Jump to content

Obsada do akrawium 200x50x60


Recommended Posts

Dzień dobry. Chciałbym poprosić o pomoc w doborze obsady do akwarium 200x50x60. Aktualnie jestem na etapie kupna akwarium ale już zaczynam szukać ryb. Kilka lat miałem akwarium Malawi mix ale z powodu przeprowadzki musiałem z niego zrezygnować. Obecnie mam duże mieszkanie i ryby z jeziora Malawi nie dają mi spokoju:) musze znów je mieć. Podobają mi się gatunki Mbuna i zarazem Non Mbuna nie wspominając o Predatorach. W związku z tym myślę o założeniu Malawi mix aby pogodzić choć trochę posiadanie tych gatunków razem. Kupiłem książkę Pielegnice z jeziora Tanganika i Malawi i po dwóch dniach jest już przeczytana. Dużo dowiedziałem się nowych informacji oraz mam dużo znaków zapytania. Ryby chcę kupić od hodowcy FISH MAGIC ponieważ wcześniej już tam kupowałem pielęgnice i było wszystko super. Oraz ze względu na dostępność takich gatunków jak mi się podobają.

Poniżej podaje ryby jakie mi się podobają, dobierałem je patrząc na warunki żywieniowe, wielkość ryb oraz ich temperament. Proszę o doradzenie czy dobrze to zrobiłem i jaką ilość ryb muszę mieć danego gatunku. Odrazu informuję że interesuje mnie stosunek ryb 1:1 z gatunku non mbuna ze względu na brzydkie samice.

NON MBUNA:

-Placidochromis Blue Otter Tsano Rock

-Placidochromis Electra Likoma

-Astatotilapia Calliptera Thumbi East

-Placidochromis Jalo Reef

-Lethrinops Mbasi

MBUNA

-Metriaclima Elongatus Goldbar Chizumulu

-Metriaclima Estherae Minos Reef

-Cynotilapia Zebroides Jalo Reef

--

Edited by YakuzzaPL
Link to comment
Share on other sites

Cześć. 

Uważam, że Twój zbiornik będzie zbyt mały na mix. To są jednak zbyt odmienne żywiołowo ryby. Z gatunków non mbuny które podałeś wszystkie świetnie się nadają do takiego zbiornika. Mbunarium też bardzo ładne można urządzić. Sugeruję, żebyś odpuścił mix.

 • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Witaj. 

Twoje akwarium będzie zbyt małe, żeby stworzyć odpowiednie warunki dla typowo skalistej mbuny i typowo piaszczystej non mbuny. Jednak mix jako taki jest możliwy, ale nie z gatunkami non mbuny, które potrzebują dużo wolnej, piaszczystej przestrzeni, a z gatunkami żyjącymi wśród skał, w strefie przejściowej. Rybami, którym duża ilość skał nie przeszkadza. Do takich ryb należą np. Aulonocary. Powinny to być odpowiednio duże gatunki Aulonocar, które będą w stanie rywalizować z mbuną. Do takich gatunków należy Aulonocara jacobfreibergi. Do tego z non mbuny nadaje się któryś z gatunków mięsożernych Protomelasów, np. spilonotus. Zamiast Protomelasa może być jakiś Copadichromis, może borleyi albo trewavasae. Wypełnił by górną część akwarium, nad skałami. 

Jeśli chodzi o mbunę, to Astatotilapia caliptera to teraz mbuna i ona mogłaby być w Twojej obsadzie. Do tego Labidochromis caeruleus, może perlmut. Może też być Iodotropheus sprengerae. Generalnie niezbyt terytorialna mbuna i elastyczna żywieniowo, w kierunku mięsa lub mięsożerna. 4, max 5 gatunków w akwarium z dużą ilością skał, ale i przestrzenią bez skał. 

Tak ja to widzę. 

 • Like 2
Link to comment
Share on other sites

39 minut temu, Tomasz78 napisał:

A dlaczego by nie. Venustus, livingstoni, anagenys, compressiceps.

