Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam serdecznie

Mam na imię Paweł i dopiero zaczynam z malawi. Dotychczas nie miałem do czynienia z akwarium gatunkowym, więc mam już kilka pytań.

Zdecydowaliśmy się z żoną na zakup akwarium narożnego o wymiarach 72x72x50h 156l. Filtr najprawdopodobniej fluval 305 + deszczownia. Grzałka - 150W. Oświetlenie na razie standardowe, ale jak dostanę akwarium, to przerobię oświetlenie na pasujące do przyszłej obsady.

Oczywiście pojawił się problem z obsadą zbiornika. Mamy jeszcze czas, ponieważ (korzystając z rad na forum) chcemy najpierw wybrać obsadę. Chcielibyśmy, żeby to były pyszczaki... tylko nie wiemy jakie.

Podłoże - pierwszy plan jasny piasek, dalej czarno-biały drobny żwirek.

Kamienie - płaskie ciemniejsze od podłoża raczej wapień i Serpentynit.

Rośliny - Anubias barteri, Cryptocoryne wendtii oraz Microsorum pteropus.

Tło - ciemne.

Oświetlenie - dobiorę jak napisałem wcześniej.

W żwirku i piasku świderki. Jedna rybka - 15cm zbrojnik niebieski. No i teraz obsada pyszczaków.

Żona chciałaby kolorowe pyszczaki, tj. żółte, fioletowe, czarne. Ja jestem hodowcą żółwia błotnego, więc malawi jest dla mnie nowością. Nie chcielibyśmy przerybić zbiornika, albo sprawić rybką fatalnych warunków.

Z tego co wyczytałem, pyszczaki lubią zjadać rośliny oraz mniejsze ryby. Z drugiej strony (jak wyczytałem) rośliny u pyszczaków występują sporadycznie. Moja prośba do Was jest taka, abyście pomogli mi wybrać rybki, którę będą pasować do zarysu tego akwa, oraz ilość rybek.

Rozumiem, że najlepiej jeden gatunek i jeden samiec, bo zbiornik mimo litrażu, nie jest dobry. Więc chciałbym znaleźć kompromis z rybkami i akwarium. Dzięki i pozdrawiam!

Opublikowano

Witamy w gronie :D

Osobiście polecam baniaczek jednogatunkowy. Z racji niewielkich rozmiarów sugerowałbym np.saulosi( żółte samice i niebieskie samce) w układzie 2+5 (dwa samce 5 samic).

Zadbaj tylko o właściwe parametry wody a pokażą ci swój urok :wink:

Opublikowano

Pseudotropheus saulosi - żółty, niebieski, czarny, choć nie lepiej kupić od razu większe akwa ? Jak zamierzasz dobrać jednego samca ? Kupisz dorosłe ryby ? Najlepiej to uzbieraj więcej kasy i kup akwa standard 240l a do niego jakieś 2-3 ładne gat. pyszczaków i wszyscy będą zadowoleni.

Opublikowano

Witaj na forum :wink:


Co do Twojego posta. Pierwsze, co zrobię, to odradzę zbiornik narożny :twisted: takie akwa nie najlepiej pasuje do pyszczaków, lepsze jest prostokątne. Jeśli możesz, to chociaż zamień na prostokątne 160l (100x40x40), a w ogóle najlepiej kupić największe, jakie tylko może być :twisted: prostokątne.


Jakie by akwa nie było, musisz mieć filtrację mechaniczną i biologiczną, więc sam fluval nie wystarczy, musi być coś wewnątrz akwa. Przy litrażu do 160l najlepiej coś podchodzące pod 1000l/h. więcej nie piszę, bo nie ten dział :wink:


Nie polecam mieszać piasku i żwirku. Jak byś nie ułożył, ryby to wymieszają, co ładnie nie wygląda. Jedno albo drugie. A że pyszczaki wolą piasek, to sprawa załatwiona :D


No i dochodząc do punktu najważniejszego, czyli obsady:


dla początkującego w takim litrażu proponuję Saulosi, jako jedyny gatunek do zbiornika, z dwoma samcami, a może i z trzema, ale tu lepiej, żeby wypowiedział się np czester lub Hari :cry: 2 na pewno dadzą radę.


