Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Denitrator usuwający azotany z wody przy udziale siarki. Mało popularne rozwiązanie, na pewno spotykane w morszczyźnie, na forum znalazłem 1 post o tym typie deni, jakaś osoba używała sprzętu od Koralin i działało.

Wybór podyktowany wieloma czynnikami

  • w akwarium mam zwykle NO3 over 9000 a podmieniać się nie chce
  • usuwa jednocześnie azotany i fosforany
  • bezobsługowe na lata
  • nikt tego nie ma
  • chciałem skomplikować sobie życie
Zasada działania, z której niewiele rozumiem ale wygląda naukowo:
1.06NO3- + 1.11S + 0.3CO2 + 0.785H2O -> 0.5N2 + 1.11SO42- + 1.16H+ + 0.06C5H7O2N

W środowisku beztlenowym pewne bakterie redukują azotany przy udziale siarki i węgla. Proces jednocześnie obniża pH, stąd potrzebny bufor wapnia, który ma się rozpuszczać i alkalizować wodę. Odpowiednio dobrany przepływ bardzo ważny, za wysoki nie da efektu redukcji azotanów a zbyt niski wyprodukuje siarkowodór. Stąd potrzeba pomiaru redox.

Opierałem się na tym opisie http://www.masa.asn.au/masawiki/index.php/Sulphur_Denitrator

Ale chciałem zrobić po swojemu ze zgromadzonych już gratów. Oczywiście się udało, przy teście szczelności uszkodził się korpus naruruowca. Przy ciśnieniu wody z kranu. Niesmak pozostał.

jak to może pęc?

Po uzupełnieniu fantów prototyp wygląda jak na zdjęciu. Jeśli się sprawdzi to będzie elegancko na rurach pvc (aha jasne).

denitrator siarkowy diy

Układ ma cyrkulować wodę w trzech korpusach zawierających siarkę, elektrodę do pomiaru redox i aragonit z allegro jako bufor pH (który prawdopodobnie jest pokruszonym marmurem).

Przepływ wody regulowany zaworkami od przyłączy

Pompa obiegowa Hailea (tania, może pracować poza wodą, miałem).

Wejście z bocznika za FBF, wyjście zakończone elektrozaworem do osmozy NZ sterowanym przez kontroler.

Kontroler pH i ORP uruchamia coś  przy zaprogramowanych parametrach

  • otwarcie elektrozaworu przy np. ORP mniejszym -250mV
  • alarm przy spadku pH

Kontroler chiński model PH-803W mierzy zmiany pH i ORP i steruje przekażnikami w dwóch gniazdkach przełączając ich stan wg. ustawień przekroczenia min/max wartości. Wybrałem taki, bo mierzy ujemny redox. Ten model ma niespodziankę w środku ESP12F z WiFi i soft od Gizwits do wyświetlania pomiarów w apce na androidzie. Oczywiście natychmiast mu zabroniłem dzwonić do domu i już łączy się z moim brokerem MQTT i żadna chińska chmura nie jest potrzebna. No i można to podłączyć do Home Assistanta.

Po analizie ruchu Wiresharkiem ustaliłem co robi ten soft w ESP -  jeśli to kogoś interesuje.

Czystym tekstem widać mqtt  client_id, hasło

-rozwiązuje nazwę z dns api.gizwits.cośtam w chinach
-http GET na uzyskany adres, dostaje adres serwera mqtt, adres serwera logów itp.
-próbuje pobrać aktualizację, dostaje odpowiedź że brak
-łączy się z serwerem mqtt producenta
subscribe requests
ser2cli_noti/2d3d954d9bb741b4a19ba1153104932b
ser2cli_res/wmpgSBQc7HtCCPuyd0qLRx
app2dev/wmpgSBQc7HtCCPuyd0qLRx/#

Co kilka sekund wysyła na temat dev2app/wmpgSBQc7HtCCPuyd0qLRx message w śmiesznym formacie

000000030d0000910400000007b600000000

                                    1  222 333

Gdzie:

1 stan przekażników, 0: oba off 1: ph=on 2: orp on 3: oba on tj. or 1 na bitach 7,8
2 wartość ph w hex np. 0x18f = 399 dec pH 3.99
3 wartość orp w hex. przeliczyć na dec i odjąć 2000
 

Czekam aż wyschnie silikon itd. i  uruchamiam. Wyniki wkrótce, pozostańcie nastrojeni.

