Skocz do zawartości

Pierwsze akwarium ok 450l z obsadą non-mbuna.


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano (edytowane)

Cześć.

Padła decyzja, że zagości w moim domu akwarium. Uznajmy, że będzie to pierwsze akwarium. Same pyszczaki od zawsze mi się podobały więc wybór biotopu nie był problematyczny. Tematy na forum z podstawami, poradniki już przeczytane i jakiś obraz w głowie mam. Jednak niestety jestem człowiekiem, który jak coś już robi to stara się to zrobić jak najlepiej, a nie dla samego zrobienia. Sama obsada oraz warunki, którym trzeba sprostać są dość wymagające, dlatego prosiłbym o jakąś pomoc, a raczej radę czy już na samym początku nie popełniłam błędu.

Jednak zacznijmy od naświetlania "problemu":

Dno akwarium niestety będzie miało 142.8 X 48 i nie da rady większego, jednak w samej wysokości nie ma problemu zrobić 60, 70 albo i więcej jeśli jest w tym sens. W którymś poradniku wyczytałem, że  przy non-mbuna 60 cm wysokości to absolutny minimum, a w następnym dość czytelnie zostało opisane dobieranie obsady do akwarium 150-160cm (wtedy byłem jeszcze pewny, że 150 będzie napewno) wybór padł na 142.8X48X70 i rybki non-mbuna.

Obsada, którą wstępnie planowałem:

- (A3) Placidochromis phenochilus Mdoka white lips 2+3

- (B2) Otopharynx orange black dorsal 1+3

- (C3) Aulonocara jacobfreibergi Otter Point 3+5

Osprzęt akwarium: 

- JBL CristalProfi Greenline e1502 jako bio

- Aquael Circulator 2000 jako mechanik

- JBL ProTemp e500

- ew falownik JVP-102

Nad oświetleniem pomyśle w późniejszym etepie, zanim wykonają mi stelaż i samo akwarium chwila czasu upłynie więc spokojnie. 

Co o tym sądzicie? O samej obsadzie, wyposażeniu? czy wystarczy? i o samym akwarium? Wyjdzie około 450l przy szybie 10mm. Czy przy samym zamawianiu akwarium na coś zwrócić uwagę? (Znajomi polecają zamówić w Diskus zoo w Warszawie) Czy szkło 10mm wystarczy? Zgoda małżonki, w koncu jest, aktualna oferta z Tan-Mal jest na mailu więc nie ma sensu dłużej tego przesuwać w czasie. 

Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedzi.

Edytowane przez MarcinJ
  • MarcinJ zmienił(a) tytuł na Pierwsze akwarium ok 450l z obsadą non-mbuna.
Opublikowano

Przy wysokości 70cm sugeruję szkło 12mm. Co do filtracji, jest wiele lepszych rozwiązań niż AC2000, no chyba że lubisz widzieć graty w akwarium. Jedną z najtańszych i za razem bardzo wydajnych jest filtracja HMF, tak zwany Hamburg, na forum znajdziesz sporo tematów. Jedyne w co inwestujesz to pompa, do Twojego zbiornika powinna wystarczyć 4000-5000l/h, jej koszt to 1/3 ceny porządnego kubełka. Możesz użyć pompy cyrkulacyjnej, albo obiegowej. Do HMF'a włożysz ceramikę, grzałkę itd... Co najważniejsze, filtracja jest bezobsługowa i nie widzisz sprzętu w akwarium. To tylko przykład, decyzję i tak musisz podjąć sam.

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka

  • Lubię to 5
Opublikowano
9 godzin temu, MarcinJ napisał:

Osprzęt akwarium: 

- JBL CristalProfi Greenline e1502 jako bio

- Aquael Circulator 2000 jako mechanik

- JBL ProTemp e500

- ew falownik JVP-102

Nie szedłbym tą drogą jak chce kubełek to ok, ale ja szukałbym czegoś mocniejszego i zrezygnowała z filtra wewnętrznego, przy i tak nie za dużym akwarium nie wsadzał bym do środka sprzętu. 

Dałbym mocny kubełek i ew falownik, ale tu moim zdaniem taki z regulacją siły dmuchania bo jak będziesz miał za słaby albo za mocny falownik to nie dojdziesz końca z cyrkulacją. Ja jednak próbowałbym bez falownika zawsze Możesz go dołożyć później. Przy non mbuna nie potrzebujesz gruzowiska więc z cyrkulacją jest teoretycznie łatwiej. 

  • Lubię to 2
Opublikowano

Akwarium wraz ze stelażem powinno sięgać do twojej pachy, ułatwi ci to prace przy akwarium. Wyższe akwarium wygląda lepiej, musisz jednak pomyśleć o obniżeniu stelaża. Obsada ok, filtr powinien dać radę choć jestem za im większy tym lepszy.

