Skocz do zawartości

Szafka MDF 22mm pod akwarium.


Rekomendowane odpowiedzi

Kółka na pewno nie są mocną strona tej konstrukcji i powinno się je wymienić dla spokoju a nie dlatego, że nie wytrzymają - często prowizorki działają dłużej niż myślimy.

Co do punktów podparcia nie zgodzę się, że podparte akwarium jest tylko tyłem i środkiem. Wektory sił działają również i na boki, więc pomimo tego , że te wektory nie są pionowe w stosunku do akwarium jednak nie jest tak, że akwarium wisi w powietrzu. 

Wg mnie po wymianie tych nóżek, nie martwił bym się o stabilność szafki.

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodatkowo, do tego co już koledzy wyżej napisali, trzeba zaznaczyć, że nie masz możliwości wypoziomowania szafki, która stoi na kółkach. Osobiście bałbym się postawić na tej szafce większe akwarium niż to, które obecnie na niej stoi, bo chyba nie jest to docelowe akwarium?

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie osobiście niech te wektory sobie działają gdzie chcą i jak chcą ale działają na pewno. Z mojego doświadczenia z płytami ( a jestem stolarzem) i mam do czynienia z tymi wyrobami. Nigdy bym nie postawiłbym na dłuższy okres zbiornika w ten sposób co pokazał autor tematu. Gdyby to była deska a i owszem. Jakby nie było będzie tam stało około 300-350kg. Wolałbym już mieć taką szafkę szafka-pod-akwarium-pros_5512.jpg

zdjęcie z google

Bo punkt podparcia jest dość blisko końca zbiornika a nie przed.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, że działają, to podstawy fizyki. To, że jesteś stolarzem nie przekonuje mnie. Dostajesz projekt i go wykonujesz, a z tego co piszesz, wynika jasno, że nie liczysz sił jakie działają na nie, więc wszystko to co piszesz to tylko spekulacje. 

Akwaria można stawiać na wielu dziwnych  rzeczach i wytrzymują, nie musi to być ociosany pancerny mebel. 

 

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, yaro napisał:

Oczywiście, że działają, to podstawy fizyki. To, że jesteś stolarzem nie przekonuje mnie. Dostajesz projekt i go wykonujesz, a z tego co piszesz, wynika jasno, że nie liczysz sił jakie działają na nie, więc wszystko to co piszesz to tylko spekulacje. 

 Według Ciebie spekuluje ale  mam praktykę i nie mam zamiaru nikogo przekonywać do niczego. Zapewne  policzyłeś z podstaw fizyki i wiesz, że wytrzyma. Może podaj jakiś wzór albo najlepiej oblicz. Będzie to wyznacznik. Powiedz wszystkim jakie siły działają, bo ja tylko wykonuje więc też się dowiem. Nie będę przedstawiał swoich racji bo nie oto chodzi, tylko o to żeby autorowi  wytrzymała ta szafka.

 

Edytowane przez Slawek-meszek
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli to jedno kółko faktycznie przenosi tylko 40kg a akwarium ma ważyć koło 500kg ze wszystkim to to kółeczko na środku od strony ściany powinno strzelić jak zapałka a potem reszta kółek zrobi to samo. No w każdym razie w najlepszym wypadku to bomba z opóźnionym zapłonem. 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aby wyliczyć dokładnie, to musiał bym znać wszystkie wymiary, a z tego co widzę, to nawet akwarium nie jest to które na zdjęciu. Więc dlatego, nie wyrokuję że coś strzeli albo nie. 

Co do doświadczenia, to wydaje mi się, że widziałem więcej akwarii, wiszących na dwóch kątownikach podpartych w 4 punktach niż Ty mebli, które się rozwaliły pod wpływem ciężaru akwarium. 

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, Walker napisał:

Jeżeli to jedno kółko faktycznie przenosi tylko 40kg a akwarium ma ważyć koło 500kg ze wszystkim to to kółeczko na środku od strony ściany powinno strzelić jak zapałka a potem reszta kółek zrobi to samo. No w każdym razie w najlepszym wypadku to bomba z opóźnionym zapłonem. 

Ja z tym się nie zgadzam kiedyś miałem tak ustawione akwarium , na czterech kołkach stało parę lat ładnych ,zależy od wypoziomowania szafki . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz rację Tomku, bo wytrzymałość kółek wyliczana jest nie do jej wytrzymałości statycznej. Takie koło ma wytrzymać ciężar podany w specyfikacji i bez szkody dla nich jeszcze jeździć. Na dodatek wartości podaje się jeszcze z pewnym marginesem. 

Twoje kółka wytrzymały bo były poddawane tylko siłom ściskania, gdybyś zaczął jeździć nimi po domu z tym akwarium na pewno by się złożyły. 

W związku z tym, że niewielkim kosztem można wymienić kółka na nóżki polecał bym ich wymianę. 

 

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, yaro napisał:

Masz rację Tomku, bo wytrzymałość kółek wyliczana jest nie do jej wytrzymałości statycznej. Takie koło ma wytrzymać ciężar podany w specyfikacji i bez szkody dla nich jeszcze jeździć. Na dodatek wartości podaje się jeszcze z pewnym marginesem. 

Mam wątpliwość, gdyż wytrzymałość statyczną osłabia to, że mocowanie kółek do szafki i ich styk z podłożem nie jest w jednej osi. Przy zbyt dużym obciążeniu mogą się po prostu złamać. Ta blaszka z której są zbudowane nie wytrzyma. Byle jakie nóżki będą lepsze. To tego typu kółka. 

69a723234d6cb236cace95f381b0.jpeg.ed31356bb573ead23fb9988a0848aee3.jpeg

Jeśli chodzi o samą szafkę, to wytrzyma bez problemu. 

Edytowane przez pozner
  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.