Syrach Opublikowano 8 Stycznia 2021 #1 Opublikowano 8 Stycznia 2021 Witam serdecznie, Drogie Panie i Szanowni Panowie, jestem Leszek, jeszcze bez rybek Biotopu nigdy nie miałem, choć sympatykiem akwarystyki jestem od lat.. ..w końcu, po kryzysie wieku średniego, zamiast wymarzonego Fiata 126p zdecydowałem się na swój własny, ciasny Biotop jeziora Malawi. Jako, że jestem fanem posolonych zbiorników, a Biotop Malawi wydaje mi się najbliższy powyższemu to wyboru nie było. Od kilku tygodni studiuję SZANOWNE FORUM, chłonę wiedzę od samych mistrzów w temacie i w końcu zdecydowałem co następuje: 1. Zbiornik: 160x55x60h Front i boki Opti-white, tło PVC czarny mat. Nietypowo – wysoka drewniana szafka 110h 2. Filtracja narurowa: 9 korpusów biologii, 3 korpusy chemii plus ustrojstwo z prefiltrem, węglem i purigenem - 3k. Całość oparte na pompie IBO Delta2, hydraulika PVC-U 25mm 3. Oświetlenie: Moduły LED, 20xSMD5730 – 6500k + 20xRGB WS2811 + 4x5630 Blue jako księżyc. Sterowanie LED Dimmer Pro v5 – Dziękuję Romku. 4. Aranżacja: 100 kg żwir kwarcowy 0.8-1.5 70 kg skała bliżej nie określona + 40 kg łupku czarnego Plus grys dwóch gradacji do wykończenia. 5. Obsada: Miała być mBuna, później non Mbuna, później mBuna.. teraz non.. Ale nie mówię ostatniego słowa... Generalnie 3 max 4 gatunki, z początku mnogo, docelowo około 25 osobników. 6. Dodatkowo: Grzałka zewnętrzna Aquael 500w Falownik SOW-16M Testy JBL +... Aktualnie jestem na prostej startowej, pełny wiary w sukces, jak i obaw wynikających z braku doświadczenia ale niech się dzieje woda z nieba z nią się zawsze zgadzać trzeba! Poniżej aktualne, gorące foty mojego pierwszego, już kochanego, choć jeszcze nie mokrego akwarium: Ok, może nie wszystko jeszcze na miejscu, ale od czegoś trzeba zacząć Całość planuję wystartować jak przyjedzie szkło, czyli na początku lutego, zarybiać, mam nadzieję, uda się pod koniec miesiąca. Graty generalnie już mam lub będę miał – czekam na przesyłki. To tak po krótce o sobie Muszę Wam już bardzo podziękować, bez wiedzy z forum nie ogarnął bym tematu tak szybko, tym samym już nie anonimowo liczę na Waszą pomoc i konstruktywną krytykę. Z góry dziękuję za wszystkie komentarze, opinie, oceny..
