Skocz do zawartości

Kiedy można wpuścić niespokrewnioną młodzież do ogólniaka?


Artur67

Rekomendowane odpowiedzi

Jak w tytule tematu - kiedy można wpuścić podrostki/młodzież do zbiornika ogólnego?
Mam 9 szt. saulosi w ogólniaku (240l), do redukcji bo 7 to samce, 2 samice. Kupione jako całkowicie małe w salonie akwarystycznym Opole, Dlatego pojechałem jakiś czas temu do Malawiana i kupiłem kilkanaście sztuk ,,99% samice".
Jak się okazało są tam też samce (4 samce + 8 samic, ot co), z czego jeden już ładny, drugi go chce kolorystycznie dogonić, trzeci ma lekko niebieskawy pyszczek + czarne krańce płetw, ostatni do odróżnienia od samic wyłącznie przez atrapę jajową. Reszta nie ma atrap jajowych - dlatego zakładam że to samice - ale może się jeszcze jakiś samiec uzewnętrznić... Oby nie.
W domyśle chciałbym zachować wszystkie samice (10(2 starsze, 8 młodych), chyba że jakieś się jeszcze okażą być samcami) i 2, 3 samce, zapewne od Malawiana bo moje są słabej jakości.
Ale nie o tym.
1. Jeśli wyłowiłbym i oddał 100% dorosłych samców z ogólniaka, zostawił w nim tylko dwie dorosłe samice to mogę ,,już" wpuścić stadko młodych (+ oddanie jednego bądź dwóch samców od Malawiana).
Samice w ogólniaku które chciałbym zostawić mają jakieś 7-8cm, młodzież w kwarantannie/baniaku tymczasowym jakieś 5cm, oczywiście wszystko na oko. Czy, mówiąc prosto - nie zostaną zamęczone? Kryjówek jest sporo, ale będę jeszcze jechał do opuszczonego kamieniołomu po wapienie.

2. Druga kwestia - pytanie znów z tych amatorskich - czy lepiej zostawić wszystkie samce ,,młode", lepszej jakości od Malawiana, ale na 99% spokrewnionych ze sobą jak i z młodymi samicami, czy może lepiej zostawić jednego, najładniejszego samca ze starej gwardii dla urozmaicenia genów (swoją drogą raczej kiepskich)?
Pytania nie byłoby gdybym miał w nosie ewentualne potomstwo - ale ot co nie wiem czy chcę mieć swoje, małe sauloski czy też nie, dlatego wolę wiedzieć na zapas.

Za wszelkie odpowiedzi z góry dzięki i mam nadzieję że trafiłem z tematyką w odpowiedni dział :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj!

Młodzież możesz dopuścić kiedy tylko chcesz. Dopuszczanie większej ilości jest bezpieczne, ponieważ taka ilość rozproszy uwagę starszych ryb. Dodatkowym plusem jest ich wielkość. Ryby 5cm to już podlotki, które nie zostaną potraktowane jako pokarm.

Moim zdaniem można by wyłowić również te dwie starsze samice. Czasem większe samice potrafią być zadziorne względem młodszych samców. Takie młodziki nie są w stanie zdominować tych samic przez długi czas i przez to nie mogą się wybarwić. Oczywiście nie jest to regułą, ale zdarzają się takie przypadki. Samice wtedy przejmują rolę samca, rosną większe niż zwykle i są przez to utrapieniem. Kolejna rzecz to taka, że również te samice są słabej jakości, więc może lepiej pozostać przy tych od Malawiana. Układ 4+8 na dłuższą metę spokojnie będzie funkcjonował. Czasem zbyt duża ilość samic też nie jest dobrym rozwiązaniem. Samce nie poświęcają im odpowiednio uwagi i może to być powodem agresji. Samice saulosi wbrew pozorm potrafią się skutecznie eliminować. 

Edytowane przez przemo-h
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.