Skocz do zawartości

Pierwsze akwarium ok 450l z obsadą non-mbuna.


MarcinJ

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć.

Padła decyzja, że zagości w moim domu akwarium. Uznajmy, że będzie to pierwsze akwarium. Same pyszczaki od zawsze mi się podobały więc wybór biotopu nie był problematyczny. Tematy na forum z podstawami, poradniki już przeczytane i jakiś obraz w głowie mam. Jednak niestety jestem człowiekiem, który jak coś już robi to stara się to zrobić jak najlepiej, a nie dla samego zrobienia. Sama obsada oraz warunki, którym trzeba sprostać są dość wymagające, dlatego prosiłbym o jakąś pomoc, a raczej radę czy już na samym początku nie popełniłam błędu.

Jednak zacznijmy od naświetlania "problemu":

Dno akwarium niestety będzie miało 142.8 X 48 i nie da rady większego, jednak w samej wysokości nie ma problemu zrobić 60, 70 albo i więcej jeśli jest w tym sens. W którymś poradniku wyczytałem, że  przy non-mbuna 60 cm wysokości to absolutny minimum, a w następnym dość czytelnie zostało opisane dobieranie obsady do akwarium 150-160cm (wtedy byłem jeszcze pewny, że 150 będzie napewno) wybór padł na 142.8X48X70 i rybki non-mbuna.

Obsada, którą wstępnie planowałem:

- (A3) Placidochromis phenochilus Mdoka white lips 2+3

- (B2) Otopharynx orange black dorsal 1+3

- (C3) Aulonocara jacobfreibergi Otter Point 3+5

Osprzęt akwarium: 

- JBL CristalProfi Greenline e1502 jako bio

- Aquael Circulator 2000 jako mechanik

- JBL ProTemp e500

- ew falownik JVP-102

Nad oświetleniem pomyśle w późniejszym etepie, zanim wykonają mi stelaż i samo akwarium chwila czasu upłynie więc spokojnie. 

Co o tym sądzicie? O samej obsadzie, wyposażeniu? czy wystarczy? i o samym akwarium? Wyjdzie około 450l przy szybie 10mm. Czy przy samym zamawianiu akwarium na coś zwrócić uwagę? (Znajomi polecają zamówić w Diskus zoo w Warszawie) Czy szkło 10mm wystarczy? Zgoda małżonki, w koncu jest, aktualna oferta z Tan-Mal jest na mailu więc nie ma sensu dłużej tego przesuwać w czasie. 

Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedzi.

Edytowane przez MarcinJ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • MarcinJ zmienił(a) tytuł na Pierwsze akwarium ok 450l z obsadą non-mbuna.

Przy wysokości 70cm sugeruję szkło 12mm. Co do filtracji, jest wiele lepszych rozwiązań niż AC2000, no chyba że lubisz widzieć graty w akwarium. Jedną z najtańszych i za razem bardzo wydajnych jest filtracja HMF, tak zwany Hamburg, na forum znajdziesz sporo tematów. Jedyne w co inwestujesz to pompa, do Twojego zbiornika powinna wystarczyć 4000-5000l/h, jej koszt to 1/3 ceny porządnego kubełka. Możesz użyć pompy cyrkulacyjnej, albo obiegowej. Do HMF'a włożysz ceramikę, grzałkę itd... Co najważniejsze, filtracja jest bezobsługowa i nie widzisz sprzętu w akwarium. To tylko przykład, decyzję i tak musisz podjąć sam.

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka

  • Lubię to 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, MarcinJ napisał:

Osprzęt akwarium: 

- JBL CristalProfi Greenline e1502 jako bio

- Aquael Circulator 2000 jako mechanik

- JBL ProTemp e500

- ew falownik JVP-102

Nie szedłbym tą drogą jak chce kubełek to ok, ale ja szukałbym czegoś mocniejszego i zrezygnowała z filtra wewnętrznego, przy i tak nie za dużym akwarium nie wsadzał bym do środka sprzętu. 

Dałbym mocny kubełek i ew falownik, ale tu moim zdaniem taki z regulacją siły dmuchania bo jak będziesz miał za słaby albo za mocny falownik to nie dojdziesz końca z cyrkulacją. Ja jednak próbowałbym bez falownika zawsze Możesz go dołożyć później. Przy non mbuna nie potrzebujesz gruzowiska więc z cyrkulacją jest teoretycznie łatwiej. 

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za komentarze. Rozumiem z nich że ewentualnie dobrze by było wziąć model wyższy tego kubełka i zrezygnować z mechanika i powinno być już ok, najwyżej potem dołożyć falownik z regulacją. Nie chcę iść w Hamburga bo to w sumie dokładnie to samo co z wewnętrznym, i tak zajmie miejsce w akwarium jeżeli dobrze rozumiem idee. 

