Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano
5 godzin temu, AndrzejGłuszyca napisał:

@suricade Agnieszko......ja myślę ,że po zebraniu wszystkich wskazówek , rad, warto temat zmienić w artykuł ale w taki sposób aby nie dublować FAQ. Jeżeli napisze się , że  trzeba kupić filtr  czy grzałkę to musi być ta myśl rozwinięta z opisami jaka moc grzałki do jakiego akwa itd. Widzę tutaj naprawdę wielki potencjał na fajny artykuł  bez dublowania FAQ. Zresztą co ja będę uczył panią redaktor:)

To może znajdzie się chętny i napisze, ja chętnie wstawię na stronę. :)

Opublikowano (edytowane)

Można by dać kalkulator do grubości podłoża ,czyli ile kilo piachu na dno  tak uśrednione. Czyli dlugośćxszerokośćxwysokośc= a i a x 1600kg co da nam ilośc kg na dno.

Edytowane przez pavlofico
  • Lubię to 2
Opublikowano

Termometr jakie rodzaje ? Grzałka jaka odpowiednia na litraż ?  Opcjonalnie jakie oświetlenie wybarwiające ? Sposób karmienia jakie ewentualne pokarmy i które kupić początkowo na start :) Magnes do czyszczenia szyb który mógłby być względnie dobry okrągły kwardatowy ? :) Siatka dla rybek tylko jak duża. 

Opublikowano

Temat ciekawy, ale wydaje mi się że ciężko będzie zrobić jedną spójną listę.

Z tej krótkiej ledwo co powstałej, ja np. nie używam:
- ceramiki (zamiast tego mam te kuchenne drapaki), 
- uzdatniaczy wody
- przedłużacza luzem, bo gniazdka zrobił em na takiej tablicy
- nie robię typowych podmian wody wężem

Jeśli ktoś podejmie się pisania artykułu, to chyba dobrym pomysłem wydaje się podanie różnych wariantów takich list.

  • Lubię to 2
Opublikowano
9 minut temu, troad napisał:

Jeśli ktoś podejmie się pisania artykułu, to chyba dobrym pomysłem wydaje się podanie różnych wariantów takich list.

Dokładnie...dlatego napisałem ,że temat będzie bardzo rozbudowany bo tak jak zauważyłeś Adam każdy zakup będzie musiał być uzasadniony i  podany w kilku rozsądnych wersjach. Ale liczę na @suricade Agnieszkę :)

  • Lubię to 1
Opublikowano

Temat interesujący ale jednak rzeka. O ile dobrze rozumiem to Agnieszce przyświecał cel aby stworzyć temat ogólnikowy a jednak każdy rozpoczynający zabawę bardziej liczy na gotowca. Gdzieś to już nawet w poście się pojawiło.

Według mnie temat na samym początku powinien zawierać kilka rad. Napiszę co ja uważam.

1. Zanim założysz akwarium przemyśl to kilka razy. To jest hobby więc jeżeli serio do niego podchodzisz to nic nie stoi na przeszkodzie abyś takie akwarium posiadał.

2. Pamiętaj, że akwarium zakładasz przede wszystkim dla siebie. Możesz się zarzekać, że żona i dzieci również chcą posiadać rybki jednak ostatecznie to będzie tylko Twój obowiązek. To Ty co tydzień będziesz robił podmiany wody. To Ty będziesz czyścił szyby z glonów. To właśnie Ty będziesz czyścił prefiltry i filtry. Żona i dzieci oczywiście mogą w tym uczestniczyć jednak po miesiącu lub dwóch ten zapał im przejdzie i to Ty będziesz musiał ten wózek pchać dalej.

3. Mieszkańcy akwarium. Oczywiście ryb nie można porównać do psa lub kota ale to też są zwierzęta i żywe stworzenia. One też chcą żyć w godnych warunkach. Jeżeli myślisz sobie: "Spróbuję a jeżeli mi się nie spodoba to zrezygnuję" to patrz punkt 1.

4. Jeżeli akwarium ma być ozdobą mieszkania (na ogół salonu) to pamiętaj, że widok zapuszczonego akwarium nie wygląda ładnie.

5. Nie próbuj przekonywać siebie, że inni tylko głupoty gadają, że 2 gatunki w 112 litrach też da radę. Przecież w sklepie zoologicznym widziałem jak w 30 litrach pływały 4 gatunki. Jasne, że taki obraz w sklepie zoologicznym to standard jednak przy odrobinie szczęścia za kilka dni przyjdzie klient i kupi jedną lub dwie ryby a u Ciebie taka wegetacja może trwać zdecydowanie dłużej.

