Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano
13 minut temu, Slawek-meszek napisał:

A tu nagle chcesz at 203 i może jeszcze z gąbką. Wtedy będzie wyglądało zajefajnie tak trzymaj.

Bez przesady, można to tak przysłonić, że jest prawie niewidoczne. 

Opublikowano

@SlavekG Zatem czekam na twój test i liczę na powiadomienie w tej sprawie ;) A Tobie życzę wytrwałości w całym procesie. Największą próbą może być wystartowanie akwarium bez dodawania niczego z już działającego akwarium.

Zgodnie z moją wiedzą jak pisałem już wyżej 1L dobrej ceramiki to 500-600m2 dla bakterii, niestety nie znalazłem nigdzie badań określających jaką powierzchnię posiada 1L piachu, ale śmiem twierdzić że mniejszą. Natomiast inną sprawą jest to iż jeśli mamy w kubełku określoną ilość złóż biologicznych to w jakimś stopniu dzięki temu wiemy jaką mamy powierzchnię filtracyjną.

Myślę że Twój test mógłby się posunąć o krok dalej jeśli z samymi gąbkami nie wypali i biologię zastąpić po prostu filtrem pod żwirowym.

  • Lubię to 1
Opublikowano
1 minutę temu, Sprinciu napisał:

To idąc tropem wskazanego przez Ciebie tematu nie ma sensu mieć kubełka a jedynie filtrację mechaniczną. Trochę mi się to nie spina, bo oznacza

Błędne myślenie  a jednocześnie podważasz coś co koledzy udowodnili i opisali  a nie wyczytali gdzieś w necie powielając tutaj jako swoją wiedzę. Za to ich szanuję .

4 minuty temu, Sprinciu napisał:

To idąc tropem wskazanego przez Ciebie tematu nie ma sensu mieć kubełka a jedynie filtrację mechaniczną

A czy kubełek oznacza tylko filtracje biologiczna? Nie. Wszystko zależy od wkładów. Równie świetnie może być filtrem mechanicznym.

5 minut temu, Sprinciu napisał:

Trochę mi się to nie spina, bo oznaczało by to że cała teoria producentów kubłów i wszystkich bio złóż do kubłów to bujda na resorach.

Żeby się spinało i żebyś w to uwierzył nic nie stoi na przeszkodzie abyś sam się o tym przekonał. Mało tego...jeżeli zajmujesz się akwarystyką i znasz ( zakładam , że znasz) pojęcie akwa typu LT to sam wiesz , że tam filtracja jest zbędna. Piszę to w kontekście togo w co powątpiewasz a co jest realne i prawdziwe. Fakt..przy samym piasku w naszym biotopie i tak działającej nitryfikacji trudno wymagać abyś miał wodę tylko z tego powodu kryształ. Ale biologia  funkcjonuje bardzo dobrze i ciężko nią zachwiać.

Wiem..poszedłem w głębokie OT:) Dlatego albo załóż nowy temat albo poszukaj innych , które już są i te zagadnienie jest przez nas omówione.

  • Lubię to 1
Opublikowano
1 minutę temu, Damian27 napisał:

@SlavekGdobra już rozumie mogło by tak być i wtedy coś było by jeszcze potrzebne czy to już koniec

FX-6 + prefiltr, falownik, grzałka, polecam też kontroler do grzałki o taki MH2000

 

  • Lubię to 2
Opublikowano (edytowane)
13 minut temu, pozner napisał:

Bez przesady, można to tak przysłonić, że jest prawie niewidoczne. 

Krzysiek, prawda👍 Można też wsypać trochę kolorowego żwirku, dwie ceramiczne groty, zamek, wrak statku, nurka z bąbelkami i trzy sztuczne rośliny. Wybacz, ale kolega ma 5000zł na baniak, a Ty mu proponujesz Atmana 203? Sorry za złośliwość, ale straciłem już cierpliwość do tego tematu. Bardzo szanuję Ciebie i Twoje doświadczenie, ale proszę Cię...

Edytowane przez Bartek_De
Opublikowano

@SlavekG Serio uważasz że w bloku jest potrzebna grzałka do akwarium? Moje akwa jest z dala od grzejników a blisko okna i teraz ma temperatury rzędu 24.8-25.5

Bardziej koledze bym zaproponował wiatraki na lato, chyba że ma klime w mieszkaniu. :)

Opublikowano
1 minutę temu, Damian27 napisał:

@SlavekGRozumie jak kupie filtr fx6 i ten cały prefiltr to czy będzie jeszcze coś potrzebne z filtracji ?Falownik jakiej firmy

Jeśli chodzi o filtrację jako sprzęt to tylko fx-6 i prefiltr + falownik. Falownik możesz kupić Sobo WP300M, jest tani i cichy.

