Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Dziwne ... moje saulosi poza jedna samica która je ikrę w czasie tarła i kilku przypadków kiedy młoda ryba wypuściła młode około 15-go dnia, generalnie ryby odzielone nie wypuszczaja młodych poniżej 21 dnia a w ogólnym poniżej 30-go. tPodobnie wygląda to u znajomych i chyba to nie jest odosobniona opinia bo w artiklu o nich też jest o dłuższym okresie inkubacji.

Opublikowano

w takim razie postaram sie zanotowac najblizsze okresy inkubacji i zobaczymy co z tego wyjdzie ... co do artikli na starym portalu i obecnym to ja sie z nimi nie do konca zgadzam ... z mojego punkltu widzenia sa to opisy jednego czlowieka i jego konkretnej obsady w jego akwarium. A jak wiemy zachowanie ryb zalezy w duzym stopniu od wielkosci baniaka, wystroju, wspolmieszkancow i temperamentu konkretnej rybki. imo nie mozna opinii jednego, czy nawet kilku akwarystow uznawac slepo za wyrocznie ... ale jesli faktycznie wszyscy oprocz mnie spotkali sie z dlugimi czasami inkubacji to znaczy ze to ja mam wyjatkowa obsade ;)


pzdr

jas

Opublikowano

he he ... w sumie to chyba się pospieszyłem z cytowaniem tych artikli z serwisu ... oczywiście chodziło mi tylko o artykuł Marcina Szmela a teraz jakoś nic w nim na ten temat nie mogę znaleźć ;). Wyszło więc, że powołuje się na własny artykuł co w kontekście tej rozmowy byłoby idiotyzmem ;). Nie potrafię odpowiedzieć gdzie wyczytałem te mądrości odnośnie przedłużonej inkubacji ale moje własne doświadczenia napewno to potwierdzają. W sumie nie kwestionuje tego, że u ciebie jest całkiem odwrotnie ale bardziej jestem ciekawy dlaczego. Moje saulosi są świetnymi matkami ( poza jedną, która wychowała młode tylko raz w ciągu 3 lat ), maluchy wypuszczają po bardzo długim okresie inkubacji jest ich stosunkowo mało ale są duże, ładne i samodzielne.. Doświadczenia z baniaka ogólnego wskazują też, że są dzięki temu świetnie przygotowane do walki o życie. Podczas gdy mam obecnie w zbiorniku ogólnym tylko 1 podrostka socolofi który wychował się w akwarium, 2 yellow, 1 maingano to naturalnie wychowanych saulosi jest kilkanaście i powoli zaczynam je postrzegać jako chwast rybi :wink: . Z tego wynika, że przedłużona inkubacja działą wyraźnie na korzyść.

Odnośnie okresów inkubacji mam zapisywane wszystkie tarła jakie się odbyły, jak samice długo inkubowały, stosunek tarł donoszonych i niedonoszonych i 6 zeszytów 100 kartkowych notatek na temat pyszczaków :D ... nie zmienia to jednak faktu, że pomimo tego że jestem fanatykiem to jednak nie jestem wyrocznią :mrgreen:

Opublikowano

Dziś postanowiłem odłowić samice. 13-ty dzień inkubacji. a rybki w pysku mamusi już pływają. Niestety chyba troszkę za późno ją odławiam, bo podobno, lepiej jest odławiać rybę z ikrą niż z narybkiem w pysku. Większa możliwość zjedzenia potomstwa.

Zastanawiam się jak zrobić to najmniej stresowo. Mialem zamiar zrobić ,,pułapkę" DIY lecz jescze nie jest skończona. Mam dylemat pomiędzy odłowem jej zmniejszając samicy pole manewru szybą np. zaganiając ją w kąt akwa, albo poczekać aż wpłynie (lub jej trochę pomóc wpłynąć:)) do kryjówki np. doniczki itp. Zresztą sam nie wiem. A moze poczekać do wieczora i łowić z latarką.

Co polecacie, w którytm ze sposobów samica będzie najmniej zestresowana??

Proszę o pomoc... :)

Opublikowano

jestem za mało sprytny żeby ci doradzić ;) sam łapie samice zawsze wyjmując przynajmniej część skał, czasami ganiam za nią ze skałami w środku ale uda mi się raz na 10.