6. Nie kupuj sprzętu na wyrost. Ile to razy powstają tematy z zapytaniem czy ten sprzęt będzie odpowiedni dla 200 litrów i 400. Dzisiaj planuję 200 ale już mam w planach, że za pół roku postawię 400 litrów. Postawisz albo i nie. W życiu bywa różnie. Dzisiaj plan jest taki a gdy dojdzie do postawienia większego to jednak się okaże, że nie 400 ale wciśniesz 600 litrów lub znudziło mi się i jednak rezygnuję. Wtedy to okazuje się, że na początek ten cyrkulator był za mocny a do 600 to już kompletnie się nie nadaje. Kupuj pod konkretny litraż. Jeżeli faktycznie postawisz większe szkło to obecne graty sprzedasz i kupisz wszystko nowe. Na tę chwilę nie ma co przepłacać za niewykorzystany sprzęt.

7. Drugi raz napiszę, że akwarystyka to hobby. Pamiętaj, że na pasjonatach i zapaleńcach najlepiej się zarabia. Sprzęt jaki zakupisz i tak straci na wartości więc jeżeli w razie niepowodzenia liczysz na zwrot poniesionych kosztów to jesteś w błędzie. Jasne, że może się zdarzyć sytuacja, że sprzedasz daną rzecz z minimalną stratą ale jednak stratą. Podczas zakładania akwarium warto zrobić sobie jakiś plan budżetowy aby chociaż orientacyjnie wiedzieć na co się porywasz.

Powyższe rady to takie moje przemyślenia potwierdzone własnym doświadczeniem i jako użytkownika forum.

Opublikowano

Ja mam nieco inne zdanie w tej kwestii ,,gotowca" dla początkujących. Po pierwsze, jak już wiele osób zauważyło - nie da się napisać ogólnie, bo ktoś kto będzie całkowicie zielony i tak założy temat w stylu ,,jakiej marki szkło, stelaż metalowy czy może drewniany? Czy jednak kupić gotową szafeczkę". Lista filtrów, o ile napisze się ogólnikowo ,,przepływ x l/h i pojemność filtra x litrów na takie i takie akwarium OK, jeśli maja to być modele to będą nieaktualne po dwóch latach (tak jak moje Unimaxy :D).

Ale ważniejsze dla mnie jest coś innego.

Jak będziemy na forum tworzyć same artykuły, poradniki, FAQ itd. to... Strona zamieni się w encyklopedię, bazę danych, a nie... forum.
Forum funkcjonuje i kwitnie właśnie wtedy (i być może tylko wtedy) gdy nowicjusze wchodzą na jej niezbadane wody i zadają pytania starym wyjadaczom. Jak każdy nowy z automatu będzie mógł czytać adekwatny w 100% poradnik (patrz ,,po pierwsze" - według mnie stworzenie takiego poradnika jest nierealne) to po co ma zakładać swój temat, po co ma pisać posty?
Jeśli nie będzie zakładał tematów, pisał postów to kto będzie żywicielem forum? Grupa starych wyjadaczy którzy będą dzielili się jedynie swoimi pomysłami i nowymi aranżacjami?

Byłem już świadkiem śmierci 3 forów właśnie przez takie postępowanie.

Jasne, artykuł/poradnik bardzo dobry, ale na jego początku i końcu zachęcałbym jak tylko się da do tego by osoba która ,,tylko sobie zaglądnęła" założyła konto, temat i być może stała się największym pasjonatem hobby. Takie tam moje przemyślenia, żeby coś co ma pomóc, nie zabiło forum.

  • Lubię to 1
Opublikowano (edytowane)

@Artur67 Dziewięć artykułów  w części dostępnej dla wszystkich   przy tysiącach postów w całej gamie tematów nie czyni znamion tego ,że forum może paść.  To ,że są artykuły nie powoduje tego ,że ktoś tylko i wyłącznie szuka gotowca. Jest to jedna z form urozmaicenia "forumowego życia". Po to ten dział został stworzony aby Ci co mają wiedzę i doświadczenie również w tym miejscu dzielili się tym. Gwarantuje Tobie ,że mimo , że jest np. artykuł o filtracji narurowej nie spowoduje to braku nowych tematów i setek pytań. Taki artykuł nie musi być i nie ma takiego zadania aby być gotowcem. On ma zainteresować,  pokazać ,że coś takiego istnieje a wątpliwości , dociekanie , pytania i tak pojawiają się na forum w postaci nowych tematów czy postów w już istniejących tematach. Artykuły to nie tylko sprawy techniczne. Zwróć uwagę  na artykuły Krzysztofa @pozner opisujące Copadichromis geertsi . Facet z potężną wiedzą o życiu ryb..mógłby książki pisać . A on w jednym miejscu pięknie opisuje ten gatunek umożliwiając zainteresowanym ciekawą lekturę . Inaczej na temat tej ryby byś szukał info po całym forum. Aby rozwiać Twoje obawy..zwróć uwagę na jedną rzecz a mianowicie na to , że tematy są pozamykane. Jeżeli czegoś ktoś nie wie , coś go nie satysfakcjonuje to szuka,  zakłada nowy temat czy pisze w już istniejącym ale w innym miejscu.

