Jump to content

Jak zamontować deszczownię?


naporro

Recommended Posts

Hej ;) jak w temacie.


Chciałbym , żeby spełniała funkcję napowietrzania. Powinienem ja umieścić nad taflą wody? Czy poniżej i skierować wylot do góry? tak, żeby strugi wydostawały się ponad i opadały?

Link to comment
Share on other sites

Jeśli ma ona napowietrzać Tobie wodę w akwa powinna być zamontowana nie co nad lustrem wody, wystarczy że wylot wody skierujesz poziomo a siła kubełka zrobi swoje. Ja mam zatopioną deszczownicę i sam ruch wody się sprawdza w zupełności.

Link to comment
Share on other sites

Jeśli ma ona napowietrzać Tobie wodę w akwa powinna być zamontowana nie co nad lustrem wody

Oczywiście, że się nie zgadzam :twisted: to jest jedna z opcji, ale nie jedyna i nie najlepsza. Zamontowanie deszczowni nad lustrem wody owszem, będzie ją natleniać, ale również skutecznie zakłócać nasz spokój w domu oraz, czego ja osobiście nie lubię, tworzyć bąbelki w wodzie.


Najlepiej jest zamontować deszczownię pod wodą, 6-7cm, ustawić tak, żeby dmuchała na lustro wody. Ale nie pod kątem prostym, tylko tak 50-60 stopni :P Tafla jest mocno poruszana, nie ma bąbelków, nic nie słychać :D

Link to comment
Share on other sites

Każdy może mieć swoje zdanie na ten temat. Wszyscy piszą o stworzeniu pysiom naturalnego klimatu więc i trochę szumu się przyda :) nie sądzę aby w jeziorze malawi panowała totalna cisza :) Próbowałem sposobu o którym piszesz sision i po 2 dniach moje pysie oddychały jakby oglądały jakiś dramat. Ruch wody swoją drogą a napowietrzanie swoją. W końcu skądś to powietrze musi się w zbiorniku brać.

Link to comment
Share on other sites

Popieram sisiona od zawsze ustawiam tak deszczownice jak On z tym że troszkę płycej gdzieś na 3-4 cm pod taflą wody. Nigdy nie miałem objawów przyduchy. Bezszelestnie , bez pęcherzyków powietrza.

Link to comment
Share on other sites

ostatnio wdepnąłem do starego "znajomego", i zobaczyłem akwarium 60l, a w środku czarna woda (10 cm, w tym 3 cm żwyrek i grzałka 100W) ... pytam się żyje tam coś ? a gość mówi .. 6 ryb, nie sprawdzałem od 4rech miesięcy, bo wtedy się pokarm skończył...


dolałem wody do samej góry, odkopałem filtr, przeczyściłem włączyłem, włączyłem światło (lampka)... i nie było widać kompletnei nic.. żwirku z góry też, tylko szlam... filtr po 15 minutach się zapchał.. wymyłem, ściągając z gąbki szlam, (dziwna czarna maź)... (myłem filtr jeszcze 2 razy) po godzinie, ujrzałem... 2 x kiryski (piękne ryby) neonke, razbore i glonojada (15 cm)...

(wszystkie ryby wyglądały świetnie i były przeżarte (tylko czym?)a teraz podsumowanie... te ryby przeżyły w skrajnych warunkach 4 miesiące(albo i dłużej, o 4rech miesiącach on mi powiedział), brak filtracji, brak światla, no3 to tam było pewnie 150.. pomijając napowietrzanie i karmienie.. zatem twoje rybki nie dyszały z braku tlenu, może poprostu zmeczyły się pływająć :D pozdrawiam!

Link to comment
Share on other sites

Logika podpowiada że wymiana gazowa odbywa się przy kontakcie wody z powietrzem. Lustro wody gdy jest poruszane, "ociera" się o powietrze absorbując tlen i oddając dwutlenek węgla powstały z procesów zachodzących w wodzie, w tym i z oddychania ryb. Jeżeli wtłaczamy "bąbelki" pod wodę to troszkę przyspieszamy natlenianie poprzez większą sumarycznie powieszchnię wymiany gazowej każdego bąbelka. Powstaje pytanie, czy w Malawi są bąbelki ? :roll: :wink: Jeżeli chcecie oglądać ryby w toni bąbelkowej to proszę bardzo :!: Ja wybieram ruch lustra. Przecierz każdy producent robi tak wylot z filtra zewnętrznego, że zawsze deszczownia jest pod wodą, więc po co takie pytania na forum po raz kolejny :?: Nigdy nie stosowałem deszczowni bo szpecą akwa ! Ustawiam tak wylot że jest blisko powieszchni wody powodując jej poruszanie się i "falowanie".

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.


×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.