Bastian Opublikowano 8 Stycznia 2021 #2 Opublikowano 8 Stycznia 2021 Witam Wszystko mi się podoba, widać że projekt opracowany i przygotowany Jeśli mogę zaproponować to zamiast tych kratek dałbym zwykłe spienione PCV np. 5mm i troszkę mniej piachu. W moim 150x50x60 mam około 30kg. 1
Bartek_De Opublikowano 8 Stycznia 2021 #3 Opublikowano 8 Stycznia 2021 Witaj na forum🖐 W praktycznie takim samym zbiorniku (mój jest 5cm szerszy) mam filtrację narurową i zapewniam Cię, że nie potrzebujesz aż tylu korpusów. Zerknij na mój temat, może trochę Ci rozjaśni w tej kwestii Życzę powodzenia i kibicuję, bo zapowiada się ciekawie 1
Syrach Opublikowano 8 Stycznia 2021 Autor #4 Opublikowano 8 Stycznia 2021 (edytowane) Siemka, dziękuję za odpowiedź, cieszę się bardzo, że to właśnie Ty @Bastian odpisałeś jako pierwszy gdyż Twój zbiornik jest jednym z moich ulubionych, a Twój temat studiowałem wielokrotnie W sprawie piasku to rzeczywiście kupiłem stówkę, tylko.. po myciu, płukaniu zostało mi już 90 , generalnie nie muszę całego wykorzystać, chciałbym stworzyć górkę.. zobaczę co będzie. W sprawie PVC jako podłogę, to trochę się boję niespodzianki, która może urosnąć pod płytą. Myślicie, że ta krata to rzeczywiście zły pomysł? Edit: Witaj @Bartek_De dziękuję za interakcję Masz piękny zbiornik, wiem, widziałem, podziwiam i gratuluję. Twój temat to lektura obowiązkowa dla każdego Malawisty! Rzeczywiście trochę przewymiarowałem biologię, tak kombinuje z horyzontem na fiuczer Edytowane 8 Stycznia 2021 przez Barszczyk 2
aro600 Opublikowano 8 Stycznia 2021 #5 Opublikowano 8 Stycznia 2021 8 minut temu, Barszczyk napisał: Myślicie, że ta krata to rzeczywiście zły pomysł? Kraka jest dość wysoka jak ryby zaczną przekopywać podłoże zaczna ja odsłaniać i nie będzie to wyglądało ładnie. Ja u siebie mam pvc 5mm nie bardzo rozumie czego się boisz ze urośnie? 1 1
Bartek_De Opublikowano 8 Stycznia 2021 #6 Opublikowano 8 Stycznia 2021 Aha, co do grzałki, warto ją wpiąć w instalację narurowca, zwykła łazienkowa 300W daje radę. Falownik za mocny, wystarczy Ci Sow-8 (to nie rafa)Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka 1
Syrach Opublikowano 8 Stycznia 2021 Autor #7 Opublikowano 8 Stycznia 2021 (edytowane) Cześć @aro600, swego czasu naczytałem się na posolonych, że źródłem problemów z jakością wody był wykwit syfu pod płytą, co to było konkretnie nie pamiętam, ale czerwona lampka w temacie pozostała. Ale ok, skoro mówicie zastanów się, tak zrobię i pewnikiem zmienię na spienione PVC Dużo fajniej jest czytać i pisać niźli tylko czytać Edit: @Bartek_De grzałkę planuję na powrocie, tuż za biologią. Falownik już płynie.. duży ponieważ zaplanowałem wysokie płaskie głazy które będą sprzyjały powstawaniu martwych stref. Mam nadzieję, że ww. ruszy wodę mimo wszystko. Edytowane 8 Stycznia 2021 przez Barszczyk
Bartek_De Opublikowano 8 Stycznia 2021 #8 Opublikowano 8 Stycznia 2021 Mam nadzieję, że ww. ruszy wodę mimo wszystko. Ruszy na 100% w dodatku razem z piaskiem no ale od czego jest regulacja wydajnościWysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka 2
Syrach Opublikowano 8 Stycznia 2021 Autor #9 Opublikowano 8 Stycznia 2021 Tak, ponoć to całkiem fajna pompka dodatkowo ze sterownikiem wifi, więc można burzę na fotelu robić Po bardzo atrakcyjnych monetach ze wschodu zakupiłem, w przeciwnym wypadku na pewno bym się nie zdecydował, w PLN była dla mnie nie osiągalna.
aro600 Opublikowano 8 Stycznia 2021 #10 Opublikowano 8 Stycznia 2021 Jest regulacja więc będzie dobrze, a zapas mocy przyda się jak choroba będzie postępowała i przesiądziesz się na większe akwarium. U mnie SOW-15 pracuje w akwarium 240cm x 60cm x 70cm(h) na 4 biegu z 8 i na dnie śladu kupy nie znajdziesz więc w twoim akwarium to będzie ,, kamienie przepychało,, , ale jak pisałem jest regulacja jest dobrze. 1 1
Rekomendowane odpowiedzi
Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto
Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.
Zarejestruj nowe konto
Załóż nowe konto. To bardzo proste!
Zarejestruj sięZaloguj się
Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.
Zaloguj się