Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano (edytowane)

HiDzień dobry. 

Na wstępie chciałbym się przywitać, bo to mój pierwszy post na forum Malawi. 

Przymierzam się do zrobienia małego Malawi, na początek 112l bo akurat takie akwarium mam po pierwszej Tanganice, której aktualnie się urosło, ponadto cały osprzęt i przede wszystkim miejsce. 

Zastanawiam się powoli nad obsadą, bo resztę rzeczy mam zorganizowane i nie spieszy mi się. W zasadzie wolę się ociągać niż spieszyć. Tak sobie oglądam ten internet, czytam wątki na forum i natrafiłem na bardzo fajny "badawczy" temat mianowicie:

 

Jako, że 112l Malawi traktuję jako rozpęd do czegoś większego (i pewnie będzie to kilkuletni rozpęd do może max 120x40x40) to myślę nad 3-4 gatunkami docelowymi. I teraz napiszę z pozycji laika co mi się podoba:

Iodotropheus sprengerae

Labidochromis chisumulae

Pseudotropheus sp. "elongatus spot" 

Pseudotropheus Interruptus

Cynotilapia zebroides Jalo Reef

Pseudotropheus saulosi

Tyle ukradłem z powyższego tematu. Oczywiście wybieram wzrokiem, ale jestem otwarty na inne propozycję - po prostu akurat te gatunki wpadły mi w oko. Rozumiem, że tylko Mbuna wchodzi w grę, ale najbardziej interesuje mnie które z tych ryb występują razem w jeziorze. No i jeden z tych gatunków może powędruje do 112 l.

Z góry dziękuję i pozdrawiam. 

 

Edytowane przez Tomasz Ka
Opublikowano
22 minuty temu, Tomasz Ka napisał:

Jako, że 112l Malawi traktuję jako rozpęd do czegoś większego (i pewnie będzie to kilkuletni rozpęd do może max 120x40x40) to myślę nad 3-4 gatunkami docelowymi. I teraz napiszę z pozycji laika co mi się podoba

Ja na twoim miejscu bym wybrał sobie.

Pseudotropheus saulosi 

Iodotropheus sprengerae

Do takiego litrażu wybrał 2 gatunki ,więcej  nie za duży będzie tłok jak na dworcu :) 

Opublikowano
Godzinę temu, TOMEKSIEDLCE napisał:

Ja na twoim miejscu bym wybrał sobie.

Pseudotropheus saulosi 

Iodotropheus sprengerae

Do takiego litrażu wybrał 2 gatunki ,więcej  nie za duży będzie tłok jak na dworcu :) 

2 gatunki do 112l? Myślałem o 1... a kiedyś tam do większego +2 - 3 gatunki

Opublikowano (edytowane)
W dniu 30.11.2018 o 01:05, Tomasz Ka napisał:
2 gatunki do 112l? Myślałem o 1... a kiedyś tam do większego +2 - 3 gatunki

@TOMEKSIEDLCE zapewne miał na myśli ten przyszłościowy zbiornik

 

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

 

 

Edytowane przez Bartek_De
  • Dziękuję 1
Opublikowano
1 godzinę temu, darkon napisał:

Dodatkowo zaznaczę dla jasności, że kolega @TOMEKSIEDLCE miał na myśli rybę o nazwie Chindongo saulosi, i to NIE w wersji Coral bo to sztuczny twór z bardzo brzydkimi samcami.

Dobrze wiedzieć. 

Opublikowano

Jakieś inne propozycje? 2 gatunki na 240l to trochę za mało jednak dla mnie. Nad saulosi myślałem wcześniej, niby oklepane, ale wg. mnie jedne z ładniejszych i dostępnych w dodatku. Biorę pod uwagę też Rdzawe, z tego co czytałem jedne i drugie nadają się do 112l. Coś poza nimi?

Opublikowano

Witaj!

Osobiście gdybym miał wybierać jeden gatunek do 112l(trzeba od razu powiedzieć,że taki zbiornik służy tylko jako zbiornik przejściowy,bo tak szczerze to na dłuższą metę nie da rady w nim trzymać nawet np.polecanego Chindongo saulosi w układzie np. 1+4) to wybierał bym z tych -

Chindongo saulosi

Idotropheus sprengerae

Chindongo sp."elongatus spot"

Labidochromis chisumulae(według niektórych osób,nie nadaje się on do tego litrażu)

Labidochromis Perlmutt

Opublikowano

Właśnie czytam sobie o mbuna, żeby nie być do końca zielonym i natrafiłem na taki artykuł https://www.malawi.pl/tlumacze/mbuna_haps.html

Wynika z niego, że Idotropheus i Labidochromis są relatywnie najłagodniejszymi Mbuna i w dodatku obydwa gatunki są wszystkożerne. I nie dość, że bardzo mi się podobają to w dodatku Darek Gaża ma je w ofercie :) A co mógłbym do nich dodać w przyszłości? Bo z tego co widzę to nie uda mi się odwzorować konkretnego biotopu (nad czym ubolewam) Mam na myśli albo 100x45x45 albo 120x40x40 i podpowiedzcie mi proszę jak ważna dla tych gatunków jest wysokość akwarium? 

Opublikowano

Dwa gatunki to moim zdaniem maks co powinno się trzymać w 240L. Trudno będzie ci tak zagospodarować aranż, żeby aż trzy samce alfa znalazły sobie rewiry - ja kombinowałem przez pół roku i poległem. 

Plus dwóch gatunków jest taki,  że nie musisz się ograniczać do tylko jednego samca z każdego. U mnie są dwie alfy i dwie bety i przyjemnie się patrzy jak bety czasami próbują się stawiać.

