Skocz do zawartości

Start 180l - nowy w świecie Malawi


bingo32

Rekomendowane odpowiedzi

a jaki konkretnie filtr (chciałbym kubełkowy) polecalibyście do litrażu 375/450 jako drugi (poza JBL którego mam) mechaniczny?

Czy istnieje jakiś super wydajny filtr który przy takim rozmiarze mógłby być jednocześnie mechanikiem i biologiem? np JBL CristalProfi e1902 lub EHEIM professionel 3 1200XLT 2180?

Edytowane przez bingo32
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, bingo32 napisał:

Czy istnieje jakiś super wydajny filtr który przy takim rozmiarze mógłby być jednocześnie mechanikiem i biologiem? np JBL CristalProfi e1902 lub EHEIM professionel 3 1200XLT 2180?

Ja szczerze polecam Fx6 z wmontowanym w węża zasysającego prefiltrem z korpusu narurowego. Mam taki zestaw w zbiorniku ponad 600L. Wkład z prefiltra czyścisz raz na tydzień (zajmuje to 5 min) i nie masz problemu z wysokim No3 a woda kryształ. W filtrze mam tylko zewnętrzne gąbki i 1L matrixa.

Edytowane przez SlavekG
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczytałem teraz o tym fluvalu i rzeczywiście to opcja do solidnego rozważenia.

A czy jest tu ktoś kto ma zbiornik bez pokrywy? Estetycznie bardzo podobają mi się zbiorniki bez pokrywy, z dobra belką oświetleniową.

Wydaje mi się że o takich rozwiązaniach czytałem też na tym forum (tu nie stawiam twierdzenia bo ilość stron jakie czytałem z racji startu Malawi przyprawia o zawrót głowy). Pyszczaki to rzeczywiście takie chętne skoczki?

 

Jeżeli rozwiązanie jest ok to jakie belki polecacie (nie mam zdolności manualnych żadnych, sam nie zrobie ;)

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja u siebie nie mam jako takiej pokrywy ale zbiornik jest przykryty dwiema szybami, które można łatwo przesuwać w prowadnicach.  U malawi koniecznie jakieś przykrycie musi być. Mając same same szyby lampę możesz położyć na nich lub powiesić. Teraz popularne są lampy na modułach Led i że sterownikiem zmierzchu/świtu. Sterownik daje też możliwość sterowania natężeniem każdego koloru oddzielnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SlavekG dzięki za odpowiedź :)

Kilka postów wyżej pytałem też o wytrzymałość stropu. Jako że od kilki dni w domu nie śpimy tylko kombinujemy jak z tym/tymi akwa żeby było dobrze. 

Najnowszy pomysł zakłada utrzymanie dwóch zbiorników, długość 150 w salonie, 100 w przedpokoju. I tutaj znowu zapytam o wytrzymałość stropu. Akwaria stałyby jak na rysunku poniżejj. Czyli w odległości od siebie około 50 cm (oddzielałaby je ściana). Czy to wytrzyma? jest ok? Ubezpieczenie mieszkanie od zalania + OC w życiu prywatnym (odpukać tfu tfu tfu) już załatwiłem, ale to obciążenie na prawie tonę to już inna bajka. 

PS kontaktowałem się z administracją - nie potrafią udzielić mi odpowiedzi. 

Untitled.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, bingo32 napisał:

Kilka postów wyżej pytałem też o wytrzymałość stropu.

Odpowiem nie wprost - pytaniem, ale może Cię to trochę uspokoi. 

Jeżeli siadasz z rodziną do obiadu. Powiedzmy 6x70kg + stół + zastawa + jedzonko, to zastanawiasz się czy to gruchnie?

Albo zaczniesz skakać z kumplami, bo właśnie nasi strzelili bramkę? :)

Edytowane przez wędrowycz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lampy robi nasz kolega @Aqua-Dreams. Możesz sobie zamówić stojącą na krawędziach szyby i będzie kilkanaście cm nad taflą wody lub wiszącą do sufitu, ze 30-40 cm nad taflą.

Takie wiszące dają ładniejsze światło do wody i łatwiejszy dostęp do akwa, tylko warto wtedy zamówić z modułami o małym kącie padania (ok 30 stopni), żeby promienie szły prawie pionowo do wody - widok super.

 

Co do stropów, to się nie przejmuj, liczy się tylko wysokość słupa wody, a u ciebie jest względnie niewielka. Jakbyś miał szkło o wysokości 1 metr/1.5 metra, mógłbyś zacząć się zastanawiać.

Przy tej wysokości możesz obłożyć wszystkie ściany w domu szkłem. Dobrze, że stoją przy ścianie.

Edit: w starych betonowych blokach dopuszczalne obciążenie to 500 kg/m2 na środku podłogi, przypuszczam że przyjmuje się około 5m od ściany, w nowych 250, ale tam są uwzględnione współczynniki x5 minimum i to jest na środku podłogi, przy ścianie wytrzymałość liniowo rośnie - masa / odległość od ściany. Z tego wynika, że 0.5 m od ściany masz 5 ton/m2.

Edytowane przez Falcowski
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O strop strop się martw :) jak stawiasz przy nośnej to stawiaj 1000l i będzie git.

Bardziej bym się martwił ubezpieczeniem, bo jeśli nie doczytałeś umowy, to obawiam się że nie uznają Ci "zalania" ja w swojej umowie mam zapis "zalanie w wyniku uszkodzenia akwarium" a to wiele zmienia.

Pozdrawiam i głowa do góry, tak jak pisali nie takie baniaki stoją w blokach jak te Twoje dwa kotniczki :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.