Skocz do zawartości

Próba rozmnożenia Metraclima estherea minos reef


Jeb_us

Rekomendowane odpowiedzi

Więc tak jak w temacie, z racji słabego dostępu do dobrej jakości samiczek OB zdecydowałem się założyć osobny zbiornik tarliskowy. Mianowicie jest to 75x30x39h, w tym zbiorniku od 29 grudnia przebywają ryby wcześniej było tam też kilka sztuk na wydanie od 03.01.21 jest tam 5 sztuk, 4 samiczki 2/2 Ob i 1 samczyk.

Jedna samiczka jest samiczka słabej jakości dołożona tylko w celu rozłożenia ewentualnej agresji samca. Ryby wpuszczone do zbiornika są wielkości od 8-9 cm i samczyk pod 10 cm. Co z tego będzie zobaczymy podmieniam wodę co dwa dni zbiornik ruszył na ławie jak i na filtrze turbo 2000 przeniesionym z kotnika, karmienie 2-3 razy dziennie w małych ilościach.

 

IMG_20210105_181546.thumb.jpg.636441cc72672785e9116cb9eecf1e72.jpg

Obecnie borykam się z problemem płochliwość ryb, co prawda jest coraz lepiej, ale jak widać na zdjęciu ☝️ zajmuje im około 5-10 minut by zacząć swobodnie pływać. Przez ostatnie 2 dni w ogóle nie wychodziły. Zakładam że się zaklimatyzują, będę pisał jak idzie progres, daje im czas do marca... Później plan B 😉, lubczyk i granat na popęd..... 🤪

Edytowane przez Jeb_us
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co tam tak mało wody...

A po co takie kombinacje ze zbiornikiem tarliskowym. Ryby trzymasz w docelowym akwa a inkubującą samicę tuż przed spodziewanym "porodem" odławiasz do tego "tarliskowego" a jak wypuści młode wyławiasz ją i dajesz tam skąd wyłowiłeś.

Przy kombinacjach jakie zastosowałeś sam już widzisz że ryby są płochliwe, niechętne do igraszek, dokładasz więcej samic żeby rozłożyć agresję, za chwile dodasz jeszcze więcej ryb żeby zmniejszyć płochliwość i mogącą się pojawić nieoczekiwaną agresję... I po co...

Też kiedyś ze 20 lat temu tak robiłem że dawałem parkę do mniejszego zbiornika w celu rozmnożenia, efekt był taki że następowała duża płochliwość i agresja czasem kończąca się zgonem mniejszej, słabszej ryby (najczęściej samicy). Odławiałem również ryby w trakcie tarła gdyż nie mogły się w spokoju wytrzeć bo inne większe dominujące ryby rozganiały ich tarło. Efekt był taki że ryby w "szoku" podniecenia/tarła tarły się od razu po wpuszczeniu ich do zbiornika "tarliskowego" jednak samica połykała ikrę, czasem i samiec pożerał ikrę gdyż tarło zostało zakłócone a ryby w mieszaninie szoku podniecenia i szoku stresu same nie wiedziały co się dzieje i co maja robić.

A jak już w końcu Twoje ryby się wytrą to w tedy pozostałe ryby przerzucisz do głównego akwa a inkubująca samica się zostanie na 3,4 tygodnie i po wypuszczeniu młodych przerzucisz i ją do głównego zbiornika gdzie zostanie zaatakowana jako obca chyba że masz odpowiednio duże akwa i samica będzie mogła odpłynąć od atakujących.

  • Lubię to 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Tomasz78 już Ci wszytsko tłumacze, mam tak zagruzowany baniak, że w mam po dziurki w nosie wyciągania kamieni układania z powrotem spuszczania wody itd, to raz. Dwa esterki z jakiegoś powodu nie tarly się w baniaku, chociaż wczesniej ni było z tym problemu, kolejna kwestia jest to że mieszałem im w tym zbiorniku tarliskowym co dwa dni bo jakiś kamień wyciągnąłem to jakąś rybę do oddania, to zasłoniłem tył i boki, więc nie ma, się co dziwić że są płochliwe, w każdym baniaku tak jest na początku i z każdą obsada 😉

32 minuty temu, Tomasz78 napisał:

chyba że masz odpowiednio duże akwa

Jakieś tam jest pływa tam obecnie za dużo ryb o jakieś 15 jeśli chodzi o decolowq liczbę i haremy, jednak nie tego dotyczy temat. 

