Skocz do zawartości

Pierwsze akwarium ok 450l z obsadą non-mbuna.


MarcinJ

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć.

Padła decyzja, że zagości w moim domu akwarium. Uznajmy, że będzie to pierwsze akwarium. Same pyszczaki od zawsze mi się podobały więc wybór biotopu nie był problematyczny. Tematy na forum z podstawami, poradniki już przeczytane i jakiś obraz w głowie mam. Jednak niestety jestem człowiekiem, który jak coś już robi to stara się to zrobić jak najlepiej, a nie dla samego zrobienia. Sama obsada oraz warunki, którym trzeba sprostać są dość wymagające, dlatego prosiłbym o jakąś pomoc, a raczej radę czy już na samym początku nie popełniłam błędu.

Jednak zacznijmy od naświetlania "problemu":

Dno akwarium niestety będzie miało 142.8 X 48 i nie da rady większego, jednak w samej wysokości nie ma problemu zrobić 60, 70 albo i więcej jeśli jest w tym sens. W którymś poradniku wyczytałem, że  przy non-mbuna 60 cm wysokości to absolutny minimum, a w następnym dość czytelnie zostało opisane dobieranie obsady do akwarium 150-160cm (wtedy byłem jeszcze pewny, że 150 będzie napewno) wybór padł na 142.8X48X70 i rybki non-mbuna.

Obsada, którą wstępnie planowałem:

- (A3) Placidochromis phenochilus Mdoka white lips 2+3

- (B2) Otopharynx orange black dorsal 1+3

- (C3) Aulonocara jacobfreibergi Otter Point 3+5

Osprzęt akwarium: 

- JBL CristalProfi Greenline e1502 jako bio

- Aquael Circulator 2000 jako mechanik

- JBL ProTemp e500

- ew falownik JVP-102

Nad oświetleniem pomyśle w późniejszym etepie, zanim wykonają mi stelaż i samo akwarium chwila czasu upłynie więc spokojnie. 

Co o tym sądzicie? O samej obsadzie, wyposażeniu? czy wystarczy? i o samym akwarium? Wyjdzie około 450l przy szybie 10mm. Czy przy samym zamawianiu akwarium na coś zwrócić uwagę? (Znajomi polecają zamówić w Diskus zoo w Warszawie) Czy szkło 10mm wystarczy? Zgoda małżonki, w koncu jest, aktualna oferta z Tan-Mal jest na mailu więc nie ma sensu dłużej tego przesuwać w czasie. 

Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedzi.

Edytowane przez MarcinJ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • MarcinJ zmienił(a) tytuł na Pierwsze akwarium ok 450l z obsadą non-mbuna.

Przy wysokości 70cm sugeruję szkło 12mm. Co do filtracji, jest wiele lepszych rozwiązań niż AC2000, no chyba że lubisz widzieć graty w akwarium. Jedną z najtańszych i za razem bardzo wydajnych jest filtracja HMF, tak zwany Hamburg, na forum znajdziesz sporo tematów. Jedyne w co inwestujesz to pompa, do Twojego zbiornika powinna wystarczyć 4000-5000l/h, jej koszt to 1/3 ceny porządnego kubełka. Możesz użyć pompy cyrkulacyjnej, albo obiegowej. Do HMF'a włożysz ceramikę, grzałkę itd... Co najważniejsze, filtracja jest bezobsługowa i nie widzisz sprzętu w akwarium. To tylko przykład, decyzję i tak musisz podjąć sam.

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka

  • Lubię to 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, MarcinJ napisał:

Osprzęt akwarium: 

- JBL CristalProfi Greenline e1502 jako bio

- Aquael Circulator 2000 jako mechanik

- JBL ProTemp e500

- ew falownik JVP-102

Nie szedłbym tą drogą jak chce kubełek to ok, ale ja szukałbym czegoś mocniejszego i zrezygnowała z filtra wewnętrznego, przy i tak nie za dużym akwarium nie wsadzał bym do środka sprzętu. 

