Skocz do zawartości

Obsada Non Mbuma 540l


Rekomendowane odpowiedzi

18 minut temu, Slawek-meszek napisał:

C borleyi odpuściłbym sobie

Protomelas spilonotus Tanzania w układzie 1+5 ewentualnie red empres

Placidochromis sp blue otter 1+4 bo Mdoka white lips nie chcesz

Otopharynx lithobatesotopharynx lithobates sulphur head lub black orange 1+2

Copadichromis trewavasae mloto ivory dla mnie najpiękniejsza rybcia 1 +1

i Aulonocara stuartgranti usisya 1+1

 

 

 

Proponujesz wszystkie gatunki z jednym samcem. Czy nie ucierpi na tym wybarwienie, tak jak Pozner twierdzi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, darianus napisał:

Non Mbuma 540L (180x50x60). Myślę o 4 gatunkach po jednym przedstawicielu z:

1. Copadichromis :

- borleyi mbenji,

- Virginalis gold,

- borleyi namalenje

2. Otophyrynx:

- tetrastigma

- lithobates

3. Placidochromis sp. "blue otter" - inne placki raczej nie wchodzą w grę

4. Aulonucara:

-stuartgranti usisya /hongi.

Z tego co wyczytałem, każdy z powyższych gatunków sprawdza się w układzie z dwoma samcami. Pytanie pierwsze, czy nie za dużo gatunków

Pokolorowałem na zielono swój wybór. Jak na non-mbunę nie są to ryby wielkie rozmiarem i nie są zbytnio agresywne. Za podstawę obsady traktowałbym grzebacza (Aulonocarę) i  toniowca (Copadichromisa). Możesz docelowo zdecydować się zostawić 4 gatunki (raczej jednosamcowo) lub  3 gatunki (rezygnując z O. lub P.). Decyzję tą możesz podjąć widząc ryby na żywo. Jak nie będą dorosłe to i tak nie będzie za ciasno.

Ale to tylko moje zdanie. Ryzyko jest zawsze, bo to żywe stworzenia.

Edytowane przez tom77
  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem jak wyglądają wielosamcowo samce Lethrinops albus, wiem jak wyglądają wielosamcowo samce Otopharynx tetrastigmy. Wiem jak wyglądają wielosamcowo mdoki. Wiem, jak mogą wyglądać ryby z non mbuny. Nie ma co generalizować, ale przy tych relatywnie łagodnych gatunkach wolałbym mniej gatunków, ale wielo (2-3)samcowo, niż więcej, ale bez tych wymuszonych drugim samcem zachowań. To są niuanse, ale po pewnym czasie z pysiami zauważalne.

Kolego @darianus nie idź w ilość, tylko w jakość. Miej świadomość, że te ryby funkcjonują na dużej powierzchni (non mbuna). Tego nie jesteśmy w stanie im zapewnić, ale im mniej gatunków, tym lepiej. 

Edytowane przez pozner
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przekonaliście mnie, idę w 3 gatunki: Aulonocara stuartgranti usisya, Placidochromis " blue otter" i skłaniam się ku Otopharynx tetrastigma. Wg literatury są mniejsze od Copadichromis borleyi mbenji. Zobaczymy jeszcze jak będzie z dostępnościa tych gatunków, póki co jestem przerażony cenami tych ryb w Tan-mal. Czy możecie polecić innych hodowców, którzy mają duży wybór non mbuma?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, pozner napisał:

Może Copadichromis borleyi Kadango? Protomelasy to agresywni terytorialiści. 

Krzysiu nie polecasz protomelasa bo agresywny, bo zajmie 3/4 akwarium. A C borleyi o wiele większy i też nie należy do baranków. A co diety Protomelasa to już po raz kolejny wychodzi, że ta ryba to roślinożerca i można ją trzymać chyba tylko z mbuną ale skąd wziąć tak dużą jak sugerujesz. 

Miałem do tej pory Protomelasa z C ivory, Aulonocarami i P Mdoka white lips  karmiłem pokarmem przeznaczonym dla miesożerców. Było ok.

Co do wyglądu samca Protomelasa dlatego też poleciłem pięć samiczek. Samczyk ten jest jurny i będzie cały czas pięknie wybarwiony. Nie potrzebuje drugiego samca aby wyglądać.

  Coadichromis mloto ivory żył swoim życiem nikomu nie wadząc i podobna sytuacja była z aulonami. Stado Mdoki white lipsa dopełniała wszystkiego.

Akwarium nie jest wcale małe, mogło by być szersze ale już nie przesadzajmy aby tam włożyć 3 gatunki i 15 ryby.

Każdy z nas ma inne doświadczenia bo każda ryba jest inna i stąd te nieścisłości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, darianus napisał:

skłaniam się ku Otopharynx tetrastigma

 

2 godziny temu, darianus napisał:

Czy możecie polecić innych hodowców, którzy mają duży wybór non mbuma?

O. tetrastigma mam od września. Samiec alfa ma dopiero ok 8cm ale już się pięknie wybarwia, szczerze polecam, niesamowita ryba... a do jej optymalnego wybarwienia przecież jeszcze daleko :)
Ja tetrastigmę kupowałem w Tanganika Konin u Sebastiana i bardzo polecam. Ma sporo malawi w tym non-mbuna a ceny niższe niż TanMal. Jego oferta jest na olx ale raczej nie pełna, bo na żywo widziałem że ma tego więcej.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Slawek-meszek napisał:

Krzysiu nie polecasz protomelasa bo agresywny, bo zajmie 3/4 akwarium. A C borleyi o wiele większy i też nie należy do baranków.