Artur..miło jest wiedzieć ,że jako użytkownik Ty czy inny kolega wykazuje troskę o nasze forum. Dlatego odniosę się jeszcze do poniższego cytatu:

54 minuty temu, Artur67 napisał:

zachęcałbym jak tylko się da do tego by osoba która ,,tylko sobie zaglądnęła" założyła konto, temat i być może stała się największym pasjonatem hobb

Popieram to co napisałeś..ale uspakajam..taka osoba nie zarejestrowana a mająca status GOŚĆ nie może wejść " z ulicy" i czytać tych artykułów.

Artur..w takim razie zapraszam Ciebie do zmiany swojego statusu na KLUBOWICZ:)

Edytowane przez AndrzejGłuszyca
  • Lubię to 3
Opublikowano

Chodziło mi głownie o to że mam doświadczenie z 3 forów gdzie podobne pomysły wdrażane były w życie, rok, dwa i w trzecim forum świeciło pustkami, post/temat na tydzień, nie mówię że tak samo będzie tu. No i ostatnie zdanie o zmianie statusu na klubowicz - nawet ,,abonament" fora nie uratuje jeżeli reszta nie pociągnie, a... nie zawsze zna się sytuację drugiej osoby, dla jednego 50zł na rok to mało, dla drugiego, uwierz mi, jak komicznie to może brzmieć, ale może tak być. Wyobraź sobie sytuację - strażnik więzienny, 2300zł wypłaty, 2 dzieci, z czego jedno choruje, matka traci pracę bo nie wyrabia (w domu musi zajmować się dwójką dzieciaków, z czego jedno schorowane) i dodajmy do tego jakąś malutką ratę na kredyt bo np. auto padło a trzeba do roboty dojeżdżać ponad 40km w jedną stronę, brak połączenia PKP bądź PKS. 50 zł rocznie to wycieczka szkolna dla dziecka, albo ,,napisik" klubowicz na forum.