  • Lubię to 2
Opublikowano

Dzięki za komentarze. Rozumiem z nich że ewentualnie dobrze by było wziąć model wyższy tego kubełka i zrezygnować z mechanika i powinno być już ok, najwyżej potem dołożyć falownik z regulacją. Nie chcę iść w Hamburga bo to w sumie dokładnie to samo co z wewnętrznym, i tak zajmie miejsce w akwarium jeżeli dobrze rozumiem idee. 

Odnośnie stelaża, po 11 wraca okoliczny spawacz z urlopu i jestem z nim umówiony wstępnie na stelaż wysokości 70cm. Blat z akwarium dodadzą 73cm, co da mi od krawędzi do pachy ok 10cm zapas. 

Nie wiem ile "zapasu" potrzebuję kubełek. Ten e1502 ma 45cm wysokości i tu 25 wydawało mi się pewniakiem że wystarczy, model wyższy 57, jeżeli w świetle szafki dalej będzie miał 13cm zapasu to starczy mu na wszystkie podłączenia? 

W poprzednim akwarium miałem grzałke zwykłą wewnętrzną, a z racji ograniczonego miejsca w wewnątrz jak w/w myślę o zewnętrznej przepływowej. Jak to się sprawdza i czy daje radę? 

Opublikowano

Jeśli ma to być jeden konkretny kubeł to ja zaproponuję Fluval FX4. Powinien ogarnąć Twój baniak. Jego wysokość to 45cm, także na luzie wejdzie i jeszcze kupa miejsca zostanie. Tu obecnie mają najlepszą cenę https://zoo-aquos.pl/pl/p/HAGEN-FLUVAL-FX-4-FX-4-FX4-Filtr-Kubelkowy-do-1000L-2650Lh-/4399

Na wejściu zrobisz sobie prefiltr z narurowca, co by kubła za często nie otwierać, i będzie miodzio.

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka



  • Lubię to 1
Opublikowano (edytowane)
22 godziny temu, MarcinJ napisał:

wybór padł na 142.8X48X70 i rybki non-mbuna.

Obsada, którą wstępnie planowałem:

- (A3) Placidochromis phenochilus Mdoka white lips 2+3

- (B2) Otopharynx orange black dorsal 1+3

- (C3) Aulonocara jacobfreibergi Otter Point 3+5

Moim zdaniem - za dużo niemałych ryb na powierzchni dna 142x48cm. Przejrzyj ostatni post w wątku o wyborze obsady non-mbuna do akwa 150 i 160cm. B2 okazała się rybą sztuczną, również jej docelowy wygląd zwłaszcza samic jest dość nieprzewidywalny. Powierzchnia dna jest maława dla A3. Max co bym wstępnie wpuścił (mówimy o rybach o wielkości handlowej) to po 10 sztuk A3 i C3. Późniejsze redukcje wg zachowania ryb, Twoich preferencji oraz tego który gatunek będzie bardziej skłonny wykorzystywać 70cm wysokości zbiornika (najprawdopodobniej będą to mdoki o słabszej pozycji w grupie). Podejrzewam że docelowo wyjdzie np. A3 w układzie 3+4 i C3 w układzie 1+2, albo coś trochę innego. W sumie, to nie mamy pewności co będzie jutro na obiad.

Przy szerokości 48cm nie ma miejsca na tło strukturalne. Przy wysokości 70cm przydałby się dla ryb jakiś "punkt zaczepienia" w górnych partiach. Nie będzie tła, to może jakiś moduł albo (wiem, że jestem nietypowy) filtr wewnętrzny albo wysoki kamień (ale to może ładniej wygląda ale mniej daje). Na szczęście możesz wszystkie te elementy dodać w funkcjonującym zbiorniku (ale wtedy moduł bez funkcji filtracyjnych, bo nie wkleisz go nisko schodzącego w pobliże dna (dla sensownego zasysu))

22 godziny temu, MarcinJ napisał:

Czy przy samym zamawianiu akwarium na coś zwrócić uwagę? (Znajomi polecają zamówić w Diskus zoo w Warszawie) 

Oba swoje podstawowe akwaria (200 i 160cm) zamawiałem w tym miejscu (na Radzymińskiej) jako komplety (szkła, tła strukturalne, moduły, pokrywy, oświetlenie, montaż całości w domu na meblu). Powiedziałem co chcę, by mi to sprowadzili i złożyli do kupy. Nie miałem problemów typu tymczasowe usunięcie wzmocnienia poprzecznego zbiornika dla zamontowania tła itp.). Byłem zadowolony. Ale nie wiem jak jest teraz.

