Skocz do zawartości

Problem z wodą


policeman

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wczoraj dokonałem podmiany 20% wody przed podmiana zrobiłem test na no3 i wyszło mi coś około 40mg/l dziś rano myśląc że ta wartość spadnie dokonałem pomiaru i znów jest 40mgl

zbiornik to 275l ale wody wchodzi 215l więc podmieniłem około 43l co mam zrobić w takiej sytuacji podmieniać dalej rybek w akwarium jest około 19 2-4cm -Ps. Saulosi akwarium funkcjonuje od początku lutego a to była pierwsza więksa podmiana wody ostatnio podmieniałem tylko 10% żeby w nowym akwa bakteri nie wytępić a i testy JBl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź po pierwsze wodę w kranie.

Może u Ciebie kranówa ma wysokie NO3?

Potem sprawdź test , najlepiej na jakiejś pewnej wodzie RO+DI , a jeśli tam też coś pokaże to zmień test:)

Nie wiem jak jest w JBL-ach ale u Sery , czy jest 40 czy 100mg/l to i tak kolor jest jednakowy.

Więc może próbkę wody do badania rozcieńcz pół na pół z wodą RO lub destylowaną i znowu zrób test.

Jeśli wyjdzie to samo to znowu rozcieńcz:)


Jeśli wskazania się nie zmienią to zmień test.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile razy mierzyłeś to NO3 w kranie? Ten parametr potrafi być inny w różnych dniach, a nawet porach dnia. U mnie wodociągi czasem sprzedają wodę z no3=0 innym razem no3 wynosi 40 :?


Gdzieś czytałem, że najlepiej wodę do podmian „czerpać” w niedziele wieczorem bo przez weekend jest pobierane dużo mniej wody i stacje uzdatniania pracują wydajniej. Nie wiem ile w tym prawdy, z ciekawości badałem no3 właśnie w niedziele i było różnie - 0, 10, 40…

A tak w ogóle czy polskie wodociągi/stacje uzdatniania wody usuwają z wody no3? Czy zależy to od dobrego ujęcia wody i stanu wodociągów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no dobrze przyznam się bez bicia że przed podmiana robiłem to wcześniej ale teraz moje pytanie czy podmienić jeszcze raz wodę oczywiście ja zbadać czy się nadaje czy czekać jeszcze kilka dni



Edit: przed momentem robiłem testy kranówki wyszło no3-0 mam podmienić ta wodę i w jakiej ilości

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy obserwujesz przy tym jakieś zachowania ryb odbiegajace od normy? ocieraja sie?

Sluchaj moze w ramach eksperymentu sprobowac podmienic wode na destylowana jeden raz i zobaczysz czy wplynie to na parametry, na jak dlugo etc. Nie wiem, czy destylowana sie poleca w ogole, ale jesli jest ona wolna od NO3 to powinno pomoc.

Ja u siebie mam podobny problem, tzn. NO3 na poziomie ok 30mg. Wiem ze to nie jest optymalne dla ryb, ale na razie nie mam jeszcze żywicy czy innych magicznych kulek do zbijania NO3. Być może w Twoim przypadku jest to jakaś opcja - nie pamiętam jak ten specyfik się nazywa, ale wkłada sie to do filtra i jest wielokrotnego użycia. Poszukaj na forum najlepiej. Nie chcę siać fermentu etc. ale u ryb nie zauważam żadnych objawów typu ocieranie się, etc. Albo się przyzwyczaiły (sic!) albo takie stężenie nie powoduje u nich podobnych reakcji. Chcę powiedzieć tyle, byś nie panikował gdyż stężenie NO3 musi być z tego co wiem przynajmniej dwukrotnie wyższe by zabiło ryby (z tego co czytałem gdzieś tu na forum chyba przeżywały nawet w 100mg). Dlatego tylko spokój ;)

