Skocz do zawartości

Moje spostrzeżenia na temat gąbek do AC2000 i słabszych (1000 , 1500)


Rekomendowane odpowiedzi

2 minuty temu, Bartek_De napisał:

Jesli w swoim teście z gąbką 45ppi zauważę choć niewielki spadek wydajności pompy, zamierzam zmienić gąbkę na 20 lub 30pp

Ja tylko odniosłem się do gąbek stosowanych przy pompie AC2000 . U mnie jak się zatykała to zasysała się do środka:)

Edytowane przez AndrzejGłuszyca
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tylko odniosłem się do gąbek stosowanych przy pompie AC2000 . U mnie jak się zatykała to zasysała się do środka:)
Rozumiem. Nie potraktowałem Twojego tematu jako "konkureencji" wyciągam z niego wnioski. Biorąc pod uwagę wydajność pompy c.o. która jest znacznie większa niż AC2000 gąbka również może być zasysana do środka

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawy temat Andrzeju! 👍 W czasach gdy u mnie mechanikę ogarniał Aquael Turbo byłem raczej zwolennikiem waty w prefiltrze. Teraz w kaseciaku na wejściu mam właśnie gąbkę 45 ppi szerokości 5cm. Na koniec maja w komorze grzałki zamiast tytułowej grzałki wstawiłem dodatkową gąbkę 10 ppi szerokości 2cm - nie zauważyłem jednak różnicy w jakości wody (bardziej w celu dodatkowego złoża biologicznego) . Jednak twój temat skłania mnie do tego by zastąpić w ramach testu 5 cm gąbkę 45 ppi na tej samej szerokości gąbkę 10/20ppi. Nie chodzi mi tu o klarowność wody, bo z tym nie mam problemu, ale zastanawia mnie fakt czy gąbka 10ppi wytrzyma dłużej bez czyszczenia niż moja 45 ppi. Także dzięki Andrzej, zaś czeka mnie wydatek 😋🤣

Edytowane przez Mróz
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Bartek_De napisał:

Rozumiem. Nie potraktowałem Twojego tematu jako "konkureencji"

:) Nawet o tym nie pomyślałem. :)

4 minuty temu, Mróz napisał:

W czasach gdy u mnie mechanikę ogarniał Aquael Turbo byłem raczej zwolennikiem waty w prefiltrze.

Też to rozwiązanie stosuje na zasysie do biologa...czyli Eheim z watą w środku.

4 minuty temu, Mróz napisał:

ale zastanawia mnie fakt czy gąbka 10ppi wytrzyma dłużej bez czyszczenia niż moja 45 ppi.

Myślę , że tak będzie. Ale to sam musisz się przekonać. Mnie Krzysztof przez kilka lat nie przekonał;)

Edytowane przez AndrzejGłuszyca
  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@AndrzejGłuszyca gąbka którą pokazałeś w poście nr.1 na pierwszym zdjęciu jest gradacji ppi60 ,więc nic dziwnego że szybko się zapycha :) .Wypróbuj sobie tą gąbkę na zasysie Aquaela - https://allegro.pl/oferta/gąbka-czarna-kwadratowa-20x10x10cm-45ppi-e-7699629079

Jestem pewny,że ta gąbka wytrzyma spokojnie 2-3 tygodnie bez czyszczenia ;) 

Tutaj poniżej zdjęcie moich gąbek ppi45.

Gęstość ppi jest też zależna od danego producenta gąbek.Czarna gąbka ma takie same ppi 45 jak niebieska, ale porównując obie widać gołym okiem,że niebieska gąbka jest gęstsza niż czarna pomimo, że to mają samo ppi. 

60508320_2158323164263051_8690535168592576512_n.jpg.9c838f0f4433fc54dc13c5a0acbb72de.jpg

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Bartek_De napisał:

Cenne spostrzeżenia Andrzejuemoji106.png Jesli w swoim teście z gąbką 45ppi zauważę choć niewielki spadek wydajności pompy, zamierzam zmienić gąbkę na 20 lub 30ppiemoji3.png

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka
 

Do filtrów, które mają działać przez dłuższy czas bez czyszczenia ( np w hamburskich) zalecane są gąbki 30 ppi lub łączone różnych wartościach ppi.

https://fish2water.com/hamburg-matten-filter.php

http://www.swisstropicals.com/faq/

  • Lubię to 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W każdym bądź razie gąbki z wysokim ppi do filtracji mechanicznej typu pompa AC2000, 1500  nie będą przeze mnie polecane.

8 godzin temu, egon44 napisał:

.Wypróbuj sobie tą gąbkę na zasysie Aquaela - https://allegro.pl/oferta/gąbka-czarna-kwadratowa-20x10x10cm-45ppi-e-7699629079

Zastosowałem tę :

 

ppi30.jpg

Różnice i spostrzeżenia opisałem w poście nr1.

Edytowane przez AndrzejGłuszyca
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dla odmiany stosuje przy AC2000 wate JBL z prefiltrem Eheim.
Co tydzień czy półtora nowa wata.
Woda klarowniejsza niż gabki i "czyszczenie" sprowadza się do wymiany waty na nową. Kupy nie wypadają przy wyciąganiu.

Używałem dwóch gąbek 30ppm naprzemiennie jednak opcja z watą do mnie bardziej przemówiła.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.