Skocz do zawartości

2600 litrów - czas na zmianę obsady - mbuna


amac1975

Rekomendowane odpowiedzi

Z tym że jeśli zdecydujesz się na fuelleborni to odpuść sobie trewavasae i na odwrót. W takim litrażu już na pewno zdecydowałbym się na non mbunę albo mix. Nie ograniczałbym się do jednego sprzedawcy bo w takim baniaku to widziałbym melanochromisa kaskazini lub Chipokae do tego dorzuciłbym jakiegoś Copadichromisa . Wiem wiem to non mbuną ale ten litraż aż się prosi o mix. Ogólnie to widziałbym tu obsadę  kolegi @Duckdub może z małą modyfikacją. 

Edytowane przez Bezprym
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję bardzo.

W międzyczasie pisałem z jednym z zagranicznych Malawistów.

Otrzymałem opcję obsady, która kieruje się przede wszystkim miejscem żerowania.

„Gdyby to akwarium było moje, miałbym Cynotilapię sp. „maleri”, Gephyrochromis sp. „sand”, Abactochromis labrosus, Metriaclima pyrsonotos i Synodontis njassae.
Kilka dużych skał i podłoże piaszczyste.
Gephyrochromis żerują na otwartych piaszczystych obszarach, Cynotilapia w słupie wody, Abactochromis w szczelinach skalnych i Metriaclima na skałach, Synodontisy jako dodatek - są bardzo aktywne.”

Wymienione ryby są chyba trudno dostępne.

Czy według tych 4 kryteriów da się przypisać Wasze wcześniejsze propozycje ?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tych propozycji coś się dobierze, więc to już kwestia gustu. 

Ja jestem również za tym, aby połączyć fuelleborni/chlorosiglos z trewavasae. Osobiście zrobił bym to nawet w mniejszym zbiorniku. Tutaj aż się prosi. Zwróć tylko uwagę, aby różniły się od siebie w jakimś stopniu. 

Brakuje tutaj auratusa lub loriae i może Petrotilapii, ale to już trzeba by poszukać w innej hodowli. 

Edytowane przez przemo-h
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, amac1975 napisał:


Kilka dużych skał i podłoże piaszczyste.
Gephyrochromis żerują na otwartych piaszczystych obszarach, Cynotilapia w słupie wody, Abactochromis w szczelinach skalnych i Metriaclima na skałach, Synodontisy jako dodatek - są bardzo aktywne.”

Wymienione ryby są chyba trudno dostępne.
 

Bardzo ciekawe połączenie. 

Abactochromis to w zasadzie predator z grupy mbuna, ale jak najbardziej pasuje do reszty. 

Edytowane przez przemo-h
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za pomoc i opinie. 

Mam listę dostępnych w Żorach ryb.

Czy z tej listy ograniczając się jedynie do 5-6 gatunków i kierując się tymi 4 kryteriami miejsca żerowania ( plus różnorodność kolorystyczna)  da się coś wybrać? 

 

Malawi.xlsx

Edytowane przez amac1975
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tej listy otworzyć nie mogę z telefonu, ale kierując się listą na stronie głównej tej hodowli masz taką opcję:

- Cynotilapia (do wyboru, poza harą), samiczki są toniowcami, ale samce są stricte terytorialne i trzymają się swojej groty. 

- Pseudotropheus acei ryba stadna, otwartych wód, więc tych nie żałować. 

- Metriaclima (w Twoim przypadku powinna to być fainzilberi ze względu na zbiornik), terytorialne, żerujące na skałach. 

Ewentualnie zastąpić Metriaclimę Labeotropheusem. 

Pseudotropheus williamsi zasługuje też na uwagę. W warunkach naturalnych zasiedla przypowierzchniowe strefy skaliste o silnym falowaniu. Na fotce z tej hodowli nie wygląda zbyt ciekawie, ale jest to na prawdę piękna ryba. 

Nic poza tym nie widzę z tej hodowli

 

Edytowane przez przemo-h
  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.