 

 

 

 

  • Lubię to 3
  • Zmieszany 1
Opublikowano

Zapowiada się ciekawie To teraz jeszcze poprosimy o tłumaczenie na Polski, chlopski... albo inaczej, Artur@aurban6 pomocy! Tłumacz, bo to Twoje klimaty Bez pół litry nie rozbierjosz normalnie

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka

  • Lubię to 1
Opublikowano

Kurna fajny ten miernik, aż się ożywilem i widzę potencjał dla niego.
3mam kciuki za eksperyment oby się udał.

Wysłane z mojego MIX 2S przy użyciu Tapatalka

Opublikowano
6 godzin temu, nabe napisał:

rozwiązuje nazwę z dns api.gizwits.cośtam w chinach
-http GET na uzyskany adres, dostaje adres serwera mqtt, adres serwera logów itp.
-próbuje pobrać aktualizację, dostaje odpowiedź że brak
-łączy się z serwerem mqtt producenta
subscribe requests
ser2cli_noti/2d3d954d9bb741b4a19ba1153104932b
ser2cli_res/wmpgSBQc7HtCCPuyd0qLRx
app2dev/wmpgSBQc7HtCCPuyd0qLRx/#

Co kilka sekund wysyła na temat dev2app/wmpgSBQc7HtCCPuyd0qLRx message w śmiesznym formacie

000000030d0000910400000007b600000000

                                    1  222 333

Gdzie:

1 stan przekażników, 0: oba off 1: ph=on 2: orp on 3: oba on tj. or 1 na bitach 7,8
2 wartość ph w hex np. 0x18f = 399 dec pH 3.99
3 wartość orp w hex. przeliczyć na dec i odjąć 2000

Coś mi tu nie pasuje, ale na razie się wstrzymam z komentarzem i spokojnie poczekam, aż silikon wyschnie😂🤪