Bym zapomniał - wszystko powyżej to tylko moje zdanie. Powodzenia🙂

Edytowane przez tom77

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • @darianus dobre wieści 🙂 może w takim razie jakoś wypali ten projekt 😉 ja posiłkowałem się taką stroną internetową: https://stacjaplantacja.pl/jak-przeniesc-rosline-do-hydroponiki/
    • U mnie skrzydłokwiaty dobrze sobie radzą w hydroponice przy ph ponad 7. Możesz podać źródło z info że ph powinno być niskie?
    • Dzień dobry,    chciałbym prosić o pomoc w identyfikacji glonów. Na środku mam wapien który zarósł jakoś pierwszy. Kolejne kamienie zarośnięte w ok tydzień czasu. Rośliny mam sztuczne.    nie wiem czy to okrzemki, brunatnice czy może jakaś dziwna wersja sinic? 
    • Ja w 375l używam dwóch jvp-132 - jeden do napędu kaseciaka, drugi do zamiatania. Poza kolorem bez uwag
    • Mała aktualizacja Udało się zainstalować hydroponikę. To znaczy samą instalację. Pod kątem roślin jeszcze sprawa nie jest zamknięta. Zapał przy tym projekcie nieco mi opadł odkąd przeczytałem, że woda w hydroponice powinna mieć pH na poziomie 5,5-6,5. Liczę mimo wszystko, że rośliny jako tako będą sobie radziły. Kupiłem skrzydłokwiata, philodendrona i jakąś peperomię  Mam jeszcze zielistkę i epipremnum. Zobaczymy co z tego wyjdzie. Chwilowo próbuję w hydroponice ukorzenić odcięte pędy epipremnum.  - wlot do doniczek  - wylot z doniczek - całość umieszczona w pokrywie - doniczki zalane wodą i wypełnione gąbkami - tak się prezentuje całość obecnie (nie zdążyłem jeszcze wsadzić roślin do doniczek)   Kilka zdjęć obywateli mojego baniaczka   - Dominujący samiec Stigmatochromis Tolae. Chwilowo największy "byk" w akwarium. Ma około 15cm. - Nimbochromis Polystigma - jeden z dwóch ujawnionych samców. Już ładnie zaczyna "łapać" niebieski kolorek   - Nimbochromis Polystigma - jedna z samiczek - Exochochromis Anagenys - jeszcze nie znam płci osobników. - Dimidiochromis Strigatus - jedna z dwóch samic - Protomelas Mbenji Thick Lips - płeć jeszcze nie znana   A na koniec najmłodszy mieszkaniec czyli malutki Dimidiochromis Strigatus  Zaobserwowałem dwie sztuki  Wątpię żeby przeżyły, ale kto wie. Na razie bardzo dobrze kryją się w tej niewielkiej ilości szczelin jakie mają do dyspozycji.    
    • Mam od paru lat Tunze 6085 Tunze Turbelle Nanostream 6085 (4025167608506) • Cena, Opinie • Pompy cyrkulacyjne 17291245623 • Allegro Dla mnie jest idealny w 200cm. Dla Ciebie się nie nadaje bo nie ma regulacji mocy. Dlaczego piszę - wcześniej miałem kilka chińskich - ich trwałość wynosiła średnio pół roku. Może teraz jest inaczej, ale jakbym miał zmieniać to na pewno kupiłbym Tunze. Nawet jeśli teraz jest chiński (bo tego nie wiem)
    • Ja używam od lat taki Tunze https://allegro.pl/oferta/tunze-turbelle-nanostream-6055-10787582038 i dla mnie nie ma lepszego. Mam go w 576l. Jest cichy, wydajny i ma regulację. Ale żeby nie było kolorowo, to ma jedną wadę. Pokrętła w sterowniku są podświetlane od spodu niebieskimi diodami, nawet fajnie to wygląda. Diody emitują oprócz światła również ciepło i pod wpływem tego ciepła po jakimś czasie, plastik z którego są wykonane pokrętła kruszeje i pękają mocowania do potencjometrów i masz po regulacji😂 Oczywiście nie do końca. Nadal można regulować za pomocą małego, płaskiego śrubokręta. Na szczęście producent dziwnym trafem przewidział taką sytuację i w sprzedaży są dostępne oryginalne pokrętła https://allegro.pl/oferta/tunze-rotary-cnobs-7090-102-pokretla-do-kontrolera-11838292596 być może już z innego plastiku (nie wiem, nie sprawdzałem). Czy kupiłbym go drugi raz pomimo tej wady? Obiema ręcami i nogyma ...TAK.
    • Tą Tunze miałem w 720l , też bym go polecał jako niezawodny sprzęt.
    • Używałem Tunze 6045 w 500l (170cm długie) Jak dla mnie to był nawet za mocny ale jako, że ma regulację nie było to problemem. Cichy i energooszczędny. Mocowanie na magnes. Regulacja - czego chcieć więcej?
    • Cześć wszystkim. Szukam cyrkulator do swojego 375, chciał bym kupić mocniejszy żeby móc użyć w przyszłość w większym akwarium( jest taki plan) zależy mi żeby był cichy oraz wydajny.  Jeśli ktoś ma doświadczenie z tunze lub eheim proszę o opinie
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.