Będę opisywał co się dzieje i jak się skończy, a tak zaczyna to powoli wyglądać, kwestia aklimatyzacji i tyle..... 

IMG_20210105_195524.thumb.jpg.0d2975fb62c4e59c592f51a8125ccd47.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aaa, no tak, spoko. Ja nie miałem problemu z wyciąganiem kamieni.

W każdym razie życzę sukcesu w osiągnięciu celu. Ryby bardzo ładne, osobiście szczególnie podobają mi się łaciate samice esterek, ale te naturalne tak jak u Ciebie z drobnym nakrapianiem.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Jeb_us napisał:

Co z tego będzie zobaczymy podmieniam wodę co dwa dni zbiornik ruszył na ławie jak i na filtrze turbo 2000 przeniesionym z kotnika, karmienie 2-3 razy dziennie w małych ilościach.Obecnie borykam się z problemem płochliwość ryb, co prawda jest coraz lepiej, ale jak widać na zdjęciu ☝️ zajmuje im około 5-10 minut by zacząć swobodnie pływać. Przez ostatnie 2 dni w ogóle nie wychodziły.

Moim zdaniem podmiana wody co 2 dni to przegięcie. Takie grzebanie w akwarium tylko niepotrzebnie stresuje ryby a później jest efekt płochliwości. Skoro już założyłeś takie akwarium tarliskowe to daj rybom się na spokojnie zaaklimatyzować, nie trzeba w nim co chwilę grzebać i z karmieniem też bym nie przesadzał. Wystarczy 1 max 2 razy dziennie i jak najwięcej spokoju... Na wszystko potrzeba czasu a takie dopieszczanie na siłę tylko szkodzi rybom. 

Edytowane przez Robson79
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam że pytam , skąd pewność że twoje ryby są specjalnie ok ( nad wszystkimi innymi ) bardziej nadają się do rozrodu niż wszystkie inne, czy to ryby z rodowodem czy może tylko F0 a może po szlachetnych rodzicach. Bardzo proszę o szersze wyjaśnienie 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Robson79 tutaj, możesz mieć rację podmianki zmienię na raz w tygodniu, ale większe. No trzeba było, niestety musiałem, co chwilę grzebać bo paru ryb też się pozbywałem więc gdzieś je trzeba było dać...

@janas1970 jeśli chodzi o ryby są to ryby F1, różnego pochodzenia więc pula genetyczna jest większa, stąd zostały wytypowane to raz, a dwa są to największe esterki u mnie w stadzie pozostałe to 2 której nie ruszam parka dość specyficzna i młodzież z 3 różnych źródeł, 1/6(3 samiczki O i 3 samiczki Ob), jeszcze zbyt małe osobniki by podeszły do tarla mają 5-6 cm, oczywiscie kiedy podrosna idą do zbiornika tarliskowego.

Cała ta sytuacja z rozmnażaniem wzięła się z braku dostępu do dobrej jakości ryb ostatnimi miesiącami szczegolnie esterek OB 

Edytowane przez Jeb_us
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taka rzadsza a większa podmiana wody z nieznacznym spadkiem temperatury korzystnie wpływa na przystąpienie do tarła. Ja u siebie podmieniam wodę co 2-3 tygodnie ok 30% i 2-5 dni po podmiance robi się gorąco w akwarium i kilka samic przystępuje do tarła... Gdybym się upierał aby odłowić wszystkie inkubujące samice to miałbym co miesiąc ok 300-400 szt narybku. Tylko co z nim później zrobić...? Jakiś czas temu odłowiłem samicę Metriaclima OB ponieważ była już taka wychudzona, że ledwo zipała i wypuściła 54 sztuki narybku, który też był w słabym stanie po ponad 4 tygodniowej inkubacji. Byłem pewien, że większość młodych nie przeżyje bo były takie chude. Jednak siła przetrwania była na tyle silna, że żadne z narybku nie padło...

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problemu z narybkiem po samiczce OB nie będę miał przynajmniej w Angli, natomiast jeśli przypadkiem jakieś, młode po żółtych samiczkach będą idą do zaprzyjaźnionego hodowcy....zreszta jest też paru "pijaków" tzn malawistów kolegów, którzy wezmą młode 😉.

Ale odeszliśmy od tematu, będę relacjonował na bieżąco wszystko 😁

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.