Skocz do zawartości

Okrzemki a może sinice


Miszle

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie, od jakiegoś czasu coś brzydkiego zaczęło się dziać w moim  akwarium. Na początku myślałem, że są to okrzemki i tylko okrzemki ale teraz sprawa znacznie się skomplikowała, ponieważ kamienie (łupek drzewiasty) są porośnięte na brązowo na grubo natomiast na niektórych nieokrytych kamieniach zaczęło się robić coś takiego brzydkiego zielonego może są to sinice. I tak mam helmety 4 sztuki na akwarium 215 litrów ale one tak jakby nic nie działają. Jakiś czas temu może 3 miesiące temu zmieniłem oświetlenie na diody led 8 sztuk zimne i parę niebieskich ale włączam tylko zimne i to nie intensywnie choć długo. Dodatkowo dałem wcześniej duży kamień który myślę, że mógł coś pomieszać w tej całej cyrkulacji. Jak się tego pozbyć? Może zaciemnić akwarium? Temperatura około 25 stopni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, Miszle napisał:

Panowie, od jakiegoś czasu coś brzydkiego zaczęło się dziać w moim  akwarium. Na początku myślałem, że są to okrzemki i tylko okrzemki ale teraz sprawa znacznie się skomplikowała, ponieważ kamienie (łupek drzewiasty) są porośnięte na brązowo na grubo natomiast na niektórych nieokrytych kamieniach zaczęło się robić coś takiego brzydkiego zielonego może są to sinice. I tak mam helmety 4 sztuki na akwarium 215 litrów ale one tak jakby nic nie działają. Jakiś czas temu może 3 miesiące temu zmieniłem oświetlenie na diody led 8 sztuk zimne i parę niebieskich ale włączam tylko zimne i to nie intensywnie choć długo. Dodatkowo dałem wcześniej duży kamień który myślę, że mógł coś pomieszać w tej całej cyrkulacji. Jak się tego pozbyć? Może zaciemnić akwarium? Temperatura około 25 stopn

Tym się nie masz co martwić do pożywka dla naszych ryb, dla jasności podaj parametry wody , jak możesz podrzuć jakieś fotki akwarium.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyznam że z glonami na kamieniach w Malawi na siłę nie ma co walczyć. W tradycyjnym zbiorniku wyciągniesz jakiegoś kamyka wyszczotkujesz i dalej czysty. Tutaj sprawa zdecydowanie bardziej skomplikowana.  Ja od wczoraj zacząłem  walkę na zasadzie testu. Tzn. czy środek Femanga algen stopp general  coś będzie u mnie warty. Zobaczę czy zahamuje lub wybije dany gatunek glonu a mam trzy rodzaje.  Jak nic nie pomoże to daję sobie spokój z glonami. 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No2 masz za wysokie, jeszcze nie tragiczne, ale już może być niebezpieczne dla ryb. Może to być błąd spowodowany starym testem i jeśli jest to test kropelkowy JBL to pewnie tak jest. Tak dla świętego spokoju kup jutro obojętnie jaki test No2, Zoolek dostaniesz raczej w każdym zoologu i zmierz. Przydałby się również pomiar No3. Tak czy inaczej, jak wcześniej wspomniał @TOMEKSIEDLCE bez zdjęcia możemy tylko gdybać.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Miszle napisał:

Jakiś czas temu może 3 miesiące temu zmieniłem oświetlenie na diody led 8 sztuk zimne i parę niebieskich ale włączam tylko zimne i to nie intensywnie choć długo.

Światło nie ma znaczenia. Mam 200W i świecę 12h i nie mam i nie miałem od początku sinic. Możliwe, że też ich nie masz, ale musisz pokazać zdjęcia. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, pozner napisał:

Światło nie ma znaczenia. Mam 200W i świecę 12h i nie mam i nie miałem od początku sinic. Możliwe, że też ich nie masz, ale musisz pokazać zdjęcia. 

Światło ma również na to wpływ i tutaj dochodzę do wniosku, że właśnie zmiana oświetlenia do tego się przyczyniła. 

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, przemo-h napisał:

Światło ma również na to wpływ i tutaj dochodzę do wniosku, że właśnie zmiana oświetlenia do tego się przyczyniła. 

Bardziej bym obstawiał zmianę cyrkulacji, a właściwie jej utratę. Te światełko (8 diod), to żadne istotne światło, dlatego napisałem o swoim świetle. To światło ma od 3 miesięcy, a nie napisał od kiedy ma te problemy. Nie wiadomo nawet czy to są sinice. Zdjęcia by dużo pomogły. Z reguły jest tak, że glony wypierają sinice, nie odwrotnie. Mało kto ma świadomość, że zarodniki sinic są w każdym naszym akwarium i tylko czekają na sprzyjające warunki. Jaki jest wpływ cyrkulacji na wykwit sinic pokazują chociażby zdjęcia Bałtyku, gdzie w Zatoce Gdańskiej widać wykwit sinic, a poza nią sinic już nie ma. Do tego dochodzą pewnie dodatkowe czynniki; temperatura, też światło, natlenienie wody, stan biologiczno-chemiczny wody. 

W dojżałym akwarium, odpowiednio natlenionym, z odpowiednią cyrkulacją i parametrami nie ma prawa być sinic. Rodzaj światła moim zdaniem odgrywa drugorzędną rolę. 

Edytowane przez pozner
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.