Kemeiz Opublikowano 23 Kwietnia 2020 #1 Opublikowano 23 Kwietnia 2020 MOżecie poradzić ile świecić. Poczytałem i generalnie informacja jest taka , że jak kto lubi. Ale może są jakieś ogólne zasady, tak jak w akwarystyce roślinnej. W końcu ryby żyją w naturze w Afryce, gdzie dzień trwa 12 h. Stąd pytanie ile świecić i jaką mocą. Obecnie mam akwarium 240 litrów i w nim 4 lampy Aquael leddy tube 18 watowe (1 Actinic, 1 Marine i 2 Sunny). Dzięki i pozdrawiam
Bartek_De Opublikowano 23 Kwietnia 2020 #2 Opublikowano 23 Kwietnia 2020 Świeć tyle i Tobie się podoba. Jeśli lubisz glony, świeć długo i mocno, jeśli nie to krócej i słabiej. Światło w Malawi jest dla nas, ryby mają to gdzieś. Rośliniak to inna bajka. 3
Kemeiz Opublikowano 23 Kwietnia 2020 Autor #3 Opublikowano 23 Kwietnia 2020 Taką odpowiedź już miałem z innych postów. Liczyłem na coś konkretniejszego, dlatego założyłem nowy temat. Naprawdę światło nie ma znaczenia dla ryb. To chyba trochę przesada. Wydaje mi się, że jednak zdrowie i kondycja ryb zależą od ilości i długości świecenia. Pytanie tylko jak.
TOMEKSIEDLCE Opublikowano 23 Kwietnia 2020 #4 Opublikowano 23 Kwietnia 2020 Tak jak kolega pisał wczesniej będziesz świecił krócej czy dłużej naszym rybom jest obojętnie, zależy od natężenia światła i porostu glonów. Ja np świece 14 godzin Wysłane z mojego JSN-L21 przy użyciu Tapatalka 1
Bartek_De Opublikowano 23 Kwietnia 2020 #6 Opublikowano 23 Kwietnia 2020 7 minut temu, iquitos68 napisał: Ja 18 h Ja również około 18h, a nawet więcej biorąc pod uwagę oświetlenie nocne. Sterownik włącza lampę o wschodzie słońca, a wygasza o północy i wtedy wchodzi księżyc i delikatnie świeci do 3:00 1
Bezprym Opublikowano 23 Kwietnia 2020 #7 Opublikowano 23 Kwietnia 2020 Ja świecę od 15 do 22 30 i moje ryby mają się dobrze. Nie zapominajmy że światło dzienne także oświetla nasze zbiorniki, więc w całkowitej ciemności nie pływają. 2
Falcowski Opublikowano 23 Kwietnia 2020 #8 Opublikowano 23 Kwietnia 2020 (edytowane) Ja świecę pod glony, 24h, z czego 7 godzin nocne na 1%, że ledwo widać. Reszta czasu mieszana w kolorach i mocach. Ogólnie jak chcesz glonów, to świeć te dwie sunny od rana do wieczora, np 7-23, plus pozostałe 2 kolory kiedy ci się podoba. Zostawiaj tylko ciemność np 24-7, żeby ryby się "wyspały". A jak nie chcesz glonów, to włączaj tylko 1 sunny+marine od 18 do 23, żeby widzieć ryby w ładnym kolorze, albo jak tam ci się podoba inaczej, ale tego sunny mniej niż 5h. Masz konkretną odpowiedź. A tu masz całą rozpiskę, jak świecę. WFS to Twoje Sunny. Edytowane 23 Kwietnia 2020 przez Falcowski
Kemeiz Opublikowano 24 Kwietnia 2020 Autor #9 Opublikowano 24 Kwietnia 2020 12 godzin temu, Falcowski napisał: Ja świecę pod glony, 24h, z czego 7 godzin nocne na 1%, że ledwo widać. Reszta czasu mieszana w kolorach i mocach. Ogólnie jak chcesz glonów, to świeć te dwie sunny od rana do wieczora, np 7-23, plus pozostałe 2 kolory kiedy ci się podoba. Zostawiaj tylko ciemność np 24-7, żeby ryby się "wyspały". A jak nie chcesz glonów, to włączaj tylko 1 sunny+marine od 18 do 23, żeby widzieć ryby w ładnym kolorze, albo jak tam ci się podoba inaczej, ale tego sunny mniej niż 5h. Masz konkretną odpowiedź. A tu masz całą rozpiskę, jak świecę. WFS to Twoje Sunny. Dzięki bardzo. Jaki zestaw używasz do świecenia? Bo myślę o zmianie tych standardowych lamp na coś czym można sterować.
Falcowski Opublikowano 24 Kwietnia 2020 #10 Opublikowano 24 Kwietnia 2020 Sterownik TC420 i Power Led lampa DIY:
Rekomendowane odpowiedzi
Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto
Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.
Zarejestruj nowe konto
Załóż nowe konto. To bardzo proste!
Zarejestruj sięZaloguj się
Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.
Zaloguj się