Skocz do zawartości

Okrzemki a może sinice


Miszle

Rekomendowane odpowiedzi

Godzinę temu, pozner napisał:

 Jaki jest wpływ cyrkulacji na wykwit sinic pokazują chociażby zdjęcia Bałtyku, gdzie w Zatoce Gdańskiej widać wykwit sinic, a poza nią sinic już nie ma. 

W dojżałym akwarium, odpowiednio natlenionym, z odpowiednią cyrkulacją i parametrami nie ma prawa być sinic. Rodzaj światła moim zdaniem odgrywa drugorzędną rolę. 

Sinice naturalnie występują w Malawi i są częścią pożywienia naszych pyszczaków. Wchodzą w skład peryfitonu i cyrkulacja nie ma tutaj najmniejszego znaczenia. W zbiorniku z bardzo dobrą cyrkulacją i silnym światłem również mogą występować. 

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, przemo-h napisał:

Sinice naturalnie występują w Malawi i są częścią pożywienia naszych pyszczaków. Wchodzą w skład peryfitonu i cyrkulacja nie ma tutaj najmniejszego znaczenia.

Pisałem o ich wykwicie. Nie tylko są w Malawi, są wszędzie, ale na ich ekspansję ma wpływ między innymi cyrkulacja. Rodzaj światła nie ma znaczenia. Miałem wykwit sinic w świeżym akwarium 180x55x50 przy oświetleniu 6x18W jażeniówek T8 ciepłych. Pozbyłem się ich chemicznie i przez następne lata nie miałem z nimi problemu. Po prostu akwarium dojrzało. Tu kolega ma diody zimne i ma sinice. Jeśli rzeczywiście to są sinice. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat z netu  odnośnie sinic  "  Są to cyjanobakterie a nie jak się powszechnie uważa glony. Świadczą o złej jakości wody (nadmiar fosforanów i brak azotanów). Szybko się rozprzestrzeniają pokrywając wszystko. Mogą pokryć roślinę w takim stopniu, że ją zabiją. Mają kolor zielonkawo-niebieski. Wytwarzają toksyny niebezpieczne dla ryb. Występują pod postacią galaretowatych elementów na roślinach i podłożu, kamieniach itp. W nocy mogą zachwiać ilością tlenu, zużywając go bardzo dużo. Można usunąć je z liści pocierając palcami. Mają nieprzyjemny zapach. Powstają w zbiornikach z małą zawartością związków azotu, dużą ilością fosforu i słabą cyrkulacją wody. Z zaatakowanego zbiornika należy spróbować usunąć jak najwięcej sinic (im więcej tym lepiej). Wymagane jest zaprzestanie karmienia ryb. Bezwzględnie należy podmienić około 50% wody w akwarium i utrzymywać ilość azotanów na poziomie około 20mg/litr. Można też zastosować zewnętrzny filtr drobnooczkowy z waty perlonowej - jest to włóknina dająca lepszą filtrację, dzięki której nawet najdrobniejsze mikro-zanieczyszczenia zostaną usunięte z wody. Powinny zatrzymać się na niej sinice i należy ją czyścić co drugi dzień. "   Koniec cytatu:) 

  • Lubię to 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sinice w żadnym wypadku nie są pożądane w akwarium i przeważnie są objawem, że coś złego dzieje się z naszą wodą. Jako ciekawostkę wklejam z Wikipedii gdzie mają zastosowanie.

Spirulina – handlowa nazwa sinic (cyjanobakterii) należących do rzędu Oscillatoriales. Należy do niego gatunek Arthrospira platensis.

Spirulina jest bardzo bogata w białko – zawartość białka w suchej masie wynosi ok. 70%. Zawiera także witaminy A, B, C, D, E, K i inne. Spirulina jest bogata w magnez i beta-karoten[.

Stosowana do produkcji kosmetyków, suplementów żywieniowych oraz pokarmów dla glonożernych ryb akwariowych.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 9.04.2020 o 17:17, Miszle napisał:

Panowie, od jakiegoś czasu coś brzydkiego zaczęło się dziać w moim  akwarium. Na początku myślałem, że są to okrzemki i tylko okrzemki ale teraz sprawa znacznie się skomplikowała, ponieważ kamienie (łupek drzewiasty) są porośnięte na brązowo na grubo natomiast na niektórych nieokrytych kamieniach zaczęło się robić coś takiego brzydkiego zielonego może są to sinice. I tak mam helmety 4 sztuki na akwarium 215 litrów ale one tak jakby nic nie działają. Jakiś czas temu może 3 miesiące temu zmieniłem oświetlenie na diody led 8 sztuk zimne i parę niebieskich ale włączam tylko zimne i to nie intensywnie choć długo. Dodatkowo dałem wcześniej duży kamień który myślę, że mógł coś pomieszać w tej całej cyrkulacji. Jak się tego pozbyć? Może zaciemnić akwarium? Temperatura około 25 stopni.

Kolego bez zdjęć możemy tylko wróżyć z kart co masz za glony itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie. Zdjęcia słabo wyglądają, wczoraj pomyłem kamienie bo były już za ciemne, glon czy sinica był na kamieniach w kolorze zielonym morskim wpadającym trochę w niebieski małe łaty. Nie włączam światła. Wyjąłem właśnie ten największy kamień ze zbiornika aby polepszyć cyrkulację. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.