Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano (edytowane)

Witam.

Jestem nowy na forum, wiec proszę o wyrozumiałość :)

Aktualnie posiadam akwarium 112l (80x35x40). W akwarium misz masz. (gupik, neon, molinezja, mieczyk ...)
Zdecydowałem się na zmianę biotopu, strikte ma malawi z obsadą (chindongo saulosi) Pseudotropheus saulosi

Poczytałem trochę, większość twierdzi że obsada 1 samiec + 2 - 3 samice będzie optymalny. Rozmyślałem również na zwiększeniem obsady 2x(4-6), ale to do przemyślenia. Chamiałbym aby w akwa coś się działo, obawiam się ze 3 - 4 sztuki będzie trochę pusto.

Aktualnie posiadam: 

  1. Baniak:
    1. Akwa 112L
    2. Pokrywa: DIY ze spienionego PCV płyty 8mm i 3mm + 3
    3. Oświetlenie: Taśmy led (60cm, 40cm 40cm). Diody 5050, barwa Biały zimny 6000-6500K
  2. Filtry
    1. Aquael Multikani 800 (3 kubełki) docelowo chciałbym wykorzystać go jako filtr biologiczny (z tego co udało mi się już wyczytać, bardziej doświadczeniu sugerują aby zasypać filtr bioceramiką)
    2. Aquael VERSAMAX fzn 3 ten chciałbym wykorzystać jako filtr mechaniczny
  3. Grzałka: Aquael Comfort Zone Fix 75W
  4. Napowietrzacz: Aqua Nova NA-200 + kurtyna 75cm (rozważam wymianę tego na kamienie napowietrzające)
  5. Podłoże:
    1. Biały Piasek Kwarcowy 0.5 - 1.2mm 20KG
    2. Kamień NERO Skała Czarna Łupek 30KG
  6. Testy JBL 7w1 paskowe pH gH kH NO2 NO3 CL2 CO2
  7. Chemia
    1. SEACHEM STABILITY
    2. TROPICAL BACTOSAN
    3. TROPICAL ALGIN
    4. SEACHEM PRIME
  8. Wszelkie rzeczy potrzebne do czyszczenia

Pytanie ode mnie: 

  1. Czy w obsadzie malawi uwzględniamy ekipę sprzątającą ?
  2. Czy sprzęt wymieniony w opisie da radę przy tej obsadzie ?
  3. Czy ktoś z kolegów posiadał kiedyś raki z gatunku Cherax lub Cpo Orange. (bardzo podobają mi się raki i chciałbym posiadać). Jeżeli jest to niemożliwe to proszę o info.

Chciałbym unikać kłótni pod postem :) tak jak to bywa w niektórych postach o podobnym temacie.

Bardzo chętnie przyjmę tez wszelkie materiały / linki do artykułów na temat jak zacząć aby nie popełnić błędów. Bardzo chciałbym uniknąć problemów przy starcie i pierwszych miesiącach funkcjonowania.

Jeżeli pojawią się pytania, bardzo chętnie odpowiem.

 

Bardzo dziękuje za wszelką pomoc.

Edytowane przez Artur Drelich
Opublikowano (edytowane)
6 minut temu, Artur Drelich napisał:

malawi z obsadą Pseudotropheus saulosi. 

Dla ścisłości ..teraz to chindongo saulosi. Tamta nazwa od kilku lat nie obowiązuje.  A przede wszystkim witam na naszym forum.

Edytowane przez AndrzejGłuszyca
Opublikowano

Witaj Arturze na naszym forum.

Ad1 Zbiornik mały troszkę ale na kilka sztuk Saulosi wystarczy

Ad2 Filtry mogą być tak jak piszesz, z tym że do biologa daj tylko 250g ceramiki czy też Seachem Matrix. Więcej nie jest potrzebne.

Ad3 Grzałka ok

Ad4 Napowietrzacz i kurtyna nie potrzebne. Natlenianie wody uzyskuje się przez ruch tafli wody wywołany wylotem z filtra lub przy pomocy falownika

Ad5 Piasek 0.5 może być ciut za drobny i będzie pylił, zazwyczaj polecamy nie mniej niż 0.8 w zwyż

Ad6 Testy tylko i wyłącznie kropelkowe, to co Ci potrzebne to NO2, NO3 i PH o zakresie pomiarowym 7.4-9.0 Polecamy Salifert, JBL, Zoolek. Przy zoolek należy zwrócić uwagę żeby test no2 miał zakres pomiarowy 0-1, nie 0-10

Ad7 Z tej chemii przyda Ci się Seachem Stability i Prime, no i może ten Bactosan

Jeśli chodzi o pytania to

Ad1 Nie ma ekip sprzątających, od tego jest filtracja mechaniczna

Ad2 Sprzęt który masz powinien być ok

Ad3 Pod względem parametrów wody mógłby być ale temperatura wody w naszych zbiornikach może być za wysoka dla tego żyjątka. Dodatkowo pochodzi ono z Południowej Ameryki a my tutaj nie polecamy mieszać stworzeń z różnych biotopów. Ja odradzam.

