Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam.

Czym polecacie karmic narybek żeby w miarę szybko rosły? Mowa tutaj o rybkach niedawno wyplutych i takich z miesiąc +

Rozumiem że drobno pokruszony pokarm w płatkach bo tak do tej pory dawałem a coś z mrozonek co jakiś czas cos i jak tak to co można dawać?

 

Opublikowano

Dokładnie jak piszesz, rozdrobniony pokarm płatkowy. Nic więcej nie dodawaj, tym bardziej mrożonek. Z pokarmem mrożonym różnie może być i jeszcze jakieś diabelstwo zainfekuje Ci wodę, młode są mniej odporne to jeszcze Ci padną. 

Opublikowano

Napiszę ciekawostkę, przypadek który miałem kiedyś z narybkiem.

Do akwarium z miesięcznym narybkiem wpuściłem samice która wypluła młode. Te miesięczne zaatakowały świeżo wyplute młode jak tylko odłowiłem samicę. Nie podejrzewałem że tak się stanie. Miesięczne zabiły połowę świeżo wyplutych młodych i przez kolejne dni jadły je razem ze świeżo wyplutymi młodymi które przeżyły. Nastąpił bardzo duży, szybki przyrost masy ciała narybku, zwłaszcza u tych miesięcznych. Jak widać mięso spowodowało bardzo duży, szybki przyrost masy ciała. Oczywiście nie polecam tego robić ani karmić narybku mięsem. Przypadek ten proszę potraktować wyłącznie jako ciekawostkę. Narybek był mbuny.

Narybek można karmić tym co dorosłe ale rozdrobniony pokarm płatkowany.

  • Lubię to 2
Opublikowano

@Tomasz78 Tomku..od kilku dni widzę u siebie jakiś narybek ( wiem jaki) wielkości 3 cm..nie odławiam bo zawsze  narybek był zjadany. Nie karmię go specjalnie....daję tylko pokarm dla dorosłych w tym mrożonki .....a narybek rośnie:) Czyli jakoś sobie radzą..a glonów u mnie brak.

Opublikowano

Tak jak koledzy napisali.

Rozdrobnione płatki 2-3x dziennie.

Osobiście to mrożonek bym nie podawał. 

Ewentualnie Tropical Pro Defence Hi Protein 60% lub mikro-vit hi protein.

Opublikowano
7 minut temu, AndrzejGłuszyca napisał:

Tomku..od kilku dni widzę u siebie jakiś narybek ( wiem jaki) wielkości 3 cm..nie odławiam bo zawsze  narybek był zjadany. Nie karmię go specjalnie....daję tylko pokarm dla dorosłych w tym mrożonki .....a narybek rośnie:) Czyli jakoś sobie radzą..a glonów u mnie brak.

No oczywiście że sobie radzą, jedzą to samo co dorosłe. Jedna czy kilka sztuk młodych zazwyczaj ma duży, szybki przyrost w akwarium z dorosłymi jeśli mają kryjówki i odpowiednią ilość pokarmu którą zdołają spożyć tak żeby same nie zostały spożyte przez dorosłe.

Ale uważałbym na karmienie narybku jeśli jest w osobnym akwarium cały miot. Bo zależy jak duże akwarium i jak dużo narybku, trzeba uważać żeby nie podać za dużo pokarmu lub zbyt dużego gabarytowo bo młode nie dadzą rady go szybko zjeść i woda może ulec zatruciu i wtedy narybek może zachorować lub wszystkie mogą zdechnąć. Również zbyt dużą ilością pokarmu można narybek przekarmić i tu też trzeba uważać.

Dlatego też osoby z małym doświadczeniem niech lepiej karmią rozdrobnionym pokarmem płatkowym. Ja natomiast mógłbym karmić też mrożonkami i mięsem nawet narybek roślinożernej mbuny, oczywiście małymi ilościami z wyczuciem, bacznie obserwując co się dzieje. Ale ja to jestem ja a osoba z małym doświadczeniem to co innego więc takie karmienie to na własne ryzyko.

