Jump to content

nagła zmiana parametrów?

palcente

Recommended Posts

witam, miesiąc temu wadziłem nowe tło z cr.. miałem troche problemów z rybami, na szczęście obylo się bez zgonów... rybki wyglądają i zachowują się w porządku:) sprawdziłem dzisiaj parametry wody z głupa.. i wyszło:

GH ~ 5

Kh ~ 0 - 3

tylko te odbiegają od normy..

zwykle było

GH - 10

KH - 8 - 10

czy takie parametry są w ogóle możliwe? i czemu ryby żyją w takim razie, żreja i zachowują się normalnie ? zero stresu ?

dodam, że mam lipne testy, a w kranie Ph mniejsze, GH większe, KH porównywalne... zwykle było wyższe..

wydaje mi się, że jeden parametr spowodował zmianę drugiego... ale czemu tylko w akwarium ? i jak to naprawić ?

Mięciutkie jak wypłukane w Coccolino :wink:

Jeżeli testy robisz prawidłowo i nie są one przeterminowane to dobrym rozwiązaniem jest dodanie sody..Temat niedawno wałkowany na forum.

Tylko zastanawia mnie fakt,iż cr to beton więc dlaczego ci to tak zmiękkło ?

Strasznie miękko... :roll: a jakie masz teraz ph?a testy?kropelkowe czy paskowe?

testy paskowe, zasadowosc 7,5ph , testy wazne

czy taka miekka woda szkodzi rybom ?

w filtrze byl wegiel ponad tydzien... woda jest teraz napowietrzana o wiele lepiej niz kiedys, jest mniej swiatla i sa lupki zamiast piaskowcow, mniej roslin.. cocolino nie wlewałem...

"łupki zamiast piaskowca"

przy podmianach rozcieńczyłeś utrzymywaną wcześniej przez wapienie wyższą twardość i zasadowość i masz miękko... :wink:

przy takim wystroju poczytaj wątki o sodzie...

tylko gruntownie sobie dopasuj dawkowanie, bo się nie obejdzie bez "sztucznych cyklicznych korekt parametrów"

szczególnie przy takim kH jakie masz... :wink:

Poza tym, co napisał Ci już makok, to masz za niskie ph (na które wpływ ma wspomniana już soda). A testy lepiej wymień na kropelkowe. Paskowe, w takich sytuacjach jak ta, są za słabe, za mało dokładne.

w tym wypadku pH jest drugorzędne, bo nawet takie niskie by nie przeszkadzało gdyby było stabilne, ale przy takim kH nie będzie...

wystarczy że zmniejszysz napowietrzanie i pH spadnie ejszcze bardziej i to zbyt nagle dla ryb...

poza tym soda wyrówna pH samoczynnie podczas korekty kH

IMHO szybko czytaj o podnoszeniu i z rozwagą podnoś...

na wszelki wypadek :wink: