Skocz do zawartości

Co wspólnego z Malawi ma czarne tło i te całe mroczne klimaty?


Rekomendowane odpowiedzi

2 minuty temu, pozner napisał:

A, no to mam nadzieję, że więcej nie przeczytam z Twojej strony słów krytyki wobec wapienia filipińskiego.

Co do wapienia filipińskiego to niestety ale słowa nie dotrzymam, bo dalej twierdzę że ma on więcej wad niż zalet. 

3 minuty temu, suricade napisał:

No właśnie. 

Rada, sugestia itp. Zależy jak to ktoś odbiera 😂 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, pozner napisał:

Efekt lustra jest bardziej widoczny przy czarnym tle umieszczonym za akwarium. Przy jasnym tle tego efektu nie ma, a przynajmniej jest niezauważalny.

Miałem niebieskie jak i w kwiatki ;) i za każdym razem efekt lustra był widoczny :) 

43 minuty temu, pozner napisał:

Można kupić białe PCV i pomalować jak się chce.

 

Godzinę temu, eljot napisał:

można je oczywiście pomalować ale nie wiem jak z trwałością takiego rozwiązania w przypadku czyszczenia, które jest konieczne bo glony na takim tle wyglądają IMHO tragicznie. Można oczywiście takie tło wymieniać ale to totalny sajgon w baniaku. 

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W morszczyźnie funkcjonują niebieskie tła w róznej tonacji. Tam rzadkością jest tło czarne. Nie widziałem takiego, ale nie napiszę, że takiego nikt nie zrobił. Od jasnego błękitu po granat, ale nie czerń. Dlaczego im nie przeszkadzają refleksy...efekt lustra? Walą światłem, aż się dymi i rybki się też ładnie prezentują.

@eljot, białe, spienione można pomalować i umieścić na zewnątrz. O tym napisałem. Ale nawet w środku. Ludzie tu malują tła strukturalne i wszystko gra. Dlaczego nie można pomalować spienionego? Jeśli zarośnie głosem, to ok. Na niebieskim tle zielony glon będzie wyglądał super. Brunatny też. To jest kolejny temat. Gdyby takie klimaty panowały w jeziorze, to nie byłoby pyszczaków, na pewno tych roślinożernych. Wszystkie padłyby z głodu. Duża część mięsożernych pewnie też, gdyż poleciałby łańcuch pokarmowy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, pozner napisał:

@eljot, białe, spienione można pomalować i umieścić na zewnątrz. O tym napisałem. Ale nawet w środku. Ludzie tu malują tła strukturalne i wszystko gra. Dlaczego nie można pomalować spienionego? Jeśli zarośnie głosem, to ok. Na niebieskim tle zielony glon będzie wyglądał super. Brunatny też.

@pozner umieszczane na zewnątrz dla mnie odpada z powodu o którym pisałem, dla mnie niebieskie tło porośnięte glonem to okropieństwo ;) . Co do tła strukturalnego to jak najbardziej może porastać glonem a IMHO nawet powinno. 

 

10 minut temu, pozner napisał:

W morszczyźnie funkcjonują niebieskie tła w róznej tonacji. Tam rzadkością jest tło czarne. Nie widziałem takiego, ale nie napiszę, że takiego nikt nie zrobił. Od jasnego błękitu po granat, ale nie czerń. Dlaczego im nie przeszkadzają refleksy...efekt lustra?

Ale ja nikomu nie zabraniam jak mu się podoba, mnie się nie podoba i napisałem jedynie dlaczego.

Co do morszczaków to widziałem akwa z tłami strukturalnymi wyglądające rewelacyjnie  i nie były one niebieskie :) 

https://pl.tripadvisor.com/Attraction_Review-g659633-d2331493-Reviews-Lanzarote_Aquarium-Costa_Teguise_Lanzarote_Canary_Islands.html#photos;aggregationId=101&albumid=101&filter=7&ff=362922415

Edytowane przez eljot
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

49 minut temu, Nomercy napisał:

Użytkownik Egon z tego co widzę często zachęcał a wręcz namawiał do czarnego tła i mroku... Zasłoń 10-15cm świetlówki z każdej strony itp..

Czy to sugerował czy namawiał  (jak zwał tak zwał) jednak każdy jest dorosły więc musi sam myśleć i decydować co jest dla niego dobre a co złe.  Do nikogo później pretensji mieć nie można. To nie sklep a forum dyskusyjne gdzie każdy może wyrazić swoją opinię.

Już po kilku postach widać, że jeden  woli czarne a inny nawet i czerwone by sobie zafundował. W przypadku niebieskiego zapomniałem napisać to o czym wspomniał @eljotczyli porastajace glony. Gdy miałem niebieskie to co 2 tygodnie musiałem je czyścić. Czarne przez ostatni rok przetarlem raz. Cokolwiek na takim tle wyrośnie to nic nie widać.

