Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano (edytowane)

Nigdy nie odniosłem wrażenia że ktoś na forum przekonywałby innych by iść w mroczne klimaty.
Ja swój zbiornik już od kilku lat mam oklejony od 3 stron czarną okleiną.
Poprzednio przy roślinnym dawał ładny kontrast zielonym roślinom, czy rybom. W Malawi zostawiłem właśnie z tego samego względu.
Okleinę zawsze też daję dla komfortu ryb (tu kolor nie gra roli), ryba która się spłoszy i ucieknie wgłąb zbiornika lepiej się czuje (wnioskuję po tym że szybciej się uspokaja i pojawia ponownie przy froncie) gdy z tyłu nikt jej nie widzi - czytaj ma ciemniejszy zaułek właśnie po części dzięki okleinie. Przykładem mogą być Severum które się płoszyły.
Okleina w wielu przypadkach kryje też przewody/kable i inne takie. Chciałem okleinę która wyglądałaby jak zmrożona flaszka, ale wtenczas widoczne były przewody.
Co do oświetlenia - mam belkę na całej długości akwarium, więc chociaż ,,mroku nie mam".

W moim zbiorniku nie staram się odwzorować groty. Nie staram się też odwzorować ,,plaży".
Chcę, dążę do tego by w wystroju było wszystkiego po trochu - trochę mrocznych grot, które spotkać można w dziczy, trochę mocniej oświetlonych kamieni które leżą płasko. Czarna okleina wtedy nie rozprasza, nadaje tak jak sam wspomniałeś, głębi.

Zgadzam się z Tobą w 101% co do tego żeby nikt nigdy nikogo na takie ,,wystroje" nie namawiał.
Ale czy równie złym posunięciem nie jest czasem wątek który nakłania do zbojkotowania tego? Tego co (jak sam napisałeś) tyle osób wybrało?

Jedynie co mogę bojkotować w kwestii oklein i klimatów to okleiny ,,roślinne", sztuczne zameczki i kolorowy żwirek.
Poza tym najważniejsze to dobro rybek.
Nie będzie im dobrze w mrocznym akwarium, ale wątpię żeby czuły się komfortowo w solarium. Dlatego lepiej dać im ,,wszystkiego po trochu".
Niestety, ogranicza nas szkło, mnie 120x40x50 co ma się nijak do ilości kilometrów w szerz i w dal i kilkuset metrów głębokości w Malawi :)

Edytowane przez Artur67
  • Lubię to 6
Opublikowano (edytowane)

W zasadzie to o czym napisałeś to racja jednak należy pamiętać o czymś takim tak gust. Akwarium to ozdoba mieszkania czy innego pomieszczenia i ma się podobać przede wszystkim właścicielowi i innym jego "podziwiaczom". Jeden woli tło czarne a drugi granatowe. Jeden woli mniej światła a drugi więcej. Nie możemy mieć klapek na oczach i tylko jedna koncepcja jest słuszna. Miałem tło niebieskie a teraz mam czarne. Czarne tło bardzo ładnie kontrastuje z kolorami ryb ale też na czarnym tle widać każdą drobinkę płynącą w akwarium. Tło niebieskie przede wszystkim rozjaśnia. Nie jest ponuro. Według mnie należy sobie najpierw uświadomić, że decydując się na ryby już jesteśmy niehumanitarni. Więc wszelkie głosy, że ma być biotopowo i koniec bo jak zrobisz inaczej niż obecnie przyjęty kanon to jesteś zwyrodnialec i męczysz ryby są bez sensu.

Zdaję sobie sprawę, że temat dotyczy tła jednak może kilka słów o kamieniach. Ostatnio wyławiałem kilka ryb z akwarium więc siłą rzeczy musiałem popsuć skrzętnie układaną koncepcję. Pora była dosyć późna więc na sam koniec wrzuciłem kamienie jak leci byle tylko nie spadły. Rano patrzę i doszedłem do wniosku, że coś źle zrobiłem gdyż ryby mają mało szczelin gdzie mogą spokojnie odpocząć. Myślę sobie poprawię to za jakiś czas. Po dwóch dniach jeden z samców, któremu popsułem grotę obrał sobie taką szczelinę gdzie w życiu bym nie pomyślał, że może tam wpłynąć. Cały piach usunął aż do pcv i siedzi tam pilnując by nikt mu nie przeszkadzał. Dlatego uważam, że czasami za bardzo przejmujemy się by ryba wpłynęła, czy będzie miała wystarczająco miejsca itp. Jak widać ryba zawsze znajdzie swój kąt i rewir a najbardziej tam gdzie sobie tego nie życzymy lub nie wyobrażamy. Oglądając filmy w internecie też spotyka się przypadki, że po prostu ryba pilnuje swojego kamienia. Nie groty albo szczeliny tylko właśnie konkretnego głazu. Oczywiście nie zachęcam aby usuwać kamienie ale tylko by czasami dać im to czego potrzebują a instynkt sam załatwi za nas resztę. Sorki za OT.

Edytowane przez Gość
Opublikowano

Ryby przystosowują się do warunków, więc jeśli dowalisz światła i dasz niebieskie tło, to też będą się dobrze czuły. Mroczniejszy zakamarek w akwarium zawsze znajdą, jeśli będą tego potrzebować. Nie od dziś jestem na Forum i nie raz czytałem porady, żeby wstawić czarne, spełnione PCV, albo folię. Oświetlenie też ma być z przodu, żeby nie oświetlać tła. Porady o przysłonięciu boków oświetlenia też nie są rzadkością.

Każdy robi wystrój jaki uważa, każdy ma swój gust. Nikogo nie chcę zmuszać do konkretnego wystroju, ale jeśli decydujemy się na konkretny biotop, to staramy się oddać klimat tego biotopu. Jeśli zależy nam na mrocznych klimatach i taki wystrój nam pasuje, to są takie rybki jak Ślepce Jaskiniowe i pod nie taki wystrój jak najbardziej pasuje. Pod Severum też tworzy się odpowiedni wystrój. Dlatego zwracam na to uwagę. Nie spodziewam się akceptacji, gdyż 99,9% akwariów tutaj, poza tłem strukturalnym, to czarne tła. Trudno spodziewać się, że ktoś, kto ma taki wystrój, przyzna mi rację. To jest tylko z mojej strony głos, zwrócenie uwagi, że wystrój naszych akwariów poszedł w niewłaściwym kierunku. Zdaję sobie sprawę, że pyszczaki na czarnym tle prezentują się lepiej, ale nie można iść z tego względu w taką stronę. Malawi to nie jest Rów Mariański, a pyszczaki to nie są Ślepce Jaskiniowe.

Opublikowano

W całym tym temacie nasuwa mi się tylko jedno słowo ''Gust posiadacza zbiornika'',o którym wspomnieli koledzy.

A o tym się nie dyskutuje przecież,bo każdy ma swój ;) 

Jeśli ktoś chce to niech wstawia niebieskie tło,przy którym widoczny jest sprzęt itp. .Jego sprawa :) 

Równie dobrze by było w odwrotną stronę,gdyby tutaj na forum przeważały zbiorniki z niebieskim tłem,to zawsze znalazł by się jakiś prowokator któremu by ono przeszkadzało,bo on woli czarne.

Ja jestem zwolennikiem czarnego tła,przytłumionego oświetlenia z zacienionymi bokami,bo starałem się przy jego pomocy ukryć własnie widoczny sprzęt. Nie wybrałem niebieskiego tła,bo osobiście nie podchodzi ono w mój gust. 

W rzeczywistości mam czarne tło,przyciemnione boki,ale i tak nie mam mroku jak w jaskini,tylko zdjęcia to tak oddają. Koledzy którzy widzieli mój zbiornik na żywo mogą potwierdzić o czym piszę.I wcale ryby nie czują przy tej mrocznej aranżacji jak Ślepce Jaskiniowe.

Może kiedyś moda na mroczny klimat minie,również mnie :D 

Jednym podobają się mroczne klimaty z czarnym tłem,a innym jasne z niebieskim.

5 minut temu, pozner napisał:

Nikogo nie chcę zmuszać do konkretnego wystroju, ale jeśli decydujemy się na konkretny biotop, to staramy się oddać klimat tego biotopu.

Biotop hmm.

