Skocz do zawartości

siłowniki do podnoszenia pokrywy


Rekomendowane odpowiedzi

Jak macie rozwiązane od strony technicznej siłowniki do podnoszenia pokrywy? Planuje zrobić pokrywę ze spienionego PCV i dibondu wg. projektu jednego z naszych kolegów z forum i chcę go udoskonalić o wspomniane siłowniki. Link do projektu :

 

Pokrywy w tym projekcie są dwie. Jak zastosować siłownik żeby nie był zbyt silny do tego materiału ( konstrukcja pokrywy jest z PCV, ale sama pokrywa z dibondu). Jak dobrać siłownik żeby nie "wystrzelił" mi pokrywy do góry przy otwieraniu i żeby lekko się dało zamknąć?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Próbowałem kilku konfiguracji i niestety poległem. Problemem jest wiotkość/lekkość pokrywy oraz tendencja do wyrywania zewnętrznych zawiasów z takiej konstrukcji. Próbowałem najsłabszych siłowników. To jakoś tam działa jak masz wewnętrzne zawiasy, które jednak z czasem poddają się korozji.

Po wielu próbach zrezygnowałem i mam podpórki z nierdzewnego drutu.

Lepiej mi się to sprawuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Bojar napisał:

Próbowałem kilku konfiguracji i niestety poległem. Problemem jest wiotkość/lekkość pokrywy oraz tendencja do wyrywania zewnętrznych zawiasów z takiej konstrukcji. Próbowałem najsłabszych siłowników. To jakoś tam działa jak masz wewnętrzne zawiasy, które jednak z czasem poddają się korozji.

Po wielu próbach zrezygnowałem i mam podpórki z nierdzewnego drutu.

Lepiej mi się to sprawuje.

Na tym filmiku są 50N siłowniki i się podnosi . Tylko zastanawia mnie, czy da się przymocować siłownik do płyty pokrywy bez wkręcania/nitowania np na jakiś mocny klej, żeby nie było widać nic od zewnętrznej strony. Chodzi mi o estetykę jak w podpiętym projektem od kolegi Chorusa 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czekaj, czekaj. Piszesz, że chcesz pokrywę PCV+Dibond a wklejasz link do pokrywy ALU. Zupełnie inne materiały i wiotkość.

Ja do pokrywy PCV (10mm) przykleiłem od dołu paski wzmacniające i do tego były przykręcone siłowniki. Działało ALE problemem jest, że w takiej konfiguracji musisz mieć WEWnętrzne zawiasy które korodują.

ZEWnętrze zawiasy są wypychane przez siłowniki i to nie działa jak trzeba.

Edytowane przez Bojar
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, Bojar napisał:

Czekaj, czekaj. Piszesz, że chcesz pokrywę PCV+Dibond a wklejasz link do pokrywy ALU. Zupełnie inne materiały i wiotkość.

Ten filmik jest tylko poglądowo, aby pokazać siłowniki jakie zostały użyte.  Ja właśnie się zastanawiam nad tym dibondem, bo nigdy nie miałem zbytnio z nim styczności ( albo nie wiedziałem, że miałem) i nie wiem nic o jego sztywności. Chorus ma klapę pokrywy w swoim projekcie tylko z dibondu. PCV ma jako wzmocnienie konstrukcji całej pokrywy akwarium, ale element ruchomy jakim jest klapa jest tylko z cienkiego 3 mm dibondu. I się zastanawiam jak zamontować tam siłownik i czy w ogóle na klej zda to egzamin. Bo w tym projekcie jest zawias liniowy od wewnętrznej strony i się zastanawiam, czy po otwarciu klapy ponad 90* to się jakoś zatrzymuje...Chodzi mi o praktyczny aspekt przy pracach serwisowych w akwarium, żeby nie podpierać pokrywy później na jakieś patyki itd. Bo cała pokrywa Chorusa jest super solidnie wykonana, tylko szkoda, że nie ma żadnego filmiku jak się to otwiera

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.