Generalnie akwa traktujemy bardzo poważnie. Musi być serpentynit czy otoczaki. Tło takie lub siakie. Mbuna lub Nonmbuna. A warto poczytać fora anglojęzyczne tudzież pooglądać Youtube aby zobaczyć, że np. Amerykanie gdzie sorki ale potęga akwarystyki traktują swoje akwaria jako doskonała zabawę, relaks. Wiem, że czasami źle robią i aż się włos na głowie jeży ale to dla nich super zabawa. Aulonki tylko samce. Mbuna z venustusami. Za wszystko odpowiada jakiś fluval i interes się kręci. 

Oczywiście nie namawiam by zaraz poklepywac kogoś gdy robi krzywdę zwierzakom i mówić idź tą drogą ale czasami więcej luzu i zrozumienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, pozner napisał:

lepiej się prezentują ryby na ciemnym tle

Na ciemnym tle dobrze się prezentują ryby w jasnych kolorach, natomiast ryby w ciemnych kolorach zwłaszcza z przewagą koloru czarnego są słabo widoczne na czarnym tle lub całkowicie niewidoczne zwłaszcza jak wpłyną w ciemny bok akwarium .

Czarne tło to jest moda, jeden z drugim zwłaszcza nowicjusz podpatrzy że ktoś tam ma czarne tło i to po prostu kopiuje myśląc że to tak ma być. W ten sposób następuje efekt domina i większość ma czarne tło. Następnie część osób które nie mają czarnego tła często nie pokazują swoich akwariów z obawy że zostaną skrytykowane lub nie zaakceptowane.

Wolałbym żeby akwaria były różnorodne bo większość prezentowanych akwariów malawi z czarnym tłem w mrocznym klimacie staje się po prostu nudna.

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to mamy jasną sytuację. Czarne tło jest z dwóch powodów. Po pierwsze, gdy jest niedoświetlone, to daje wrażenie głębi...(czarna dziura to ma dopiero głębię). Po drugie, gdy jest niedoświetlone, to nie porasta glonem. Problem z czyszczeniem tylnej szyby załatwiony. 

Niedoświetlone boki maskują sprzęty. Na czarnym tle lepiej prezentują się ryby. No i jeszcze dochodzi ten mroczny, tajemniczy klimat. Czy o czymś zapomniałem? No, chyba jeszcze o rachunkach za prąd. Mniej światła, mniejsze rachunki.

Bardzo proszę szanowne koleżeństwo, nie piszcie więcej o jak najwierniejszym odtworzeniu biotopu Malawi, bo będzie to czysta hipokryzja. 

Zapomniałem jeszcze o refleksach na szybie...ale sobie przypomniałem.

Edytowane przez pozner
  • Lubię to 2
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Tomasz78 napisał:

Czarne tło to jest moda, jeden z drugim zwłaszcza nowicjusz podpatrzy że ktoś tam ma czarne tło i to po prostu kopiuje myśląc że to tak ma być. W ten sposób następuje efekt domina i większość ma czarne tło.

Tylko że czegoś nie rozumiem. Jasne, część może zrobi u siebie czarne tło będąc zmotywowanym (tak jak piszesz) ,,bo inni mają".

Ale póki miałem baniaki z jasnym tłem (efekt typu zamrożone szkło, granatowe, strukturalne bądź bez tła) żaden znajomy nigdy nic o nim nie powiedział.
Walnąłem czarne tło, kuzyni, znajomi, ogólnie osoby które lubią akwarystykę ale nie mają na nie miejsca bądź mozliwości - zaczęli się zarzekać że jak będą stawiali baniak to tylko i wyłącznie z czarnym tłem bo efekt jest zaj...fajny.
Także moda, nie moda, kopiowanie nie kopiowanie - jakby się to komuś nie podobało to by tego u siebie nie montował.
Gdyby mi się Saulosi nie podobały to bym nie miał... Saulosków... Według mnie prosta matma.

Co do biotopu - w Malawi chyba granity są prawda? I sporo syfu/mułu na dnie. No i o roślinach nie zapominajmy. Tyle rzeczy ,,nie ma w naszych baniakach" - ale tło jest winne.

Edytowane przez Artur67
  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie robiłem nigdy akwarium dla kogoś, robiłem je dla siebie. To jest moje hobby i ma spełniać moje oczekiwania. Wiadomo, że musi się prezentować, ma być ozdobą, ale to można osiągnąć w różny sposób. Powtórzę pytanie. Dlaczego morszczyzna może funkcjonować w takich klimatach, a Malawi nie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.