Skocz do zawartości

Start akwarium 215 litrów


Paczus

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Po wielu, naprawdę wielu latach przerwy postanowiłem wrócić do zabawy z akwarystyką. Mój wybór padł na akwarium Malawi. Planuje zakup akwarium w zestawie z szafką Aquael Glossy 100
o pojemności 215 litrów i następujących akcesoriów, wyposażenia akwarium :

1     Płyta z spienionego pcv 3mm

2     Kamienie z pobliskiego centrum kamienia ogrodowego

3     Piasek ze składu budowlanego lub biały grys wapienny do akwarium malawi

4     Rośliny z tej listy: Cryptocoryne aponogetifolia, Vallisneria spiralis, lub gigantea, Anubiasy i Microsorium

5     Testy JBL - walizka

6     Ustrojstwo do nalewania wody – zgodnie z poniższą instrukcją :

7   Filtr kubełkowy zewnętrzny - prośba o podpowiedż jakie filtry dobrać do tej pojemności akwarium i jakie wkłady zastosować

   8 Falownik – nie wybrany, czy niezbędny ?

  9 Tło strukturalne 3D skała szara

10 Grzałka - nie wybrana, próśba o sugestie

 

 

Mój plan jest następujący:

    Wyłożenie akwarium płytą z pcv, następnie kamienie i po przepłukaniu piasek

2      Wlanie wody przy pomocy ww. ustrojstwa

3       Posadzenie roślin – pytanie czy na tym etapie ?

4      Następne kroki zgodnie z tą instrukcją :

          W międzyczasie dobór obsady

 

Poproszę o podpowiedż czy moje założenia się zgadzają i czy przedstawiony plan działania sprawdzi się ? Czy potrzebuje coś jeszcze dokupić, a co będzie mi niezbędne podczas zakładania akwarium ? Poproszę szczególnie o wskazanie jakie filtry kubełkowe byście polecili do tej wielkości akwarium, gdyż czytając forum i oglądając materiały video trochę już się pogubiłem co będzie najlepsze ?

Pozdrawiam

 

 

 

Edytowane przez Paczus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za odpowiedź. Informacje zawarte w moim poście zebrałem z poradnika i kilku innych wątków i wpisów na tym forum, które to z coraz większym zainteresowaniem czytam od około miesiąca. Wskazane poradniki czytałem już kilkukrotnie, wczoraj jeszcze raz :)Moje pytanie dotyczy bardziej wskazania czy gdzieś na etapie sporządzania planu działania nie popełniłem błędu, łącząc w całość informacje z różnych źródeł. W szczególności zależy mi na informacji już bardziej szczegółowej dotyczącej proponowanego sprzętu, mianowicie:

1) Filtr kubełkowy zewnętrzny -  jaki filtr dobrać (konkretny model) do tej pojemności akwarium i jakie wkłady zastosować na początku i docelowo po zarybieniu ?

2) Falownik - rozumiem że w początkowym etapie mogę sobie odpuścić, ale docelowo jaki byście polecili do tej gabarytów akwarium ?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Walizki testów nie kupuj, falownika też nie. Z klombami poczekaj do czasu aż cykl azotowy wystartuje. Z testów będziesz regularnie robić NO3 i wysoki zakres pH, wszystko inne możesz zbadać w sklepie. Falownik jest po to, żeby wspomóc kulawy obieg wody a nie jako domyślny szpej. Lepiej ten piniondz wydaj na mocniejszy filtr.

Na kubełkach się nie znam za bardzo ale coś o realnym siku 2000l/h powinno dać radę obrobić taki baniak samodzielnie. Raz a dobrze: fluval fx4 z jakimś prefiltrem na zasysie, żebyś go nie otwierał co tydzień. Wkłady jakie producenci daja do środka z reguły wystarczaja, przynajmniej na poczatku. Poza tym to kubełko to już na 100%? Sa inne opcje filtracji, moim nieskromnym zdaniem lepsze <kaszl>kaseciak<kaszl>. ;)

Grzałka to zależy od tego jak masz ciepło w domu. Zacznij od 100w i zobacz co się stanie. W razie czego wymienisz na 150 albo i 200w, koszt niewielki a dobrze mieć zapas na wszelki wypadek. Reszta założeń ok.

Edytowane przez hilux
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej nastawiam się na kubełek, na początek mojej przygody wolę coś gotowego nabyć niż samemu kombinować nie znając się za bardzo na temacie.

A co byście powiedzieli na AQUAEL ULTRAMAX 2000 z wbudowanym prefiltrem, warto czy raczej sobie odpuścić ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Paczus napisał:

A co byście powiedzieli na AQUAEL ULTRAMAX 2000 z wbudowanym prefiltrem, warto czy raczej sobie odpuścić ? 

To nowe rozwiązanie Aquaela, ma potencjał ale ma i wady 🙂 

Poczytaj tutaj:

Chyba nikt z forum go jeszcze nie testował u siebie, więc raczej ciężko będzie z uzyskać opinie na jego temat 🙂

Nic natomiast nie stoi na przeszkodzie żebyś był pierwszy 🙂 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok dzięki za podpowiedz, w takim razie też się zdecyduję. Mam jeszcze jedno pytanie, mianowicie jakich wkładów używasz - takich jakie są w zestawie, czy coś innego dołożyłeś ?

Pozdrawiam

Edytowane przez Paczus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.