Pozdrawiam i sam z zainteresowaniem śledzę ten wątek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Witam.Dziś rano zauważyłem samiczkę która ma spowolnione ruchy i jakby była inkubowana.Nie wiem czy coś zauważycie na zdjęciu ,jednak warto zapytać.Wiek 1 rok.
    • Witam.Dołączam do pytania. Dziś zauważyłem ospałą rybę .Wygląda na to że chce jeść ale nienadąża za innymi.Czasem odgania inne samice od siebie.Czy waszym zdaniem inkubowana saulosi?
    • Hej. Kupiłem przeloty przez szkło jak na foto. Zasys oraz wylot chce zrobić w dnie akwa. Wystarczy to skręcić dobrze czy dać dodatkowo np. silikon akwarystyczny ? Dzięki
    • Ja kleiłem PVC do szyby na tył i dno  Soudal Silirub Cleanroom Trzymało bez problemów. Ma konsystencję bardziej kleistą niż silikon. Niestety długo schnie i jest tylko biały kolor Jak teraz odrywałem tło to trzymało całkiem nieźle po 5 latach. Wg producenta Trwale elastyczny uszczelniacz na bazie silikonu o utwardzeniu neutralnym (alkoxy) o długim czasie naskórkowania. Klasyfiko-wany jako materiał budowlany o minimalnej emisji substancji lot-nych - EC1 Plus R. Niewrażliwy na grzyby i bakterie - zawiera nowoczesny środek konserwują-cy pirytionian cynku ZnP. Spełnia wymagania FDA (code 21 §177.2600), posiada certyfikat IANESCO (bezpośredni kontakt z żywnością) oraz aprobatę I.K.I. (fizyczna bariera przeciwko mikroorganizmom). Do-skonała przyczepność do podłoży po-rowatych i nieporowatych m.in. do muru, cegły, betonu, drewna, aluminium, w tym również pokrytego malarskimi powłokami proszkowymi, szkła i powierzchni szkliwio-nych, PCV i akrylu. Nie stosować na PE, PP, teflonie, bitumach i innych podłożach antyadhezyjnych. Odporny na działanie warunków atmosferycznych i promienie UV. Zastosowanie: - wszelkie uszczelnienia i fugi elastyczne w pomieszczeniach czystych i steryl-nych typu "cleanroom": salach zabiego-wych, laboratoriach, kuchniach i jadal-niach w szpitalach i przemyśle farma-ceutycznym, - uszczelnienia w pomieszczeniach pro-dukcyjnych i magazynowych, chłodniach i mroźniach w przemyśle gastronomicz-nym i spożywczym, - elastyczne uszczelnienia odporne na działanie czynników atmosferycznych (deszcz, mróz, promieniowanie UV), np. fugi w fasadach budynków z prefabryka-tów betonowych, paneli HPL itp. - fugi ościeżnic drzwiowych i okiennych w pomieszczeniach sanitarnych, spoino-wanie płyt, paneli i urządzeń poliwęgla-nowych i poliakrylatowych itp.
    • Jest też Soudal Silirub 2, o którym w specyfikacji pisze, że zarówno do porowatych i nieporowatych. Nie stosowałem, piszą, że to uszczelniacz, a nie klej-uszczelniacz. Choć w karcie, na końcu piszą również coś takiego ... Nie stosować w miejscach narażonych na stały kontakt z wodą. I bądź tu mądry. 🤔 Albo zrobić coś takiego: kleksy z Silirub 2, a dookoła "aureolki" z Silirub AQ. 😆 Może to jest wyjście. F0035345_0001.pdf
    • @TomekT chyba jednak nie taka padaka. Właśnie przed chwilą był u mnie szklarz w związku z tym moim baniakiem. Pytałem przy okazji o ten moduł. Stwierdził, że klejenie czegoś takiego tylko i wyłącznie silikonem akwarystycznym bo inne kleje przy stałym kontakcie z wodą się nie sprawdzą. Soudal Silirub Aq to wg producenta właśnie silikon do konstrukcji szklanych więc myślę, że jest szansa na realizację jednak wklejania tego tła.  Z drugiej strony właśnie doczytałem również na stronie Soudal "[...] Doskonała przyczepność do szkła i innych powierzchni nieporowatych. [...]" 😕
    • No właśnie się zastanawiam, czy padaka bezapelacyjnie. U Jarka był niewłaściwy klej, za długi czas między nałożeniem kleju/dociśnięciem i za gruba spoina - pamiętam, że to opisywał. Marcin z kolei pisał, że spoina była możliwie cienka, no ale widać klej felerny.
    • Silirub aq firmy soudal.  Tło jest podzielone na 6 puzzli - akwarium 230x65 grubość tła w najgrubszym miejscu 20cm
    • Czyli po prostu padaka... @jaras a czym kleiłeś obecne tło i jaki jest mniej więcej jego największy element?
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.