Skocz do zawartości

Szafka MDF 22mm pod akwarium.


Rekomendowane odpowiedzi

@FalcowskiChodzi ci o MDF 40 mm, czy blat kuchenny 40 mm? Otwory pod zawiasy sam robię, na przewody i węże też sam mogę zrobić. :) 

Nóżki myślę, że kupie te: https://www.hornbach.nl/shop/HETTICH-Meubelvoet-verstelbaar-25-30-mm-zwart/5206165/artikel.html lub sam zrobię z drewna 5v5cm kostki (6/8 szt) zaimpregnuje i powinno działać.

Wszystko najpierw maluje podkładem: https://www.hornbach.nl/shop/HORNBACH-Multigrondverf-acryl-wit-750-ml/5870206/artikel.html

Później maluje: https://www.hornbach.nl/shop/HORNBACH-PU-Acryl-lak-zijdeglans-zwart-750-ml/8735686/artikel.html (po niderlandzku niestety :/)

Co do akwarium: 

Wstępnie używając kalkulatora objętości akwarium (10mm) wychodzi 420 litrów brutto, 393~ netto, teraz pytanie do @AKWARIA.PROile waży takie akwarium puste, bo co jak co ale szafka DIY więc nie chce przesadzić z wagą :)

Nigdy nie miałem głębszego akwarium niż 50 cm, jak z użytkowaniem 70 cm x 50 cm wysokiego, może ktoś się wypowie co ma taki wymiar lub większy?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Turinciesze się, że zwróciłeś uwagę na moją propozycję co do akwarium 120x70. Ten ostatni  projekt  szafki jest ok jeżeli tylna ściana jest też z płyty mdf. Nie bój się tej szafki przy takim wykonaniu spokojnie da radę "uwierz w ducha" . Co do użytkowania takiego zbiornika naprawdę niczym się nie różni o 50cm głębokości😃. A jak już zrobisz i będzie wszystko ok to zobaczysz, że przyjedziesz z załącznikiem do wrocka 😲. Nóżki mogą  być, są dobre. A co do zabezpieczenia tej szafki też jest ok. Teraz  tylko działaj 😀

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Płyta MDF40, ale jak masz 22, to też styknie przy tej konstrukcji. Lepsza, niż klasyczna 18. Masą się nie przejmuj, spokojnie uniesie ci takie, na jakie masz ochotę. Poprzednia konstrukcja była wątpliwa, ta nie. Nóżki z linka też bardzo fajne. 6 sztuk w rozkładzie jak pokazałeś na fotach tak, żeby zawsze były przedłużeniem pionów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Dzięki za odpowiedzi: @SlavekG , @Slawek-meszek, @Falcowski

 Chyba jednak zmodyfikuje trochę wymiary szafki i akwarium póki jeszcze mogę :) 

Mianowicie chciałbym użyć akwarium 80x35x40 jako prosty sump, w tym celu chyba zbuduje szafkę trochę inaczej. 

Dodam później lub jutro projekt lekko dłuższego akwarium, chodź nie jestem pewny czy przerwa ponad 80cm na środku jest dobra z punktu widzenia konstrukcyjnego. 

Może krótszy sump?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Turin napisał:

@SlavekG Akwarium nie za małe jak na narurowca? 

Wybrałem pierwszy gatunek pod konto którego teraz rozmiar akwarium będę wybierał: 

- Pseudotropheus sp. 'acei' Yellow tail acei lub White tail acei)

 

Oczywiście że nie za małe, narurowce są też robione do zbiorników 240L

Jeśli myślisz o Pseudotropeus sp. Acei to myśl o zbiorniku nie krótszym niż 150cm ze względu na rozmiary do jakich dorasta ta ryba. Takie 150x70x60 brzmi naprawdę super i daje sporo możliwości. Sam szybko się przekonasz że każdy zbiornik jak duży by nie był, prędzej czy później będzie za mały.

Yellow tail i White tail są nazwami dawno nie używanymi. Poprawne nazwy tych gatunków to:

Pseudotropheus sp. Acei Luwala

Pseudotropheus Elegans Itungi

Pseudotropheus Elegans Ngara

Do dyskusji o obsadzie załóż nowy temat w odpowiednim dziale.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@SlavekGtak zrobię. 

Czas wrócić na tory szafki i akwarium, jbc miałem pare lat temu 150x50x50 i w obecnym mieszkaniu nie ma opcji na tak długie akwarium. Miejsce przeznaczone na akwarium ma maksymalnie 137cm, ale wiadomo im luźniej wokół akwarium tym lepiej. 

Czyli 130 cm myślę, że maksymalnie na akwarium.

edit: obecnie zmontowałem to: IMG_20200331_212101.thumb.jpg.5a9e223ade8bf14e4091dd98cf3da246.jpgIMG_20200331_212051.thumb.jpg.3a4037682801e492d8e9eb563c933aa5.jpgIMG_20200331_212041.thumb.jpg.d8414b71b347375883bb194d88272c94.jpgIMG_20200331_212033.thumb.jpg.5a3fb579842a9fc57c74cbf47afd6d90.jpg

1220 x 610 x 71,6 + wysokość kółek, w weekend powalcze z wymianą kółek na nóżki regulowane.

Co myślicie o obecnym meblu?

Edytowane przez Turin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Dodałem jeszcze deskę 18mm mdf na środku obok tej krótkiej, o wymiarach 650x528mm, plus dwa kółka, bo te plastikowe nóżki nie wydały mi się solidne na żywo. 

Obecnie mam 10 kółek o udźwigu 40kg każde, zakładając, że każde kółko wytrzyma 90% podanej nośności według producenta to mogą wytrzymać 360kg łącznie.

Czyli szafka + zalane akwarium powinno maksymalnie tyle ważyć.

Teraz pytanie do was, czy 120x60x50h ryzykować czy trzeba zejść w dół np do 45 lub 40 cm?

Jutro pokaże gotowy mebel jak pomaluje do końca :) 

Dziękuję za rady wszystkim co się udzielali.

Czas na wybór wymiaru akwarium, zaplanowaniu obsady i filtracji.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.