Jump to content

Jak zamontować deszczownię?

naporro

Recommended Posts

Hej ;) jak w temacie.

Chciałbym , żeby spełniała funkcję napowietrzania. Powinienem ja umieścić nad taflą wody? Czy poniżej i skierować wylot do góry? tak, żeby strugi wydostawały się ponad i opadały?

Jeśli ma ona napowietrzać Tobie wodę w akwa powinna być zamontowana nie co nad lustrem wody, wystarczy że wylot wody skierujesz poziomo a siła kubełka zrobi swoje. Ja mam zatopioną deszczownicę i sam ruch wody się sprawdza w zupełności.

Jeśli ma ona napowietrzać Tobie wodę w akwa powinna być zamontowana nie co nad lustrem wody

Oczywiście, że się nie zgadzam :twisted: to jest jedna z opcji, ale nie jedyna i nie najlepsza. Zamontowanie deszczowni nad lustrem wody owszem, będzie ją natleniać, ale również skutecznie zakłócać nasz spokój w domu oraz, czego ja osobiście nie lubię, tworzyć bąbelki w wodzie.

Najlepiej jest zamontować deszczownię pod wodą, 6-7cm, ustawić tak, żeby dmuchała na lustro wody. Ale nie pod kątem prostym, tylko tak 50-60 stopni :P Tafla jest mocno poruszana, nie ma bąbelków, nic nie słychać :D

Każdy może mieć swoje zdanie na ten temat. Wszyscy piszą o stworzeniu pysiom naturalnego klimatu więc i trochę szumu się przyda :) nie sądzę aby w jeziorze malawi panowała totalna cisza :) Próbowałem sposobu o którym piszesz sision i po 2 dniach moje pysie oddychały jakby oglądały jakiś dramat. Ruch wody swoją drogą a napowietrzanie swoją. W końcu skądś to powietrze musi się w zbiorniku brać.

Popieram sisiona od zawsze ustawiam tak deszczownice jak On z tym że troszkę płycej gdzieś na 3-4 cm pod taflą wody. Nigdy nie miałem objawów przyduchy. Bezszelestnie , bez pęcherzyków powietrza.

ostatnio wdepnąłem do starego "znajomego", i zobaczyłem akwarium 60l, a w środku czarna woda (10 cm, w tym 3 cm żwyrek i grzałka 100W) ... pytam się żyje tam coś ? a gość mówi .. 6 ryb, nie sprawdzałem od 4rech miesięcy, bo wtedy się pokarm skończył...

dolałem wody do samej góry, odkopałem filtr, przeczyściłem włączyłem, włączyłem światło (lampka)... i nie było widać kompletnei nic.. żwirku z góry też, tylko szlam... filtr po 15 minutach się zapchał.. wymyłem, ściągając z gąbki szlam, (dziwna czarna maź)... (myłem filtr jeszcze 2 razy) po godzinie, ujrzałem... 2 x kiryski (piękne ryby) neonke, razbore i glonojada (15 cm)...

(wszystkie ryby wyglądały świetnie i były przeżarte (tylko czym?)

a teraz podsumowanie... te ryby przeżyły w skrajnych warunkach 4 miesiące(albo i dłużej, o 4rech miesiącach on mi powiedział), brak filtracji, brak światla, no3 to tam było pewnie 150.. pomijając napowietrzanie i karmienie.. zatem twoje rybki nie dyszały z braku tlenu, może poprostu zmeczyły się pływająć :D pozdrawiam!

Logika podpowiada że wymiana gazowa odbywa się przy kontakcie wody z powietrzem. Lustro wody gdy jest poruszane, "ociera" się o powietrze absorbując tlen i oddając dwutlenek węgla powstały z procesów zachodzących w wodzie, w tym i z oddychania ryb. Jeżeli wtłaczamy "bąbelki" pod wodę to troszkę przyspieszamy natlenianie poprzez większą sumarycznie powieszchnię wymiany gazowej każdego bąbelka. Powstaje pytanie, czy w Malawi są bąbelki ? :roll: :wink: Jeżeli chcecie oglądać ryby w toni bąbelkowej to proszę bardzo :!: Ja wybieram ruch lustra. Przecierz każdy producent robi tak wylot z filtra zewnętrznego, że zawsze deszczownia jest pod wodą, więc po co takie pytania na forum po raz kolejny :?: Nigdy nie stosowałem deszczowni bo szpecą akwa ! Ustawiam tak wylot że jest blisko powieszchni wody powodując jej poruszanie się i "falowanie".