Prawda jest taka,że nikt z nas na forum nie ma akwarium biotopowego ;) 

Co najwyżej mają zbiornik środowiskowy,ale jest tu może tylko jedna,dwie osoby które taki zbiornik posiadają,lub dążą do tego aby taki uzyskać.

Pozdrawiam!

  • Lubię to 9
Opublikowano

Zalety czarnego tła z PCV :

- czarny "szary" jest kolorem neutralnym (nie "angażuje"naszego wzroku)

- łatwiej "ukryć" sprzęt

-  porastające je glony nie rzucają się w oczy i można je czyścić lub nie.

W przypadku PCV brak sensownych odcieni niebieskiego, można je oczywiście pomalować ale nie wiem jak z trwałością takiego rozwiązania w przypadku czyszczenia, które jest konieczne bo glony na takim tle wyglądają IMHO tragicznie. Można oczywiście takie tło wymieniać ale to totalny sajgon w baniaku. 

Niebieskie (jak i każde inne) folie za tłem do mnie nie przemawiają bo robi się nieakceptowalny dla mnie efekt lustra. 

Właśnie dla tego wybrałem "niebiotopowe" ;) czarne PCV .

  • Lubię to 7
Opublikowano (edytowane)

Mam kilka zbiorników w "malawi " tło akurat czarne. Ale w jeziorku już nie ;).47181249_2005424569503595_42362253547101

PS. To jest białe, spienione PCV za akwarium.

Edytowane przez suricade
  • Lubię to 5
Opublikowano

Użytkownik Egon z tego co widzę często zachęcał a wręcz namawiał do czarnego tła i mroku... Zasłoń 10-15cm świetlówki z każdej strony itp..

Opublikowano (edytowane)
5 minut temu, Nomercy napisał:

Użytkownik Egon z tego co widzę często zachęcał a wręcz namawiał do czarnego tła i mroku... Zasłoń 10-15cm świetlówki z każdej strony itp..

Namawianie a sugestia to dwie sprawy. 

Nigdy nikogo nie namawiałem na czarne tło, i przyciemnione boki.Chyba kolego źle odbierasz moje posty. 

Każdy ma kwestię wyboru ;)

 

Proszę to podaj mi linka do tematu gdzie ja kogoś nachalnie namawiałem na czarne tło itp. 

Edytowane przez egon44
Opublikowano
36 minut temu, egon44 napisał:

W całym tym temacie nasuwa mi się tylko jedno słowo ''Gust posiadacza zbiornika'',o którym wspomnieli koledzy.

A o tym się nie dyskutuje przecież,bo każdy ma swój ;) 

A, no to mam nadzieję, że więcej nie przeczytam z Twojej strony słów krytyki wobec wapienia filipińskiego.

36 minut temu, egon44 napisał:
46 minut temu, pozner napisał:

Nikogo nie chcę zmuszać do konkretnego wystroju, ale jeśli decydujemy się na konkretny biotop, to staramy się oddać klimat tego biotopu.

Biotop hmm.

Prawda jest taka,że nikt z nas na forum nie ma akwarium biotopowego ;)

 Wczytaj się w zacytowaną przez Ciebie moją wypowiedź. Nie piszę o akwarium biotopowym, a o odtworzeniu klimatu i charakteru danego biotopu. Różnica jest zasadnicza.

Efekt lustra jest bardziej widoczny przy czarnym tle umieszczonym za akwarium. Przy jasnym tle tego efektu nie ma, a przynajmniej jest niezauważalny. Można kupić białe PCV i pomalować jak się chce.

Każdy robi akwarium po swojemu. Swoim postem chciałem zwrócić uwagę na trendy tu obowiązujące, które moim zdaniem poszły w złym kierunku.

 

  • Lubię to 1
  • Dziękuję 1

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Zgadza się, ale w czasie regeneracji żywica oddaje też zgromadzonym w niej brud. Założeniem podwójnej regeneracji było to, że za pierwszym razem żywica oddaje większość brudu i podlega regeneracji, a druga tura miała skupiać się już tylko na regeneracji 🙂 Ale tak jak już pisałem żadna ze stosowanych przeze mnie metod regeneracji nie dawała jakichś spektakularnych różnic więc stosowałem je naprzemiennie. 
    • A nie zostało udowodnione kilka lat temu na forum, że kolor zupy purolajtowej bierze się z odkładającego się w złożu syfu i nijak nie ma do tego czy złoże zostało prawidłowo zregenerowane czy nie?  Fsęsie, że purolite solidnie wypłukany w czystej wodzie nie będzie puszczać koloru, ale nie poradzi nic na NO3 i odwrotnie - brudny ale prawidłowo sformatowany będzie brudzić ale działać, pomijając dodatkowy niewypłukany syf.  
    • Koledzy, mam dość obojętną wodę w kranie (nigdy nie odpowiada na zaczepki) i szkło bez piasku, z dnem strukturalnym na dnie. Szukam jakiegoś medium do trwałego podniesienia pH bez sypania sody czy innych soli, ale poza kruszonym koralowcem nic nie widzę. Kiedyś było coś takiego ale ze sklepów zniknęło, więc pewnie było po prostu słabe. Może któś, cóś?  450L, 350L wody netto, filtracja FX4 i JBL 901 z grzałką przepływową.   
    • ok, dziękuję, zamówię u tego sprzedającego.
    • Żywice do zbijania NO3 używam już od ponad 6-u lat - początkowo miałem Purolite A520E a po ok roku przesiadłem się na PA202. Regularnie co 2 tygodnie staram się robić kontrolny pomiar NO3 więc mam trochę danych statystycznych (ok 200 pomiarów) 🙂 Testy robię paskami JBL proscan, które skalibrowałem sobie kropelkami JBL, a ostatnio używam jeszcze kropelek Zooklek. PA202 pracowało u mnie prawie 5 lat, po czym wymieniłem je na nowe. W starym (mniejszym) akwarium żywicę regenerowałem jak NO3 dochodziło do 20, w obecnym nowym (większym) dopiero jak przekracza 30, przy czym w starym akwarium miałem dużo mniej ryb niż obecnie 😉 .  W obu przypadkach pierwszą regenerację robiłem po 26-28 tygodniach czyli po ok pół roku. Przy regularnych cotygodniowych serwisach zużywam i podmieniam ok 120 l wody (30%), a gdy NO3 dochodzi do 30 to robię większą podmianę (ok 50%). Gdy kolejne 2 pomiary (co 2 tygodnie) pokazują 30 to planuję regenerację i oczywiście razem z nią znaczącą podmiankę wody (nawet 70%). Czas pomiędzy kolejnymi regeneracjami stopniowo malał i początkowo było to ok 20 tygodni, aż doszedłem do 12-14 tygodni. Od marca 2024 mam nową żywicę, którą regenerowałem po raz pierwszy we wrześniu. Zaskoczeniem dla mnie było to, że już po 4 tygodniach od regeneracji N03 podskoczyło do 30. Na szczęście kilka większych podmian i NO3 spadło, ale po kolejnych 4 tygodniach znowu wskoczyło na 30 i tak się już utrzymuje - dla jasności Zoolek pokazuje pomiędzy 20 a 50. Tak szybki czas po którym żywica mi się zapchała po pierwszej regeneracji wzbudził moje zaniepokojenie i stąd moja ostatnia dociekliwość i aktywność w tym wątku 🙂  Za tydzień planuję regenerację nowym sposobem, o którym pisałem poprzednio - 30 litrów solanki ok 3% (1kg soli), powolny, pojedynczy przepływ przez blok z żywicą. Zobaczymy co z tego wyjdzie 🙂 
    • W akwarystyce problemem jest wiązanie DOC przez żywice. Przy stacji uzdatniania nie ma problemu. Producent określa parametry regeneracji w kolumnie, gdy DOC nie jest problemem. Warunki regeneracji pewnie są tak ustawione, żeby było dobrze (zużycie solanki, czas, efekt) a nie najlepiej (efekt?). Która metoda jest najskuteczniejsza (i co to znaczy)- trzeba zrobić eksperymenty. Pytanie czy bardziej wymagająca metoda regeneracji da na tyle wyraźny efekt, by było warto ją stosować. Myślę że najlepsza (efekt) będzie regeneracja w kolumnie z bardzo wolnym przepływem, solanką z ługiem sodowym (żrący!). Najlepiej na ciepło (do 60 stopni z ługiem). Napisz proszę o wynikach swoich eksperymentów
    • Ja od lat używam takiej owaty: https://allegro.pl/oferta/wloknina-poliestrowa-filtrujaca-owata-600-g-8994288263 Nie pyli i idealnie filtruje wodę - polecam.
    • Używam właśnie poliestrowej od innego dostawcy niż poprzednim razem bo tamten już nie ma jej w ofercie. Tamta poprzednia nie robiła mi takiej wody. Oczywiście nie można wykluczyć, że ubytek bakterii ze starej owaty właśnie to powoduje, mimo braku zmiany parametrów NO2, NO3, ale może też trafiłem na wyrób z innej chińskiej fabryczki gdzie proces produkcji jest trochę inny . Woda wygląda przez dwa -trzy dni jak by była lekko zabarwiona (zafarbowana) na na biało, a nie pływał w niej jakiś widoczny gołym okiem pył.  Chyba przy następnej wymianie  włożę wkłady sznurkowe i zobaczę co będzie się działo. Czy ktoś z Forumowiczów używa gotowych sznurkowych , jeśli tak to z jakim PPI bo pamiętam, że kiedyś używałem jakieś w miarę gęste i po kilku dniach się zapychały.
    • Sprzedawca nie ma tu znaczenia, należy zwracać uwagę na rodzaj włókniny. Silikonowe pylą, poliestrowe nie. https://allegro.pl/oferta/wloknina-tapicerska-poliestrowa-owata-sztywna-300g-12017517499
    • Jedno nie daje mi spokoju, czy na pewno dobrze regenerujemy żywice jonowymienne? Powszechnie polecana na forum i stosowana metoda regeneracji zakłada przygotowanie roztworu 10% solanki i objętości 3 x objętość żywicy, w której następnie płukane jest złoże. Patrząc jednak jak sposób regeneracji w domowych stacjach uzdatniania (opis np. https://www.filtry-do-wody.info/blog/regeneracja-zmiekczacza-wody-co-warto-wiedziec/) widzę jedną zasadniczą różnicę: w stacji uzdatniania solanka przechodzi przez złoże tylko RAZ i trafia do kanalizy a u nas żywica zwykle "kąpie się" w solance przez dłuższy czas. Przykładowo, stacja do usuwania azotanów w instalacji domowej (https://sklep.osmoza.pl/usuwanie-azotanow-global-water-nitrate-p-2240.html) zużywa do regeneracji 25l żywicy 140 l wody i 2,9 kg soli (solanka o stężeniu ok 2%) i trwa niecałą godzinę. Proporcjonalnie, do regeneracji 1 litra żywicy zużywane jest zatem ok 5,6l solanki. I teraz pytanie co jest lepsze dla żywicy i jej właściwości absorpcyjnych? Jednorazowe płukanie solanką o mniejszym stężeniu ale w większej ilości, czy długie płukanie w tej samej solance o większym stężeniu? W pierwszym przypadku wypłukujemy wszystko z zabrudzonej żywicy, a w drugim "zabrudzona" solanka wielokrotnie przepływa przez nasze złoże. Tak jak już wcześniej pisałem mam u siebie 3 litry PA202 i do regeneracji używam 6 lub 9 litrów solanki 10%. Regenerację robię na dwa sposoby: albo mieszam gorącą "zupę" w wielkim 9-o litrowym garnku (6 litrów solanki + 3 litry żywicy), albo 9 litrów letniej solanki (ok 40oC) przepycham małą pompką przez dwa szeregowo połączone HW603 z wylotem z powrotem do gara. W obu przypadkach regeneracja trwa ok godzinę. Czasami powtarzam proces regeneracji po raz drugi z nową "czystą" solanką - wtedy kolor "zupy" jest jaśniejszy 🙂  Po tym oczywiście płukanie pod kranem i z powrotem do akwa. Następnym razem planuję jednak przygotować w wiadrze 30 litrów solanki o mniejszym stężeniu i przepchnąć ją tylko raz przez całą żywicę przy wolnym przepływie (litr na minutę). Co o tym sądzicie? A może ktoś już tak robi?
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.