Skocz do zawartości

Ikola1200maxx + aquanova 1500


Fecitaaaa

Rekomendowane odpowiedzi

18 godzin temu, Fecitaaaa napisał:

Druga najważniejsza sprawa.
Filtracja do 300L.
Planuje kupić Ikole 1200max i zrobić z niego główny filtr a aquanova 1500 zamienić na prefiltr ( zamist 4 koszy chce zrobić 3 z gąbkami o różnej granulacji) tylko czy to wyda skoro ikola ma rury 25/34 a aquanova 16/22, Ikola nie będzie się zbytnio męczyć zasysając z mniejszego węża a wypuszczać większym czy lepiej porostu kupić mały prefiltr z odpowiednimi wężami?
 

Jak koleżanka wyżej, polecam prefiltr z korpusu narurowego. Filtr jest spory i ma dość duży przepływ dlatego i prefiltr powinien być odpowiedni. Jak się zdecydujesz to pamiętaj żeby korpus narurowy miał przyłącze 3/4 cala i nie mniejsze.

Rozwiązanie o którym Ty piszesz na pewno mocno zdławi Ikolę.

W razie pytań jak zrobić taki prefiltr pisz,  pomoge ogarnąć temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie kombinuj z NCF 1500. mam ten filtr i nic o nim dobrego nie usłyszysz z mojej strony. Pomyśl o prefiltrze Eheim jak w linku poniżej. Ja stosuję takie rozwiązanie i uważam , że jest bardzo ok. Tyle, że zamiast gąbek mam w środku watę Symec JBL.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, AndrzejGłuszyca napisał:

 Pomyśl o prefiltrze Eheim jak w linku poniżej. Ja stosuję takie rozwiązanie i uważam , że jest bardzo ok. Tyle, że zamiast gąbek mam w środku watę Symec JBL.

 

Andrzeju, nie żebym się czepiał ale czy ten pre filtr nie będzie za mały do tej Ikoli 1200? Kolega pisze że tam jest wąż 25mm średnicy wewnętrznej.

Edytowane przez SlavekG
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sławku...fakt..nie zwróciłem na to uwagi ale to tylko dlatego ,że mam go teraz w innym filtrze jak NCF1500 i też jest różnica średnic pomiędzy wężem a króćcem z tego prefiltra. Zrobiłem redukcję z węża w ten sposób , że w gorącej wodzie  końcówkę  węża( redukcji) rozgrzałem , wcisnąłem  na szerszą rurkę  jaką jest rura z mojego filtra  i jest OK. Podczas zdejmowania prefiltra , końcówka mocno siedzi na rurze z filtra i tyle :)

Edytowane przez AndrzejGłuszyca
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, AndrzejGłuszyca napisał:

Sławku...fakt..nie zwróciłem na to uwagi ale to tylko dlatego ,że mam go teraz w innym filtrze jak NCF1500 i też jest różnica średnic pomiędzy wężem a króćcem z tego prefiltra. Zrobiłem redukcję z węża w ten sposób , że w gorącej wodzie  końcówkę  węża( redukcji) rozgrzałem , wcisnąłem  na szerszą rurkę  jaką jest rura z mojego filtra o i jest OK. Podczas zdejmowania prefiltra , końcówka mocno siedzi na rurze z filtra i tyle :)

To fakt że jak się chce to się da. Jednak tu różnica średnic jest znaczna i bardziej myślę tu o zdławieniu filtra przez pre filtr niż samo dopasowanie rurek. Może się mylę, ale myślę że ten pre filtr jest ok do mniejszych filtrów, a do tych większych odpowiedniejszy będzie korpus. Wiem że nie tak prosty w czyszczeniu ale nadał łatwy a robotę robi świetną.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, SlavekG napisał:

Jednak tu różnica średnic jest znaczna i bardziej myślę tu o zdławieniu filtra przez pre filtr

Może tak być...ale ten prefiltr zasysa całym sobą . U mnie też jest spora różnica w średnicach . Z tym ,że długość redukcji to 3 cm no może 4 cm. I tak naprawdę nie widzę różnicy gołym okiem w tzw. "siku". Myślę , że gdyby ten prefilt nie zasysał całym sobą a tylko np. jakąś rurką i gdyby redukcja miała długość znacznie większą to  byłby ten efekt o którym mówisz czyli ograniczenie przepływu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, AndrzejGłuszyca napisał:

Może tak być...ale ten prefiltr zasysa całym sobą . U mnie też jest spora różnica w średnicach . Z tym ,że długość redukcji to 3 cm no może 4 cm. I tak naprawdę nie  Myślę , że gdyby ten prefilt nie zasysał całym sobą a tylko np. jakąś rurką i gdyby redukcja miała długość znacznie większą to  byłby ten efekt o którym mówisz czyli ograniczenie przepływu. 

Ma to sens co piszesz Andrzeju, a i nic nie stoi na przeszkodzie żeby kolega sobie to rozwiązanie w pierwszej kolejności wypróbował bo łatwiejsze do wykonania, a jak nie da rady to wtedy kombinować coś innego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że prefiltr Eheima jest przez wielu stosowany i polecany. Miałem takowe rozwiązanie. Miałem też HW i prefiltr z narurowca. 

Pod względem wygody i oczyszczania wody HW stawiam na pierwszym miejscu. Narurowiec na drugim a Eheima na trzecim. Oczywiście HW dosyć znacznie ogranicza przepływ ale poprzez ilość mediów jakie możemy w nim zastosować bardzo skutecznie oczyszcza wodę. Narurowiec i sznurki 50 mikronów również bardzo ładnie czyszcza ale nie wymieszany wkładów. Eheima stosowalem razem z wata JBLa i niestety zauważyłem, że w biologu mimo dodatkowej gąbki złoże było brudne.

Dlatego też nie wiem czy nie lepiej na start kupić ikole 1200 i zastosować narurowca lub zacząć od ikoli 600 z HW i jeżeli zestaw będzie za słaby zastosować nawet drugi taki zestaw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale miałem na myśli, że na start póki ryby małe można zacząć od 600 a później pokusić się o drugą 600. Przy takim układzie ewentualnie można wspomóc się cyrkulatorem i powinno być dobrze.

Nie wiem czy dobrze kojarzę ale kolega @agentj23ma chyba prawie 400 litrów i dwa midikani z unipumpami 1500. Teoretycznie wydajność 1400 litrów na godzinę a w rzeczywistości nie wiadomo. Nic nie pisał, że filtracja szwankuje więc można powiedzieć, że bliźniacze konstrukcje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.