Wysokość 40cm nie przeszkadza pysiom przy dobrym aranżu, tj. dużej ilości kryjówek dla samic, zwłaszcza inkubujących. Jeśli kryjówek zabraknie to będą uciekać pod taflę wody, jeśli będzie za blisko namolnych samców to nic to nie da. No i te 10cm mniej to praktycznie 50L wody netto czyli albo mniej ryb albo bardziej chwiejne parametry i więcej prac porządkowych. 

 

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • @darianus dobre wieści 🙂 może w takim razie jakoś wypali ten projekt 😉 ja posiłkowałem się taką stroną internetową: https://stacjaplantacja.pl/jak-przeniesc-rosline-do-hydroponiki/
    • U mnie skrzydłokwiaty dobrze sobie radzą w hydroponice przy ph ponad 7. Możesz podać źródło z info że ph powinno być niskie?
    • Dzień dobry,    chciałbym prosić o pomoc w identyfikacji glonów. Na środku mam wapien który zarósł jakoś pierwszy. Kolejne kamienie zarośnięte w ok tydzień czasu. Rośliny mam sztuczne.    nie wiem czy to okrzemki, brunatnice czy może jakaś dziwna wersja sinic? 
    • Ja w 375l używam dwóch jvp-132 - jeden do napędu kaseciaka, drugi do zamiatania. Poza kolorem bez uwag
    • Mała aktualizacja Udało się zainstalować hydroponikę. To znaczy samą instalację. Pod kątem roślin jeszcze sprawa nie jest zamknięta. Zapał przy tym projekcie nieco mi opadł odkąd przeczytałem, że woda w hydroponice powinna mieć pH na poziomie 5,5-6,5. Liczę mimo wszystko, że rośliny jako tako będą sobie radziły. Kupiłem skrzydłokwiata, philodendrona i jakąś peperomię  Mam jeszcze zielistkę i epipremnum. Zobaczymy co z tego wyjdzie. Chwilowo próbuję w hydroponice ukorzenić odcięte pędy epipremnum.  - wlot do doniczek  - wylot z doniczek - całość umieszczona w pokrywie - doniczki zalane wodą i wypełnione gąbkami - tak się prezentuje całość obecnie (nie zdążyłem jeszcze wsadzić roślin do doniczek)   Kilka zdjęć obywateli mojego baniaczka   - Dominujący samiec Stigmatochromis Tolae. Chwilowo największy "byk" w akwarium. Ma około 15cm. - Nimbochromis Polystigma - jeden z dwóch ujawnionych samców. Już ładnie zaczyna "łapać" niebieski kolorek   - Nimbochromis Polystigma - jedna z samiczek - Exochochromis Anagenys - jeszcze nie znam płci osobników. - Dimidiochromis Strigatus - jedna z dwóch samic - Protomelas Mbenji Thick Lips - płeć jeszcze nie znana   A na koniec najmłodszy mieszkaniec czyli malutki Dimidiochromis Strigatus  Zaobserwowałem dwie sztuki  Wątpię żeby przeżyły, ale kto wie. Na razie bardzo dobrze kryją się w tej niewielkiej ilości szczelin jakie mają do dyspozycji.    
    • Mam od paru lat Tunze 6085 Tunze Turbelle Nanostream 6085 (4025167608506) • Cena, Opinie • Pompy cyrkulacyjne 17291245623 • Allegro Dla mnie jest idealny w 200cm. Dla Ciebie się nie nadaje bo nie ma regulacji mocy. Dlaczego piszę - wcześniej miałem kilka chińskich - ich trwałość wynosiła średnio pół roku. Może teraz jest inaczej, ale jakbym miał zmieniać to na pewno kupiłbym Tunze. Nawet jeśli teraz jest chiński (bo tego nie wiem)
    • Ja używam od lat taki Tunze https://allegro.pl/oferta/tunze-turbelle-nanostream-6055-10787582038 i dla mnie nie ma lepszego. Mam go w 576l. Jest cichy, wydajny i ma regulację. Ale żeby nie było kolorowo, to ma jedną wadę. Pokrętła w sterowniku są podświetlane od spodu niebieskimi diodami, nawet fajnie to wygląda. Diody emitują oprócz światła również ciepło i pod wpływem tego ciepła po jakimś czasie, plastik z którego są wykonane pokrętła kruszeje i pękają mocowania do potencjometrów i masz po regulacji😂 Oczywiście nie do końca. Nadal można regulować za pomocą małego, płaskiego śrubokręta. Na szczęście producent dziwnym trafem przewidział taką sytuację i w sprzedaży są dostępne oryginalne pokrętła https://allegro.pl/oferta/tunze-rotary-cnobs-7090-102-pokretla-do-kontrolera-11838292596 być może już z innego plastiku (nie wiem, nie sprawdzałem). Czy kupiłbym go drugi raz pomimo tej wady? Obiema ręcami i nogyma ...TAK.
    • Tą Tunze miałem w 720l , też bym go polecał jako niezawodny sprzęt.
    • Używałem Tunze 6045 w 500l (170cm długie) Jak dla mnie to był nawet za mocny ale jako, że ma regulację nie było to problemem. Cichy i energooszczędny. Mocowanie na magnes. Regulacja - czego chcieć więcej?
    • Cześć wszystkim. Szukam cyrkulator do swojego 375, chciał bym kupić mocniejszy żeby móc użyć w przyszłość w większym akwarium( jest taki plan) zależy mi żeby był cichy oraz wydajny.  Jeśli ktoś ma doświadczenie z tunze lub eheim proszę o opinie
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.