Jak bardzo cenię fora, to wolę już 15 reklam niż oplacanie skladek. Także tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Witam, ja od początku krótkiej przygody z cyrkulatorami miałem Eheim stream On 6500+. Najpierw w 300l a później w500l. Regulacja jest uboga ale szczerze mówiąc w niczym mi to nie przeszkadzało. Jeśli wycelujesz nieco bardziej w górę czy w dół to już zmienisz ogólny prąd wody. Obecnie mam w 500l podobnego Eheima 9500+ i jedzie na maksa. Woda pięknie się rusza, żadnej pralki. Ryby oczywiście duże i w ogóle ich to nie rusza. Wycelowany trochę w górę mocno natlenia wodę. Także tafla wody jest u mnie brutalnie poruszona.  Miałem dwa mniejsze tunze i chyba miałem pecha. Jeden wibrował po tygodniu i go oddałem a drugi wytrzymał z pół roku i był bardzo głośny. Też się go pozbyłem.  Ogólnie woda lekko płynie, ryby mają subtelny ruch, kupy wszystkie płyną idealnie do zasysu. Eheimy używam piąty rok jakoś.  Oczywiście jak jest całkowita cisza w salonie, ryby nie chlupia a za oknem nie jedzie Harley Davidson to słychać delikatnie cyrkulator.  Kiedyś w modelu 6500 padł wirnik, tzn był głośny i tuż przed końcem 3 letniej gwarancji dostałem nowy cyrkulator. Oczywiście żeby woda się ruszała kupiłem tanio nowy 9500 i tak został. A 6500 czeka w pudełku. Ryby mówią że wolą 9500 😁  
    • @darianus dobre wieści 🙂 może w takim razie jakoś wypali ten projekt 😉 ja posiłkowałem się taką stroną internetową: https://stacjaplantacja.pl/jak-przeniesc-rosline-do-hydroponiki/
    • U mnie skrzydłokwiaty dobrze sobie radzą w hydroponice przy ph ponad 7. Możesz podać źródło z info że ph powinno być niskie?
    • Dzień dobry,    chciałbym prosić o pomoc w identyfikacji glonów. Na środku mam wapien który zarósł jakoś pierwszy. Kolejne kamienie zarośnięte w ok tydzień czasu. Rośliny mam sztuczne.    nie wiem czy to okrzemki, brunatnice czy może jakaś dziwna wersja sinic? 
    • Ja w 375l używam dwóch jvp-132 - jeden do napędu kaseciaka, drugi do zamiatania. Poza kolorem bez uwag
    • Mała aktualizacja Udało się zainstalować hydroponikę. To znaczy samą instalację. Pod kątem roślin jeszcze sprawa nie jest zamknięta. Zapał przy tym projekcie nieco mi opadł odkąd przeczytałem, że woda w hydroponice powinna mieć pH na poziomie 5,5-6,5. Liczę mimo wszystko, że rośliny jako tako będą sobie radziły. Kupiłem skrzydłokwiata, philodendrona i jakąś peperomię  Mam jeszcze zielistkę i epipremnum. Zobaczymy co z tego wyjdzie. Chwilowo próbuję w hydroponice ukorzenić odcięte pędy epipremnum.  - wlot do doniczek  - wylot z doniczek - całość umieszczona w pokrywie - doniczki zalane wodą i wypełnione gąbkami - tak się prezentuje całość obecnie (nie zdążyłem jeszcze wsadzić roślin do doniczek)   Kilka zdjęć obywateli mojego baniaczka   - Dominujący samiec Stigmatochromis Tolae. Chwilowo największy "byk" w akwarium. Ma około 15cm. - Nimbochromis Polystigma - jeden z dwóch ujawnionych samców. Już ładnie zaczyna "łapać" niebieski kolorek   - Nimbochromis Polystigma - jedna z samiczek - Exochochromis Anagenys - jeszcze nie znam płci osobników. - Dimidiochromis Strigatus - jedna z dwóch samic - Protomelas Mbenji Thick Lips - płeć jeszcze nie znana   A na koniec najmłodszy mieszkaniec czyli malutki Dimidiochromis Strigatus  Zaobserwowałem dwie sztuki  Wątpię żeby przeżyły, ale kto wie. Na razie bardzo dobrze kryją się w tej niewielkiej ilości szczelin jakie mają do dyspozycji.    
    • Mam od paru lat Tunze 6085 Tunze Turbelle Nanostream 6085 (4025167608506) • Cena, Opinie • Pompy cyrkulacyjne 17291245623 • Allegro Dla mnie jest idealny w 200cm. Dla Ciebie się nie nadaje bo nie ma regulacji mocy. Dlaczego piszę - wcześniej miałem kilka chińskich - ich trwałość wynosiła średnio pół roku. Może teraz jest inaczej, ale jakbym miał zmieniać to na pewno kupiłbym Tunze. Nawet jeśli teraz jest chiński (bo tego nie wiem)
    • Ja używam od lat taki Tunze https://allegro.pl/oferta/tunze-turbelle-nanostream-6055-10787582038 i dla mnie nie ma lepszego. Mam go w 576l. Jest cichy, wydajny i ma regulację. Ale żeby nie było kolorowo, to ma jedną wadę. Pokrętła w sterowniku są podświetlane od spodu niebieskimi diodami, nawet fajnie to wygląda. Diody emitują oprócz światła również ciepło i pod wpływem tego ciepła po jakimś czasie, plastik z którego są wykonane pokrętła kruszeje i pękają mocowania do potencjometrów i masz po regulacji😂 Oczywiście nie do końca. Nadal można regulować za pomocą małego, płaskiego śrubokręta. Na szczęście producent dziwnym trafem przewidział taką sytuację i w sprzedaży są dostępne oryginalne pokrętła https://allegro.pl/oferta/tunze-rotary-cnobs-7090-102-pokretla-do-kontrolera-11838292596 być może już z innego plastiku (nie wiem, nie sprawdzałem). Czy kupiłbym go drugi raz pomimo tej wady? Obiema ręcami i nogyma ...TAK.
    • Tą Tunze miałem w 720l , też bym go polecał jako niezawodny sprzęt.
    • Używałem Tunze 6045 w 500l (170cm długie) Jak dla mnie to był nawet za mocny ale jako, że ma regulację nie było to problemem. Cichy i energooszczędny. Mocowanie na magnes. Regulacja - czego chcieć więcej?
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.