P.S. Pamiętaj, prostokątne :twisted:

Opublikowano
2+5 (dwa samce 5 samic).

Zadbaj tylko o właściwe parametry wody a pokażą ci swój urok :wink:



Sławku tu Cię skrytykuję, do takiego akwarium nie polecał bym takiej obsady, 2 samce to nie powinny być polecane i do większych akwarii, polecaj już albo jednego albo trzy samce, natomiast do takiego akwarium nie wkładaj wogóle pyszczaków bo to nie akwarium do tego biotopu, akwarium takie może wyglądać ładnie z neonkami i tej wielkości rybkami, niestety pyszczaki potrzebują znacznie więcej niż tą powierzchnię którą chcesz im zaoferować.

Opublikowano

nie jest to najszczęścliwsze rozwiazanie - tzn akwa trójkątne - ponieważ w takim akwa możemy mieć praktycznie jeden rewir centralny bo w narożnikach zwłaszcza bocznych i tak rewir się nie zmieści

Przy tych wymiarach co podałeś to przednia szyba będzie miała ledwo ponad metr wiec bym nie wykluczał tego akwa jako uniemożliwiającego trzymania pyszcaków ale z powodu trójkatnego układu czyli problemów powierzchniowych to powyżej jednego samca i jednego gatunku w tym akwa i to naszych ulubionych saulosi bym tez nie wychodził wiec marzenia twojej żony raczej sią nie do zrealizowania na dłuższa mete.

Opublikowano

Wtrącę się z pytaniem o zbrojniki w Malawi. W galerii widać, że niektórzy je trzymają z pyszczakami. A to przecież inny biotop. To bardzo odporne rybki i dlatego dają sobie radę, ale czy muszą tam być? Z roślinkami to już inna sprawa. Są duże plusy, ale... :wink: Z nimi to rzecz gustu.

Opublikowano

Wg mnie to akwarium nie nadaje się na pyszczaki. Z przodu może troche ponad meter i się zwęża. HAremik saulosi dałby rade ale to tyle co mógłbym polecić i wziąść przy tym za to odpowiedzialność.

Zastanów się nad jakimś prostokątnym choćby 200l, a najlepiej 240l

Opublikowano

no wydaje mi sie,ze jesli ktos robi narozne, to nie z wlasnego widzi mi sie, tylko dlatego ze tylko takie akwa moze sobie zainstalowac w wybranym przez siebie miejscu. Trudno jest mi sie wypowiadac, bo sam dopiero zaczynam. Moze i to akwa byloby lepsze dla ksiezniczek (to juz inny biotop), ale znajomy mial narozne z pyszczakami ( 80 na 80cm) i przez 3 lata souluski mu sie dorbrze trzymaly. Byly ladnie wybarwione, cos tam mu sie nawet rozmnozylo, a czy byly szczesliwe, tego nie wiem, bo ryby mowic nie potrafia.

Opublikowano

Ja tak jak Sision odradziłbym tylko mieszanie piasku i żwirku. POpełniłem ten sam błąd i ostatnio skrupulatnie przez jakieś 4 godziny przesiewałem piasek... Teraz przy każdym czyszczeniu też przesiewam bo pyski wykopują mi ten czarny żwirek zgromadzony w tylnej części. Także naprawdę radzę odpuścić mieszanie.


Zdaję sobie sprawę, że róg to pewnie najlepsze miejsce w Waszym układzie na akwa, ale akwa narożne nie jest optymalne dla pyśków. Dlatego, tak jak radzą koledzy pokombinuj, czy nie da się wstawić prostokątnego. Alternatywą mogłoby być panoramiczne 120cm długości - kobietom się to podoba (wiem po sobie 8) ) i jest to pewien kompromis pomiędzy długością a nowoczesnym wyglądem akwa i jego funkcjonalnością. Argumenttem za mogłaby być możliwość trzymania do 3 gat. w takim akwa, co daje już duże możliwości doboru kolorowych gatunków.