Dałbym mocny kubełek i ew falownik, ale tu moim zdaniem taki z regulacją siły dmuchania bo jak będziesz miał za słaby albo za mocny falownik to nie dojdziesz końca z cyrkulacją. Ja jednak próbowałbym bez falownika zawsze Możesz go dołożyć później. Przy non mbuna nie potrzebujesz gruzowiska więc z cyrkulacją jest teoretycznie łatwiej. 

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za komentarze. Rozumiem z nich że ewentualnie dobrze by było wziąć model wyższy tego kubełka i zrezygnować z mechanika i powinno być już ok, najwyżej potem dołożyć falownik z regulacją. Nie chcę iść w Hamburga bo to w sumie dokładnie to samo co z wewnętrznym, i tak zajmie miejsce w akwarium jeżeli dobrze rozumiem idee. 

Odnośnie stelaża, po 11 wraca okoliczny spawacz z urlopu i jestem z nim umówiony wstępnie na stelaż wysokości 70cm. Blat z akwarium dodadzą 73cm, co da mi od krawędzi do pachy ok 10cm zapas. 

Nie wiem ile "zapasu" potrzebuję kubełek. Ten e1502 ma 45cm wysokości i tu 25 wydawało mi się pewniakiem że wystarczy, model wyższy 57, jeżeli w świetle szafki dalej będzie miał 13cm zapasu to starczy mu na wszystkie podłączenia? 

W poprzednim akwarium miałem grzałke zwykłą wewnętrzną, a z racji ograniczonego miejsca w wewnątrz jak w/w myślę o zewnętrznej przepływowej. Jak to się sprawdza i czy daje radę? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli ma to być jeden konkretny kubeł to ja zaproponuję Fluval FX4. Powinien ogarnąć Twój baniak. Jego wysokość to 45cm, także na luzie wejdzie i jeszcze kupa miejsca zostanie. Tu obecnie mają najlepszą cenę https://zoo-aquos.pl/pl/p/HAGEN-FLUVAL-FX-4-FX-4-FX4-Filtr-Kubelkowy-do-1000L-2650Lh-/4399

Na wejściu zrobisz sobie prefiltr z narurowca, co by kubła za często nie otwierać, i będzie miodzio.

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka



  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, MarcinJ napisał:

wybór padł na 142.8X48X70 i rybki non-mbuna.

Obsada, którą wstępnie planowałem:

- (A3) Placidochromis phenochilus Mdoka white lips 2+3

- (B2) Otopharynx orange black dorsal 1+3

- (C3) Aulonocara jacobfreibergi Otter Point 3+5

Moim zdaniem - za dużo niemałych ryb na powierzchni dna 142x48cm. Przejrzyj ostatni post w wątku o wyborze obsady non-mbuna do akwa 150 i 160cm. B2 okazała się rybą sztuczną, również jej docelowy wygląd zwłaszcza samic jest dość nieprzewidywalny. Powierzchnia dna jest maława dla A3. Max co bym wstępnie wpuścił (mówimy o rybach o wielkości handlowej) to po 10 sztuk A3 i C3. Późniejsze redukcje wg zachowania ryb, Twoich preferencji oraz tego który gatunek będzie bardziej skłonny wykorzystywać 70cm wysokości zbiornika (najprawdopodobniej będą to mdoki o słabszej pozycji w grupie). Podejrzewam że docelowo wyjdzie np. A3 w układzie 3+4 i C3 w układzie 1+2, albo coś trochę innego. W sumie, to nie mamy pewności co będzie jutro na obiad.