  • Haha 1

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Witam. W moim akwarium 214 litrów mam JBL-a e901 i ten filtr pracuje już 10 lat. Filtr jest sprawny i nigdy z nim nic złego się nie działo. Chcę go zmienić i pytanie czy przejść na nowszy model JBL e902 czy może zastosować większy JBL e1502 zleży mi też na poziomie głośności aby był cichy bo akwarium stoi w sypialni. 
    • Dla mnie non-mbuna to jest zagadka. Niby parametry wody w kranie idealne, w akwarium również, ale może jednak coś jest w wodzie co testy nie wykrywają? U mnie każde podejście do non-mbuny kończyło się fiaskiem.
    • Ja mam najtańsze kształtki z polecenia @triamond. Używam ich statycznie i teraz przy restarcie akwarium fajnie zaszły brudem. Na samym K1 i różnej gradacji gąbkach, bez waty woda kryształ na długości 260 cm.
    • Przerabiałem te media. Ten produkt był skuteczny, dość mocno podbijał PH - u mnie o ok. 0,5. Pomyśl o Seachem Malawi/Victoria Buffer - podnosi silnie pH oraz KH nie podnosząc GH.
    • Przy tej wielkości szkła najdroższy jest transport. Ja bym popytał po miejscowych lepszych sklepach - może któryś współpracuje z myciokiem, erybką lub podobnymi. Brałbym z 10. Kiedyś była akcja, że 240 pękały przy wzmocnieniach. Były właśnie robione z 8
    • Te ryby są nieprzewidywalne, ale u mnie nigdy jeden samiec się nie sprawdzał. Nie ważne w jakim litrażu. Dla przykładu teraz mam auratusa 4+4 (dwa potężne samce plus dwa to tacy chłopcy do bicia), samice spokojnie noszą młode do tego stopnia, że mam inwazję młodych. Na pewno agresję u nich rozkładają inne samce i temperatura, bo nie używam grzałki (w akwarium zimą mam ok 22 'C, a latem 26 'C).
    • Zabawa z żywicą a502ps: https://forum.klub-malawi.pl/topic/21578-jak-używać-purolite-a520e/page/13/#elControls_394430_menu Zwiększyłem podmianę wody do 7,7l/h (140% tygodniowo). Fosforany po tygodniu spadły do 0,8ppm. Przez tydzień pracował dodatkowo filtr 1 mikron na drugiej pompie. Woda czysta, ale przy ciemnym pokoju - widoczna mgiełka w skupionych stożkach światła z ledów wzdłuż akwarium. Wystarczy zapalić światło w pokoju by  znikła. Najwyraźniej to granica związana z samą wodą kranową (nadal idzie przez filtr ceramiczny, który powinien wyciąć wszystko powyżej 0,3 mikrometra) i filtracją biologiczną/karmą. W planach pozostawienie większej podmiany niż 1,2 l/h (20% tygodniowo przez ostatni rok).
    • Nasz klubowy kolega Timi klei dobre akwaria -Akwaria.pro Przy tym wymiarze, co Ty zamierzasz kupić, to od kogo byś nie kupił, to będzie dobrze. Oczywiście o ile ktoś ma doświadczenie w klejeniu akwari
    • Cześć. Od jakiegoś czasu myślę nad nowym akwarium - 120x40x50, z tym że tutaj (dla mnie) już zaczynają się schody - ciężko jest mi znaleźć jakąś zaufaną firmę, do tej pory patrzyłem i najbardziej zaufany wydaje mi się Myciok, z tym że szukając po internecie byłem w stanie znaleźć różne opinie - na tym forum głównie pozytywne i wystawione nie aż tak dawno temu, więc możliwe że jest u tej firmy lepiej niż było, ale byłem w stanie też znaleźć opinie nie aż tak przychylne więc na dwoje babka wróżyła (jak dla mnie). Dodatkowym pytaniem dla mnie jest tutaj czy szyba 8mm będzie wystarczająca, ale to nie jest tutaj aż tak ważne. Do tej pory byłem w miarę przychylny akwaplastowi (ze względu na cenę), ale przemyślałem i w razie nieszczelności mógłbym mieć małą powódź w pokoju, czego wolałbym oczywiście uniknąć. Z góry dzięki za jakieś nakierowanie, bo rzeczywiście ciężko mi jest spośród firm na naszym rynku wybrać, a co do Mycioka już kiedyś słyszałem pozytywne opinie więc może rzeczywiście zamówienie akwarium u niego wyszłoby najlepiej.
    • Moja a502ps coś nie działa. A502e usuwała żółtawą barwę wody. Ta nie. Może sprzedawca się pomylił ?  Jak u Was ? EDIT: Sprzedawca wyklucza pomyłkę ze względu na kolor żywicy. Być może słaby przepływ przez żywicę, jak pływa w ruchomym złożu. Wrzuciłem do solanki. Zobaczymy co z tego wyjdzie... EDIT2: Po kilku godzinach w solance przesypałem połowę do drugiej skarpety (luźniejsze upakowanie żywicy) i po wypłukaniu, obie skarpety do filtra. Już działa. Subtelne żółtawe zabarwienie widoczne po długości zbiornika zniknęło po 12 h. Zakładam, że przepływ przez żywicę był za słaby. Stężona solanka po regeneracji - prawie czysta. Przy wydajnej filtracji (fluidyzator K1 40l z gąbką 30ppi na pompie) - ta różnica w zabarwieniu to jedyny benefit stosowania tej żywicy. Woda nie jest bardziej klarowna niż bez.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.