmu, ale doskonale poradzą sobie na innym, jeśli będzie trzeba. Za krótko i brak presji ewolucyjnej, by stracić zdolność jedzenia wszystkiego, szczególnie że poziom wody i warunki się zmieniały wielokrotnie (a więc i pewnie rodzaj dostępnego pokarmu). Peryfiton jest wysokobiałkowy (55%), niskowęglowodanowy (10%? jeśli chodzi o strawne węglowodany) i absurdem jest traktować peryfitonożerców, jako  roślinożerców i karmić je węglowodanami z karm roślinnych o niskiej zawartości białka, tylko dlatego, że i glony i rośliny są zielone. To prowadzi do bloat. No i karmy akwarystyczne/hodowlane są przetworzone. To coś innego niż w naturze.  
    • Tego nie wie nikt.  Zależy od układu skał, przebiegu filtracji, pokarmów, ryb itp itd Jeżeli z czasem będziesz miał problem to dokupisz i tyle Polecam Tunze 6045
    • Podłącze się jeśli można z pytaniem. Czy do moich 300 L jak będzie Malawi potrzebny mi cyrkulator? Jako filtr mam JBL e1502 i napowietrzacz w obecnym(pustym jeszcze akwarium ale zalanym).
    • Witam Czy ktoś kto ma Malawi korzysta może z worków SZAT jako medium filtracyjne? Bo mam kupione, jeszcze nie użyte, z myślą o poprzednum roślinnym i zastanawiam się czy nie włożyć tej żywicy do filtra. Podobno świetnie obniża to No3. Tak przynajmniej twierdził facet który zajmuje się hodowlą paletek. Ale czy moge to użyć również do Malawi?  
    • Skoro jeden pokarm jest dobry dla wszystkich ryb to jak ma się do tego obsada niepasująca żywieniowo...
    • Testowałem różne pokarmy i ostatecznie zdecydowałem się na pozostanie przy pokarmie polecanym między innymi przez @triamond czyli Aller Futura w granulacji 0,9-1,6mm. Następnym razem tylko kupię w tej większej granulacji  Pokarm rewelacyjny wg mnie. Jak ryby zaczęły na nim żerować to teraz po wrzuceniu czegokolwiek innego jedzą jakby się na mnie obraziły  
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.