Odławianie samicy z młodymi nie niesie za sobą większego ryzyka niż z ikrą zawsze odławiam samice już z maluchami i nigdy nie zjadły młodych. W ogólnym marnują tarła też w ciągu pierwszych 6-8 dni więc wtedy gdy są z ikrą.

Opublikowano

Uffff... Udało się. Ganiałem za nią ze dwie godziny. Zaganiając w róg akwarium uniemożliwiałem ucieczkę dwoma szybami. Jednak ta zawsze znajdywała sobie szczelinę by czmychnąć.:) Skończyło się na wyjęciu połowy kamulców. W końcu jednak udało mi się ją złapać. Wydaje się, że pomimo długiego stresu nie zjadła młodych. Na razie trzymam kciuki.

Na następny raz użyje jednak pułapki opisanej w artykule p. Wojciecha Świsłowskiego. 8)

  • 3 tygodnie później...
Opublikowano

jak obiecalem tak tez i czynie ;)

dwie ponad dwuletnie samice saulosi wypuscily wczoraj swoje potomstwo. po raz pierwszy zobaczylem ich wypchane podgardla 10.09, jako ze nie bylo mnie w tamten weekend w domu nie wiem czy tarlo odbylo sie w piatek czy niedziele. reasumujac, samice wypuscily mlode po 17-tu lub 19-tu dniach.


pzdr

jas

Opublikowano
... A moze poczekać do wieczora i łowić z latarką.

Co polecacie, w którytm ze sposobów samica będzie najmniej zestresowana??

Proszę o pomoc... :)



u mnie sposob na latarke nie dziala. ryby spia w kupie pod kamieniami i nie ma sily zeby ktoras wyjac bez demontazu wystroju


pzdr

jas

  • 3 tygodnie później...
Opublikowano
jak obiecalem tak tez i czynie ;)

dwie ponad dwuletnie samice saulosi wypuscily wczoraj swoje potomstwo. po raz pierwszy zobaczylem ich wypchane podgardla 10.09, jako ze nie bylo mnie w tamten weekend w domu nie wiem czy tarlo odbylo sie w piatek czy niedziele. reasumujac, samice wypuscily mlode po 17-tu lub 19-tu dniach.


pzdr

jas



Poczekałem i mam najnowszy wynik ... saulosi ostatnie wypuszczenie w zbiorniku ogólnym 29 dni, inkubująca w tym samym czasie aulonocara równiez w zbiorniku ogólnym 21 dni ... hmm Jasiu mamy poprostu samice saulosi które mają odmienne upodobania ;).

Opublikowano
Na następny raz użyje jednak pułapki opisanej w artykule p. Wojciecha Świsłowskiego. 8)


Po prostu ... leeri... nie zaden 'pan' 8)