Opublikowano
6 minut temu, Tomasz78 napisał:

Dlatego też osoby z małym doświadczeniem niech lepiej karmią rozdrobnionym pokarmem płatkowym. Ja natomiast mógłbym karmić też mrożonkami i mięsem nawet narybek roślinożernej mbuny, oczywiście małymi ilościami z wyczuciem, bacznie obserwując co się dzieje. Ale ja to jestem ja a osoba z małym doświadczeniem to co innego więc takie karmienie to na własne ryzyko.

Zgadzam  się w całej rozciągłości. To co opisałem u siebie to bardziej jako pewnego rodzaju ciekawostkę mówiącą , że nie muszę specjalnie dbać o pokarm dla nich bo  ja nie choduję narybku . On jakoś teraz przerwał a zawsze był zjadany..stąd moja beztroska wobec niego:)

  • Lubię to 1
Opublikowano

Wiem, że dużo osób dla młodych nastawia larwy Artemii dla narybku. Jest bardzo drobniutka po wykluciu i narybek może ją spożywać przez 2 dni od wyklucia.

Tu temat o hodowli Artemii:

 

  • Lubię to 1
Opublikowano

Ja zawsze karmiłem narybek tym sam co dorosłe ryby, tylko odpowiednio rozdrobnionym. Narybkowi wielkości ok 1cm podawałem mrożonego oczlika co drugi dzień a rybki rosły w oczach...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

