Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano
3 godziny temu, Falcowski napisał:

Oo, 6 kanałów? To pięknie. To na dwa wolne wrzuć te 3-5 białych na jeden kanał i 1 niebieski centralny na drugi kanał. Będziesz miał fajne alternatywne oświetlenie, np w upały.

Narazie dodatkowo zamówiłem 3 moduły niebieskie na oświetlenie nocne. Kupiłem do sterownika też czujnik temperatury i o ile dobrze kombinuje to chciałem wykorzystać 1 kanał do sterowania przekaźnikiem na którym będzie grzałka. Awaryjnie jeśli termostat w grzałce by zawiódł to jeżeli woda osiągnie jakąś skrajna wartość np 30 stopni to przekaźnik odłączy grzałkę. Nie wiem czy to się zdarza, ale gdzieś czytałem że w tych grzałkach zdarzały się awarie termostatów i potrafiło, ,zagotować wodę,, w akwarium. 

Opublikowano
1 godzinę temu, aro600 napisał:

Narazie dodatkowo zamówiłem 3 moduły niebieskie na oświetlenie nocne.

Błąd, światło niebieskie wchodzi w skład światła dziennego, w nocy nie występuje, odbite od księżyca jest tak słabe, że jest w całości pochłaniane przez atmosferę. Jednym z minusów światła niebieskiego jest zwiększanie nerwowości u zwierząt. Jeśli już musisz świecić w nocy to bardzo słabym, o ciepłej barwie światłem białym.

  • Lubię to 2
Opublikowano



Jeśli już musisz świecić w nocy to bardzo słabym, o ciepłej barwie światłem białym.


Znalazłem informacje, że światło odbite od księżyca ma barwę neutralną i właśnie takie diody mam u siebie (4500K), którymi świecę późnym wieczorem.

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka

Opublikowano
2 godziny temu, aro600 napisał:

Narazie dodatkowo zamówiłem 3 moduły niebieskie na oświetlenie nocne.

Jako oświetlenie na rozpoczęcie dnia/wschód słońca (świeci też w tygodniu w czasie mojego pobytu w pracy na ok 40% mocy - tu z powodów ekonomicznych 😉) i zakończenie dnia/ zachód słońca mam pasek led o świetle białym ciepłym )z tego co pamiętam 3000 K.
Pzdr. Rysiek.

Opublikowano (edytowane)
4 godziny temu, darkon napisał:

Błąd, światło niebieskie wchodzi w skład światła dziennego, w nocy nie występuje, odbite od księżyca jest tak słabe, że jest w całości pochłaniane przez atmosferę. Jednym z minusów światła niebieskiego jest zwiększanie nerwowości u zwierząt. Jeśli już musisz świecić w nocy to bardzo słabym, o ciepłej barwie światłem białym.

Nie będę się z tym kłócił, bo pewnie i tak jest, ale czy tak jest 15 m pod wodą? Skoro tak niewiele białego dociera do powierzchni wody, to jest ono filtrowane przez wodę i na 15 m zostaje...

Wiadomo to z akwarystyki morskiej, dlatego do korali tyle niebieskiego się świeci.

Być może i z tą nerwowością są jakieś badania przeprowadzone i może coś w tym jest. Ja u siebie świecę tak zawsze - aktynika 7 ledów 1W na 1-2% mocy całą noc i ryby spokojnie pływają ululane do snu. Nie zauważyłem żadnej nerwowości.

Oczywiście najlepiej, jak po prostu jest ciemno, ale ja daję tak mało tego światła, żebym tylko w nocy ryby widział, jak wejdę do salonu, a nie żeby tam nocne glony rosły ;)

Edytowane przez AndrzejGłuszyca
Opublikowano

Elementy do oświetlenia mam już u siebie jutro odbieram podstawę lamy i zaczynam zabawę. Ostatecznie na podstawę wybrałem 3mm blachę aluminiową dziś kupiłem 18cm pas na długość 200cm i zawiozłem do firmy która gnie blachy mają mi podgiąć dłuższe krawędzie po 1,5cm do góry pod kątem 90 stopni stworzy to profil o takim kształcie  [   Wygięcie ma dwie funkcje

1) Usztywnienie konstrukcji lampy (choć jak się okazuje 3mm aluminium jest dość sztywne i pewnie by spokojnie dało rady bez usztywniania.)