Przy szerokości 48cm nie ma miejsca na tło strukturalne. Przy wysokości 70cm przydałby się dla ryb jakiś "punkt zaczepienia" w górnych partiach. Nie będzie tła, to może jakiś moduł albo (wiem, że jestem nietypowy) filtr wewnętrzny albo wysoki kamień (ale to może ładniej wygląda ale mniej daje). Na szczęście możesz wszystkie te elementy dodać w funkcjonującym zbiorniku (ale wtedy moduł bez funkcji filtracyjnych, bo nie wkleisz go nisko schodzącego w pobliże dna (dla sensownego zasysu))

22 godziny temu, MarcinJ napisał:

Czy przy samym zamawianiu akwarium na coś zwrócić uwagę? (Znajomi polecają zamówić w Diskus zoo w Warszawie) 

Oba swoje podstawowe akwaria (200 i 160cm) zamawiałem w tym miejscu (na Radzymińskiej) jako komplety (szkła, tła strukturalne, moduły, pokrywy, oświetlenie, montaż całości w domu na meblu). Powiedziałem co chcę, by mi to sprowadzili i złożyli do kupy. Nie miałem problemów typu tymczasowe usunięcie wzmocnienia poprzecznego zbiornika dla zamontowania tła itp.). Byłem zadowolony. Ale nie wiem jak jest teraz.

Bym zapomniał - wszystko powyżej to tylko moje zdanie. Powodzenia🙂

Edytowane przez tom77
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli akwa ma być wysokie (min 70cm) to zamiast sztucznego Otopharynx orange black dorsal dałbym toniowca Copadichromis trewavasae, podobny jest, też czarny ale z niebieskim grzbietem i płetwą grzbietową. 