Odnośnie stelaża, po 11 wraca okoliczny spawacz z urlopu i jestem z nim umówiony wstępnie na stelaż wysokości 70cm. Blat z akwarium dodadzą 73cm, co da mi od krawędzi do pachy ok 10cm zapas. 

Nie wiem ile "zapasu" potrzebuję kubełek. Ten e1502 ma 45cm wysokości i tu 25 wydawało mi się pewniakiem że wystarczy, model wyższy 57, jeżeli w świetle szafki dalej będzie miał 13cm zapasu to starczy mu na wszystkie podłączenia? 

W poprzednim akwarium miałem grzałke zwykłą wewnętrzną, a z racji ograniczonego miejsca w wewnątrz jak w/w myślę o zewnętrznej przepływowej. Jak to się sprawdza i czy daje radę? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli ma to być jeden konkretny kubeł to ja zaproponuję Fluval FX4. Powinien ogarnąć Twój baniak. Jego wysokość to 45cm, także na luzie wejdzie i jeszcze kupa miejsca zostanie. Tu obecnie mają najlepszą cenę https://zoo-aquos.pl/pl/p/HAGEN-FLUVAL-FX-4-FX-4-FX4-Filtr-Kubelkowy-do-1000L-2650Lh-/4399

Na wejściu zrobisz sobie prefiltr z narurowca, co by kubła za często nie otwierać, i będzie miodzio.

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka



  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, MarcinJ napisał:

wybór padł na 142.8X48X70 i rybki non-mbuna.

Obsada, którą wstępnie planowałem:

- (A3) Placidochromis phenochilus Mdoka white lips 2+3

- (B2) Otopharynx orange black dorsal 1+3

- (C3) Aulonocara jacobfreibergi Otter Point 3+5

Moim zdaniem - za dużo niemałych ryb na powierzchni dna 142x48cm. Przejrzyj ostatni post w wątku o wyborze obsady non-mbuna do akwa 150 i 160cm. B2 okazała się rybą sztuczną, również jej docelowy wygląd zwłaszcza samic jest dość nieprzewidywalny. Powierzchnia dna jest maława dla A3. Max co bym wstępnie wpuścił (mówimy o rybach o wielkości handlowej) to po 10 sztuk A3 i C3. Późniejsze redukcje wg zachowania ryb, Twoich preferencji oraz tego który gatunek będzie bardziej skłonny wykorzystywać 70cm wysokości zbiornika (najprawdopodobniej będą to mdoki o słabszej pozycji w grupie). Podejrzewam że docelowo wyjdzie np. A3 w układzie 3+4 i C3 w układzie 1+2, albo coś trochę innego. W sumie, to nie mamy pewności co będzie jutro na obiad.

Przy szerokości 48cm nie ma miejsca na tło strukturalne. Przy wysokości 70cm przydałby się dla ryb jakiś "punkt zaczepienia" w górnych partiach. Nie będzie tła, to może jakiś moduł albo (wiem, że jestem nietypowy) filtr wewnętrzny albo wysoki kamień (ale to może ładniej wygląda ale mniej daje). Na szczęście możesz wszystkie te elementy dodać w funkcjonującym zbiorniku (ale wtedy moduł bez funkcji filtracyjnych, bo nie wkleisz go nisko schodzącego w pobliże dna (dla sensownego zasysu))

22 godziny temu, MarcinJ napisał:

Czy przy samym zamawianiu akwarium na coś zwrócić uwagę? (Znajomi polecają zamówić w Diskus zoo w Warszawie) 

Oba swoje podstawowe akwaria (200 i 160cm) zamawiałem w tym miejscu (na Radzymińskiej) jako komplety (szkła, tła strukturalne, moduły, pokrywy, oświetlenie, montaż całości w domu na meblu). Powiedziałem co chcę, by mi to sprowadzili i złożyli do kupy. Nie miałem problemów typu tymczasowe usunięcie wzmocnienia poprzecznego zbiornika dla zamontowania tła itp.). Byłem zadowolony. Ale nie wiem jak jest teraz.

Bym zapomniał - wszystko powyżej to tylko moje zdanie. Powodzenia🙂

Edytowane przez tom77
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli akwa ma być wysokie (min 70cm) to zamiast sztucznego Otopharynx orange black dorsal dałbym toniowca Copadichromis trewavasae, podobny jest, też czarny ale z niebieskim grzbietem i płetwą grzbietową. 