  • Lubię to 2
Opublikowano

Witaj,

wszystko ładnie wypisałeś, wypunktowałeś, napisane jasno i przejrzyście ale główny problem jest taki że akwarium 112l nie nadaje się na malawi. Jeśli chcesz mieć ładne malawi to pomyśl nad większym zbiornikiem, im większe tym lepsze a nie pożałujesz. Co do raków to niby można trzymać z pyszczakami bo w jeziorze są kraby a to podobne stworzenia do raków, jednak tak jak SławekG napisał raki to inny biotop - lepiej nie mieszać ich z pyszczakami a jeśli już to 112l z pyszczakami i rakami to jest bardzo duża przesada - zwierzętom będzie mega ciasno i niewygodnie.

Opublikowano

Jeżeli chodzi o wielkość zbiornika, to zdaję sobie sprawę że nie jest on ogromy. Czytałem już posty związane z tym litrażem stąd też podałem tak małą obsadę. Niestety nie mam miejsca na większe akwa a druga sprawa do żona :) Z pewnością jeżeli wszystko wypali, przyjdzie taki dzień że zostanie zakupiony większy zbiornik, ale niestety jeszcze nie teraz.

SlavekG - czy możesz mi wytłumaczyć, dlaczego 250g ceramiki lub Seachem Matrix wystarczy ? Na forach jest wiele informacji że im więcej ceramiki tym lepiej, bo więcej bakterii. 

Co do raka, to trudno.

Opublikowano
1 minutę temu, Artur Drelich napisał:

SlavekG - czy możesz mi wytłumaczyć, dlaczego 250g ceramiki lub Seachem Matrix wystarczy ? Na forach jest wiele informacji że im więcej ceramiki tym lepiej, bo więcej bakterii. 

Co do raka, to trudno.

Na forach może pisać każdy i nikt tego nie kontroluje co kto pisze. 250g matrixa do 112L to i tak za dużo względem tego co zaleca producent. Ja w zbiorniku 680L ma 1L matrixa. Większa ilość nie poprawi biologi zbiornika a tylko spowolni przepływ wody, choć w przypadku typowego biologa nie ma to znaczenia. Bakterie osiedlają się nie tylko w ceramice, są w gąbkach, w podłożu, na kamieniach.

  • Lubię to 3
Opublikowano (edytowane)

Dzięki bardzo.

W takim razie kolejne moje pytanie.

Zakładam że 250g ceramiki lub matrixa zmieści się w jeden moduł do Multikani 800. Każdy moduł ma pojemność 1L. 

Czy w takim razie w dwa pozostałe mogę wrzucić gąbki lub watę filtracją aby ta filtracja mechaniczna była lepsza ? Jeżeli tak, to jaka kolejność mediów była by najlepsza ?

Edytowane przez Artur Drelich
Opublikowano

W pierwszym poście napisałeś że za mechanikę będzie odpowiadał jakiś wewnętrzny filtr. Jeśli tak to do multikani możesz dać w każdy kosz cienką gąbkę a ceramikę rozłożyć na dwa kosze. Na zasys multikani daj też jakąś gąbkę (taki prefiltr) którą będziesz czyścił raz w tygodniu. W ten sposób do środka nie będą się dostawać zanieczyszczenia.

Opublikowano

Jak najbardziej wszystko się zgadza. Jeden filtr (fzn3 - kaskada) będzie jako mechaniczny, natomiast zewnętrzny będzie jako biolog + gąbka na zasys w formie prefiltru.

Dzięki bardzo za odpowiedzi i pomoc. 