2) 15mm,, boki,, stworzą jakby nóżki dla lampy przez co diody nie będą miały kontaktu ze szkłem w miejscu wzmocnień poprzecznych. 

IMG_20200910_210622.jpg

  • Lubię to 1
Opublikowano (edytowane)

Po dwóch wieczorach lutowania, klejenia i podgrzewania koszulek termokurczliwych lampa gotowa. 

Jak widać na drugim zdjęciu zgodnie z planem zostało miejsce na dodatkowe moduły jakby oświetlenia było za mało. Dla roślin pewnie by tak było, ale na Malawi myślę że wystarczy i narazie nie ma potrzeby dokładać modułów. Planuję co prawda posadzić kilka sztuk nurzanca olbrzymiego, ale to myślę że przy tym oświetleniu będzie rosło. 

Dodatkowo wlutowałem sobie złączki wsuwane widoczne na foto, a dla ułatwienia koszulkami termokurczliwymi oznaczyłem przewody. Dzięki temu przy potrzebie ściągnięcia lamy nie będzie z tym najmniejszego problemu 

Ostatecznie boki blachy zostały podgięte po 2cm nie po 1,5 jak zmierzyłem to grubość modułów to około 1,2-1,3cm więc wolałem zostawić trochę więcej luzu. Myślę że jest bdb. 

IMG_20200913_101633.jpg

IMG_20200913_101604.jpg

IMG_20200913_093355.jpg

IMG_20200913_001336.jpg

IMG_20200913_093403.jpg

Edytowane przez aro600
  • 3 tygodnie później...
Opublikowano

Po przerwie dziś wziołem się wreszcie za pokrywę. Jak wcześniej pisałem pokrywa raczej tymczasowa (choć jak mówił dziadek mojego kolegi prowizorki są najtrwalsze) została wykonana z płyty meblowej o grubości 12mm. Narazie założona na akwarium dla przymiarki, ale jeszcze będzie ściągnięta do założenia zawiasów i uchwytów do otwierania. Akwarium powoli dojrzewa. Ze sprzętu doszedl jeszcze falownik Jebao SOW-15.

IMG_20201003_214934.jpg

IMG_20201003_214943.jpg

  • Lubię to 1
  • 2 tygodnie później...
Opublikowano

A jednak plany planami, a życie życiem jak się okazuje jednak nie zawsze,, prowizorki są najtrwalsze,, o ile boki pokrywy,, korona,, jest ok o tyle płyta 12mm na klapę tej wielkości (pomimo podziału na 3 części) okazała się jednak za cienka i bardzo szybko od wody i temperatury rogi się powyginały do góry, już zamówiłem nowe elementy z PVC spienionego i narazie wymienię tylko klapy, a reszta zostanie. 