Zaproponowałem borleyi jako gatunek, który mógłby poradzić sobie z Protomelasem. Jak nie widzę Protomelasa, tak nie widzę Kadango. 

Miałem P. steveni i zdominował cały zbiornik. Jedynie mdoki dawały sobie z nim radę, ale to była cały czas walka o pozycję w akwarium. Tetrastigmy nie istniały. C. mbenji czy virginalis gold są delikatniejsze od Kadango i wątpię, żeby dały sobie radę z Protomelasem. Moje doświadczenia z Protomelasem nie są odosobnione. Tomek ( @tom77) miał imperiale i też dały mu się we znaki. Są też relacje w necie.

1 godzinę temu, Slawek-meszek napisał:

Miałem do tej pory Protomelasa z C ivory, Aulonocarami i P Mdoka white lips  karmiłem pokarmem przeznaczonym dla miesożerców. Było ok.

Ale miałeś spilonotusa? Jeśli tak, to nic dziwnego że było ok. U mnie ze steveni nie było ok. 

1 godzinę temu, Slawek-meszek napisał:

Co do wyglądu samca Protomelasa dlatego też poleciłem pięć samiczek. Samczyk ten jest jurny i będzie cały czas pięknie wybarwiony. Nie potrzebuje drugiego samca aby wyglądać.

Nie masz porównania, jak by wyglądał przy drugim samcu. U mnie tetrastigmy, czy L. albusy, czy C. geertsi dostawały takich kolorów, których nie widziałem na żadnym zdjęciu ani opisie. Oczywiście do tego muszą być sprzyjające warunki w akwarium. Tetrastigmy zaczęły pokazywać swoje pełne piękno dopiero, gdy pozbyłem się Protomelasów i mdok. Do tego czasu były wybarwione, ale tak normalnie. du*y nie urywało😉

2 godziny temu, Slawek-meszek napisał:

Akwarium nie jest wcale małe, mogło by być szersze ale już nie przesadzajmy aby tam włożyć 3 gatunki i 15 ryby.

Tak jak pisałem, miałem podobne (180x55x50)

2 godziny temu, Slawek-meszek napisał:

 

i to dla non mbuny nie jest szał. To jest trochę więcej od minimum. Jeśli kolega chce oglądać maksymalnie szczęśliwe i wybarwione ryby, to powinien zostać przy max trzech gatunkach (i to właśnie tych spokojniejszych). Ja bym trzymał dwa. Trzy gatunki po 2/3 samce i 3/4 samice to ok. 20 ryb i to jest max dla takiego akwarium. Wiem, że korci, żeby umieścić jak najwięcej gatunków, ale mniejsza ilość odwdzięcza się jakością. To samo zresztą dotyczy mbuny. Kolory i zachowania tetrastigmy, gdy pozbyłem się Protomelasów i mdok zrekompensowały mi ich brak wielokrotnie (zdjęcia są w galerii).

Zwróć uwagę, że w naturze non mbuna żyje w luźnym, otwartym, przestrzennym środowisku. Upychanie czterech, a nawet trzech gatunków w takiej kałuży musi odbić się na zachowaniu i wyglądzie ryb. 

C. geertsi, gdy zostały same w akwarium, dopiero wtedy zaprezentowały się w pełni, włącznie z gniazdem tarliskowym na prawie pół akwarium. I o to powinno chodzić.

2 godziny temu, Slawek-meszek napisał:

Każdy z nas ma inne doświadczenia bo każda ryba jest inna i stąd te nieścisłości.

Zachowania ryb determinują też warunki w akwarium. U mnie mdoki były agresywne i terytorialne. Wpływ na to miał pewnie Protomelas, gdyż przy nim wychowywały się (dokupiłem je, gdy on był już dojżały). Gdyby go nie było, gdyby były spokojniejsze gatunki, może też byłyby inne. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, pozner napisał:

Nie masz porównania, jak by wyglądał przy drugim samcu.

Nie mam porównania jakby wyglądał Protomelas Spilonotus przy drugim samcy gdyż alfo poradził sobie z dwoma innymi. Podobnie było u red empresa. Samiec alfa nie chciał mieć rywal więc .....

Modoki uosobienie spokoju.

Temat praktycznie zakończony autor tematu już podjął decyzję.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Slawek-meszek napisał:

Nie mam porównania jakby wyglądał Protomelas Spilonotus przy drugim samcy gdyż alfo poradził sobie z dwoma innymi. Podobnie było u red empresa. Samiec alfa nie chciał mieć rywal więc .....

Za małe akwarium😉

Co do zakupu ryb, niestety non mbuna nie jest zbyt popularna wśród hodowców z prostego względu. Młode mają kolor samicy, czyli są szare. Ciężko laika przekonać do zakupu takich ryb. Tylko ktoś, kto wie czego chce, kupi takie ryby. Dla hodowcy to za mało. Dlatego skupiają się na mbunie. 

Aulonocarę (co prawda) hongi możesz kupić u Fuljera przez Malawiana. Tetrastigmę i blue otter znalazłem na OLX. Pierwsza jest w Koninie, druga w Gdyni. Może warto się bujnąć? 

Tak na marginesie, gdybyś był członkiem Klubu, miałbyś 10% zniżki. Przy cenach TM to jest kawałek grosza (kilka lat składek😉

Edytowane przez pozner
  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.