A pulapke warto zrobic ..... polecam

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Dlatego zastanów się czy faktyczne musisz  zmieniać. Teoretycznie im filtr ma większą wydajność , większy pobór mocy itp. tym będzie bardziej głośny. Ale to tylko teoria  bo może się zdarzyć , że ten o mniejszej mocy itp. może okazać się głośniejszy bo np. wirnik jest źle dopasowany i bije na ośce. Spójrz na to jeszcze z innej strony a mianowicie czy planujesz zmieniać akwa na większe?  Jeżeli tak to bym śmiało brał ten który będzie dedykowany do ewentualnego nowego litrażu.  Nikt Ci nie da 100% gwarancji , że konkretny filtr będzie cichy.  Zasugeruj się opiniami na ich temat ale ryzyko zawsze będzie. Ostatecznie zawsze można wyciszyć szafkę i znajdziesz tutaj kilka tematów o tym jak to zrobić.
    • Witam. W moim akwarium 214 litrów mam JBL-a e901 i ten filtr pracuje już 10 lat. Filtr jest sprawny i nigdy z nim nic złego się nie działo. Chcę go zmienić i pytanie czy przejść na nowszy model JBL e902 czy może zastosować większy JBL e1502 zleży mi też na poziomie głośności aby był cichy bo akwarium stoi w sypialni. 
    • Dla mnie non-mbuna to jest zagadka. Niby parametry wody w kranie idealne, w akwarium również, ale może jednak coś jest w wodzie co testy nie wykrywają? U mnie każde podejście do non-mbuny kończyło się fiaskiem.
    • Ja mam najtańsze kształtki z polecenia @triamond. Używam ich statycznie i teraz przy restarcie akwarium fajnie zaszły brudem. Na samym K1 i różnej gradacji gąbkach, bez waty woda kryształ na długości 260 cm.
    • Przerabiałem te media. Ten produkt był skuteczny, dość mocno podbijał PH - u mnie o ok. 0,5. Pomyśl o Seachem Malawi/Victoria Buffer - podnosi silnie pH oraz KH nie podnosząc GH.
    • Przy tej wielkości szkła najdroższy jest transport. Ja bym popytał po miejscowych lepszych sklepach - może któryś współpracuje z myciokiem, erybką lub podobnymi. Brałbym z 10. Kiedyś była akcja, że 240 pękały przy wzmocnieniach. Były właśnie robione z 8
    • Te ryby są nieprzewidywalne, ale u mnie nigdy jeden samiec się nie sprawdzał. Nie ważne w jakim litrażu. Dla przykładu teraz mam auratusa 4+4 (dwa potężne samce plus dwa to tacy chłopcy do bicia), samice spokojnie noszą młode do tego stopnia, że mam inwazję młodych. Na pewno agresję u nich rozkładają inne samce i temperatura, bo nie używam grzałki (w akwarium zimą mam ok 22 'C, a latem 26 'C).
    • Zabawa z żywicą a502ps: https://forum.klub-malawi.pl/topic/21578-jak-używać-purolite-a520e/page/13/#elControls_394430_menu Zwiększyłem podmianę wody do 7,7l/h (140% tygodniowo). Fosforany po tygodniu spadły do 0,8ppm. Przez tydzień pracował dodatkowo filtr 1 mikron na drugiej pompie. Woda czysta, ale przy ciemnym pokoju - widoczna mgiełka w skupionych stożkach światła z ledów wzdłuż akwarium. Wystarczy zapalić światło w pokoju by  znikła. Najwyraźniej to granica związana z samą wodą kranową (nadal idzie przez filtr ceramiczny, który powinien wyciąć wszystko powyżej 0,3 mikrometra) i filtracją biologiczną/karmą. W planach pozostawienie większej podmiany niż 1,2 l/h (20% tygodniowo przez ostatni rok).
    • Nasz klubowy kolega Timi klei dobre akwaria -Akwaria.pro Przy tym wymiarze, co Ty zamierzasz kupić, to od kogo byś nie kupił, to będzie dobrze. Oczywiście o ile ktoś ma doświadczenie w klejeniu akwari
    • Cześć. Od jakiegoś czasu myślę nad nowym akwarium - 120x40x50, z tym że tutaj (dla mnie) już zaczynają się schody - ciężko jest mi znaleźć jakąś zaufaną firmę, do tej pory patrzyłem i najbardziej zaufany wydaje mi się Myciok, z tym że szukając po internecie byłem w stanie znaleźć różne opinie - na tym forum głównie pozytywne i wystawione nie aż tak dawno temu, więc możliwe że jest u tej firmy lepiej niż było, ale byłem w stanie też znaleźć opinie nie aż tak przychylne więc na dwoje babka wróżyła (jak dla mnie). Dodatkowym pytaniem dla mnie jest tutaj czy szyba 8mm będzie wystarczająca, ale to nie jest tutaj aż tak ważne. Do tej pory byłem w miarę przychylny akwaplastowi (ze względu na cenę), ale przemyślałem i w razie nieszczelności mógłbym mieć małą powódź w pokoju, czego wolałbym oczywiście uniknąć. Z góry dzięki za jakieś nakierowanie, bo rzeczywiście ciężko mi jest spośród firm na naszym rynku wybrać, a co do Mycioka już kiedyś słyszałem pozytywne opinie więc może rzeczywiście zamówienie akwarium u niego wyszłoby najlepiej.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.