Powodzenia!

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Dawno się nic nie działo w tym temacie, a to z powodu mojej choroby. Która mnie dopadła w czerwcu zaczęło się, od przeziębienia potem zapalenie płuc i tak mnie trzymało praktycznie do końca sierpnia. Nie ruszałem się właściwie z łóżka i schudłem ponad 20 KG do tej pory nie wiem co mnie tak uczuliło. Więc moje prace ograniczyły się tylko do karmienia, ale ryby przetrwały moją nie dyspozycje bez problemu. Teraz od kilku dni obserwuje mnóstwo młodzików za równo żółtych jak i pomarańczowych. 
    • Obsada: Aulonocara fire fish + Aulonocara ob marmalade Polecicie dietę? Hodowca (z Żor) polecił mi Discus red booster granules dla lepszego wybarawnienia.
    • Ooo... mam blisko do kolegi, 1,5h drogi i oglądanie na żywo 😉
    • Tło jest kosmiczne! Jak byś chciał to mogę Ci przywieźć do Częstochowy kilkanaście sztuk Tramitichromis intermedius kambiri (jestem w każdy poniedziałek) . Mają około 1-1,5 cm. Oczywiście za darmo  
    • Rewelacyjnie wygląda nowa odsłona👍 wszystko się ze sobą ładnie zgrywa. Tło chyba wyszło z pod ręki AquaDan? Sądząc po aranżacji celujesz raczej w non mbune🙂
    • @ziemniak Świetnie to wygląda, ta duża ilość roślin na górze też. 👍 Doniczki nie przeszkadzają w obsłudze akwarium, stojąc na szybach nakrywkowych? Jeśli jest nieco miejsca z tyłu nad akwarium, to pomyślałbym o dorobieniu 1-2 niewielkich modułów do przyklejenia na ścianę, jakby przedłużenia skał ponad powierzchnię wody - moim zdaniem wyglądałoby obłędnie. I hydroponikę zrobiłbym na całej długości, tak jak masz teraz te rośliny. 😀 Takie korytko, coś jak u mnie, no ale trzeba by robić pokrywę. P.S. Zdjęcia znad jeziora, w stopce - też świetne. 💪
    • Tło zarośnie glonami i będzie wyrywać z butów. Super. Kto robił Ci tło, czy to dzieło Twoich rąk? 
    • Wody mniej ponieważ tło swoje zajmuje ale powiem tylko jedno słowo - Pięknie 🤩
    • Żółte cały wieczór siedzą w ławicy w jednym rogu. Ciekawe, czy boją się jakiegoś tarłowca, czy coś im innego przeszkadza.
    • Nowa odsłona akwarium 260x55x70h (~1001 litrów) Wody weszło około 670 litrów, czyli około 100 litrów mniej niż w poprzedniej wersji. Tym razem za filtrację odpowiada komin o wymiarach 15x40 cm wypełniony gąbkami 10-30 PPI oraz kształtkami K1. W środku pompa Jebao DCP-2500. Oświetlenie bez zmian, dwie belki LED po 260 cm z modułami RGB i 11.000 k.  Więcej osprzętu nie ma. Całość w szczycie doby to pobór około 30 W. Grzałki nie mam, bo zimą temperatura rzadko spada poniżej 22 stopni. Zrezygnowałem z pokrywy. Akwarium jest przykryte sekcjami szyb nakrywowych, na których w tylnej części położyłem doniczki z roślinami. W przyszłości planuję w rogu hydroponikę. Płótno nad akwarium kupiłem w tym roku nad brzegiem jeziora. Mam szczerą nadzieję, że wykonał go lokalny artysta. Nałożyłem go na ramkę z listewek. Obsada to dalej niewiadoma.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.