16026847261112119639243250525581.jpg

1602684775131123513024168637583.jpg

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Dlatego zastanów się czy faktyczne musisz  zmieniać. Teoretycznie im filtr ma większą wydajność , większy pobór mocy itp. tym będzie bardziej głośny. Ale to tylko teoria  bo może się zdarzyć , że ten o mniejszej mocy itp. może okazać się głośniejszy bo np. wirnik jest źle dopasowany i bije na ośce. Spójrz na to jeszcze z innej strony a mianowicie czy planujesz zmieniać akwa na większe?  Jeżeli tak to bym śmiało brał ten który będzie dedykowany do ewentualnego nowego litrażu.  Nikt Ci nie da 100% gwarancji , że konkretny filtr będzie cichy.  Zasugeruj się opiniami na ich temat ale ryzyko zawsze będzie. Ostatecznie zawsze można wyciszyć szafkę i znajdziesz tutaj kilka tematów o tym jak to zrobić.
    • Witam. W moim akwarium 214 litrów mam JBL-a e901 i ten filtr pracuje już 10 lat. Filtr jest sprawny i nigdy z nim nic złego się nie działo. Chcę go zmienić i pytanie czy przejść na nowszy model JBL e902 czy może zastosować większy JBL e1502 zleży mi też na poziomie głośności aby był cichy bo akwarium stoi w sypialni. 
    • Dla mnie non-mbuna to jest zagadka. Niby parametry wody w kranie idealne, w akwarium również, ale może jednak coś jest w wodzie co testy nie wykrywają? U mnie każde podejście do non-mbuny kończyło się fiaskiem.
    • Ja mam najtańsze kształtki z polecenia @triamond. Używam ich statycznie i teraz przy restarcie akwarium fajnie zaszły brudem. Na samym K1 i różnej gradacji gąbkach, bez waty woda kryształ na długości 260 cm.
    • Przerabiałem te media. Ten produkt był skuteczny, dość mocno podbijał PH - u mnie o ok. 0,5. Pomyśl o Seachem Malawi/Victoria Buffer - podnosi silnie pH oraz KH nie podnosząc GH.
    • Przy tej wielkości szkła najdroższy jest transport. Ja bym popytał po miejscowych lepszych sklepach - może któryś współpracuje z myciokiem, erybką lub podobnymi. Brałbym z 10. Kiedyś była akcja, że 240 pękały przy wzmocnieniach. Były właśnie robione z 8
    • Te ryby są nieprzewidywalne, ale u mnie nigdy jeden samiec się nie sprawdzał. Nie ważne w jakim litrażu. Dla przykładu teraz mam auratusa 4+4 (dwa potężne samce plus dwa to tacy chłopcy do bicia), samice spokojnie noszą młode do tego stopnia, że mam inwazję młodych. Na pewno agresję u nich rozkładają inne samce i temperatura, bo nie używam grzałki (w akwarium zimą mam ok 22 'C, a latem 26 'C).
    • Zabawa z żywicą a502ps: https://forum.klub-malawi.pl/topic/21578-jak-używać-purolite-a520e/page/13/#elControls_394430_menu Zwiększyłem podmianę wody do 7,7l/h (140% tygodniowo). Fosforany po tygodniu spadły do 0,8ppm. Przez tydzień pracował dodatkowo filtr 1 mikron na drugiej pompie. Woda czysta, ale przy ciemnym pokoju - widoczna mgiełka w skupionych stożkach światła z ledów wzdłuż akwarium. Wystarczy zapalić światło w pokoju by  znikła. Najwyraźniej to granica związana z samą wodą kranową (nadal idzie przez filtr ceramiczny, który powinien wyciąć wszystko powyżej 0,3 mikrometra) i filtracją biologiczną/karmą. W planach pozostawienie większej podmiany niż 1,2 l/h (20% tygodniowo przez ostatni rok).
    • Nasz klubowy kolega Timi klei dobre akwaria -Akwaria.pro Przy tym wymiarze, co Ty zamierzasz kupić, to od kogo byś nie kupił, to będzie dobrze. Oczywiście o ile ktoś ma doświadczenie w klejeniu akwari
    • Cześć. Od jakiegoś czasu myślę nad nowym akwarium - 120x40x50, z tym że tutaj (dla mnie) już zaczynają się schody - ciężko jest mi znaleźć jakąś zaufaną firmę, do tej pory patrzyłem i najbardziej zaufany wydaje mi się Myciok, z tym że szukając po internecie byłem w stanie znaleźć różne opinie - na tym forum głównie pozytywne i wystawione nie aż tak dawno temu, więc możliwe że jest u tej firmy lepiej niż było, ale byłem w stanie też znaleźć opinie nie aż tak przychylne więc na dwoje babka wróżyła (jak dla mnie). Dodatkowym pytaniem dla mnie jest tutaj czy szyba 8mm będzie wystarczająca, ale to nie jest tutaj aż tak ważne. Do tej pory byłem w miarę przychylny akwaplastowi (ze względu na cenę), ale przemyślałem i w razie nieszczelności mógłbym mieć małą powódź w pokoju, czego wolałbym oczywiście uniknąć. Z góry dzięki za jakieś nakierowanie, bo rzeczywiście ciężko mi jest spośród firm na naszym rynku wybrać, a co do Mycioka już kiedyś słyszałem pozytywne opinie więc może rzeczywiście zamówienie akwarium u niego wyszłoby najlepiej.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.