Ogłoszenia



  • Posty

    • U mnie piwnica jest   pod akwarium więc dużo robi grawitacja, jednak kiedyś robiłem tak jak ty możesz przez ścianę i też funkcjonowało, wygoda  jest niewyobrażalna, więc się zastanów, samo to, że nigdy nie zalejesz podłogi w salonie przy podmianie, w garażu już to nie jest takie straszne. To była moja karta przetargowa z kobietą, by w salonie nie było syfu.
    • Jest normalnie garaż ogrzewany 😉 Tak czy siak grzałka jakaś by musiała być plus pompa z izolacją która tam niby trzyma temperaturę i pianki na rury. Będziemy myśleć 😁
    • Pytanie czy garaż masz ocieplony/ogrzewany. Jeżeli nie to weź pod uwagę fakt, że temperatura powietrza w garażu może wpływać na temperaturę wody w filtracji i tym samym w akwarium. Musisz wtedy przewidzieć dodatkową zabudowę filtracji od strony garażu z izolacją np. styropianem 🙂 
    • @yaro rozumiem co masz na myśli. Ja kończę w maju dopiero 40 lat, aktywny fizycznie jestem w miarę więc nie będzie chyba problemów Wiadomo że wszystko wyjdzie w praniu podczas składania rurek, korpusów, kolanek na sucho bez klejenia, więc zawsze będzie można zrobić jakieś korekty  To akwarium planuje mieć najdłużej do 4-5 lat ponieważ za około tyle, będę robił remont całego salonu, kuchni, jadalni i zbiornik będzie budowany na cala ścianę. Już mam to zaplanowane i dogadane z moją kobietą. Zbiornik ma mieć wymiary 384 x 100 x100 (3840 litrów brutto) Dwiema szybami, frontowa i jedna boczna. Możliwe że będzie głębsze i wyższe ale to zależy ile miejsca będzie po usunięciu kawałka ściany w kuchni  Moja kobieta mnie kocha ale ma mnie już dość czasami xD I tak się dziwie że jeszcze ze mną jest   Właśnie wpadłem na pomysł taki że jak nie będzie miejsca i źle by się odkręcało korpusy podczas wymiany waty to jest opcja przewiercenia się przez ścianę do garażu i tam zrobić filtracje   Czemu ja na to wcześniej nie wpadłem ???  Ale ogólnie rozwiązanie tego narurowca jest ok ? Pozdrawiam i miłego dnia    
    • To dorzucę tylko jedno, Dlaczego zrezygnowałem z narurowców pod akwarium na rzecz kubełków? Szlak trafiał mnie gdy musiałem leżeć ba podłodze by odkręcać co tydzień korpusy. Sprawdź sobie ile miejsca będziesz miał jeśli chodzi o dostęp do korpusów, bo o ile wymiana raz na jakiś czas jak w przypadku kubełków jest do akceptacji, to cotygodniowe ćwiczenia gimnastyczne w szafce mnie osłabiały. Wróciłem do narurowca gdy mogłem go zamontować w piwnicy i wymieniać wkłady na stojąco.
    • Witam. Przespałem się z tym tematem i zrobiłem dzisiaj w pracy mały test. Mianowicie, zastosowanie kolanek 45 stopni spowoduje ze sam narurowiec będzie bardzo ale to bardzo długi. Mówię tu o zastosowaniu kolanek 45 stopni w zasadzie wszędzie, przed korpusami i za nimi. Tak jak na pierwszym i drugim rysunku. Gdzie nie było by praktycznie nigdzie rurek prostopadle, tylko po skosie ewentualnie równolegle. Test zrobiony ale niestety nie mogłem tego nagrać bo nie mogę używać telefonu w pracy za bardzo. Sprawdziliśmy jak woda grawitacyjnie przepływała przez kilka rurek i kolanek 45 stopni, co prawda bez korpusów do pojemnika i to samo zrobiliśmy na kolankach 90 stopni. Zbudowaliśmy podobne do siebie konstrukcje. Tak więc woda lepiej przepływa na kolankach 45 stopni, pojemnik 50 litrów napełnił się szybciej o około 2-3 sekundy. Czy to rzetelny test? Ciężko stwierdzić ponieważ nic nie robiło oporu dla tej wody. Tak czy siak jest jeden problem i to nie mały, zbudowanie całego narurowca w ten sposób, to braknie mi salonu na niego. Niestety wyszedłby dosyć długi. Po takiej krótkiej aranżacji tych rurek ten na kolankach 45 stopni już odstawał o kilka dobrych centymetrów a co dopiero na całym systemie.  Dodam tylko że rurki były stalowe średnica wewnętrzna 25mm, bo pcv nie mamy u mnie w pracy ale zawory kolanka itp. wszystko było.  Wiec pozostaje zbudowanie narurowca tradycyjną metodą.  Chociaż w pewnych miejscach zastosowałbym kolanka 45 stopni. To mój najnowszy prototyp narurowca z dwoma wlotami, z jednej strony rzecz jasna. Sugerowałem się tematami od @rekawiczka @stan @aurban6 i oczywiście nie ujmując nikomu innemu bo każdy dołożył przysłowiowego grosza swojej wiedzy W najbliższym czasie trzeba pospawać stelaż pod akwarium i później zbudować filtracje Jakby ktoś miał jeszcze jakieś sugestie co do ostatecznego myślę już rysunku to wysłucham z chęcią Pozdrawiam.
    • @rafalniski  O ten temat chodziło? Post 40  i dalej   
    • Co do przepływu to ja przez ostatni rok zmniejszyłem pompę 25/40 na I bieg i ogarnia spokojnie moja 500 z dużym przerybieniem. Ważne aby był odpowiedni obieg wody Przezroczyste korpusy niestety ścierają się wewnętrznie. Po 7 latach w biologi zeżarło mi te wypustki na dole  a wczoraj jeden z korpusów  poprzez mikrodziureczkę zaczął puszczać wodę. Dobrze, że popatrzyłem pod akwa. Ja bym wolał korpusy nieprzezroczyste bo chyba są mocniejsze.
    • Zawsze mogę rozwiercić korpusy. Te korpusy posiadam u siebie w domu(link na dole) w instalacji i producent deklaruje przepływ do 4000 litrów/ h. Troszkę droższe są ale ja na filtracji oszczędzać nie chce.  Co do BB10 problem jest taki że nie znalazłem transparentnych no i cena w porównaniu do innych rozwala 😁 https://allegro.pl/oferta/wessper-pojedynczy-korpus-filtr-wstepny-do-wody-1-17685366315?srsltid=AfmBOooUPk0u8GTOhZ7cjXZCpK6h23uVjxVYQ2kC75d0itBohz_kwjyb Czy mi zależy aż tak bardzo na przepływie? I tak i nie. Pomyślałem o zastosowaniu kolanek 45° ze względu na łatwiejszy przepływ wody, może to spowodować cichszy układ że tak powiem. Bez wibracji rezonansu czy co tam występuje w układzie 😁 A jak woda ma łatwiej to i wydajność się zwiększy, więc to już samo za siebie mówi. Dlatego właśnie założyłem ten temat aby omówić to, zza i przeciw. Wrócę z pracy to siądę jeszcze nad tym i będę myślał 😉  
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.