 http://malawi.si/Malawi/Haplochromises/Copadichromis/Copadichromis trewavasae/index.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • @ziemniak zdaję sobie z tego sprawę, ale po prostu muszę mierzyć siły na zamiary. 😉 Planowanej obsady gdzie indziej, niż w Tan-Mal raczej nie dostanę, więc tanio nie będzie. Po wymianie okien w chałupie i kupnie auta trzeba będzie trochę uzbierać na te złote rybki. 😁
    • @TomekT takie plany długoterminowe plany zazwyczaj się nie spełniają, lepiej kuć żelazo póki gorące.
    • Sprzedam książkę Pielęgnice Jezior Tanganika i Malawi (1 wydanie) . Książka w bardzo dobrym stanie + autograf współtwórcy Wojtka Sierakowskiego 🙂  Cena razem 100zł z wysyłką do paczkomatu Inpost.  Zainteresowane osoby zapraszam na priv.
    • Jednak zbyt dużo jest pięknych ryb, by wybór był prosty, dlatego myślę o opcjach, jak poniżej. 🤔 Wydaje mi się, że takie drapieżniki wagi średniej byłyby odpowiednie do akwarium o długości ca 220 cm.  Dimidiochromis strigatus / Exochochromis anagenys / Lichnochromis acuticeps Stigmatochromis tolae Lethrinops lethrinus / Trematocranus placodon / Cheilochromis euchilus Placidochromis milomo Nie ukrywam, że chciałbym obsadę nietuzinkową. Nie mam zamiaru silić się na sztuczną oryginalność i wymyślać jakieś cuda - ale nie powiem, zależałoby mi na szkle, w którym będzie pływać coś rzadziej spotykanego. Stąd szczególnie interesuje mnie np. Trematocranus placodon. Ładna, ciekawa i majestatyczna ryba. Raczej mniej popularna, w forumowym dziale Grafika wyszukań mało, w zasadzie prawie tylko autorstwa Kolegi @stan. Rośnie spora, do 25 cm, ale w necie różnie można wyczytać co do agresywności. Widzę, że jest dostępna w Tan-Mal. Może ktoś miał/ma i podzieli się obserwacjami.
    • Dzięki. Faktycznie, we wspomnianej książce proponowane do M. mchuse gatunki zarówno nie przekraczają go wielkością, jaki i nie są też określane jako agresywne. Słusznie, w związku z delikatnością M. mchuse zacznę w takim razie od 4 gatunków i zobaczymy, jak się sytuacja rozwinie; doświadczenie z obserwacji też coś podpowie. Trzymam kciuki za nowy zbiornik, Patryka oczywiście też. 👍😉
    • U mnie w module jako wloty robią: szczelina wycięta "fabrycznie" na etapie budowy modułu (mniej więcej w połowie wysokości modułu, niewidoczna patrząc od przodu), nawiercony przeze mnie wlot w dolnej części modułu zakończony kratką wentylacyjną o średnicy 45 mm oraz dwa nacięcia w górnej części modułu, przez które przelewa się woda - działa jednocześnie jako skimmer. Na późniejszym etapie kratkę nieco zmodyfikowałem, wycinając z niej trochę plastiku, przez co zwiększyła się powierzchnia zasysu.
    • Możesz śmiało podłączyć do p415 https://allegro.pl/oferta/driver-p4115adj-led-200ma-700ma-pwm-lin-adj-7411714739 Prąd ustawisz na 700mA rezystorami jak fabrycznie nie jest i wydaje mi się że śmiało ten led będzie świecił. Nie będzie świecił pełną mocą ale moze wystarczy. Jedna uwaga, sygnał PWM do 5,5V a sterownik chyba potrzebuje większym napięciem być zasilony, stąd musisz sobie wyprowadzić te sygnały ze sterownika, ponieważ jak podłączysz PWM wprost to spalisz driver. Wysłane z mojego RMX3301 przy użyciu Tapatalka
    • Ja mam u siebie zasys poziomy przodem. Raczej mało jest widoczny, ale jak ktoś się uprze, to go zobaczy i będzie mu przeszkadzał. Wymiary zasysu sprawdzone pod moją pompę 3000l - 0.5x20cm. U mnie się to sprawdza. Piotr, jeżeli chcesz zrobić podobny zasys do mojego, to warto szczelinę wyciąć wyższą i od środka zamontować na wklejonych szynach ruchomą przesłonę. Bo dobrze dobrać wielkość zasysu, to podstawa przy tego rodzaju filtracji - no ale ja mam typową kasetę, zabudowaną w tle 
    • @pablomas dzięki. Tak sobie właśnie myślałem, że mocna filtracja biologiczne likwiduje błonę. Ja właśnie "tworzę" taką hybrydę. Narożną kasetę w kształcie hmf ale w sposobie działania modułu Czyli przód będzie cały z pvc. U góry nacięcie jako skimmer. Zastanawiam się tylko nad wlotem @jaras @marcin73m jak macie zrobione wloty do modułu? Myślałem nad wpuszczeniem poziomo nawierconej rury z zewnątrz zabezpieczonej czymś takim. Myślę, że spowodowało by to równiejszy przepływ wody przez gabkę Tylko czy ta rura jest potrzebna? Może wystarczy tylko ponawiercać dziurki jako wlot?  
    • Powinno działać daj tylko czas u mnie po ok 6tyg zniknął, brak biofilmu od dwóch lat. Zobacz mój wątek Hmf w filtrze Juwel.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.