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Jeżeli chcesz sprawdzić czy to pierwotniaki to nic nie rób a same znikną. Jeżeli nie znikną to znaczy , że problem leży w tym co wyżej koledzy napisali.
    • Wg mnie pierwotniaki, NO3 niewykrywalne? A powinno być. Duża wymiana wody powoduje klarowność, a potem zmętnienie ponownie wraca. Dla mnie to typowy objaw braku sprawnie działającej biologii. Nie martwił bym się w tej chwili o klarowność, uważał bym na parametry, nie podmieniał wody ponad miarę, a nawet przez chwilę w ogóle. Jak zacznie pojawiać się NO3 , podejrzewam, że zbiornik zacznie się klarować i pierwotniaki zaczną się wycofywać.
    • Możesz spróbować filtr piankowy 1 mikron + wydajna głowica. Jeśli zmętnienie nie ustąpi, to prawdopodobnie jest pochodzenia mineralnego - czyli coś może z modułów się uwalniać o rozmiarach poniżej 1 mikron. Jeśli filtr będzie się szybko zapychał (minuty) i klarowność będzie się poprawiała, to mogą być to bakterie/pierwotniaki lub coś powyżej 1 mikrona. Moduły też mogą uwalniać jakąś pożywkę dla bakterii... Z drugiej strony to dopiero 6 tygodni prawdziwego "życia" ....  biologia potrzebuje miesięcy aby wszystko grało. Może trzeba poczekać...
    • Prośba o pomoc, skończyły mi się pomysły😕 Chodzi mianowicie o przejrzystość wody a konkretnie o jej brak. Z nieznanych mi przyczyn od jakiś 2-3 tygodni walczę z mętna wodą. Nie jest to stan który występuje od początku zalania, pojawił się niedawno. Po całkowitym dojrzeniu zbiornika, woda była w miarę klarowna. Co najdziwniejsze nie zmieniło się nic jeżeli chodzi o dokładanie czegoś nowego, zmianę pokarmu czy cokolwiek innego w zbiorniku z czym mógłbym powiązać ten stan rzeczy... VID_20250331_135859.mp4 Zmętnienie wody jest w kolorze białym, widoczne normalnie gołym okiem jakby falowało w toni wodnej. Na początku myślałem, że to pierwotniaki jak przy świeżo zalanym zbiorniku. No ale nie jest to możliwe patrząc na testy wody.NO2, NO3, PO4 niewykrywalne. Woda dobrze natleniania przez sump. Biologia działa normalnie. Pokarm aller futura oraz spirulina forte podawane przez karmnik, znika w 15 sekund.  Dołożyłem do sumpa watę filtracyjną/owatę polecaną kiedyś już u nas oraz mała głowice filtra ze ściereczka z mikrofibry w zbiorniku idąc w stronę zanieczyszczenia mechanicznego. Nie pomaga. Również w zbiorniku znajduje się litr węgla aktywnego (został zalany dwukrotnie wrzątkiem). Też nie pomaga. Jedyną rzeczą jest podkręcenie podmiany wody i po ok 1,5 dnia jest w zbiorniku klarowna lecz po powrocie do kropelkowania staje się po 2 dniach znowu mleczna. Próbowałem w odstępach czasu już 3 razy i problem nadal wraca. Od wczoraj rana wrzuciłem litr żywicy PA202 luźno w pończochach do sumpa. Na razie brak zauważalnej różnicy. Prawie skończyły mi się pomysły😕 Mam jeszcze jeden ale mam nadzieję, że to nie to. Zacząłem podejrzewać moje skały DIY. Wykonane z cementu( atest BHP do kontaktu z wodą pitną) siatki rabatowej, waty szklanej oraz farb śnieżki również atest BHP do zabawek dla dzieci. Co tu może puszczać do wody? Wszystko wyschło bardzo dobrze zanim wylądowało w zbiorniku oraz wcześniej było odmoczone. Nagle zaczęło puszczać syf do wody? Po 2 miesiącach od zalania? Jak już coś to chyba powinno odrazu?  Ktoś, coś, jakieś pomysły? Na szczęście zmętnienie nie wpływa na zachowania ryb. Ale jak patrzę na akwarium to płakać się chce...    
    • @Any1977b zachęcam do opisania swojego projektu oświetlenia w dziale DIY - zaczarowany ołówek, na pewno będzie przydatne.
    • Można jak najbardziej,chociaż ja przez lata mając morskie 560l. Zrobiłem lampę na arduino,sterowanie telefonem z apki,6 kanałów więc sporo kolorów,sterowanie wiatrakami w lampie i ustawienie temperatury włączenia.profil alu 160cm i ponad 140 diód power led z soczewkami.sprawdzała się świetnie,teraz przebudowa na malawi.polecam,efekt ustawiasz z telefonem z ręku :)
    • Hej, poniżej zdjęcie mojej największej samicy saulosi. Zwrócicie uwagę na kwadratowy obrys brzucha. Jest ona najbardziej aktywna i wydaje mi się, podczas karmienia zgarnia najwięcej pokarmu. Inne ryby mają normalne sylwetki. Karmię tylko spiruliną 36% tropicala, dwa razy dziennie, szczypta pokarmu. Takie pytania: 1. Czy ktoś ma jakiś cwany sposób aby równomiernie karmić stadko i żeby mniejsze i słabsze ryby miały zagwarantowany w miarę równy udział? 2. Czy taki kwadratowy brzuch jest groźny dla zdrowia tej konkretnej ryby? Z góry dzięki za pomoc.
    • Można, ale jest trochę zabawy. Wiecej tutaj https://forum.klub-malawi.pl/topic/25011-sterownik-led-leddimmerpro-v5/page/5/#comment-392990
    • Witam Czy na tym sterowniku można zbudować belkę na diodach power led z opcją świt zmierzch? Może ktoś z forumowiczów posiada taką konfigurację
    • Remont mają czy cuś. Jeśli jest info, że oferta będzie po zakończeniu prac to trzeba czekać niestety na zakończenie prac. Czy jest sens? To Twoja decyzja, może przedzwoń do nich.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.