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Dobieranie akwarium do rozmiaru blatu to trochę dziwny pomysł.  Ale jeśli masz miejsce na akwarium 200x50 to nawet nie zastanawiaj się nad 120x40x50, bo po kilku miesiącach stwierdzisz, że jest za małe i będziesz sobie pluł w brodę, że nie postawiłeś większego. Sprawdź jak duże akwarium możesz zmieścić w pokoju. Potem poprzesuwaj meble, żeby weszło większe. Potem pomyśl czy wszystkie meble są naprawdę potrzebne, sprzedaj te zbędne (budżet wzrośnie), poprzestawiaj znowu te które zostały, żeby zrobić więcej miejsca. Ścian na razie nie burz (to przyjdzie później, jak złapiesz bakcyla), blat olej i celuj w takie szkło i stelaż jakie tam wciśniesz.  Jeśli nie mieszkasz w zabytkowej kamienicy to stropem się nie przejmuj, akwarium 500l waży tyle co dwóch Amerykanów stojących obok siebie, stropy się pod nimi nie zawalają. Jeśli Twój tata się o nie martwi to możesz podłożyć płytę pod stelaż żeby lepiej rozłożyć obciążenie podłogi. Fajnie, że pytasz i szukasz rozwiązań, to dobrze wróży na przyszłość. Jeśli jednak zdecydujesz się na 120x40x50 to bierz tego Juwela o którym pisał @Bartek_De, też od niego zaczynałem - solidny zestaw na początek, służył mi lata bez żadnych problemów.       
    • Różnica w cenie spora. Ale możesz wziąć pod uwagę zamontowanie jednego wzmocnienia poprzecznego . Ja tak zrobiłem gdy pękło moje. Trochę to może komplikować 'grzebanie" w akwa ale niespecjalnie . To tylko kwestia włożenia tła w przyszłości  ale i z tym można sobie poradzić.
    • Część. Powiem Ci szczerze, przemyśl to jeszcze... 240l. to jest niezbędne minimum jeżeli chodzi o ten biotop. 2 gatunki aby panował względny spokój. Max 3 kolory ryb. Większość z nas to przerabiała. Postawisz zbiorniki i za chwilkę będziesz żałował wydanych pieniędzy bo akwarium bardzo szybko się optycznie skurczy... Pomyśl o salonie, tam jak postawisz 200x50 to nacieszy oczy wszystkich domowników i gości🙂 Kasę można dozbierać i postawić coś bardziej sensownego. Nie nawiam na siłę, tylko opowiadam z własnego doświadczenia😉  Życzę powodzenia!
    • Jasne, też fakt, mogłem szybciej wszystko opisać. Generalnie po rozmowach z tatą doszliśmy do tego że najlepiej by było zostać przy tych 240l, tata nie jest pewny czy strop by uciągnął jakieś większe punktowe obciążenie, a w tej sprawie wolę zaufać. Akwarium dla mnie najlepiej jakby stało w moim pokoju, więc nie jestem zbyt skory żeby stało na parterze. Co do budżetu, to mogę wydać maksymalnie 2.5 tysiąca, chociaż oczywiście dobrze by było gdyby wyszło mniej. Blat ma wymiary 2m długości na 50 cm szerokości. Wysłane z mojego SM-A125F przy użyciu Tapatalka
    • Od tego powinieneś zacząć planowanie. Przede wszystkim, ile możesz wygospodarować miejsca na akwarium i jaki masz na to budżet? Blat 10cm spokojnie wytrzyma, może masz kogoś znajomego, który wyspawa Ci stelaż pod ten blat. Jakie wymiary ma ten blat? A jak nie stelaż to na pewno taniej wyjdzie postawienie 3 cokołów z bloczków betonowych lub cegieł, na tym oprzeć blat i dorobić drzwiczki. Wszystko zależy od tego na co możesz sobie pozwolić. A jeszcze dobrze byłoby znać nośność stropu jeśli mieszkasz na piętrze. Jest wiele znaków zapytania, my możemy tylko gdybać...
    • Wiem że dobrze by było brać większe, z tym że szczerze bałbym się bo nie wiem do końca jaką nośność może mieć blat na którym chce to akwarium położyć - 240l, nawet ze skałami to nie jest właśnie np 400l + skały, a blatu raczej nie zamierzam wyrzucać. Nie wiem na ile to moja przezorność a na ile faktycznie może być niebezpiecznie, ale wolę dmuchać na zimne. Największym problemem by pewnie było znaleźć nogi do tego blatu które by to uciążenie zniosły, bo blat jest całkiem słusznej grubości - około 10 centymetrów. Wysłane z mojego SM-A125F przy użyciu Tapatalka
    • Skoro ma być 10mm to lepiej brać większe np 450l, litraż dwa razy większy a grubość szyby ta sama. Jeśli interesuje Cię malawi to ważna jest wielkość zbiornika, im większe tym lepsze choć nie każdy może sobie pozwolić na ogromny litraż to jednak różnica między 240l a 450l jest bardzo duża, masz przede wszystkim większy wybór gatunków, więcej ryb, mniej strat z powodu agresji.
    • Cześć, miło mi . Najprawdopodobniej będę kupował właśnie od Przemka, lub od akwaria.pro. Bardzo dziękuje za tak duży odzew, finalnie najprawdopodobniej będę brał akwarium właśnie z szyby 10mm. Przede mną jeszcze pewnie sporo czytania tego forum do tego czasu, ale już wiem w jakim kierunku działać . Wysłane z mojego SM-A125F przy użyciu Tapatalka
    • Mam i miałem już kilka różzych zbiorników od Wromaku. Nigdy nie bylo z nimi żadnego problemu. Obecny 375l stoi już 5 lat.
    • @Radiowski Witam Ziomka z pięknego miasta Torunia. 😉 Potwierdzam słowa Andrzeja. Mam od Przemka akwarium, co prawda sam je przywiozłem, bo akurat miałem wyjazd do Szczecina, ale wiem, że zorganizowałby Ci transport. Super wykonanie, zrobi co tylko zechcesz. Różne widziałem tu opinie na temat kontaktu z nim, ja zupełnie nie mogę narzekać, wręcz przeciwnie. Niemal na ostatnią chwilę udało mi się nieco powiększyć ostateczne wymiary zbiornika (początkowo miało być takie, jakie teraz planujesz) - także stawiaj od razu największe, jakie możesz, byś później nie żałował. 😉
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.