 http://malawi.si/Malawi/Haplochromises/Copadichromis/Copadichromis trewavasae/index.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Cześć @jacekW ✋ Patrząc na to jak działały moje kubełki w zbiorniku tego typu zrezygnowałbym z waty filtracyjnej w prefiltrach. Wg mnie za często trzeba to wymieniać a zysk jest niewspółmiernie mały. Masz 3 gradacje gąbek to wydaje mi się już wystarczającym prefiltrem. Bardziej logiczne wydaje mi się umieszczenie  waty filtracyjnej jako ostatniego "bastionu" filtracji. Jeśli zeolit był wymieniany dawno to też bym go usunął bo po jakimś czasie przestaje już być absorberem a staje się zwykłym medium do filtracji biologicznej, które w porównaniu ze zwykłą gąbką wypada gorzej. Zachęcam do zgłębiania forum bo jest tam masa ciekawych informacji odnośnie fitracji. Szczególnie wątek o obliczaniu mediów filtracyjnych (poniżej link). Ja zmieniłem trochę podejście do mediów filtracyjnych i przy obecnym projekcie stawiam na gąbki, kształtki K1 oraz uwaga uwaga, czyściki żyłkowe plastikowe  takie do mycia przypalonych naczyń  Ogólnie nie ma też co zawalić kubła pod korek bo czasami lepsze efekty uzyskasz z mniejszą ilością mediów ale za to z lepszym przepływem wody (im bardziej nafaszerowany kubeł tym gorszy przepływ).  
    • Witaj. Jeżeli do tej pory z biologią było wszystko ok, parametry wody miałeś stabilne, to nie ma potrzeby ingerencji w tą filtrację.  Pozostaje kwestia wymuszenia prawidłowej cyrkulacji wody. Jeżeli ustawieniami wylotów z tych dwóch filtrów nie dałoby rady tego osiągnąć, to najwyżej rozważysz dodanie jakiegoś słabszego falownika. Ale przy zbiorniku długości rzędu 100 cm, z reguły nie ma takiej potrzeby. Choć zależy to od kilku czynników, m.in. aranżacji, stopnia zagruzowania itd.  Z ewentualnych dodatkowych rad, to zalecałbym odpuścić sobie wlewanie starej wody do nowego zbiornika. Jej wartość pod kątem biologicznym jest mizerna. Przełożenie samego materiału filtracyjnego powinno w zupełności wystarczyć. Ewentualnie prewencyjnie możesz dodać na start ampułkę bakterii Prodibio Biodigest. Wodę lepiej nalać świeżą przez tzw. ustrojstwo do nalewania kranówy (wpisz w wyszukiwarkę tu na forum, znajdziesz odnośniki do wątków co to jest i jak to zbudować - przyda się nie tylko na starcie , ale i przy każdej podmianie).  Powodzenia w nowym projekcie 👊
    • Witam serdecznie od 5 lat mam akwarium 200l towarzyskie z roślinami na ziemi ogrodowej i teraz postanowiłem zmienić na akwarium z pyszczakami .Chciałbym Was prosić o opinie odnośnie filtracji .Posiadam dwa filtry kubełkowe Ikola max 600 oraz przed oboma filtrami są prefiltry hw 602a.W kubłach z tego co pamiętam mam oryginalna gąbkę,ceramikę keramzyt i zeolit a w prefiltrach są po 3 gąbki różnej gradacji i wata aquaela.Czy Waszym zdaniem takie wkłady mogą być czy ewentualnie coś wymienić oczywiście stopniowo.Chce wystartować akwarium na wodzie i filtracji z dotychczasowego akwarium ale jeśli Waszym zdaniemm by coś trzeba zmienić to to chętnie posłucham dobrych rad.
    • Tak. Prawidłowa nazwa to Cyrtocara moorii. Na zdjęciach nie ma żadnej maylandii (obecnie metriaclima), wszystko poza Acei (dwa samce) to non mbuna. Według mnie wszystkie oprócz Fire fisha to różne odmiany A. stuartgranti sam zobacz ile tego jest https://www.malawi.si/Malawi/Haplochromises/Aulonocara/Aulonocara stuartgranti/index.html https://www.malawi.si/Malawi/Haplochromises/Aulonocara/Aulonocara sp. 'stuartgranti maleri'/index.html Równie dobrze mogą to być krzyżówki, bo Aulonocary bardzo chętnie się krzyżują, a wtedy nie dojdziesz z tym do ładu.
    • Na jednym ze zdjęć dwa samce acei. Samice mają mniej zaostrzone płetwy grzbietowe. Na zdjęciu z Fire Fisch to nie jest Red Red, ma za bardzo szpiczastą łepetynę  Reszta poza acei non mbuna  czyli nie moja bajka i nie podpowiem
    • Witam wszystkich chętnych do pomocy. Zakładam, że dla większości moje zagadki będą oczywiste ale, że wątpliwości są to zapytam tu ekspertów.    Przejąłem akwarium z dojrzałymi pyszczkami a mimo to mam trudności z identyfikacją gatunku. No. Czy żółto płetwę to Acei i to samiec i samica? Granatowe to Stuartgranti i to też samiec i samica czy jeden to Stuartgranti a drugi to hansbaenschi i oba samce? Ten z plamkami to młody delfini? Ostatnie to parka firefish czy zebra red? Wszystkie nie wybarwione to maylandia czy to różnice rybki i jak podrosną to się wybarwia? 
    • No racja Sławek 🫣 Zapomniałem już 🙂 W dodatku pseudotropheus chialosi jest bardzo ładną rybą. Zarówno samice, jak i samce są urokliwe. Ten gatunek też polecam wziąć pod rozwagę koledze @123frytki do swojej wymarzonej obsady.
    • Nigdy nie mów nigdy.😄 Braliśmy kiedyś chailosi. 
    • Brak czasu. Akwarium żyje własnym życiem. Uzupełniam tylko karmnik i ścieram kurze.... Jeden zgon - chyba samiec saulosi - zakładam, że agresja, bo bez zapowiedzi... 20240518_144029.mp4   20240518_144120.mp4   20240518_143922.mp4        
    • Ok. Rozumiem. Ja z kolei od Darka nigdy nie kupiłem ryb. Bo gdy chciałem, to był problem z wysyłką. Teraz wiem, że już się to zmieniło. Bo też wysyła ryby kurierem UPS... Każdy na swoich ulubionych sprzedawców ryb. Ja brałem już ryby od kilku i moim faworytem jest Jacek 
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.