No nie wiem. To jest tylko (jak dla predatorów) 600l. Niby długie, ale wąskie i niezbyt wysokie. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • Ważne jest w tym temacie to  aby na jego zakończenie został podsumowany w kontekście tytułowego tematu.  Bo podejrzewam , że jak ktoś będzie tutaj szukał pomocy to w efekcie będzie miał problemy z odpowiedzią "czym leczyć bloat" . a szkoda bo temat bardzo ciekawy i pouczający. 
  • Ok, dlatego napisałem, że nie mam nic przeciwko. Jeśli ta metoda działa na bloat to spoko. Pomyśl, być może warto opisać to w nowym temacie jeśli ta metoda jest bardziej skuteczna, tańsza, leki są łatwiej dostępne... Nie wiem, ja się na tym nie znam, moje ryby nigdy nie chorowały na bloat, a mam styczność z Malawi od 2007 roku. Ten temat oczywiście podepnę zgodnie z Twoją sugestią. Taka metoda leczenia byłaby zapewne mniej problematyczna niż ta/te opisane na forum.
  • Wiesz na 100% oczywiście nie mogę być pewna. Ale samica i samiec, dokonały żywota spuchnięte. Dlatego finalnie uważam, że tak. Ale mogę oczywiście usunąć, dla mnie to nie ma już żadnego znaczenia. Myślę, że jak ktoś nie ma nic do stracenia, to może skorzystać i tyle. Gdybym ja miała taki post, uratowałabym ryby. Ale jak uważasz inaczej, spokojnie usuń. Zresztą to żadne eksperymentalne leczenie. O tym leczeniu można poczytać na forum Tanganiki. Plus substancja czynna z furaginy to bactopur direct. A to leczenie chyba nie wzbudza kontrowersji. Ba, każdy nieżyt jeli to bakterie. Jak nieżyt, to uaktywniają się wiciowce. 
  • @Ensa czy Ty jesteś na 100% pewna, że Twoje ryby chorują na bloat? Z innego tematu wiemy, że Twoje ryby zapchały się zbyt dużym, niemoczonym granulatem. Osobiście nie mam nic przeciwko i nic personalnie do Ciebie, ale skoro piszesz w temacie "Jak leczyć bloat" to musisz być tego absolutnie pewna aby nie wprowadzać innych w błąd.
  • Niestety nie pomogę w temacie dolewki, ale coś tam podpowiem. Jak dosuniesz całość do samej ściany to na oko, do włącznika światła spokojnie wciśniesz 250cm Przemyśl to, bo potem będzie żal Na rurze wylotowej, nad pompą daj sobie trójnik i zawór spustowy, do którego podłączysz wąż. Nie będziesz musiał nic zasysać, wystarczy, że otworzysz zawór. Przy tej długości zbiornika sugeruję wylot pociągnąć na przeciwległą stronę w stosunku do komina. Ewentualnie komin zaprojektować na środku i wylot rozdzielić na dwie strony jak na fotce. Wycinek pochodzi z filmu z YouTube kolegi @Falcowski
  • Korzystał już ktoś z Hanna HI-782 do mierzenia NO3? Wiem że jest przeznaczony do solniczek ale po opiniach w necie można wywnioskować ze w słodkim również dziala
  • Witam,  Niebawem przymierzam się do wystartowania baniaka 235x70x70. Jak wszystko się poukłada po mojej myśli to wiosną. Filtrację chcę oprzeć na sumpie. W niedługim czasie w miejsce zbiornika będzie podciągnięta woda oraz wpięcie do drenu (deszczówka z rynien).   Moje pytanie jest następujące: jak w najprostszy/najlepszy sposób wyeliminować ręczną cotygodniową podmianę wody?   1. Wersja "stricte łopatologiczna":  Wodę podmienianą można normalnie zassać wężem z komory sumpa do spustu drenu. Potem najprostszym sposobem jest zrobienie kranu pod blatem z przejściem przez ustrojstwo i wlewanie ręczne do komory sumpa. Myślę, że tutaj nie ma nic skomplikowanego tylko, że jest to wersja ręczna...   2. Myślałem bardziej nad wersją zautomatyzowaną, podobnie tak jak rozwiązał w swoim baniaku  @triamondczyli za pomocą kroplowników, elektrozaworów, itp. Czy zastosować otwór boczny w sumpie do spływu? chyba grawitacyjnie, bez żadnej pompy najprościej? tylko z której strony, raczej najlepiej w komorze z pompą?     Na załączonym obrazku bardzo prowizorycznie nakreśliłem projekt jak to planuję zrobić.  Nie jestem grafikiem a dzieci pozwoliły tylko na tyle, więc miejcie litość:) Komin chcę umieścić z prawej strony zbiornika (kąt salonu) a cała reszta jest jeszcze w fazie projektowania. Gniazdka prądowe wiadomo do przeniesienia wyżej.   Byłbym bardzo wdzięczny z wszelkie sugestię/pomysły/podpowiedzi.  Z góry dzięki z zainteresowanie tematem,  Łukasz   
  • U mnie w 250 x 50 x 70  jeden kaseciak - nie powiem żeby jakoś mega filtrował, pewnie jest nieco za mały bo 2x/tydzień płukanie gąbki która jest konkretnie zawalona syfem. Przez pewien czas czyściłem co 2 dni, bo wtedy już jest zaklejona ale dużej różnicy w czystości wody  nie było. Jeśli jeden większy to na drugim końcu daj cyrkulator żeby co jakiś czas "przedmuchać", szczególnie w skałach.   Grzałki koniecznie 2 po 300W i nie wiem czy obrobią - zobaczysz po kilku dniach.
  • Na szczęście nie☺️ale byłam blisko, bo stwierdziłam że jak selektywnie pochłania no3, to luz, lekarstwa nie pochłania. Dopiero googlam substancję czynną, a ten reakcję i kościotrup!💀 W polskiej instrukcji tego nie ma, tylko u i węgiel wymieniony. Na oryginalnej niemieckiej, wyraźnie też napisane o wkładach pochłaniających azot
  • OK, dzięki. Myślałem, że na własnych rybach jakąś reakcję "przetestowałaś"...
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.