Skocz do zawartości

240 l akwarium - obsada.


Rekomendowane odpowiedzi

Dziękuję za przyjęcie i pozdrawiam wszystkich. Chciałem dojść do takiej grupy...bo pierwszy raz będę zakładał biotop malawi i zależało mi...aby się doinformować żeby nie popełniać błędów. Sporo się naoglądałem filmików na YT...ale wydaję się...że w takiej grupie więcej się dowiem...dopytam itp. Będzie to w zbiorniku o pojemności 240 l. Nie za duży...ale myślę...że na spokojnie dobiorę odpowiednich do niego mieszkańców byle nie przerybić itp. Zastanawiam się nad spokojnymi rybkami...a żeby cieszyły oko kolorystycznie. Dowiedziałem się...że mogę do tego małego zbiornika wpuścić dwa gatunki rybek - Saulosi 1-4 i Maingano 1-5 ewentualnie jededen gatunek i w tedy będzie ich więcej. Poprosiłbym o poradę...co Wy myślicie. Nie chcę aby rybki źle się czuły i za bardzo się tłukły. Jak narazie czytam podobne posty. 

Edytowane przez AndrzejGłuszyca
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć! 

Dobrze trafiłeś bo nie ma większej skarbnicy wiedzy niż Klub Malawi 😉

Jeśli chodzi o obsadę którą zaproponowałeś, to fajnie że z góry zakładasz że chcesz max dwa gatunki. Chindongo Saulosi + Pseudotropheus cyaneorhabdos maingano powinny się sprawdzić - choć część z akwarystów miała z maingano przykre doświadczenia w tym litrarzu, to np u mnie ta ryba w 240 litrów dała radę. 

Bierzesz też pod uwagę tylko jeden gatunek, co jest fajnym rozwiązaniem bo np przy Chindongo Saulosi pójdziesz w układ wielosamcowy i będziesz miał super kolorowo mając tylko jeden gatunek 👍

Przed finalnym zakupem ryb jeszcze podpytaj gdzie je kupić. Saulosi jest tak popularnym gatunkiem, że w wielu miejscach np na portalach ogłoszeniowych te ryby zbytnio nie przypominają swoich pierwowzorów z jeziora- kupuj więc w polecanych hodowlach 😉

Przed założeniem zbiornika poczytaj też o danym gatunku dla którego stworzysz aranż w akwarium, tak żeby odwzorować strefę w której przebywa w naturze, wtedy oczywiście przy dobrych parametrach wody nie będziesz musiał martwić się o złe samopoczucie ryb 😉

Powodzenia!

  • Lubię to 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, mumis70 napisał:

Zastanawiam się nad spokojnymi rybkami.

Niestety litraż 240l jest na tyle mały że nie gwarantuje braku śmiertelnych pobić. Pyszczaki, zwłaszcza mbuna to ryby kompletnie nieobliczalne i nawet z pozoru gatunki uważane za spokojne mogą pokazać się ze złej strony, jako zabójcy.

Nie piszę tego żeby Cię zniechęcić, piszę to żebyś miał tego świadomość. Różnie to bywa, czasami rybki żyją zgodnie a czasami zdarza się bardziej agresywny osobnik tzw kiler i robi sieczkę.

Oprócz propozycji Bezprym, dodam też od siebie podobną:

pseudotropheus interruptus + cynotilapia hara

interruptus lub johanni + cynotilapia jalo reef

saulosi + c. hara

labidochromis caeruleus yellow + c. jalo reef

Edytowane przez Tomasz78
  • Lubię to 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, AndrzejGłuszyca napisał:

@mumis70 Witam na naszym forum i mam nadzieje ,że znajdziesz to co szukasz.

Temat przeniosłem do właściwego działu. Pytaj o wszystko i pisz w działach tematycznych a na pewno koledzy Ci pomogą.

Dziękuję i przepraszam, że w złym dziale namisalem. 

 

 

 

Edytowane przez AndrzejGłuszyca
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Mróz napisał:

Cześć! 

Dobrze trafiłeś bo nie ma większej skarbnicy wiedzy niż Klub Malawi 😉

Jeśli chodzi o obsadę którą zaproponowałeś, to fajnie że z góry zakładasz że chcesz max dwa gatunki. Chindongo Saulosi + Pseudotropheus cyaneorhabdos maingano powinny się sprawdzić - choć część z akwarystów miała z maingano przykre doświadczenia w tym litrarzu, to np u mnie ta ryba w 240 litrów dała radę. 

Bierzesz też pod uwagę tylko jeden gatunek, co jest fajnym rozwiązaniem bo np przy Chindongo Saulosi pójdziesz w układ wielosamcowy i będziesz miał super kolorowo mając tylko jeden gatunek 👍

Przed finalnym zakupem ryb jeszcze podpytaj gdzie je kupić. Saulosi jest tak popularnym gatunkiem, że w wielu miejscach np na portalach ogłoszeniowych te ryby zbytnio nie przypominają swoich pierwowzorów z jeziora- kupuj więc w polecanych hodowlach 😉

Przed założeniem zbiornika poczytaj też o danym gatunku dla którego stworzysz aranż w akwarium, tak żeby odwzorować strefę w której przebywa w naturze, wtedy oczywiście przy dobrych parametrach wody nie będziesz musiał martwić się o złe samopoczucie ryb 😉

Powodzenia!

Dziękuję za szybką odpowiedź. Jeśli chodzi o obsadę którą wymieniłem, to wcale nie musi być taka. Podałem tylko przykład. Wszystkie sugestie biorę pod uwagę. 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Tomasz78 napisał:

Niestety litraż 240l jest na tyle mały że nie gwarantuje braku śmiertelnych pobić. Pyszczaki, zwłaszcza mbuna to ryby kompletnie nieobliczalne i nawet z pozoru gatunki uważane za spokojne mogą pokazać się ze złej strony, jako zabójcy.

Nie piszę tego żeby Cię zniechęcić, piszę to żebyś miał tego świadomość. Różnie to bywa, czasami rybki żyją zgodnie a czasami zdarza się bardziej agresywny osobnik tzw kiler i robi sieczkę.

Oprócz propozycji Bezprym, dodam też od siebie podobną:

pseudotropheus interruptus + cynotilapia hara

interruptus lub johanni + cynotilapia jalo reef

saulosi + c. hara

labidochromis caeruleus yellow + c. jalo reef

Dziękuję za odpowiedź. Wezmę pod uwagę  informacje i propozycje. Cały czas miałem roslinniaki teraz chcę spróbować coś innego. 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.