Skocz do zawartości

obsada do 240l standard


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

To mój pierwszy post toteż na wstępie chciałbym się ze wszystkimi przywitać.

Od dłuższego czasu przeglądam forum w poszukiwaniu informacji na temat biotopu malawi. Jako, że jestem początkującym akwarystą tych informacji do przyswojenia jest ogrom. 

Co prawda jestem dopiero na etapie kompletowania całego osprzętu ale chciałbym prosić kolegów z większym doświadczeniem o rade przy wyborze obsady. 

Akwarium 240l standard 120x40x50

Zainteresował mnie głownie gatunek: Cynotilapia "afra" Cobue i na nim chciałbym się oprzeć. Zastanawiam się czy mógłbym do niego dołożyć Lodotropheus sprangerae ewentualnie coś innego w barwie zbliżonej do czerwonej - wymóg drugiej połówki. 

Jaką ilość docelowo planować? 

Docelowo ryby chciałbym zakupić w "Malawianie" bądź  "Tan-Mal-u", tutaj skłaniałbym się raczej do "Malawiana" bo mam do niego rzut beretem, bądź wysyłka z Tan-Mal. 

 

Z góry dzięki za pomoc

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, MinasTirith napisał:

Ok, dzięki za poprawienie. Oswajam się dopiero z nazewnictwem. 

W sensie dodać np. saulosi jako trzeci gatunek?

W jakiej konfiguracji dobrać haremy? 1+3/4?

 

 

Na początek spróbuj może dwu gatunkowo :)

Zaraz luknę na ofertę Malawiana co tam ciekawego ma, chociaż myślę, że lepiej do Darka Gaży podjechać, ale jeżeli wysyłka ryb nie jest problemem, to  jest jeszcze @fish_magic i @MALAWI MBUNA WORLD

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Merlot napisał:

Na początek spróbuj może dwu gatunkowo :)

Też skłaniałbym się raczej ku dwóm gatunkom. Nie chciałbym, żaby było zbyt tłoczno.

2 godziny temu, Merlot napisał:

lepiej do Darka Gaży podjechać

O tym nie pomyślałem, sprawdzałem stronę i wygląda to bardzo obiecująco. 

 

Co do docelowych haremów to w jakiej konfiguracji mogłoby to wyglądać? 

1+4/5 w obu przypadkach będzie git, czy np 2+8 będzie lepszym rozwiązaniem? 

 

 

 

 

Edytowane przez MinasTirith
rozszerzenie zapytania
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do Cynotilapia zebroides 'Cobwe' można dodać Iodotropheus sprengerae, ale można też dodać zamiast rdzawego Pseudotropheus sp. 'perspicax orange cap'  https://www.youtube.com/watch?time_continue=2&v=KS91X2fWaZo&feature=emb_logo , lub Pseudotropheus interruptus żeby było więcej koloru gdyż gatunek ten posiada samice w kolorze żółtym http://malawi.si/Malawi/Mbuna/Pseudotropheus/Pseudotropheus interruptus/index.html

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ewentualnie do cynotilapi cobwe można dodać http://malawi.si/Malawi/Mbuna/Labidochromis/Labidochromis caeruleus/index.html lub http://malawi.si/Malawi/Mbuna/Labidochromis/Labidochromis joanjohnsonae/index.html lub http://malawi.si/Malawi/Mbuna/Labidochromis/Labidochromis sp. 'perlmutt'/index.html .

W Malawi nie ma czerwonych pyszczaków tak żeby całe czerwone były, jedynie nieliczne gatunki posiadają czerwone akcenty, chyba najbardziej czerwone są copadichromis borleyi kadango i protomelas taeniolatus namalenje ale to non-mbuna która wymaga dużych akwariów. Ryby z dużą ilością czerwieni takie jak metriaclima estherae red red czy labidochromis hongi sweden ( super red ) to sztucznie wyselekcjonowane ryby.

Edytowane przez Tomasz78
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Czołem,

Plany dotyczące obsady zostały nieco zmodyfikowane:) Otóż z chęcią zobaczyłbym w swoim baniaku saulosi + cynotilapie "hara" Galireya Reef. Podpatrzyłem takie połączenie w jednym z tematów dotyczących obsady tu na forum.

Podjarany, że temat obsady mam dograny rozpocząłem poszukiwania ww gatunków u hodowców polecanych na forum.

Posłałem zapytanie do hodowcy i dostałem odpowiedź, że Hary z uwagi na swoją agresywność nie poleca do zbiorników mniejszych niż 300l

I znowu jestem w kropce.. 

Brać nie brać? Z jednej strony na forum to połączenie było komentowane jako "ok" z drugiej strony gość, który sądząc po komentarzach ma autorytet i doświadczenie odradza takie połączenie.

To jak to jest z tą "harą"? :)

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.